Endometriosis (Çikolata kisti)

Adınıza çok mutlu oldum... Yazıp, paylaştığınız içinde teşekkürler. Allah razı olsun, umut oluyor bizlere de olumlu yaşanmışlıklar...

Kizlar çikolata kisti kilo yapar diye birsey duydum bugun dogruluk payi var midir? Bende simdiye kadar anormal bir kilo artisi olmadi. Ama kilo yapacaksa dikkat edeyim bundan sonra
Tam tersine kilo almaya engel bence. Kistlerim varken 49 kiloyu hiç geçemedim kistlerim eridi şimdi surekli kilo alıyorum 70 oldum :)) pkos gibi degil bu kistler kilo ile ilgisi yoktur. Ama tanıdığın bir çok cikolata kisti hastası benim gibi aşırı zayifti. Zaten bu bir bağışıklık sistemi hastalığı ildugu için zayıf bağışıklığı düşük insanlarda olması da normal. Sen çok kilolu değilsen eğer kilo almaktan korkma bu hastalıkla bas etmenin en güzel yolu stresten uzak durup bağışıklığı artirmak.

54 kiloydum bu aralar kilo aldim 58 olmuşum bir arkadasa kilo almisim diye bahsederken kist kilo yapar dedi. Sasirdim bende

Adınıza çok mutlu oldum... Yazıp, paylaştığınız içinde teşekkürler. Allah razı olsun, umut oluyor bizlere de olumlu yaşanmışlıklar...
Çikolata kisti bende de şu an 2 tane var Önceden 3 kez ameliyat oldum.Daima tekrarlıyor.Siz de ağrılar nasıl oluyor? Benim sağ üst karın bölgem ağrıyor.Karında şişkinlik gerginlik oluyor.Dışkılama sonucu biraz rahatlıyorum.Dışkılama ishal oluyor.Karnımda kadınlarımda sanki basınç artıyor.

Cinsel ilşkide 1 bardak kanlı şu boşaldı 2 defa.Siz bunu yaşadınız mı?Dr endometriozisin ileri safhalarinda olur bu dedi

Kistleriniz nasıl eridi?

Merhabalar, rabbim her birimize şifalar versin...
Benimde karın bölgemde baskı hissi ve kabızlığa sebep oluyor dönem dönem... Evlendikten sonra öğrendim yaklaşık 2 yıl kadar önce. Çift taraflı kistler var bende de, doktorlar ameliyat önermedi. Yumurtalık rezervlerine zarar verebilir düşüncesiyle ve tekrarlayabiliyormuş... Şu an tüp bebek tedavisi görüyorum bu ay transer olacak nasipse. Allah hepimizin yardımcısı olsun

Kistleriniz nasıl eridi?

benımde 2 tane 8 er cmlık kıstlerım vardı ilaçla erimedı soğan kürü vs denemedıgım sey kalmadı en son lakaroskobi oldum, kıstlerım alındı tüplerımın birisi kapalıymıs hamıle kalmamım cok zor oldugunu söledi doktor çok şükür ki amelıyattan 3 ay sonra kendılıgımden hamıle kaldım. hersey Allahın ıznıyle oluyor ümidinizi kybetmeyin

Kistleriniz nasıl eridi?
Hamile kaldim canim. Şimdi yazarken sanki çok kolay olmuş gibi görünebilir ama pek kolay olmadi. 2 yıl hamile kalamadım aşılama tedavisi de oldum negatif olmustu. Sonra doğal yollardan hamile kaldim. Bekar misin evli misin bilmiyorum ama bu kistlerin en güzel tedavi yöntemi hamile kalmak. Evet kolay olmayabilir ama imkansız degil. Her defasında aynı cümleyi kuruyorum bu kistler hamile kalmaya engel değil sadece süreci biraz uzatiyor. Allah isteyen herkese nasip etsin

senin adına çok sevindim darısı bizim başımıza inşallah boyutları nasıldi ve tek taraflı iyi şimdi usg lerde hiç görünmüyor mu ve çikolata kisti teşhisi kesinmiydi[/QUOTE]

senin adına çok sevindim darısı bizim başımıza inşallah boyutları nasıldi ve tek taraflı iyi şimdi usg lerde hiç görünmüyor mu ve çikolata kisti teşhisi kesinmiydi
[/QUOTE]
Sağdaki eski olan 3.5cm soldaki yeni olan 2.5 cm di. Şimdi usg de hiç görünmüyor çünkü sezeryan oldum ameliyat esnasında dr kurumuş kist kalıntılarını da temizledi. Patalojiye gönderildi evet kesin olarak çikolata kisti. Ama patalojiye gönderilmeden once de kesindi cikolata kisti oldukları dr lar bir bakışta bu lar cikolata kisti diyordu zaten ayrıca ca125 değerim de yuksekti. Ayrıca kistlerim büyümeye meraklıydı hamile kalmadan bir ay once soldaki 3.5 cm sağdaki 5cm ölçmüştü. Ama ölçümler yanıltıcı olabiliyor onemli olan kan degerleri. Amh ve diğer hormonlara baktırin rahim filmi çektirip tüplerin tıkanıp olup olmadığına baktırin bisey çıkmazsa hamile kalmaya engel denyoktur. Bu arada benim hormonlarım fena değildi rahim filmi temizdi ama amh *yumurtalık rezervim* düşüktü. Ayrıca esim de morfoloji yuzde 1 di. Sayı düşük ve hız yavaştı ama allah nasip etti. 1 tane saglikli sperm ve 1 tane sağlıklı yumurta hücresi yeterli. Bu da bir ay olmazsa başka bir ay denk gelecektir. Sadece o günü kaçırmamak lazim. Bunun için de dr un önerisi adet bitiminde başlayan gün asiri iliski. Ben dediğini yaptığım ay hamile kaldim. Megersem erken yumurtluyormusum. Adetin bittiği günün ertesi gecesinde hamile kalmışım

