Endometriosis (Çikolata kisti)

Arkadaşlar merhaba, 15 gün önce 5.5 cm çapında çikolata kistimi açık ameliyatla aldılar, reglim 5 gün gecikti, acaba bu normail mi?? valla hamile olduğumdan şüphe etmeye başladım:)) keşke öle bişi olsa:)) ameliyattan önce yumurtlama zamanında birlikte olmuştum eşimle

aaa inşallah öyledir, bende ameliyat olmuştum, ameliyat sonrası hamile kalmak için en iyi dönem demişti doktorla r umarım sende de öyle olmuştur.

slm kızlar benimde 5,9cmlik çikolata kistimi çarşamba günü laparoskopi ile aldılar.doktorum ameliyatın iyi geçtiğini söyledi bağırsaklara ve yumurtalıklara yapışmadığı için kolay temizlemişler kistim havada kalmış onlara bulaşmamış o yüzden de kolay almışlar.kistim sağ overimdeydi.sol overimde de kist olmamasına rağmen yapışıklık yapmış biraz,onla çok oynamamış biraz aralarını açmış.ameliyatımın kısa özeti.bir ay korunma verdi 6 ay denememi istedi.ardından olmazsa aşılama ve tüp bebeğe geçileceğini söyledi.
kistimden kurtulduğum için şuan çok mutluyum bu 6 ay bizim için altın değerinde olcak herşeyin hayırlısı diyorum.doktor kist dışında herşeyi de muayene etti başka sorunlar var mı diye,eşimi muayene etti test istedi,benden genel pek çok test ve rahim filmi istedi.yumurta rezervmin iyi olduğunu söyledi.sizlerinde yararlanacağını şeyler olur diye paylaştım Allahım herkese sağlıklı bebişler nasip etsin...

Çok teşekkür ederim. Açık ameliyat olanları duyunca rahatlıyorum. Çünkü son yıllarda laparoskopi ile yapıldığı için acaba yanlış bir yöntemin peşinden mi gidiyorum diye korktum, Doktoruma da güveniyorum. Evet soğan kürünü duydum ama o kür, henüz başlangıç aşamasında olan küçük kistlerde etkili oluyormuş. Deneyeniniz var mı ? Bir de şunu merak ediyorum. Ameliyattan hemen sonra yeniden kist oluşuyor mu? Bunun bir zamanlaması var mı?

şimdiden çok geçmiş olsun..bende 15 gün önce kist ve miyom ameliyatı oldum açık ameliyat dr 1 ay dinlenmemi söyledi bugün yeni dışarıya çıktım daha henüz ii olamadım kanamam ve ağrım var oda normalmiş

arkadaşlar hepimizin konusu aynı..ne acı bukadar bu hastalığı çekenin olması
bende ameliyat ve tüp denemem sonucu sonuç alamayanlardanım..ve okadar cok doktora gitimki burda isim versem sayfalar yetmez..tvde çıkan bütün doktorlara kadar gittim diyebiirim...sonuc değişmiyor kist duruyor ve büyüyor...
ama şunu anladımki ameliyat olmamak gerek

merhaba arkadaşlar.ben 2 yıl önce 7.5cm lik çikolata kistimi kapalı ameliyatla aldırdım.bu sene tekrarlamış yazın 13 cm lik kistim açık ameliyatla alındı.Daha bekarım.bugün kontrole gttim 7 cm bi,4 cm bi 2 tane daha kist çıkmış çok üzüldüm.ama doktor visanne diye bir ilaç çikolata kisti için yeni çıktı bir deneyelim dedi,ayda 1.5cm e kadar küçültüyormuş ilacı aldım,(110 tl devlet ödemiyor) bugün başlayacağım inşallah bir çaresi olur.1 ay kullanıp yeniden ultrason çektircem hepinize haber veririm,inşallah bir çare buluruz...:26:

simacag doktor banada visanne verdi senin sonuc ne oldu acaba ?

arkadaşlar hepimizin konusu aynı..ne acı bukadar bu hastalığı çekenin olması
bende ameliyat ve tüp denemem sonucu sonuç alamayanlardanım..ve okadar cok doktora gitimki burda isim versem sayfalar yetmez..tvde çıkan bütün doktorlara kadar gittim diyebiirim...sonuc değişmiyor kist duruyor ve büyüyor...
ama şunu anladımki ameliyat olmamak gerek

Neden ameliyat olunmaması gerektiğini düşünüyorsunuz??

