Endometriosis (Çikolata kisti)

Ben zaten 1 yıl doğal yoldan denedim o zaman cikolata kistim olduğunu da bilmiyordum hamile kalamayinca doktorlara gitmeye başladım, aşılama denedik olmadi sonra kendiligimden hamile kaldim ama kimyasal gebelik oldu. Sonra klomen denedik 3 kere derken gittigim 5. doktorda cikolata kistlerim fark edildi 1cm ve 2cm olmak üzere 2 tane ve artik 1 bucuk seneden fazla olmuştu korunmayi birakali doktorlar daha fazla bekleme vakit kaybetme deyip tüp bebege yönlendirdi ve kendimi bu maceranin içinde buldum..rapor icin formaliteden bi aşılama daha denedik (doktor cikolata kisti olan hastalarda aşılamanin tutma ihtinali malesef cok düşük çünkü döllenmeyi zorlastiriyor dedi) sonra 3 tüp bebek denemesi yaptik 2si kimyasal biri negatif oldu... şimdi 3 buçuk sene oldu korunmayi birakali bi daha hic dogal yoldan gebelik yaşamadım, artik bana imkansiz gibi geliyor :KK43: kistlerim de büyüdü 3cm ve 4cm oldular :KK43: doktor "4. deneme icin vakit kaybetme kistlerin saatli bomba gibi bi an evvel cocuk işini hallet ve gerekirse kistleri aldir, geçen zaman alehine kistler büyüyor" diyor :KK43: Doktorun öyle demesine rağmen cesaretimi toplayamadim nerdeyse 1 sene olacak son denemenin üzerinden ama artik 4. deneme icin tekrar kollari sivayacağim.

bana doktorumun dediği 6 ay sonra olmazsa tüpler tıkalımı diye bakacağız. eğer tıkalı değilse 6 ay daha deneyeceğiz. Eğer tıkalıysa açacağız 6 ay daha denersiniz. 1 yıl içinde olmazsa tüp bebek. Bence umudunuzu kaybetmeyin, kafanıza da takmayın. Nasip kısmet diyin...

bana doktorumun dediği 6 ay sonra olmazsa tüpler tıkalımı diye bakacağız. eğer tıkalı değilse 6 ay daha deneyeceğiz. Eğer tıkalıysa açacağız 6 ay daha denersiniz. 1 yıl içinde olmazsa tüp bebek. Bence umudunuzu kaybetmeyin, kafanıza da takmayın. Nasip kısmet diyin...
benim 2 kere rahim filmi çekildi tüpler açık çok şükür. histeroskopi de oldum rahmim de temiz. Evet nasip diyoruz elden başka ne gelir

benim 2 kere rahim filmi çekildi tüpler açık çok şükür. histeroskopi de oldum rahmim de temiz. Evet nasip diyoruz elden başka ne gelir

Biliyorum böyle hikayeler çok ama yakından yaşadığım çin anlatmak istedim. Kulaktan olma değil yani. Kuzenimin 10 yıl çocuğu olmadı. 3 de tüp bebek denediler. Eşi de ameliya oldu. Tam vazgeçip herşeyi bıraktılar, çocukları oldu... :)

Biliyorum böyle hikayeler çok ama yakından yaşadığım çin anlatmak istedim. Kulaktan olma değil yani. Kuzenimin 10 yıl çocuğu olmadı. 3 de tüp bebek denediler. Eşi de ameliya oldu. Tam vazgeçip herşeyi bıraktılar, çocukları oldu... :)
Normal yolla mi tüple mi ne güzel ya maşallah böyle şeyler duymak iyi geliyor

Sol yumurtalığımda 9,2 cm, sağda ise 4 cm ebatında çikolata kisti var. 3 farklı doktora gittim hepsi ameliyat dedi. Son gittiğim doktor laparoskopi yömtemini önerdi, diğer doktorum ise açık ameliyat önerdi. Hiç bebeği olmayan bayanlarda açık ameliyatı tercih ediyorlarmış çünkü laparoskopide yumurtaların zarar görme riski yüksekmiş. Bu da hiç bebeği olmayan hanımlarda çocuk sahibi olmayı güçleştiriyormuş. Sormak istediğim açık çikolata kisti ameliyatı olan var mı? Açık ameliyat zor mu geçiyor? Kişi ne kadar zamanda ayağa kalkıyor? Bu tür ameliyat geçirmiş olanlar fikirlerini iletirlerse sevinirim.

