Endometriosis (Çikolata kisti)

merhaba bende hikayemi anlatmak istiyorum..1,5 sene önce kahverengi akıntı sebebiyle doktora göründüğümde yaklaşık 7 cm boyuntunda bir çikolata kistine rastlandı büyük bir şok yaşadım :) sonrasında tabiki başka doktorlara göründüm bugune kadar 4 doktor gördü bir tanesi hemen ameliyat diğerleri ise bekleyelim kontrol altına alalım dediler bugun gelinen son durum ameliyat olmaya karar verdim .Muaynelerimi özelde yapıyordum ama ameliyat için görüşmeye Cereahpaşa gideceğim bakalım ne diyecekler kahverengi akıntılar ve sol tarafta sürekli ağrı canımı sıkmaya başladı bu arada bir kızım var ve 43 yaşındayım hepinize geçmiş olsun tecrübelerimi paylaşırım ..😊😊
Merhaba, bende var aynı boyutta çikolata kisti ve benim de ameliyat olmam gerekiyor,siz oldunuz mu? Cerrahpaşada önerebileceğiniz doktor var mı? Ben de ameliyat için doktor araştırıyorum

Daha oncesinde deneyimlerimi yazmistim ama okumayanlara umut olmasi icin tekrar yazmak istedim. 2009dan beri endometriosiz hastasiyim. Ilk 4 yil kistim yoktu sonrasinda 2013te sağ taraftaki yumurtaligimdaki kistimi ogrendim ilk basta ne kadar onemli bisey oldugunj bilmedigimden uzerinde durmadim. Evlendikten sonra siddetli sanciyla hastameye gittim kistimin cikolata kisti oldugunu hamile kalmamin com dusuk bir ihtimal oldugunu soylediler. Cok uzuldum agladim bir cok doktora daha gittim o esnada 2. Bir kistte sol yumurtaligimda ortaya cikti. Iyice umutsuzluga dustum. 2015 yilinda 2 tane cift tarafli kistle doktor doktor gezmeye basladim. Ozellikle istanbulda isim yapmis hastanelerde cok pahali doktorlara gittim. Gittigim doktorlarin buyuk bir kismi once ameliyat sonra tup bebek dedi. Bir kismi direk tup bebek dedi cok cok az bir kismi dogal yollardan hamilelik dedi. Ben en az olan kismi dinledim. En son esimin arastirmalari sonucu cerrahpasada bir prof.a muayene oldum. Ilk basta devlet universitesi hastanesi oldugu icin onyargiliydim ancak onyargilarim kirildi. Doktorum bana bu kistin öcü olmadigini anlatti ve beni ikna etti. Dogal yollardan en az 1 yil sure verdi. Bu esnada esimin de sperm testleri bozuk geldi hiz sayi morfoloji vs.. hepsi dusuk geldi bunun uzerine doktorum once hsg istedi tum tahlilleri yaptirdi. Herhangi bi sorun cikmadk sadece amh yasima gore biraz dusuk cikti. Sonra asilama yapildi. Ancak asilamadan once doktorum cok umitli olmadigini yumurtalarin cok kaliteli gorunmedigink soyledi usg ile bakarken. Nitekim asilama negatif oldu. Ama doktorum yine de ameliyata ve tup bebege yanasmadi. Dogal yolla olacak esinde de sende infertelite sayilacak ladar buyuk bir durum yok dedi. Sonucunda asilamadan r ay sonra dogal yollardan hamile kaldim. Cok saglikli ve rahat bir gebelik sureci gecirdim. Epidural sezeryan oldum. Kistlerim hamilelikte kurumus. Sezeryan esnasinda doktorum kist kalintilarini temizledi. Hamilelikte kuruyan kistlerin tekrarlama olasiligi daha dusukmus umarim tekrarlamaz. Ancak ameliyat klacak arkadaslar arastirirlarsa ameliyatta sonraki ilk bir kac ay icinde bu kistlerin tekrarlama olasiliklarinin da cok yuksek oldugunu gorecektir. O yuzden eger yasiniz cok ileri degilse cok acele etmiyorsaniz en az 2 yil dogal yollardan deneyin. Rabbim isteyen kimsenin kucagini bos birakmasin
Cerrahpaşada hangi doktor acaba? Benim de çikolata kistim var 7 cm ameliyat dedi dokor, iyi bindoktor tavsiyesine ihtiyacım var

