Endometriosis (Çikolata kisti)

Selam.
Yyardimci olmak icin cevap yazayim dedim:)) Kistin varsa zaten hamile kalman zorlasiyor. Buyuzden korunmasan daha iyi olur bence. Cunki hamile kalabilmek icin nekadar zaman gececegini bilmiyorsun. Sevgilerimle...

Kızlar ya bunun muayenesi nasıl oluyor teşhis nasıl koyuluyor? Bende de çok büyük ihtimalle var, adet dönemim bitsin doktora gidicem ama korkuyorum çünkü evli değilim ne bileyim jinekolojik muayene falan gerektiriyor mu? Her ay düzenli kahverengi akıntım olunca bir araştırayım dedim, çikolata kistine rastladım. Gaz problemi de yaşıyorum her zaman. Ay zaten hormonlarım da son derece bozuk. Akıntı diyip geçiştirdim, önemsemedim hiç. Bu kadar geciktirdiğim için çok kızıyorum kendime. Allah hepinize en acilinden şifa ve sabır versin kızlar yazdıklarınızı okudum ne kadar da zor şeyler yaşamışsınız her biriniz. Rabbim yardımcınız olsun, en kısa zamanda kavuşursunuz inşallah bebişlerinize de kurtulursunuz bu hastalıktan.

doktor ultrasonla bakar ve mr ister canım.tabi kan ve idrar da. benden mr isteyince çok korkmuştum kanser miyim diye, ama çok şükür çikolata kisti çıktı. bu taraftan bak, moralini bozma ama ameliyat derse çok çok iyi düşün bence olma 2-3 doktora daha git

Ay iyi bari öyle bir şey değilmiş sağol canım çok teşekkür ederim haklısın tabii insan bilmeden gidince ne ile karşılaşacağını bilmiyor beterin beteri var dediğin gibi. Ameliyat konusunda ben de öyle düşünüyorum tek doktorla kalmamak lazım gerçekten. Doktora gitmek de bana nasıl zahmetli geliyor anlatamam ama ne yapalım alışacağız yapacak bir şey yok.

nasıl ayıkken yaparlar yaa hissetmedinmi ?? ben baygındım ama dediğim gibi benimde kürtajdan sonra başladı tüm bunlar ve benim kürtajdan sonra 2 ay kanamam devam etti başka bir doktora gittim içimde 2 cm parça kaldığını söyledi ilaçlar iğneler bir sürü sancılı dönem ve o parçada düştü birkaç ay sonrada bu hastalık teşhis edildi bende devlet hastanesinde kürtajımı olmuştum şimdi özel bir hastaneye gidiyorum sanırım devlet hastanesindeki doktorların hatasıydı incir 2 ay yapmak gerekiyormuş sanırım ama uzatılabiliyormu onu bilmiyorum bizde bu aralar pek çalışma yok çünkü henüz tam olarak fikirlerim oturmuş değil benim

vallahi canım kimse inanamıyor bayıltmadıklarına, ben bile inanamıyorum o acıya nasıl katlandığıma, anestezi uzmanı yokmuş, zaten ben bebeğimi kaybettiğim için çok üzgündüm gözüm hiç birşey görmüyordu.yatırdı beni masaya kürtaj olacağımı dahi bilmiyodum zaten ağlıyodum iyice koptum masada çığlık çğlığa...neysee Allahım bi daha yaşatmasın inşallah.kimseye yaşatmasın,ben özelde oldum güya.
bence incir tam bir mucize.10 gün düzenli yaptım hiç aksatmadan,bu yumurta akı kıvamında akıntım 3 gün aralıklarla 3 kez oldu,yani 3 kere yumurtladım gibi geliyor.ateş tablom da bunu onaylıyor,bilmiyorum belki saçma olabilir ama gerçekten hamile kalamazsam bu ay kesin bi daha denicem.
fikirlerin neden oturmadı canım ? anlamadım