Sağdaki eski olan 3.5cm soldaki yeni olan 2.5 cm di. Şimdi usg de hiç görünmüyor çünkü sezeryan oldum ameliyat esnasında dr kurumuş kist kalıntılarını da temizledi. Patalojiye gönderildi evet kesin olarak çikolata kisti. Ama patalojiye gönderilmeden once de kesindi cikolata kisti oldukları dr lar bir bakışta bu lar cikolata kisti diyordu zaten ayrıca ca125 değerim de yuksekti. Ayrıca kistlerim büyümeye meraklıydı hamile kalmadan bir ay once soldaki 3.5 cm sağdaki 5cm ölçmüştü. Ama ölçümler yanıltıcı olabiliyor onemli olan kan degerleri. Amh ve diğer hormonlara baktırin rahim filmi çektirip tüplerin tıkanıp olup olmadığına baktırin bisey çıkmazsa hamile kalmaya engel denyoktur. Bu arada benim hormonlarım fena değildi rahim filmi temizdi ama amh *yumurtalık rezervim* düşüktü. Ayrıca esim de morfoloji yuzde 1 di. Sayı düşük ve hız yavaştı ama allah nasip etti. 1 tane saglikli sperm ve 1 tane sağlıklı yumurta hücresi yeterli. Bu da bir ay olmazsa başka bir ay denk gelecektir. Sadece o günü kaçırmamak lazim. Bunun için de dr un önerisi adet bitiminde başlayan gün asiri iliski. Ben dediğini yaptığım ay hamile kaldim. Megersem erken yumurtluyormusum. Adetin bittiği günün ertesi gecesinde hamile kalmışım[/QUOTE]
ca 125 değerim benimde bir kaç kez yüksek çıktı.ama 2 seferdir düşük çıkıyo.sence kistim gitmişmidir?

ca 125 değerim benimde bir kaç kez yüksek çıktı.ama 2 seferdir düşük çıkıyo.sence kistim gitmişmidir?[/QUOTE]
Eğer cikolata kistiyse gitmemistir. Çünkü malesef cikolata kisti kendiliğinden kesinlikle kaybolmayan bir kist tury. Sadece hamilelikle eriyebilir ya da bir anne ile kuculebilir. Ca125 dönem dönem yükselip dönem dönem düşebilir. Özellikle kan verilen donemde stres altinda olmak ilaç kullaniyor olmak sigara içmek ya da adetli ol.ak ca125 değerini yukseltebiliyor. Ama bir ihtimal de kistler erimese de stabil duruma geldiğinde (büyüme eğilimi sonlandiginda ) ca125 değerinde durma ya da gerileme olabilir. Ca125 kistin takibi için değil cikolata kisti olup olmadığını anlamak için bakılan bi deger. Umarım en kısa sürede kistlerinden kurtulursun. Ama onlarla savaşmayı kesmelisin. Unut onları aklından cikar.

ca 125 değerim benimde bir kaç kez yüksek çıktı.ama 2 seferdir düşük çıkıyo.sence kistim gitmişmidir?
Eğer cikolata kistiyse gitmemistir. Çünkü malesef cikolata kisti kendiliğinden kesinlikle kaybolmayan bir kist tury. Sadece hamilelikle eriyebilir ya da bir anne ile kuculebilir. Ca125 dönem dönem yükselip dönem dönem düşebilir. Özellikle kan verilen donemde stres altinda olmak ilaç kullaniyor olmak sigara içmek ya da adetli ol.ak ca125 değerini yukseltebiliyor. Ama bir ihtimal de kistler erimese de stabil duruma geldiğinde (büyüme eğilimi sonlandiginda ) ca125 değerinde durma ya da gerileme olabilir. Ca125 kistin takibi için değil cikolata kisti olup olmadığını anlamak için bakılan bi deger. Umarım en kısa sürede kistlerinden kurtulursun. Ama onlarla savaşmayı kesmelisin. Unut onları aklından cikar.[/QUOTE]
çikolata kistim var.tüp bebek sürecinde oluştu.adet döneminde çok ağrı yapıyor.bacaklarıma bile vuruyor.inşallah gerilemiştir.

çikolata kistim var.tüp bebek sürecinde oluştu.adet döneminde çok ağrı yapıyor.bacaklarıma bile vuruyor.inşallah gerilemiştir.[/QUOTE]
Evet adet dönemi tam bir eziyet cikolata kisti hastaları icin. Ama ilk defa tüp bebek esnasında cikolata kisti oluştuğunu duyuyorum var olan kistlerin büyüdüğünü çok duymustum. Belki de senin de endometriozis hastalığın vardi buyuk ihtimalle tup bebekle gun yuzune cikti. Zaten hamile kalamadiysan yuksek ihtimal endometriozis odakları yüzünden kalamamissindir. Peki tup bebege ne kadar zaman geçtikten sonra karar verdin. Hsg ve hormon tahlillerine baktirdin mi tup bebek öncesi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…