Endometriosis (Çikolata kisti)

Bende. Adet donemlerm kabus gibi. Aralarda da oturp kalkarken batiyor. Kac cm senin kistin cnm. Senden de mr falan istemislermiydi
3 buçuk cnm. Şuan 30 yaşındayım 18 yaşımdan beri var cnm. Çekmişlerdi yıllar önce. Yumurtlama döneminde de çok sıkıntı vermiyo. Bide son 6 aydır falan adet sürem kısaldı

Kac kez denedin amh kac cikiyor

Kizlar bende de var sol tarafta 5 cm bu kistle 2.kez hamile kaldim ilki düştu o kendiliginden olmustu bu sefer de aşilama yaptirdik o da tuttu sonucumun 2ye katlamasi icin takipteyim yumurtaligimda yapisiklik yapmis illet bi sey bu kist zor zamanlar gecirdim Allah bize sabır versin

Bende gittim doktora kist hamileliğe engel olur mu olmaz mı bilemem zaman göstericek dedi. Amh istemedi gidicrm inş tekrardan

Endometriozis her kişide farklı sonuçlar doğuruyor. Öznel bir kist kimi 5cmle hamile kalabilirken kimi 1 cmle kalamayabilir. Önemli olan karın içindeki organlara yaptığı hasar. Bu hasar da ultrasyonla gözükmüyor maalesef. Laporoskopi ile gözüküyor.

Rahim filmiyle gözükmüyor mü

Rahim filmi ile sadece tüplerde yapışıklık olup olmadığı gözükebilir ve rahmin şekli filan.. karın içindeki durumu sadece laporoskopi ile gözüküyor.
ama laporoskopi yumurtalıklara zarar verebilir diyorlar

ama laporoskopi yumurtalıklara zarar verebilir diyorlar
Laporoskopi karından göbek deliğinden girilerek yapılıyor kamera ile. Tanı amaçlı yapılan da var tedavi amaçlı olanda. Genelde hem tanı hem tedavi için yapılıyor. Bana doğumdan sonra önerdi doktorum. Yumurtalığa girmeyecekler çiko kistim küçük 1.5cm çünlü. Sadece bağırsak ve tüplerdeki yapışıklık açılacak.

bana doktorum diyorki önce yumoşlar toplanıcak dondurulacak sonra ameliyatla oralar temizlenecek sonra transver yapılacak. . Nerden bulaştı bize bu illet

Bu hastalıkla ilgili yollarını vermiş işinin ehli prof.lar usg görüntülemesi ile kistin karakterine ve yumurtalığı tuttuğu yere bakarak yapışıklıklar hakkında fikir üretebiliyor ve tahminleri de çok doğru çıkıyor. Nitekim benim doktorum yakışıklıda sebep olacak tarzda durmuyor demişti emin olmak için rahşm filmi çekildim dediği gibi rahşm içinde ve tüplerde yapışıldık yoktu. Çok şükür hamile kalmana engel karakterde değil iki çikolata kistin demişti o konuda da haklı çıktı şuan 16 aylık bir oğlum var doğal yollardan oldu. Ülkemin tüm doktorları bir cevher ama hepsinin kendini adadığı alan farklı. Endometriosiz ile ilgili çalışmalar yapmış bir prof. Bulursanız rahminizi gereksiz yere bızıklatmak zorunda kalmazsınız. Tabi ki bazı durumlarda gerekebilir ama son çare olmalı bu tarz şeyler. Bir de hep söylüyorum doktorumun bana kurduğu cümleyi bu kistler öcü değil. Herkes bir gün bu kistlerle savaşmayı bırakacak çünkü bebeişleriniz onları yok edecek. Önce dua ve Allah’a güvenmek sonra işin uzmanı bir doktor bulmak yeterli :) allah herkesin gönlüne göre versin

allah o doktordan razı olsun :) herkes korkutuyor. bende inatla kaçıyorum

Polyanna sen bize hep umut oluyorsun çok sağol

O dr a gitmeden once senide korkutmuslar miydi acaba kotu huylu mu diye

O dr a gitmeden once senide korkutmuslar miydi acaba kotu huylu mu diye
Hem de nasıl korkutmuşlardı. Derhal çıkarılıp patolojiye gönderilmesi lazım diyen oldu ca125 çok yüksek araştırılması gerek diyen oldu mr lar tahliller patlarsa ölürsün bu gece hastanede yatman gerek diyen oldu. Tüp bebekle bile hamile kalkmayabilirsin ameliyattan sonra yumurtalıkların alınabilir vs. Neler neler. Bunların hepsini tek bir Dr söylemedi tabi onlarca doktora gittim İstanbul hatta civar illerde bile taaa Denizli’ye kadar bile gittim doktor için duyduğuma araştırdığıma muayene oldum. Kötü huylu mu acaba diye günlerce uykularım kaçtı ya hiç çocuğum olmazsa diye daha bekarken bile ağladığım oluyordu. İyi bişey duymak için bu kistler kötü huylu değil desinler diye bir doktordan çıkıp diğerine girdim ama hepsi korkuttu. Ama kendine ve mesleki bilgisine güvenen doktor korkutmak yerine bunlar ne ki ya sen tatile çık çocuk yapmak kolay onu halletsin deyip muzipçe endişelerini yok ediyor. Kadın doğumculardan o kadar korkmuşum ki hamile kaldığımda tahlil sonucumu bile yaptırdığım hastanedeki doktora gösteremedim ya kimyasal derse ya değerin düşük derse diye. Bana bu kistler artık öcü gelmiyor ama bazı doktorlar öcü gibi geliyor :))

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…