Endometriosis (Çikolata kisti)

canım bende bekarım 2 ay sonra dügünüm var
7cm miş hemen ameliyat diolar gecıcı menopaza sokacaklar ameliyattan önce ve sonra ve amelıyattan sonra tekrarlayabılıomus nıe amelıyat edıolar bizi ki suan coccuk düşündümde yok

slm canım annenın doktorunun adını alabılırmıyım,,ben cıkolata kıstının ılacla tedavisi yok dıye bılıyorum ,,saolll,,,

eren35 mrb.uzun zamandır siteye girmiyorum mesajını yeni gördüm.ilacımın adını memnuniyetle veririm.ama şunu belirtiyimki moralim çok bozuk.doktorumla başım dertte,ilaca başladığımın ikinci ayında bana soldaki kistin yok olmuş demişti.üçüncü ayda gittiğimde ise 37mm'den 25mm'ye düşmüş dedi bu defa ultrason resmini de elime verdi bu sonuç doğru ama bir önceki ay neden soldaki tamamen yok olmuş deyip beni umutlandırdı.yada o ay yok olduda bu ay yeniden mi büyüdü kis bilemiyorum kafam çok karışık.neyse ilacın adı orgametril 5 mg 30 tablet.günde 3 tane içiyorum sabah öğle akşam.adetin üçüncü günü başlıyorsun.2 şişe kullanıyorsun 20 gün sürüyor.1 hafta ara veriyorsun tekrar başlıyorsun.ama yinede doktorunla görüşmeden içme derim.Ayrıca kisi büyük olanlarda hiçbir ilaç işe yaramıyor.ilaç tedavisi kisi küçük olanlarda tercih ediyor doktorlar.senin kisin nekadar bilmiyorum.eğer büyükse ameliyat ol derim.evlimisin bekarmısın çocuğun varmı bilmiyorum ama ameliyattada dikkat etmen gereken bikaç şey var.bunları sana yazıyorum çünkü bu gerçekten çok ciddi bi hastalık ben 2008 de ameliyat olduğumda hem bekardım hamileliği engellediği ile ilgili hiç bir bilgim yoktu hemde ameliyat risklerini bilmiyordum kör körüne ameliyat oldum.neyse eğer ameliyata karar verirsen hastaneni ve doktorunu iyi araştır.çünkü özellikle laparaskopi yöntemi ile ameliyatta işin ehli bir doktora denk gelmezsen yumurtalığına ve özelliklede yumurta rezervine zarar verebilme ihtimali kaçınılmaz oluyor.yumurta rezervin zaten zarar görürse ne yaparsan yap çocuk sahibi olamazsın.açık ameliyata gelince açık ameliyatı sezeryan gibi düşün.bir kadın üç defa sezeryanla doğun yapabilir.açık ameliya olursan sezeryanla doğum yapmış gibi bir hakkın gidiyor.geriye iki hakkın kalıyor.tekrar ameliyat olman gerekirse ikinci hakkında gidiyor.bunları hep düşünerek karar ver.umarım kurtuluruz bu beladan.bebeğimi allahın izniyle kucağıma alana kadar savaşacağım.

haklısın canım benımkıde 7cm ve ben daha bekarım hemen amelıyat dedıler 2ay sonra tekrarlıcaksa neden amelıyat oluyorum ben ne için(

bekar olman hiçbirşeyi değiştirmez.kistim 7 cm diyorsun.allah korusun kistin patlarsa tüm yumurtalığını kaybedersin.iki ay sonra düğünün varmış bence ameliyatını ol menopoza soksunlar ve evlenincede hiç erteleme bebek olayını.şunu söyleyim kısırlığın başlıca sebeplerinden biri bu hastalık.2010'un 6.ayında evlendiğimde bende çocuk düşünmüyordum.sonra kisim olduğunu öğrendim.4 aydır bu hastalıkla savaşıyorum çocuk sahibi olmak için.evlenirken çocuk istemeyen ben şimdi rüyalarımda hamile kaldığımı yada doğum yaptığımı görüyorum.yıllarca bu hastalık yüzünden çocuk sahibi olamayan kadınlar var.umarım sağlığımıza ve bebeklerimize kavuşuruz.

kisti patlamış biri olarak, bence asla ertelemeyin lütfen önemseyin! hemen ameliyatınızı ya da olacaksa tedavinizi ve sonrasında çocuk planını yapın. benim kistim patladı az daha yumurtalığımı kaybedecektim. şimdi de 3 aydır uğraşıyoruz çocuk için. 4 yıldır neden çocuk yapmadık diye de ah ediyoruz bi de.....