Neden ameliyat olunmaması gerektiğini düşünüyorsunuz??

çünkü bu hastalığın tekrarladıgını düşünüyorum...ben ameliyat oldum doktor git dene dedi 6 ay denedik olmadı...ve 6 ay sonunda kistim yine 3cm olmustu bile...sonra tleslandık büyüyor diye hemen tüp denedik ama tutmadı....

ben butun forumları okudum amelıyat olmadan ıgne yada dogum kontrol hapıyla kucultenler bıraktıktan sonra hamıle kalmıs....
ama amelıyat olanlar olmus ve tekrarlamıs hala ugrasan insanlar genelde yorumlar bu yönde...bu benim gözlemim 2 yıldır bununla savasan biri olarak...

meraba kızlar;
bendede çikolata kisti var eşimle bebek için 2,denememizde hamile kaldım ve bunu öğrenmek için doktora gittiğimde aynı zamanda 5,5cm çikolatakistimin olduğunuda öğrendim.çok şaşırdım.çok şükür hamileleiğim yolunda gitti.sezeryanla doğum yaptım ve doğum da doktorum tüm bağırsaklarıma kistin yayıldığını söyledi.ama bana ameliyat önermedi sadece ikinci bi doğum yaparsam teşkilatlı bi hastanede yapmamı söyledi sezeryan anında bağırsaklarda yapışıklık olabileceğini belirtti. yapabileceğimiz birşey yokmu dediğimde sadece doğum kontrol hapı yada ilerlememesi için geçeci menepoz olabilir dedi ben hiçbirini yapmadım.acaba ameliyatla temizlenemezmi bağırsaklarımdaki kistler .. bende bu kadar yayılmışken hamile kaldım inşallah Allah hepinize de nasip eder.

merhaba kızlar çikilota kisti olupta adetinde gecikmeler yaşayanlar varmı acaba benim 3,5cm kistim var ama aynı zamanda adet gecikmeleride yaıyorum doktor alakası olduğunu sanmıyorum dedi ama yinede sizlerede sormak istedim benim gibi kisti olupta gecikmeler yaşayanlar varsa paylaşsın lütfen

merhaba kızlar çikilota kisti olupta adetinde gecikmeler yaşayanlar varmı acaba benim 3,5cm kistim var ama aynı zamanda adet gecikmeleride yaıyorum doktor alakası olduğunu sanmıyorum dedi ama yinede sizlerede sormak istedim benim gibi kisti olupta gecikmeler yaşayanlar varsa paylaşsın lütfen

benim 5 cmlik kistim ama adet gecikmesi yasamıyorum.istersen hormon testı yaptır.

meraba kızlar;
bendede çikolata kisti var eşimle bebek için 2,denememizde hamile kaldım ve bunu öğrenmek için doktora gittiğimde aynı zamanda 5,5cm çikolatakistimin olduğunuda öğrendim.çok şaşırdım.çok şükür hamileleiğim yolunda gitti.sezeryanla doğum yaptım ve doğum da doktorum tüm bağırsaklarıma kistin yayıldığını söyledi.ama bana ameliyat önermedi sadece ikinci bi doğum yaparsam teşkilatlı bi hastanede yapmamı söyledi sezeryan anında bağırsaklarda yapışıklık olabileceğini belirtti. yapabileceğimiz birşey yokmu dediğimde sadece doğum kontrol hapı yada ilerlememesi için geçeci menepoz olabilir dedi ben hiçbirini yapmadım.acaba ameliyatla temizlenemezmi bağırsaklarımdaki kistler .. bende bu kadar yayılmışken hamile kaldım inşallah Allah hepinize de nasip eder.

