Endometriosis (Çikolata kisti)

şu acık ve kapalı ameliyat konusunda herkes farklı birşey söylüyor, en son gecen hafta gittigim doktor endo hastası olup gebe kalmak isteyene kesinlikle acık yapmıyoruz dedi, yumurtalıklar zarar görüyor dedi. bgccg cim ben de cok kullandım bitkisel destek, ama yalnızca ufak capta kücülmeler oldu, kesinlikle sonra tekrar büyüyor

uzun zaman yıllarca siteyi takip ettim yazdım çizdim çare aradım
2 ameliyat oldum biri açık bir laparaskopi
4 aşılama
1 tüp bebek ve olmadı negatif yumurtalarım kalitesiz eşimde hareketlilik sayı az idi.
2. tedavi için gün sayarken geçen ay hamile olduğumu öğrendim yazdım hatta umut olmak adına da..
üzüntüler travmalar üstüne 2.5 cm kistim var inanmayacaksınız 3. kez ne yaparım diye kara kara düşünürken bıraktım lanet olsun dedim ve ksitimle hamile kaldım ki bu olası neredeyse imkansız en azndan benim gibi ameliyatlarda yumurta rezervi azalmış,tüp bebekte az sayıda ve kalitesiz yumurta üreten biri olarak..
diyeceğim her köşe de bir umut aradım ama biliyordum hep yazıldıysa olacağını
şimdi pişmanın çok da hırpalayıp bu işin peşine düşüp rabbimin işine karışma seviyesine geldiğim için
şimdi tek duam bu hastalıkla uğraşan ve moral bozdukça bozan ben gibi herkesin hamile kalması için..
stresten uzak durun dua edin zamanını bekleyin
dualarım her zaman sizinle arkadaşlar
9 yıldır çekiyorum bu illeti ve rabbim çok üzmeden gönderdi meleğimi
simdi hem kistim var hem bebeğim belki sezeryanla alınacak belkide erir dedi doktorum o daha belli olmaz
daha yolun başındayız dua edin teyzeleri bize

benim bilgimde açık ameliyatı tavsiye etmedikleri
ama kötünün iyisi durumu var kist bildiğiniz top gibi derli toplu ğlmuyor çok geniş alana bağarsaklara kadar bile yapışıyor o yüzden kapalı ile temizlenemezse açık tavsiye edilir diye biliyorum
bunu en iyi sizin için doktorunuz tavsiye eder kızlar
herkesin durumu farklı değişir yani
gönül ister kapalı ile halledilsin ama bazen öyle olamıyor benim gibi
şu anda estetikte olsa izi kalmış karımda ameliyat izim var sezeryan gibi
bakalım doğum nasıl olacak

Son düzenleme:
iyi senin gibi gecmisinde yasadiklarini hala yasayanlari hatirlayan insanlar var. donup buralara yazdigin icin cok tesekkurler ayrica. ne kadar guzel haberler, ne kadar guzel..

cnm 26 yasındayım, evet düsünüyoruz cocuk yani artık ne zaman olursa..dr banada aynı seyi söylüo gecmesi için cocuk olması sart die

merhaba arkadaslar..ben 24 yasındayım gecen yıl aralık ayında laparoskopi geçirdim..benım sol yumurtalıgımı tamamen kaplamıstı hemen amelıyat oldum ve bekarım..kafama takılan şu;ılerde tekrarlayan bır hastalık ve yumurta sayısını azaltan kısırlıga yol acan tek kist dıye gecıyor ben 1 yıldır kontrollerımı aksatmıyorum ve ankaranın en ıyı doktoruna gıttıgımı dusunuyorum..son gıdısımde herseyın normal oldugunu artık senede bır kez gelmemi soledı..bır de kan testı istedı..CA-125,CA-19-9 degerlerıme bakıldı yanı horman testı..benım CA-125 cok yuksektı amelıyattan once sımdı gene yuksek ama cok dusmus degerım..ama asıl sorun CA-19-9 DEGERİM CUNKU NORMALI 0-34 OLMASI GEREKIRKEN BENIMKI 94 CIKTI YANİ 3 KATI( cok moralım bozuldu bana dogum kontrol hapı ıcıp 6ay sonra gelmemı soledı adamın surat ıfadesi degıstı degerlerımı gorunce..zaten dogum kontrol haplarıda tehlıkelı kılo yapıo dıyolar YASMİN ilacını yazdı bana..içiyorum ama kafama cok takıldı netten arastırdım ama anlayamadımki CA-19-9 degerının cok yuksek cıkması nedır arkadaslar?lutfen bılen varsa yardımcı olurmusunuz? beklıyorum...

Son düzenleme:
merhaba arkadaşlar bende 17 aylık evliyim ve çocuğum olmuyordu.1yıl önce kontrollere gitttiğimde ise laparoskopi olmamgrektiğinisöylendi.çünkü henüzçocuk sahii değilsin ve derhal ameliyatdediler. çok kez farklı dr gittim hepsi öyle dedi.ve bende 16günönnce laparoskopi oldum ve tam günümdede adet oldum.inş önümüzdeki ayda hamileolurum. çocuğumuzun olmasını çokistiyorum

slm ben kapalı ameliyat oldum.4 ay sonra kontrole gel dedi ben gittiğimde şok oldum kist aynı şekili almış yani hiç ameliyat olmamış gibi acı çektiğim yanıma kar kaldı eğer ameliyat olcaksan olduktan sonra hemen tüp bebek yada aşılama hemen denemen gerek öbür türlü büyüyo canımmm...

kızlar hormon testımı yaptırdım suan hersey normal , carsamba gunu sogankurune baslayacagım. yalnız yumurtalarımın ustunde yıne ovulasyonda kucuk kucuk kıstler varmıs. doktorum kendın hamıle kalabılme olasılıgın yuksek dedı. sımdı cocuk dusunmedıgımız ıcın cok sevındım bu sonuclara ınsallah ıstedıgım zamanda hamıle kalırım. darısı basınıza kızlar.