Teşekkürler.:a015:
7

MERHABA CANIM
Öncelikkle bu çikolata kisti için gerçekten bir çok hastane gezdim ve çok araştırma yaptım 6 ay önce çikolata kistinden ameliyat oldum ve kapalı 22 yaşındayım evli değilim ve ileride çocuk sahibi tabikide olmak isterim yanlış bildiğiniz birşey var evli olmayan ve çocuk sahibi olan kişilere öncelik olarak kapalı ameliyat derler çünkü kapalıda yumurtalıklara zarar gelmez ve yakma işlemiyle değil dikme işlemiyle kapatırlar açıkta ise yumurtalıklarına zarar gelme olasılığı daha yüksekmiş ileride çocuk vs istiyorsanız önceliğiniz kapalı olsun ve benim 9 cm di yapışıklığımda vardı 4 5 hastane gezdim ben bunun içinde özelde dahil devlette dahil allaha şükür kapalıyla bitti ve yumurtalıklarıma hiçbir zarar gelmedi şimdi tekrarlamaması için 5 aydır visaane ilacı kulanıyorum

sag taraf 22 yasinda cikan kist.. 3.5 mm sol taraftaki cocuk dusunurken dogum kontrol hapini biraktiktan sonra cikti 2 mm o da..denemedigim sey kalmadi sogan kuru ingiliz karbonati.. tabi dogum kontrol hapi baskılıyor
Baya geçmiş yazdığının üstünden ama okurken kendimi gordum bi an. Aynı yaşta aynı tarafta aynı boyutlarda kistlerimiz varmış. Benim de 22 yaşında cikti sagdaki 3.5cm di. Sonra cocuk düşünmeye baslayinca solda da 2 mm bi tane daha cikti. Sogan kuru ingiliz karbonatı hepsini yaptim. Sonra aşılama oldum hic biri hamile kalmama yetmedi. 29 yaşındaydım bunları yaparken. Artık umudu kesmiştim temmuzda okullar kapanınca tüp bebek yapacaktık nisanın 15inde hamile oldugumu ogrendim :)) bebegim iki aylık olmak üzere çok şükür allah isteyen herkese nasip etsin. Bu arada ben eski kistimin oldugu taraftan yani dağdaki 3.5cm kistin olduğu taraftan yumurtlamışım o ay. Sakin umudunu yitirme. Her zaman söylüyorum hep söyleyecem bu kistler bizim psikolojimizden besleniyor. Onu halt etmek icin güçlü olduğunu beynine empoze et. Bu kistler hamile kalmaya ENGEL DEĞIL!! Sadece süreci biraz uzatıyor o kadar

Baya geçmiş yazdığının üstünden ama okurken kendimi gordum bi an. Aynı yaşta aynı tarafta aynı boyutlarda kistlerimiz varmış. Benim de 22 yaşında cikti sagdaki 3.5cm di. Sonra cocuk düşünmeye baslayinca solda da 2 mm bi. tane daha cikti. Sogan kuru ingiliz karbonatı hepsini yaptim. Sonra aşılama oldum hic biri hamile kalmama yetmedi. 29 yaşındaydım bunları yaparken. Artık umudu kesmiştim temmuzda okullar. kapanınca tüp bebek yapacaktık nisanın 15inde hamile oldugumu ogrendim :)) bebegim iki aylık olmak üzere çok şükür allah isteyen herkese nasip etsin. Bu arada ben eski kistimin oldugu taraftata yani dağdaki 3.5cm kistin olduğu taraftan yumurtlamışım o ay. Sakin umudunu yitirme. Her zaman söylüyorum hep söyleyecem bu kistler. bizim psikolojimizden besleniyor. Onu halt etmek icin güçlü olduğunu beynine empoze et. Bu kistler hamile kalmaya ENGEL DEĞIL!! Sadece süreci biraz uzatıyor o kadar
cok sevindimmm Allah saglikla kucagina almayi nasip etsinn. Allah isteyen herkese nasip etsin o kadar benziyor ki su an son asilamami oldum ve ara verecegim eger olmazsa okullar kapaninca tup bebek dusunuyorum insallah senin gibi ben de guzel haber alirim.. bu kistlerden inan biktim bizi en iyi anlayan da bu sorunlari yasayan kisilerdir.. ya birde benim sadece sol tarafimda kistin yaninda polikistik over de varmis duyunca cok uzulmustum );