sevgili kardeşim senin adına inanılmaz mutlu oldum darısı tüm çikolata kisti olan arkadaslarımıza tabı bana da allah ikinciyide kucagına almayı nasip eder inşallah:)

sevgili kardeşim senin adına inanılmaz mutlu oldum darısı tüm çikolata kisti olan arkadaslarımıza tabı bana da allah ikinciyide kucagına almayı nasip eder inşallah:)

amin.inşallah asla umudunuzu kaybetmeyin enazından benim durumum size bi umut olsun..inşallah Allah sana da nasip eder.:)

bende adet gecikmesi oldu...

çünkü bu hastalığın tekrarladıgını düşünüyorum...ben ameliyat oldum doktor git dene dedi 6 ay denedik olmadı...ve 6 ay sonunda kistim yine 3cm olmustu bile...sonra tleslandık büyüyor diye hemen tüp denedik ama tutmadı....

ben butun forumları okudum amelıyat olmadan ıgne yada dogum kontrol hapıyla kucultenler bıraktıktan sonra hamıle kalmıs....
ama amelıyat olanlar olmus ve tekrarlamıs hala ugrasan insanlar genelde yorumlar bu yönde...bu benim gözlemim 2 yıldır bununla savasan biri olarak...

tatlim hakli olabilirsin. ben de yabanci bir forumda okudum. kadincagiz sayisiz defa ameliat olmus. sonunda butun rahmini ve yumurtaliklarini aldirtmis. bir sure sonra yine kist olusmus!!!!! bunlar da felaket hikayeler gibi. belki bunlari hic okumamamiz dusunmememiz gerekiyor ama elde degil!

Son düzenleme:

benimkide 3.5 cm her zaman 26-28 gun arasinda olur.

arkadaslar bu arada cikolata kisti endometriosis demek degil. endometriosis de genel yapisiklar oluyor. cikolata kisti oldugu zaman illaki yapisiklik olacak diye bir sey yok. ya da ben mi yanlis biliyorum? ben doktora sordugumda cikolata kisti bu hastaligin bir bolumu ama endometriozis hastasinisin diyemeyiz demisti.

bu linkte soyle yaziyor: Minimal-Hafif (Evre I-II) endometriosis’te hastalık daha sınırlı ve başlangıç döneminde iken, Orta-Ağır (Evre III-IV) formlarında endometriosis daha yaygındır. Evre III-IV’de, genellikle karın içersinde ileri derecede yapışıklıklar ve çikolata kistleri bulunmaktadır.

yani simdi bizimki ileri evre mi ben hic bir sey anlamadim :KK43:

arkadaslar ocakta 3.5 cm olan cikolata kistim 2 ay sogan kuru uygulamamin ardindan nisanda hala 3.5 cm. belki daha cok yaparsam etki eder ama ben birakiyorum kuru. doktora gidince haber verecegim demistim. o nedenle paylasmak istedim. umitsizlige neden olmasin.

merhaba canim!
herkesin bunyesi farkli oldugu gibi kistleride farkli oluyor, ve icinde yasadigimiz aile ortami yada is ortami da etki ediyor senin hamile kalip kalmamana. Bazi kistler disi bazilari erkek, senin kistin disi oldugu icin yeniden cikiyor malesef. Bende de ayni durum ve ameliyat olduktan sonra arada bir sogan kurunu denedim ve deniyorum ki cikacagi varsada cikmasin diye:)) sende dene, cocukdan önce sagligini dusunmelisin, adam akilli sagligina kavus ve sonra cocuk icin ugras bence. Sevgilerimle...:KK54:

X