Endometriosis (Çikolata kisti)

bende avrupa yakasındayım. Doktor arıyorum. Bana adını adresini verebilirmisin? Ne kadara mal oldu ameliyatın?

Doktorum adı YILMAZ GÜZEL. Ameliyat masrafına gelince kistin durumuna hastalığın seyrıne ve ameliyat olacağın hastaneye göre
fiyat veriyor.En mantıklısı kendisinle görüşürseniz ondan bilgi almanızdır.

Arkadaşlar herkes ameliyat diyor. Neden transvajinal kist aspirasyonunu denemiyorsunuz. Ben 1,5 sene bebek denemesinden ve bir boş gebelikten sonra bu yöntemle kurtuldum 3 tane kistimden ve 2 ay sonrada hamile kaldım. Ankarada yaşayanlar için hrs hastanesi Coşkun Aydın'ı öneririm. Çok iyi bir doktordur.
Herkese sağlıklı günler...

Bayanlar merhaba.iki gün önce Ankara Hacettepe hastahanesinde çikolata kisti ameliyatı oldum.ameliyata girmeden önce tesadüfen bu steyi buldum ve gereğince bilgi aldım okudum.Fakat yine de toparlayıcı nitelikteki bir mesaj atmak istedim.öncelikle yazılan bütün bilgiler icin teşekkür ederim.

Sağ over de 4.5 cm * 3.5 cmboyutunda kistim mvcuttu.Karın ağrısı sebebiyle güven hastahanesinde kadın dğum doktoruna gttiğimde , kist boyutunun normalden büük olduğunu ilaçla küçlemeyeceğini fakat yine de bir ay kdar yasmin kullanmamı önerdi.kullandım ve ameliyat fikrne sıcak bakmadığım icin hacettepe kadın doğum anabilim dalı baskanı prof.dr.serdar günalp 'a kontrole gttim tekrardan.Ameliyat tanıısını o da onayladı ve laparosopik kistektomi ile iki gün önce ameliyat oldum..dedikleri giibi açık ameliyatan ck daaha kolaydı.genel anestezinin verdiği gerçek amliyat psikolojisi haaricinde cok hafif ağrıyla uyandım ertesi gün yürüyebildim.laparoskopi yöntemiini öneririm ameliyatın rahatlıığı açısından.karın bölgenizde 3 deliğin dikişli iğrenç görüntüsü haricinde sinirinizi bozacak pek bir drum söz konusu değil.:)

tekrarlama knusna gelirsekkistin odak noktaları bağrsaklarımda dahi görüldüğü için tekrarlama ihtimali %80 dendi.bu da yeni ameliyatlar demek .1 yıl boyunca yasmin kullanacağım kontrole gittiğimde sürecin ii mi kötü mü olduğunu göreceğim.

Allah herkese şifa verssin diyor,tekrardan teşekkür ediyorum.ameliyat öncesi korkumu bu sitede yazanlar sayesinde hafflettiğim için.

geçmiş olsun canım umarım en kısa zamanda bebek haberini alırsın,alırım alırızzz inaşallllaaah
okadar çok araştırdım,okudum ki vardığım sonuç şu şekilde;
-laparoskopi / açık ameliyat kesin çözüm değil,çoğu kişinin kisti tekrarlamış.
-laparoskopi / açık ameliyattan sonra yumurta rezervleri azalıyor hamile kalmak sandığımız kadar basit olmuyor,tabi doğal yolla hamile kalan da varken,çoğu tüp bebek tedavisine geçiyor.
-kistle hamile kalınabiliyor (düşük bir olasılık)

bense 3.yü deneyenlerdenim.

Amin canım inşallaaaaahhhhh....Hepimiz öyle çok istiyoruz ki.

Çıkardığın sonuçlar doğru,yumurtalıklarımız çok hassas,

ister açık amelıyat olsun ister kapalı her operasyonda zarar gördüğü kesin.

Bunu bana amelıyatımı yapan prof.da söyledi hiç zarar görmemesi mümkün değil dedi.

Sonuç;hamile kalmak için dualar ediyoruz tedavi oluyoruz ama pozitifi göremiyoruz.

Dilerim tez zamanda hepimiz bebeklerimize kavusuruz.

Bıktım şu kistlerden off off.

[SIZE=3]ya kızlar ben bi önceki ay 22 gün ara ile adet olmuştum şimdi 17 gün sonra bi daha oldum.eskiden adetim gününü hiç şaşmaz 25 günde bir olurdu, şimdi ben yumurtlamamış mı oluyorum yani? var mı erken adet olan[/SIZE]

Son düzenleme:
inanmıyorum ya kimse yazmamış :) ben bu ay erken adet oldum ve adetimin 1. günü incir kürüne başladım,ateşimi de ölçüyorum hergün.
hadi kızlar okuyup geçmeyin
sizin de adetiniz erken oluyor mu?