canım ben geçen yıl kasım ayında çikolata kisti amiliyatı oldum 6,5 cm di açık amiliyat yaptılar sezaryan gibi 1 haftada kendini toprarsın zaten ama amiiyattan sonra tekrarladı benim kistim zaten tekrralıyan bir kist benim arkadaşımında 8 cm di amliyat oldu oda açık amiliyatla alındı şimdi iyi... ama kapalımı daha iyi yoksa açık amiliyat mı onu bilmiyorum işte canım.... kimilerine göre kapalı amliyat kimilerine göre açık amliyat güvenmek zor
ama sen bir an önce amliyat ol patlıyabilir kistinm ağır kaldrma canım
birde ibrahim saraçoğlunun soğan kürüü duydunmu onun sitesine gir o kürü uygula canım durumundan haberdar et benim özel msj kutuma msj yazabilirsin sana elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım
Soğan Kürü ise yariyormu benim de sağ yumurtaligimda 4cm kist var doktor 3 ay izlicez dedi adet ile atamassan ameliyat dedi beni de bilgilendirirmisin

Sol yumurtalığımda 9,2 cm, sağda ise 4 cm ebatında çikolata kisti var. 3 farklı doktora gittim hepsi ameliyat dedi. Son gittiğim doktor laparoskopi yömtemini önerdi, diğer doktorum ise açık ameliyat önerdi. Hiç bebeği olmayan bayanlarda açık ameliyatı tercih ediyorlarmış çünkü laparoskopide yumurtaların zarar görme riski yüksekmiş. Bu da hiç bebeği olmayan hanımlarda çocuk sahibi olmayı güçleştiriyormuş. Sormak istediğim açık çikolata kisti ameliyatı olan var mı? Açık ameliyat zor mu geçiyor? Kişi ne kadar zamanda ayağa kalkıyor? Bu tür ameliyat geçirmiş olanlar fikirlerini iletirlerse sevinirim.

Teşekkürler.:a015:
Hhghg
Çok teşekkür ederim. Açık ameliyat olanları duyunca rahatlıyorum. Çünkü son yıllarda laparoskopi ile yapıldığı için acaba yanlış bir yöntemin peşinden mi gidiyorum diye korktum, Doktoruma da güveniyorum. Evet soğan kürünü duydum ama o kür, henüz başlangıç aşamasında olan küçük kistlerde etkili oluyormuş. Deneyeniniz var mı ? Bir de şunu merak ediyorum. Ameliyattan hemen sonra yeniden kist oluşuyor mu? Bunun bir zamanlaması var mı?
Merhaba
Ben zaten 1 yıl doğal yoldan denedim o zaman cikolata kistim olduğunu da bilmiyordum hamile kalamayinca doktorlara gitmeye başladım, aşılama denedik olmadi sonra kendiligimden hamile kaldim ama kimyasal gebelik oldu. Sonra klomen denedik 3 kere derken gittigim 5. doktorda cikolata kistlerim fark edildi 1cm ve 2cm olmak üzere 2 tane ve artik 1 bucuk seneden fazla olmuştu korunmayi birakali doktorlar daha fazla bekleme vakit kaybetme deyip tüp bebege yönlendirdi ve kendimi bu maceranin içinde buldum..rapor icin formaliteden bi aşılama daha denedik (doktor cikolata kisti olan hastalarda aşılamanin tutma ihtinali malesef cok düşük çünkü döllenmeyi zorlastiriyor dedi) sonra 3 tüp bebek denemesi yaptik 2si kimyasal biri negatif oldu... şimdi 3 buçuk sene oldu korunmayi birakali bi daha hic dogal yoldan gebelik yaşamadım, artik bana imkansiz gibi geliyor :KK43: kistlerim de büyüdü 3cm ve 4cm oldular :KK43: doktor "4. deneme icin vakit kaybetme kistlerin saatli bomba gibi bi an evvel cocuk işini hallet ve gerekirse kistleri aldir, geçen zaman alehine kistler büyüyor" diyor :KK43: Doktorun öyle demesine rağmen cesaretimi toplayamadim nerdeyse 1 sene olacak son denemenin üzerinden ama artik 4. deneme icin tekrar kollari sivayacağim.
Yeni üyeyim burda ama sürekli takip ettiğim bir yerdi bende üye oldum sonunda.Yazınızı okuduğumda yazmak istedim size saraç oğluna ulaşmayı denediniz mi hiç ona ulaşıp meil yoluyla test sonuçlarınızı iletseniz görüşseniz size yardımı olur inşallah diye umud ediyorum bu arada soğan kürü çikolata kistinde tek başına etkili olmuyor ek çaylarla kullabıldında değerleriniz normalleşebiliyor.