Merhaba ben ortalama 25 gün önce endometriosis ameliyatı oldum kistim 18 cm di çok büyük olması beni korkutmuştu ama Doç.Dr.Murat Bozkurt hocam laparoskopik cerrahi ile ameliyatımı gerçekleştirdi 5 10 gün içerisinde toparladım benimde üreterlerime yapışıklık var diye hatırlıyorum laparoskopik cerrahi kesinlikle açık ameliyata göre çok daha iyi kistektomi yöntemi ile yapıldı ve yumurta rezervim korundu çok başarılı bir ameliyat geçirdim bu yüzden sizede endometriosis çikolata kisti ameliyatlarında laparoskopik cerrahi yöntemini tavsiye ediyorum ekibine ve kendisine çok güvendiğim Doç.Dr.Murat Bozkurt hocamın alanında uzman ve çok başarılı olduğunu söylemeden geçemem ve dikiş izleride kalmıyor neredeyse ve küçük küçük delikler açılarak yapılan bir ameliyat açık Ameliyatta dikiş izleri kalıyor ama laparoskopide aynı şeyi söylemem kesinlikle laparoskopik cerrahi ameliyatları açık ameliyatlara göre çok daha iyi .

Merhaba ben ortalama 25 gün önce endometriosis ameliyatı oldum kistim 18 cm di çok büyük olması beni korkutmuştu ama Doç.Dr.Murat Bozkurt hocam laparoskopik cerrahi ile ameliyatımı gerçekleştirdi 5 10 gün içerisinde toparladım benimde üreterlerime yapışıklık var diye hatırlıyorum laparoskopik cerrahi kesinlikle açık ameliyata göre çok daha iyi kistektomi yöntemi ile yapıldı ve yumurta rezervim korundu çok başarılı bir ameliyat geçirdim bu yüzden sizede endometriosis çikolata kisti ameliyatlarında laparoskopik cerrahi yöntemini tavsiye ediyorum ekibine ve kendisine çok güvendiğim Doç.Dr.Murat Bozkurt hocamın alanında uzman ve çok başarılı olduğunu söylemeden geçemem ve dikiş izleride kalmıyor neredeyse ve küçük küçük delikler açılarak yapılan bir ameliyat açık Ameliyatta dikiş izleri kalıyor ama laparoskopide aynı şeyi söylemem kesinlikle laparoskopik cerrahi ameliyatları açık ameliyatlara göre çok daha iyi .
Bahsettiğiniz doktor hangi hastanede acaba? Özel sağlık aigortam yok özelde de bu ameliyat için istenen ücretler çok yüksek, eğitim araştıma hastanesinde bu ameliyatı yapabilcek bu alanda ihtisası olan bi doktor olmalı

Merhaba, ben de de benzer durumlar vardı, Ankarada Coşkun Şimşir hoca da tedavi oldum, şimdi çok iyiyim, tavsiye ederim.

Merhaba, yeni konu açmak istemedim. Sol yumurtaligimda 4.5cm çikolata kisti vardı. Doktor Visanne adlı ilacı yazdı, üç ay kullanıp kontrole gidecektim fakat ikinci kutunun yarısında tansiyonumu yükseltmeye başladı ve recetesinde yazdığı üzere ilacı kullanmayı bıraktım. Bayram öncesi olduğu için sanırım randevu bulamıyorum. İki gündür kullanmıyorum ve bugün rahimde şiddetli kasılmalarla birlikte hafif kahverengi akıntı ve mide bulantısı yaşıyorum. Visanne ilacını bıraktıktan sonra bu normal midir? Bu arada ilacı kullanirken normal adetimi 16 temmuzda oldum.