Merhaba Arkadaşlar, bende kendi hikayemi paylaşmak istedim. Biraz uzun yazacağım ancak bu hastalıkla boğuşmuş ve sonunda galip gelmiş bir anne adayı olarak anlatacaklarım umarım sizlere de yardımcı olur. Yaklaşık 1,5 sene önce sağ yumurtalıkta 6,5 cm sol yumurtalıkta 4,5 cmlik iki kist tespit edilmişti. O zamanlar Bursada yaşıyordum Medikal Park hastanesinde ilk muayene olduğum doktor "açık ameliyat yaparacağım ve sağ yumurtalığını almam gerekecek çünkü bu büyüklükteki bir kist yumurtalığa zarar vermiştir" demişti ve ben odasından ağlayarak çıkmıştım. Sonrasında 6-7 tane doktora gittim ki bunların arasında prof da vardı hepsinin söylediği şey "acilinden laparoskopi " oldu. Kistlerle hamile kalma şansımın %10 olduğunu söyleyerek şartlandırdılar. Bu arada yaşım 33tü 3 senelik evliydim ve henüz çocuğum yoktu. Çok araştırdım, sonrasında tekrar oluşması ve yapışıklığa dair okuduklarım yüzünden laparoskopiyi inatla reddettim. Forumlarda insanlar bir macunda bahsediyordu. Araştırdım ilgilisine ulaştım uzun bir tel görüşmesinden sonra macunu denemeye karar verdim. Macunun iki etkisi olduğu söylenmişti. Ya adet kanamasında kistleri eritiyor ve küçültüp vücuttan atıyor. Ya da hamile kalmanı sağlıyor. 2 ay kadar kullandıktan sonra ne kistlerimde bir küçülme oldu ne de gebe kaldım tam ümidimi kesmişken 3. kullanmamda hoop gebe kalmışım. Tarih 2011 Mart ayıydı. O gün ne kadar sevindiğimi anlatamam. Çünkü ben hep gebe kalacağım ve kistlerimden kurtulacağım diye kodlamıştım kendimi. Ancak sevincim kısa sürdü çünkü 7.haftada kesenin boş olduğu tescillendi. Kürtaj olmam gerekiyordu ve kistlerimde olduğu gibi duruyordu. Tahmin edersiniz ki çok can sıkıcıydı. 4 ay önce Ankaraya taşınmıştık ve hangi doktora gideceğimi bilmiyordum artık sıkılmıştım ve laparoskopi olacaktım. Bir arkadaş HRS hastanesinden bir doktoru önerdi ona gittim. Baktı ve dediki "sıkma canını kistlerini kürtaj la beraber alırız" ancak ben hemen laparoskopi olmak konusunda kararsız olduğumu söylediğimde "tek yöntem bu değil uyguladığım ve başarılı sonuçlar elde ettiğimiz bir yöntem var adı transvajinal kist aspirasyonu"dedi. İlk defa gitmiş olduğum bir doktor olmasına rağmen çok güven verdi hemen o an tamam dedim. Ve ertesi sabah hem boş kese alındı hemde yumurtalıklarıma aspirasyon yapıldı. Bu arada 6,5 cm lik kistimin arkasında kocaman bir kist daha varmış. Yani toplamda 3 kistim varmış. Hoca bu büyüklükte kistler için 2 tekrar gerekebilir genelde demişti ancak çok şükür ki buna gerek kalmadı. Nisan ayında yaptırdım Mayısdan Temmuza kadar da ilaçla baskılama yapıldı. Ağustosta son kontrole gittiğimde iki yumurtalığım da tertemizdi ve ölçümler yapıldı yumurtlamanda hiç bir sıkıntı yok dedi doktorum. Kendisi de zaten kapalıda olsa açıkda olsa yumurtalık rezervleri ameliyatta zarar görebiliyor demişti. Herkesin durumu tabiki farklı ancak bu problemi yaşayanların aklına hemen kapalı yada açık ameliyat gelmesin arkadaşlar. Bu yöntem hakkında nette çok bilgi yoktu ben baktığımda yumurtalıklardan kist şırınga yöntemiyle çekiliyor sonrada ilaç enjekte ediliyor baskılaması için. Asıl bombayı patlatmadım hastalıktan tamamen kurtulduktan 2 ay sonra doğahamile kaldım şu anda 8 haftalık hamileyim çok şükür herşey çok iyi gidiyor. Oldukça detaylı yazmaya gayret ettim eğer daha fazla detay isteyen olursa özelden yazabilir. Sevgiyle kalın..

