Endometriosis (Çikolata kisti)

Merhaba Kızlar bende sizler gibi çikolata kisti ile mücadele ediyorum. 1 ay önce şiddetli sancıyla acile gittim ve 4,5 cm çikolata kisti olduğunu öğrendiğimde dünyam yıkıldı Doktorlar 1 ay bekleyelim değerler yine yüksek çıkarsa ameliyat olman gerekir dedi. Bu arada Ca:125 234 Ca 19-9 145 çıkmıştı. Çaresizlik içinde int araştırdım falan herkes kistlerde Soğan Kürünün etkili olduğundan bahsediyordu ve bende denemeye değer diye düşündüm. İlk kür olan 15 günlük kürü uyguladım ve kür bittikten sonra doktora gittm doktor ultrasonda baktı ve kistin 3 cm e gerilediğini söyledi tabi ben çook mutlu oldum ama bir taraftanda tümör markerlerini merak ediyordum 2 gün sonra tümör testlerine baktığımda Ca 125 26 ya düşmüştü ve gerçekten ben bu kadar düşeceğini ve kistin bu kadar küçüleceğini hiç düşünmeden içtim soğan kürünü. Ayrıca soğan kürü haricinde hiçbir ilaçta kullanmadım. Benim gibi mücadele eden arkadaşlara önerim Soğan kürü denemeye değer.
Herkese Sağlıklı Günler Dilerim...

kızlar benim 4cm çapında çikolata kistim var 24 yaşımdayım ve henüz çocuğum yok bu kist yüzünden 10 gündür ağrı çekiyorum sağ yan tarafımda ve ağrı kesici almadığım sürece geçmiyor hergün ilaç alıyorum doktorum kullanabilirsin dedi ama ilaç etsi edene kadar 2 saat geçiyor ve dayanamıyorum soğan kürünede başladım bilmiyorum nasıl etki edicek ama ağrıda hiç bir faydasını göremedim lütfen yardım edinnnn

Canım çok geçmiş olsun. Hepimiz biliyoruz çikolata kisti şiddetli ağrı yapıyor yalnız soğan kürü bu ağrıları hafifletmekte etkili değil. Kistlerin tedavisi için kullanılan bir yöntem.
İnternetten araştırıp düzenli olarak uygularsan etkili olacağını düşünüyorum.
Tekrar geçmiş olsun...

Arkadaşlar herkese çok geçmiş olsun.
size bir şey danışmak istiyorum.
Ben de dün muayene oldum. 34 mm kist tarzı birşey gördü doktorum. hastalanmama 1 hafta var.
adet olunca patlıyan bir kistte olabilirmiş.
benden kan tahlili istedi. sonuçlarını bekliyorum şimdi.
eğer yüksek çıkarsa değerlerim çikolata kistinden mi şüphelenmeliyim?

arkadaşlar kan değerlerim de belli oldu.
ca 125 25
ca 19-9 26 çıkmış.
normal değer 0-35 arası oluyormuş.
bu sonucu nasıl düşünmeliyim?

ca 125 25
ca 19-9 26 çıkmış.

Soz konusu testi ben de gecen hafta yaptirdim ve degerlerim seninkiyle ayni cikti,dr sorun yok dedi.
Cok gecmis olsun canim

ca 125 25
ca 19-9 26 çıkmış.

Canım öncelikle çok geçmiş olsun evet çikolata kisti teşhisinde ca125 ve ca 19-9 belirleyici oluyor ama zaten senin değerlerin normal çıkmış. Çünkü çikolata kisti olduğu durumlarda bu değerler oldukça yüksek çıkıyor.
Tekrar geçmiş olsun..

teşekkür ederim canım ilgin için.
belkide adet dönemimde kendiliğinden geçer. adet dönemi bitiminde yine doktoruma gidicem.
o zamana belki de geçmiş olur.

Son düzenleme:
merhabalar benimde kafam çikolata kisti konusunda çok karıştı.. Bir doktor sende biri 3,7 cm diğeri 2 cm çikolata kisti var diyor başka bir doktora gidiyorum sende hiçbirşey yok diyor...Regl döneminden sonra mı tekrar doktora gitmeliyim sizce yoksa hemen mi gideyim bir haftaya kadar hasta olmam gerekiyor. bu arada ne adet gecikmesi nede bir ağrı hissediyorum ben..

merhaba canım...
adet bitiminde git bence. bende öyle gidicem bir kez daha.
bir de kesin teşhis için kan değerlerine baktırman lazım.
eğer yüksek değilse çikolata kisti değildir. folikül kisti de olabilir.
onlarda kendiliğinden geçiyormuş 1-2 ay içinde.