Merhaba arkadaşlar 37 yaşındayım 1,5 yıllık evliyim evlendikten 8 ay sonra sol yumurtalığımda 6,5 cm çikolata kisti oldunu öğrendim dr.gittiğimde hemen açık ameliyat denildi nisan 2010 da ameliyat oldum ve sol yumurtalığım alındı 6 ay boyunca menopaza girdim allaha şükür çok iyi gidiyor ve yeni adet oldum doktorum 2. adetinde kontrole gel dedi. Ocakta doktora gideceğim bende herkes gibi bir an önce anne olmak istiyoru ALLAHIMA yalvararak dua ediyorum lütfen allahım burda yazdıklarını paylaşan ve anne olmak isteyen tüm anne adaylarına hayırlı sağlıklı evlatlar nasip et

ıyı dusun ıyı olsun. ınsallah hıc bır problem cıkmaz. amelıyattan sonra 6 ay ıcınde hamıle kalma olasılıgın cok yuksek oluyor. hadı hayırlısı

merheba arkadaşlar..bugün dr. a gittim ve çikolata kistim olduğunu öğrendim pko vardı ama bu ilk defa oldu..kendiliğinden geçermi??bide aşılama yaptırcam ilaç kullanıyorum gonal f..acaba bir problem olurmu??cevap için şimdiden teşekkür ederim.

merhaba,
çikolata kisti genelde kendinden geçmeyen bir kist ama bazen hiç de belli olmuyor. Benim 5 yıl önce ilk defa doktor kontrolunde farkedildi, ara sıra kayboldu ama şimdi 2 tane ve ilk görüldüğü zamana göre büyüdü. 3 cm civarındaysa soğan kürünün faydalı oldugunu duydum, ben de yaptım ama benimkiler büyük oldugu için geçmedi ya da başka birşeyler sebep oldu büyümesine, bilemiyorum. Aklına takılanları iyi bir doktora sorabilirsin. Moralini yüksek tut

cnm gecmiş olsun bendede var bu hastalık gecen dra gittiğimde yine tekrarlamıstı 5 cm..sora regl oldum aynı zamanda soğan kürü yaptım dr a tekrar gittim kist kaybolmus ya galiba soğan kürü sayesinde oldu bence zararı yok nasılsa deneyin derim

Merhaba çok geçmiş olsun..Bence bir kaç doktora gittikten sonra aşılama yaptırın çünkü benim bildiğim çikolata kistinin varlığı bebeğin olmasını engelliyor..Ama aşılamada nasıl olur bilemiyorum..Ve ne yazık ki kendiliğinden geçen bir kist değil..Bende geçen sene AMELYAT oldum Antalyadan ist a amelyat olmak için geldim ve 4. doktorda amelyat oldum araştırma yaptım doktorlarda da sınırlı kalmadım..

daha önce amelyat oldunuz mu ? Nasıl geçti ? Bence bir daha ki ay a tekrar gidin çikolata kisti ise 1 ayda kaybolması pek mümkün değil Çünkü diğer kistler gibi değil..Kontrolu ihmal etmeyin derim..Çok geçmiş olsun..

Kızlar ben iki ay önce doktora gittim çikolata kisti şüphesiyle(ağrılı cinsel ilişki, tek taraflı ağrı bacağa vuran,alt karın bölgemde de genel ağrı var ama çok yoğun değil)
Doktor ultrasonla baktı bir şey yok dedi.Bir ay sonra tekrar gittim sol tarafım çok ağrıyo diye.Yine bir şey görmedi.Bu ay adetim 3 gün önceden geldi.Sulu ama çok açık renk.Başta leke geldi ama hep geldi.Lekelenip kalmadım.Leke leke geldi sonra biraz fazlalaştı ama adetime göre çok az.Bir de bu ay çok kısa sürdü adetim.Şimdi sadece kahverngi lekeler geliyor.Adetimin 4.günü .Normalde 7 gün sürer.

Sizce çikolata kisti olabilir mi.?Acaba doktor iki seferde de görmemiş olabilir mi?

Belirtilere bakarak bişey söylemek pek mümkün değil bence bir kaç doktora gidin..Çünkü direk normal ultrasonlarda görünmüyor die biliyorum..Fark edemeyebiliyorlar..Renkli ultrason talebinde bulun doktorundan..Orda belli olur benim ki öyle olmuştu en azından..

merhaba arkadaşlar bu siteye yeni üye oldum çikolata kisti başlıklı yazıyı görünce bende fikir almak için yaziim dedim. daha dün 5 cm çapında bi çikolata kistim olduğunu öğrendim. doktorum yasmin isimli bi ilaç werdi we bi ay sonra tekrar bakalım belki ameliyatta olabilir dedi. araştırdım bi çok yerde bu kistin nasıl bişey olduğunu genelde hamile kalamamak konusunda sorunlar olabiliyormuş. en iyi tedavininde ameliyattan sonra doğal yöntemlerle hamile kalmak ya da tüp bebek veya menopozmuş. ben ewli değilim we henüz yaşım 26 menopoz içinde erken olduğunu düşünüyorum. cidden çok moralim bozuldu kafamda çok karıştı bu konuda beni aydınlatabilecek biri warsa yardımcı olsun lütfen şimdiden herkese tşk ederim....

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…