gerçekten hemde özel bir hastanede ayık bir şekilde kürtaj yapabilmeleri ve senin buna dayanabilmen gerçekten inanılır gibi değil Allah kimseye yaşatmasın böyle bir acıyı fikirlerimin oturmamış olması da şöyle şu an bu hastalık biraz psikolojimi bozdu hep bi stres içindeyim acaba buna hazırmıyım hem maddi hem manevi olarak gerçekten şu an anne olmak istiyormuyum diye kendimi sorguluyorum çünkü 6 yıllık evliyim hiç düşünmemiştim bu hastalıktan sonra bu kısıtlı bir zaman bunu bildiğimden düşünmeye başladım ama ne yapmaya yelteniyorum nede yapmamaya karar verebiliyorum ilerde pişmanlık duymak istemiyorum gerçekten birinden akıl almaya çok ihtiyacım var biraz özgürlük takıntılı birisiyim istediğim an istediğim yerde olmalıyım kimseyi düşünmeden sorumluluk almadan sanırım bu korkumu önce yenmeliyim çocuğun beni eve kitleyeceğini düşünüyorum birde şu an ona bakabilecek kimsem yok ve çalışmak zorundayım buda büyük bir problem hamilelik korkusu şişmanlayacağımı düşünmek doğum korkusu eşimle uzaklaşma korkusu ne bileyim aklımda o kadar çok şey varki hepsini buraya döksem birkaç sayfa okursun herhalde :44:kafam çok karışık ve pek kimseylede bunları konuşamıyorum açıkçası insanların beni anlamayacağını düşünüyorum

canım seni çok iyi anlayabiliyorm, çünkü ilk evlendiğimde çocuk yap baskılarına aynı bahaneleri sıralıyodum. özellikle çocuğun beni kısıtlayacağnı özgürce hareket edemeyeceğimi vs.vs. ama çocuk yapan kuzenlerim arkadaşlarım tarif edilemez bi duygu olduğunu hatta daha önce yapmadıklarına pişman olduklarını vurguluyorlardı. bu duyguyu tatmak için geç kalmak yaşlı bir anne olmak istemedim bende çocuk yapmaya karar verdim.
asıl hikayem de burda başladı istediğim anda olmuştu ama düştü, şimdi de bu hastalık yüzünden olmuyor, ben onu istememiştim şimdi de o beni istemiyor
bazı kararları almakta geç kalıyoruz canım. sen hamile kaldığında onun kalbi atmaya başladığında tüm bu düşüncelerin yersiz olduğunu anlıycaksın. bi örnek daha vereyim; kuzenim yanlışlıkla evliliğinin 4. ayında hamile kaldı, resmen kocasını öldürcekti kız hiç istemiyordu ,, şimdi hamileliğinin 5. ayında ve o kadar heyecanlı ki. Allah gönlüne göre versin canım ama bence istemelisin artık 6 yıl doya doya yaşamışsın evliliğin tadını çıkarmışsın biraz da anneliğin tadını çıkar. bence..

beni anlayan tek insan
gerçekten böyle düşünmem insanlara çok saçma geliyor biliyormusun
bende çok fazla biriyle dertleşme imkanı bulamıyorum çocuk evin neşesi çocuk gibisi varmı aman ne saçmalıyosun falan diyip kestirip atıyo insanlar yada istemiyosan yapma diyolar kimse böyle moral vermedi şimdiye kadar çok teşekkür ederim olayın manevi boyutunu belki senin gibi dostların telkinleriyle atlatabilirim ama gel gör ki birde maddi boyutu var :44:bakacak kimsem yok ve çalışmak zorundayım o şekilde de çok fazla masraflara yetişebileceğimi sanmıyorum burasıda beni çok düşündürüyor açıkçası ama bende herkes gibi Allah rızkını verip diyip rahat davranamıyorum çok takıntılı çok pimpirikli biriyim hayat bize uymasada planlı programlı yaşamayı seviyorum senin kaç gün var canım belli olmasına belki senin hamilelik anıların beni hamileliğe özendirir