arkadaşlar merhaba benim sorum evli arkadaşlara olacak. benimde çikolata kistim var ve doğum kontrol hapı kullanıyorum. 3 ay sonra evlenicem ve sorum şu : 3 ay sonra evlenicem acaba cinsel ilişkide ağrı yaşarmıyım ? doğum kontrol hapı kullanıyorum diye yaşamam gibime geliyor ama yinede bilemiyorum tabiii size danışmak istedim

merhaba arkadaşlar bende de çikolata kisti var ben adet günlerınde ve adetten sonra iki hafta boyunca çok şiddetli ağrı çekiyorum doktorum bana doğum kontrol hapı verdi daha kullanmaya başlamadım adetin ilk günü alacam.çikolata kisti hamile kalmayı zorlaştırıyormu ben bekarım ama kasım gibi düğünüm olacak kısmetse inanırmısınız 10 gün kadar kaldı tekrar adet olmama ama halen ağrılarım devam ediyor sürekli ağrı kesici alıyorum ama yinede çok faydası olmuyor

arkadaşlar lütfen soruma cevap verebilirmisiniz

arkadaşlar lütfen soruma cevap verebilirmisiniz

benim de çikolATA kistim vardı gecen sene .. ilk gittiğim doktor hemen çocuk yap dedi çocuğu engeller dedi daha sonra başka doktora gittim doktor doğum kontrol hapı verdi kullandım kontrolde çıkmadı .adetlerim sancılı oluyordu ama bir senedir o kadar çok sancım yok. ilişkide acı veriyor yerinden oynadığı için .eger önlem almazsan problem olur ... ama ilginçtir gecen arkadasım gitti doktor kistleri göremeyiz dedi ...laparoskopi yapılmadan dedi. sen en iyisi birkaç doktor dene ..

teşekkür ederim cevabınız için arkadaşım

arkadaşlar merhaba. ben de anne olmak isteyen bayanlardanım nasip olursa 7 aylık evliyim yaklaşı üç aydır bebek istiyorum..sizlere danışmak istediğim konu şu..bugün adetimin ilk günü ve neredeyse şimdiye kadar olmayan bir agrı yasadım afedersınız tuvalete oturdum ve kalkamadım agrıdan..adetlerim hep pıhtı şeklindedir ama bugün çok fazla pıhtı geldi..bir de adet döneminde afedersiniz makatımda bi ağrı kasılma oluyor sanki çok ama çook kabızmışım gibi ve bu yalnızca adet dönemimd eoluyor onun dışında zaten kabızlık problemim yok .. buradan okuduklarım çikolata kistinden ve büyük olduğundan şüpheleniyorum..adetim biter bitmez doktora ideceğim.. bu arada ilişki sırasında neredeyse hiç agrım yok..korkuyorum büyük bir kistim olmasından ..aranızda bu durumu yasayıp da kisti olmayan var mı.

Geçmiş olsun canım..Ben pek sanmıyorum kistin olup olmadığını veya büyüklüğünü senin anlaman mümkün değil..Ki çikolata kistin olsa ve büyük olsa emin ol kabızLIK sorunun olur..İhmal etme doktora git..Ne olur ne olmaz..Kist çeşitleri çok fazla..Kİ genelde pıhtı şeklinde imiş..Daha önce gittin mi doktora..?

ya benim arkadaşımda ameliyat olucak.ama güvenilir bi doktor bulamıyoruz.istanbulda tanıdıgınız güvenli bi doktor varmı acaba...

ya benim arkadaşımda ameliyat olucak.ama güvenilir bi doktor bulamıyoruz.istanbulda tanıdıgınız güvenli bi doktor varmı acaba...

prof. dr. engin oral'ı tavsiye edebilirim. geçen hafta laparoskopi ile benim çikolata kistlerimi aldı
onun dışında bir arkadaşım da bakırköy acıbadem de çik. kistlerini aldırmıştı doktorunun adı mehmet cihat ünlü idi sanırım. arkadaşım da çok memnundu doktorundan tabi önemli olan arkadaşının içine sinmesi bu gerçekten çok önemli, sonuçta canını emanet ediyorsun. şimdiden geçmiş olsun

Dr. Kadir GÜzün..

Göztepe Dev. Hastanesine geçti..Ben 2009 ekim ayında amelyat oldum..Sol yumurtalığım alındı..Kadir bey gittiğim 4. doktordu..Ve diğerleri bebek sahibi olamayacağımı tüp bebek ile belki olabileceğimi söylemişti..Şuan 3 aylık olmak üzere tosun paşammm =))

Geçmiş Olsun..

gerçekten öyle.onlarca doktora gittik ama hiçbiri içimize sinmedi.

numarası falan varmı acaba sende.verebilirmisin?tosunununada maşallah:))

Ben laparoskopi oldum ve solda 8 cm sağda 3 cm çikolata kistlerim alındı. Bu kistler nedeniyle benim tüpler çok zarar görmüş hatta biri işe yaramaz hale gelmiş. Çocuk da istediğimizden bir kaç ay doğal yollardan hamile kalmaya çalışacağım sonrası tüp bebek
Bunu niye yazdım? Bu hastalığa yakalanan arkadaşlar ameliyattan korkup kaçmasın hemen tedavilerini olsunlar diye. Bu süreci uzattıkça kistlerin üreme organlarınıza verdiği zararlar da artıyor. Ben şimdi çocuk düşünmüyorum deseniz bile siz çocuk sahibi olmaya karar verinceye kadar o kistler orda uslu uslu oturmuyor maalesef(Bu arada ameliyattan önce ödüm kopuyordu ama hiç de tahmin ettiğim kadar zor değilmiş. Bir haftada tam anlamıyla ayağa kalktım ben. Şimdiden herkese geçmiş olsun.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…