Hanimlar bende çikolata kisti olan bir anneyim ilk çocuğuma normal ikinci bebeğime tüp bebekle gebe kaldim umudunuzu yitirmeyin Rabbim hepimizin kucağini dolum dolum doldursun bu arada clife diye bi macun kullanmiştim instegramda clife balli macun diye girerseniz sayfayi bulursunuz bi inceleyin derim benim yumurta sayim ve yumurta kaliteme baya etkisi oldu Rabbim hepimize şifalar versin

Hanimlar bende çikolata kisti olan bir anneyim ilk çocuğuma normal ikinci bebeğime tüp bebekle gebe kaldim umudunuzu yitirmeyin Rabbim hepimizin kucağini dolum dolum doldursun bu arada clife diye bi macun kullanmiştim instegramda clife balli macun diye girerseniz sayfayi bulursunuz bi inceleyin derim benim yumurta sayim ve yumurta kaliteme baya etkisi oldu Rabbim hepimize şifalar versin
Ikincisi neden tüp bebekle oldu acaba ? Kist ilerlemiş miydi

1. Gebeliğe mi Yoksa 2. Gebeliğe mi fayda sağladı macun

Hanimlar mrb bende bu cikolata kissinden madurum sagdo 49mm solda 27 mm var 3 ayimizi doldurcaz ama gebe kalamadim halen 3 gun oldu sogan kurune basladim ins faydasini gorurum dun ultrasyona gimisdim ama doktorum gebe kalmana engel degil dedi ins bu ay umidim var ben 4 ay oldu bu kissimi ogreneli rabbim hepimize acil sifalar versin ve isteyen herkese icindede bana annelik duygusunu yasatsin ins inanin cok zor bir surec hormon degerlerimde iyi cikti subat 27 de progestron ma bakilcam ins iyi cikar

Ikincisi neden tüp bebekle oldu acaba ? Kist ilerlemiş miydi
Kistim tekrarladi tabiki birde ikinciyi düşunmeye baßladiğimizda eşimdede sorunlar çikti ilk gebeliğimde eşimin sperm sayisi falan normaldi hizi falan sonrasinda hem sayi hem hiz düşüşu olmuş ikisi üst üste gelince tüp bebek dedi doktor bizde o yolda devam ettik ilk denememizde tutumdu çok şükür bebeğim şimdi 3.5 aylik gebeim 8 yıl aradan sonra

Ben yıklardır tedavi görüyordum, endometriozis. 2 yıl visanne kullandım. İlacı 28 Aralıkta bıraktım. Şu an 7 haftalık gebeyim. Yani ilacı bırakır bırakmaz, regli olmadan hamile kalmışım. Kist önemli tabi ama yumurtalıkların işlevi de önemli. Allah her isteyene versin inşallah. Benim gibilere de sağlıklı gebelik nasip etsin!
Bu arada bence bu visanne ilacı, hormonları baskılayıp sonradan patlama etkisi yapıyor. İlacı yan etkisinden dolayı kullanmak istemeyenlere duyuru olsun :) gerçi bende yan etki de olmadı.