Cevabın için çok teşekkür ederim..bugün doktora gittim hastalığımin ikinci günü olmasına rağmen doktor bu şekilde muayenenin daha sağlıklı olacağını söyledi ve yaklaşık yarım saat baktıktan sonra şaşkınlığını gizleyemedi kistlerim yok..annem soğan suyuyla yenidünya meyvesinin çekirdeğini kaynatıp iç dediğinde şaşırmıştım ama anne sözü dinlemek gerekiyor ca125 değerim çok az yüksek ve sadece 1 cm kıstım var oda kontrol edilecek umarım hep sağlıklı günler geçiririz...

geçmiş olsun canımm. sevindimm.
o 1 cm de kaybolur inşallahhh.

Merhaba kızlar bana da cevap verirseniz sevinirim. CA125 testimin sonucu 64 çıktı doktorum endometriozis dedi ama ultrasonda birşey gözükmüyormuş. gizlenmiş bir yere dedi. büyük ihtimalle kanallardaymış. rahim filmi çektirmiştim daha önce onu inceleyecek. sonra laparoskopi yapıcaz kesin teşhis için dedi. neyse soruma gelirsek VİSANNE diye bir ilaç varmış. 6 aylık tedavi sonrası geçiriyormuş. aranızda kullanan varmı??? laparoskopi sonrası ya bu 6 aylık tedavi yada hemen tüp bebek Allahım kafam çok karıştı zaten PKO illetiyle ayrı uğraşıyorum.

benim doktorum sadece CA değerlerine bakıp teşhiş koyulamaz demişti benimde ilk gittiğim doktorda kafamı karıştırmıştı açıkçası...benim tavsiyem tek bir doktorla hastalığının adını koyma ben teşhisi koyulamayan başka bir rahatsızlığım için aylardır hastanelerdeyim lösemi, lenfome dahil olmadık teşhisler koyuldu ama hiçbiri değil çok şükür...ameliyat için acele etme derim çünkü ilerde çocuk düşünenler için gerçekten riskli ilaç hakkında bilgim yok ama laparoskopi ile işin uzmanı bir doktora ameliyat olursan risk azalıyor diye biliyorum ve tabi sonrasında sıkı bir takip önemli. Birde beni şaşırtan kistlerinin boyutunu göremeden nasıl laparoskopiye karar veriyor doktorun bence başka bir doktora daha muayene olmalısın..umarım hepimiz sağlıklı bir yaşam süreriz.

Ben de dun dr a gittim. 3.5 cm lik cikolata kistim varmis kan degerlerim pazartesi cikacak. Sen sogan kurunu nasil yaptin?... 8 aylik evliyim 2 aydir cocuk dusunuyoru olmuyor ve dr olmasi zor 6 ay deneyin dei( yikildim resmen...

Ben de dun dr a gittim. 3.5 cm lik cikolata kistim varmis kan degerlerim pazartesi cikacak. Sen sogan kurunu nasil yaptin?... 8 aylik evliyim 2 aydir cocuk dusunuyoru olmuyor ve dr olmasi zor 6 ay deneyin dei( yikildim resmen...

canım geçmiş olsun,durumlarımız benzediği için bende yazayım dedim.10 aylık evliyim bende 2 ay bebek için denedik olmayınca doktora gittim aceba bir sorun mu var diye.hemen ilk aydan hamile kalacağımı sanıyordum çünkü:)))televizyon olaylarına çok inandırmışım kendimi(doktora gittiğimde 5.5 cm çikolata kistimin oluğunu öğrendim doğum kontrol hapı kullandım ikii ay soğan kürü de yaptım bu esnada küçülmedi hatta biraz daha büyümüş laparoskopi dediler iyi bir doktor buldum laparoskopi oldum iyi geçtiğini söyledi doktor 2 ay da bebek için deniyoz daha bişey yok (6 ay dene aşılama denersiniz demişti sonra da tüpp bebeğe geçersiniz dedi.

senin kistin daha küçükmüş soğan kürü işe yarayabilir çünkü 5cm in üstündekilere pek fayda etmiyormuş.inş işe yarar tez zamanda hamiş kalırsın.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…