Selam hanımlar bende adetin ilk 3 günü özellikle tuvalet sırasında makata da vuran sadece tuvalet sırasında olan bir kasık ağrısı var afedersiniz ıkınamıyorum bile acıdan kıvranıyorum gaz bile geçse bağırsaktan yerimden hopluyorum çıkarana kadar kıvranıyorum sancıdan oturamıyorum öksüremiyorum bile aynı acı giriyo kasıklara. Bunun haricinde adet ağrısı çok az, ilişkide acı yok, ara kanama ağrı sancı yok. Ama adetlerim çok yoğun ve pıhtılı geliyor. Adet bitince hiç bir şikayetim yok. Tam 8 dr gezdim ultrasonda hiç bir bulgu yok, hormonlar iyi, mr çekildim temiz çıktı. Doktorlar bişey bulamayınca bana ne tedavi veriyorlar. Ne şu var bu var diyorlar. Diyorum laparoskopi olsam içime baksalar onu zaten yapmıyorlar. Son gittiğim dr sadece rahim ters dedi. Doğuştan değil biliyorum çünkü kızıma hamile kalmadan önce rahim filmi çekilmiştim. Bu hastalıktan dolayı dr kadar uzmanlaşmış arkadaşlarım sizce ne yapmalıyım daha kaç Dr gitmem gerek valla yıldım yoruldum çocuk da istiyorum ama daha bişey olur korkumdan korunmayı bırakamadım.

11 cm çikolata kisti aldırmış biri olarak söylediklerinizin tamamının yalan olduğunu net söyleyebilirim.
18 cm kist görülmemiş bir rakamdır. Tıpta bugüne kadar görülmüş en büyük çikolata kisti 12-13 cm, sizin dediğiniz rakamlarda kist çoktan patlamış olur. Yumurtalık rezervi bu kadar büyük çikolata kistlerinde %100 zarar görür. Görmeyen olamaz dahi. İnsanlara yalan yanlış fikir vermeyin. Reklam için siteye girmişsiniz çok belli.
K Kazen Mune Mune

11 cm çikolata kisti aldırmış biri olarak söylediklerinizin tamamının yalan olduğunu net söyleyebilirim.
18 cm kist görülmemiş bir rakamdır. Tıpta bugüne kadar görülmüş en büyük çikolata kisti 12-13 cm, sizin dediğiniz rakamlarda kist çoktan patlamış olur. Yumurtalık rezervi bu kadar büyük çikolata kistlerinde %100 zarar görür. Görmeyen olamaz dahi. İnsanlara yalan yanlış fikir vermeyin. Reklam için siteye girmişsiniz çok belli.
K Kazen Mune Mune
Aynen, ki mm boyutlardaki kistim yüzünden acı ve ağrıdan ölüp ölüp dirildiğimi bilirim ve o kadar büyük kistte zaten patlıyor, arkadaşımın patladı yumurtalığı da aldılar mecburen.

Aynen, ki mm boyutlardaki kistim yüzünden acı ve ağrıdan ölüp ölüp dirildiğimi bilirim ve o kadar büyük kistte zaten patlıyor, arkadaşımın patladı yumurtalığı da aldılar mecburen.
Arkadaşına büyük geçmiş olsun, ben patlamaktan son anda kurtuldum. Ne kadar zor bir ameliyat, sonrası da ne kadar sancılı bir süreç, öncesi ve sonrası olarak çeken bilir...

Bu konuda Ankarada Coşkun Şimşir hocayı tek geçerim, işinin ehli ve tecrübeli, gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz

Benim sol overimde 4 cm endometrioma görüldü. Sanırım doğum kontrol hapı veriyorlar. Ne kadar sonra kontrole çağırırlar bilen var mı? Bir de kilo aldırmayan doğum kontrol hapı var mı zaten kilo problemim var çok az yiyerek kili verebiliyorum son aylarda.

bu çikolata kistleri sonradan borderline tümöre mi dönüşüyor yoksa zaten ilk başta öyle mi oluyor bilen var mı?