Allah hayırlısıyla bebğini kucağına almayı nasip etsin ben msj yazamıyorum gittiğin hastanedeki doktorun adı nedir gitmek istiyorum.

amin inşallah :KK71: ben çok yeniyim hem burda hemde endometriozis te 6 yıllık evliyim yasmin kullanıyordum farkına varamayışımız da bu yüzden sanırım şimdi bende hastalığıma alışıp bebek olmasını bekliyorum

amin inşallah :KK71: ben çok yeniyim hem burda hemde endometriozis te 6 yıllık evliyim yasmin kullanıyordum farkına varamayışımız da bu yüzden sanırım şimdi bende hastalığıma alışıp bebek olmasını bekliyorum

canım doktor sana laparoskopi yada ameliyat falan demedi mi? kistin kaç cm?
benim ki 4 cm lap. dedi ama olmadım. şimdi hata mı ediyorum die tırsıyorum

merhabalar aranızda çok yeniyim arkadaşlar.. bendede 3 cm sol yumurtalığımda çikolata kisti var acaba aşılamayla tutan varmı aranızda??

Allah hayırlısıyla bebğini kucağına almayı nasip etsin ben msj yazamıyorum gittiğin hastanedeki doktorun adı nedir gitmek istiyorum.

Ben Ankarada yaşıyorum. Hrs kadın hastanesinden coşkun aydın doktorumun adı. Tavsiye ederim. İnsana güven veren bir tavrı var ve hasta takip sistemleri çok iyi en ufak bir test yapıldığında doğrudan doktor arıyor bilgi veriyor. İyi dileklerin için teşekkürler Allah isteyen herkese nasip etsin...

bende kist falan demedi sanırım henüz yok ama teşhis konuldu dikkat etmem gerekiyor sık sık kontrol laparoskopi hastalığımın ne derecede olduğunu anlamam için yapabilecekleri tek yöntem ama önermediğini söyledi bende sebebini sormadım önermiyorsa bi zararı vardır diye düşündüm ki yapışıklıklara neden oluyormuş burda okudum bence acele etme sık sık git görün doktora ilerleme varmı onu takip ettir bir yandan da dua et rabbim yardımcın olsun bebek düşünüyormusun peki ? öyleyse bu şekilde hamile kalabilen çok örnek var burda kistleri küçültüyormuş bazılarında yok oluyormuş canım bende şimdi deniyorum ama kendimi çok kasmıyorum stres her işin düşmanı biliyosun rahat rahat deniycem olmadı zaten doktorum tedavisi olmadığını söyledi direk tüp bebek yoluna başvurcaz bakalım yine bi iki yıl böyle beklerim acelem yok herşeyi Allahın takdirine bıraktım tevekkül ediyorum inancı yoksa insan çok bunalır :44:

bende kist falan demedi sanırım henüz yok ama teşhis konuldu dikkat etmem gerekiyor sık sık kontrol laparoskopi hastalığımın ne derecede olduğunu anlamam için yapabilecekleri tek yöntem ama önermediğini söyledi bende sebebini sormadım önermiyorsa bi zararı vardır diye düşündüm ki yapışıklıklara neden oluyormuş burda okudum bence acele etme sık sık git görün doktora ilerleme varmı onu takip ettir bir yandan da dua et rabbim yardımcın olsun bebek düşünüyormusun peki ? öyleyse bu şekilde hamile kalabilen çok örnek var burda kistleri küçültüyormuş bazılarında yok oluyormuş canım bende şimdi deniyorum ama kendimi çok kasmıyorum stres her işin düşmanı biliyosun rahat rahat deniycem olmadı zaten doktorum tedavisi olmadığını söyledi direk tüp bebek yoluna başvurcaz bakalım yine bi iki yıl böyle beklerim acelem yok herşeyi Allahın takdirine bıraktım tevekkül ediyorum inancı yoksa insan çok bunalır :44:
düşünüyoruz canım 4 ay önce düşük yaptım kürtaj oldum, kist ondan sonra çıktı zaten.3 aydır deniyoruz bakalım

Son düzenleme:

düşünüyoruz canım 4 ay önce düşük yaptım kürtaj oldum, kist ondan sonra çıktı zaten.3 aydır deniyoruz bakalım

inşallah çok bekletmez rabbim
hayırlısıyla olur bir an önce
düşüğün hastalığınla ilgisi varmıymış sordunmu doktoruna canım ??:44:
benimde 6 ay önce 10 haftalık kalbi durdu sonra bende kürtaj oldum sonrada bu hastalık ortaya çıktı acaba kürtajmı buna yol açıyor sendede öyle olmuş :18:

bence kürtajla alakası var. çünkü ben çok düzenli kontrollerime giderdim. herşey yolundaydı, hamile kalmadan hemen önce gittiğimde de bişe yoktu. kürtajı doktor ben ayıkken yaptı bayıltmadı, acaba baştan mı savdı diyorum ama kürtajdan sonra oldu bu kist eminim.
bu ay incir denedim canım ümitliyim bakalım bat a 10 gün var bakalım 4 gözle bekliyoss
sen neler yapıyosun canım nasıl gidiyor çalışmalar

X