benim bat 19 aralık canım ama dayanamam cumartesi-pazar kan testi yaptırırm.
senin durumunla aynı olduğumuzu sen yazınca anladım biliyomusun.maddi açıdan yani. şuan çalışıyorum ve 1 ay sonra bi ev alacağız. ama inan hamile kalırsam işten çıkarsam nasıl öderiz die hiç düşünmedik
sonuçta işgöremezlik ödeneğiyle finanse ederiz yada en fazla 6 ay evde kalırım sonra çalışmaya devam. benim de bakacak kimsem yok bakıcı tutarız belki bilemiyorum
bunları zamanı gelince düşünürüm senin kadar plancı değilim sanırım. ya da önceliklerimiz farklı. benim önceliğim çocuk canım. senin ki ne? bunu iyi düşün ve şu kısmı atlama istediğin zaman hemen olmuyor

Son düzenleme:

evet çook haklısın istediğim zaman olamayacağını bildiğim için 1 aydır ikilemdeydim ama şu an kendimide eşimide çok bunalttığımı farkettim ve artık bunları düşünmemeye karar verdim sanırım başka çaremde yoktu çünkü içinden çıkamıyordum bir türlü ... şu an korunmuyorum olursada dediğin gibi o zaman düşüneceğim rabbim bi çıkış yolu gösterir inşallah olmazsada Allahın takdiri yani herşeyi oluruna bıraktım ve bu konuyu artık düşünmemeye (yada çok düşünmemeye ) ve sürekli bunları konuşup ailece bunalmamaya karar verdim artık hayırlısı bende sat 29 kasım bakalım ne zaman olacak bi haftada gecikme payı bırakırım belki geç olabilir bazen ocak ilk haftasında bakıcaz artık duruma ama oldu olmadı çok takılmıycam böyle şeylere oluruna bıraktım

eviniz de hayırlı uğurlu olsun canım benim inşallah bebişde yoldadır beraber çalışır ödersiniz

bende endometriosis li olarak aranıza katılıyorum(( 5 aylık evliyim 2 aydır da gebe kalmaya çalıştım.tv lerde olur ya hep ilk ayda hemen bebek bekledim baktım olmadı:))ikinci aya olur inş dedik önemli zamanlarında da denedik hem.olmadı yine.doktora gitmeye karar verdim dün gittim ve ben şok oldum hiç beklemiyordum çünkü bir yıl olmadan öncede bir muayene olmuştum bişeyim yoktu.sağ overimde 5.5cm çikolata kistim olduğumu öğrendim.ablamda bu hastalıkdan dolayı çok sıkıntı çektiği için bende de çıkınca çok üzüldük.doktor doğum kontrol hapı verdi adet döneminde bir ay kullan gel dedi eğer 4.0 falan düşerse eriyebilirmiş.olmazsa bişey ameliyat olcak.doktordan gelincede soğan kürüne başladım.çok umudum yok ama insanın içinde yine de küçük bir umut oluyor.ama artık kayseri de ameliyatı yaptıracağım doktoru aramaya başlamam gerekk((
bebeğim olur mu olmaz mı bilmem ama bu hastalık çok uğraştıracak biliyorum hakkımızda hayırlısı olsun ne de çok bebiş sahibi olmak istedim şimdi elimden alınmış gibi hissediyorumm.yeni öğrendiğim için heralde değişen psikolojiler halimdeyim sürekli........