Merhabalar Arkadaşıma doktor çikolata istı gözüküyor ama büyük değil gebeliğe engel degıl dedı ıkı sendedir bebek olmuyor başka doktor engelidir dedı sizce

Eklentiler

• 342F756C-DD61-4C75-99A1-CA673FC89152.jpeg
    342F756C-DD61-4C75-99A1-CA673FC89152.jpeg
    48 KB · Görüntüleme: 89
Herkese iyi forumlar. Bu başlıkta daha önce de bulundum. Çikolata kıstım vardı 5 cm. Visanne 2 mg kullandım 1 sene. 14 mmye indi boyutu. 1 sene sonunda yani 2017 yazında evlendim,ilacı bıraktım. Bitkisel bir macun yemeye başladım. 3 ay sonunda muayenede kistin artık olmadığını öğrendim. Kistim geçince macunu çok ama öok aksattım Bu ay da bin şükür hiç beklemediğim bir zamanda hamileliğimi öğrendim. sürpriz oldu. Çünkü kıstım geçtikten sonra evleneli de çok olmamışken sallamaz oldum bu bebek işini. Kıstım geçer diye hamile kalmak istiyordum.
Moral olsun bekleyen tüm arkadaşlara. Hiç beklemediğiniz an size de güzel bir sürpriz olur inşallah. Allahım isteyen herkese gönlündekini nasip etsin. Allahım şifa versin
Bende yeni ogrendim kistimin oldugunu iki yildir cocuk icin kendimi mahvettim bu ay visanne 2 mg kullanmaya basladim da kistim 4 cm kullandiginiz macunun adi nedir acaba bende kullanayim

Bende yeni ogrendim kistimin oldugunu iki yildir cocuk icin kendimi mahvettim bu ay visanne 2 mg kullanmaya basladim da kistim 4 cm kullandiginiz macunun adi nedir acaba bende kullanayim
Soğan kürü yapın isterseniz bnde ameliyat oldum kistten dolayı tekrarladı soğan kürüyle küçülmüştü hatta biri yok olmustu

Doktorlarda net bi açıklama yapmıyorki..

Mesela rahim filminde ılımlı hidrosalpenks yazıyor,doktor tüp bebek öncesi yumurta toplar,sonra tüple rahimin bağlantısını keseriz dedi.Ama bunu 2. denemede yapabilirim dedi.Yani önce denenecek,düşük olursa yapılacak o işlem... Zaten korkak ve takıntılı biriyim,hep bunu düşünüyorum...
Rahim filmini çeken yerle görüştüğümde,tüp girişindeki şişliğin sebebi enfeksiyonmuş...
Ne enfeksiyonmuş arkadaş dedim...
Sebebi ne hala bilmiyorum,elimdeki onkoloji raporunda hsg sonrası endometrit yazıyor.Pelvik enflamatuvar hastalık olabilir demişti görüntüleme merkezi,bunda da klamidya denen bir enfeksiyon sebep olabilir yazıyor nette,oda eşten geçiyormuş.Ne yapacağımı şaşırmış ve kafayı yemek üzereyim...
Aynen benimde enfeksiyon nedeniyle hastaneye yatmistim çok ağrım vardı crp 360lardaydi kist vardı bide çikolata kisti enfeksiyonu düsüremeyince açık ameliyat oldum tüpler iltihaplanmis abse oluşmuş bir tüp ve bir yumurtalık alındı sonra nette baktım eşten geçer çok eşlilik ten falan olur yaziyor bende baya bi şüphelendim ama çikolata kistinide araştırdığımda enfeksiyon ve iltihap yaparmış onu öğrendim benim enfeksiyon muhtemelen çikolata kisti denen şeyden oldu zaten şimdi tekrarladı ilaç kullaniyorum

X