Merhaba arkadaşlar herkese geçmiş olsun bende bu çikolata kistiyle ilgili bir kaç bişey söylemek istiyorum ben 4 sene önce açık ameliyat oldum kist olduğunu da bilmşyordum patlamış öyle fenalaştım hastaneye gidince haberimiz oldu şiddetli bir karın ağrısı yapıyor ameliyata aldılar hemen bu esnada sağ tüp yumurta sağ tarafını tamamen almışlar doktor yapışmıştı her tarafında dedi sonrasında toparlanmam bir ayı buldu benim, hemen yürüyemedim. Doğum kontrol hapı kuaşlanmaya başladım tekrar olabilirmiş bu arada bekardım sonrasında ben çok fazla doktora gittim neden böyle oldu çoçuğum olur mu diye doktorlar bana hamile kalmayı önerdi ama bunun yanı sırada şansımın düşük olduğunu da belirttiler hepsi neyse sol yumurtama bakıldı oda doktor rezervleri düşük yaşına göre kötü dedi 50 yaşındaki bir bayanın yumurtası gibi dedi tabi bu yaşadıklarımın psikoloji yönünden bahsetmiyorum Bile ilk bir iki yıl çok kötüydüm hep çoçuğum olmaz sanıyordum spnra alıştım bu duruma araştırmayı da bıraktım artık Ne yaparım Ne ederim diye yorulmuştum 4 yıl sonra evlendim ve evlendikten bir ay spnra hamile kaldım yani hiç beklemiyordum o doktorların olumsuz konuşmaları yaşadıklarım umudunuzu hiç kaybetmeyin olur olmaz onu sadece Allah biliyor ve o isteyip nasip ettikten spnra hiçbirşey engel değil şükürler olsun diyorum belki benim durumumda olup umutsuzluğa kapılanlara bir yardımım olur diye paylaşıyorum Allah hepinizin gönlüne göre versin

Merhaba arkadaşlar herkese geçmiş olsun bende bu çikolata kistiyle ilgili bir kaç bişey söylemek istiyorum ben 4 sene önce açık ameliyat oldum kist olduğunu da bilmşyordum patlamış öyle fenalaştım hastaneye gidince haberimiz oldu şiddetli bir karın ağrısı yapıyor ameliyata aldılar hemen bu esnada sağ tüp yumurta sağ tarafını tamamen almışlar doktor yapışmıştı her tarafında dedi sonrasında toparlanmam bir ayı buldu benim, hemen yürüyemedim. Doğum kontrol hapı kuaşlanmaya başladım tekrar olabilirmiş bu arada bekardım sonrasında ben çok fazla doktora gittim neden böyle oldu çoçuğum olur mu diye doktorlar bana hamile kalmayı önerdi ama bunun yanı sırada şansımın düşük olduğunu da belirttiler hepsi neyse sol yumurtama bakıldı oda doktor rezervleri düşük yaşına göre kötü dedi 50 yaşındaki bir bayanın yumurtası gibi dedi tabi bu yaşadıklarımın psikoloji yönünden bahsetmiyorum Bile ilk bir iki yıl çok kötüydüm hep çoçuğum olmaz sanıyordum spnra alıştım bu duruma araştırmayı da bıraktım artık Ne yaparım Ne ederim diye yorulmuştum 4 yıl sonra evlendim ve evlendikten bir ay spnra hamile kaldım yani hiç beklemiyordum o doktorların olumsuz konuşmaları yaşadıklarım umudunuzu hiç kaybetmeyin olur olmaz onu sadece Allah biliyor ve o isteyip nasip ettikten spnra hiçbirşey engel değil şükürler olsun diyorum belki benim durumumda olup umutsuzluğa kapılanlara bir yardımım olur diye paylaşıyorum Allah hepinizin gönlüne göre versin
Çok sevindim Allah nasip edince bir şekilde oluyor işte çok şükür

Kizlar çikolata kisti kilo yapar diye birsey duydum bugun dogruluk payi var midir? Bende simdiye kadar anormal bir kilo artisi olmadi. Ama kilo yapacaksa dikkat edeyim bundan sonra

X