canım ameliyatı düşünmen için çok erken..Bebek düşünceniz çok yeni çünkü.senin sadece sağ overinde olan kistin benim her iki tarafımda var ve doktorum klomenle çatlatma iğnesi ile vs gebeliğimii sağladı.Tabiiki ilk önce Allah'ın izniyle..ameliyattan sonra yumurtalık rezervin azalabiliyor çünkü Allah'ım şifa versn sana ve senin gibi olan herkese

sevindim sizin adınıza.çok kararsızım ne yapcam bilmiyorum ameliyat olmazsan gitgide büyüyüp daha kötü olmasından korkuyorum.siz hangi şehirdesiniz doktor da çok önemli çünkü.doktor bana ameliyat dedi çünkü.bide büyüklüğüde önemli galiba sizinki kaç cm di.klomenle çatlatma nasıl oluyo riskli mi oda

canım öncelikle hoşgeldin Allah şifa versin derdine ama bence ameliyatı düşünme o şekilde hamile kalan çok kadın var bence dr kontrollerini ihmal etmeden denemeye devam et ve dua et ayrıca başka bir dr a görünmenide tavsiye ederim çünkü ameliyattan sonra tüplerde yapışıklık olma riski yüksek

arkadaşlar merhaba
bana yardımcı olursanız size çok minnettar olurum. lütfen beni aydınlatın.
geçtiğimiz mart ayında dış gebelik geçirmiştim. ve iğne ile sonlandırıldıktan sonra 5 ay korumdum. 3 aydır da korunmuyordum.
adetim 9 gün gecikince bu hafta doktora gittim. tüplerde tıkanıklık olup olmadığını görmek için rahim filmi çektirmemi söyledi. önümüzdeki ay çektireceğim.
fakat birde 5 cm büyüklüğünde kistim olduğunu ve adetimin gecikme sebebinin bu olduğunu söyledi.

fakat adetim bitmesinin üzerinden 7 gün geçmesine rağmen dünden beri koyu renkte kuru kıvamlı lekeler yoğun bir şekilde gelmeye başladı. rast gele okurken çikolata kistini okudum. benim karın bölgem sağ ve sol kasıklarım çok ağrıyor adet sancısı var sanki, şişkinliğim var ve gax çıkmıyor sanki. sizce benim bu sorunum da çikolata kistimidir. doktor ilk muayenesinde teşhisi koyamamış olabilirmi, eğer öyleyse bu çikolata kistinin zararı ne,nasıl kurtulunur 1 yıldır bebek istiyorum olmuyor, engelmi.

canım dr.lar ilk kist gördüklerinde ya adet dönemini bekleyip kaybolup kaybolmadığını takip ederler
ya da mr isterler
benden mr istemişti ve sonuçlarda 4 cm çapında kistik yapı tarsında bişi yazıyodu.
ve %99 çikolata kisti dedi. daha doğrusu çikolta kisti demedi her 2 doktorum da ben sorduktan sonra muhtemelen dedi
ameliyat dedi biiri yumurtalığın da alınacak dedi
2 gün hayat zehir olmuştu tabi bunu duyunca sonra başka bi dr. a gittim laparoskopi dedi
ama olmadım şimdi inatla hamile kalmayı deniyorum.
2 ay daha denerim olmazsa bakarız artık çaresine
bu arada adetim benim gecikmiyor tam tersi 18-20 güne bi oluyor.
belirtilerin çikolata kisti gibi duruyor ama adetinin geç olması pko olduğunu da gösterebilir
inşallah en kısa zamanda hamile kalırız canım da ameliyata falan gerek kalmaz

amin canım inşallah hepimiz aynı şekilde sende 2 ayla sınırlama kendini yaza kadar dene bence kistinide takip et tabii ilerleme olmasın :94:

amin canım inşallah hepimiz aynı şekilde sende 2 ayla sınırlama kendini yaza kadar dene bence kistinide takip et tabii ilerleme olmasın :94:

geçen hafta şiddetli adet sancıları şikayetiyle doktora gittim cocuk istiyoruz 4 ay bekledim ama asıl şikayetim bu değildendometrioma dedi ceviz büyüklüğündeymiş 3 ay içerisinde hamile kalman lazım dedi anlayamadım pek fazla bilgi vermedi hamile kalmazsam ameliyatmi olacağım lütfen bilgi verin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…