Endometriosis (Çikolata kisti)

Peki birsey daha sormak istiyorum. Benim sag kasikta 36 mm, kist var ve her adette gidiyor. Ancak iki adet arasi yine kist oluyor ve her adetle yine kendini atiyor.. Fakat iliskide sancim çok oluyor. Yine cikolatayi kisti mi oluyor
Bence bir doktora sorun bende tam bilmiyorum yanlış yönlendirme yapmak istemem

Peki birsey daha sormak istiyorum. Benim sag kasikta 36 mm, kist var ve her adette gidiyor. Ancak iki adet arasi yine kist oluyor ve her adetle yine kendini atiyor.. Fakat iliskide sancim çok oluyor. Yine cikolatayi kisti mi oluyor
Çikolata kisti tanısı zor koyulan bir kist çeşidi ama tecrübeli bir doktor ultrason muaynesinde hemen fark eder. Cikolata kisti malesef hiç atılmıyor sadece dogum kontrol hapi tarzinda ilaclarla baskilanip küçültülebiliyor, bazen artik ultrasonda görünmeyecek kadar bile küçülüyor ilaçla ama ilaci birakinca tekrar büyüyor.

Cikolata kistinde bazen dönemsel olarak gerileme görülebilir ama sonra tekrar büyür. sizinki o sekilde olabilir ama en iyi doktor bilir. insallah cikolata kisti değildir.

İnşallah degildir

Birde doğum kontrol hapı kullanilsa hamile kalinmaz ki.. kullanmamak daha mantıklı değil mi

Birde doğum kontrol hapı kullanilsa hamile kalinmaz ki.. kullanmamak daha mantıklı değil mi
evet cnm aynen... bu cikolata kistinin zaten kesin tedavisi yok uygulanan yöntemler resmen kısır döngü. bana doktor bi an evvel cocuk işini hallet de kistin tedavisine bakalim diyor ama kist yüzünden zaten çocuk olmuyor

ilaçla tedavisi yok sadece kontrol altina alinabiliyor ama o da hamile kalmayı engelliyor, ameliyat yumurtalik rezervlerine zarar veriyor üstelik ameliyat sonrasi tekrarlama ihtimali var... cok lanet bisey yani.

insallah seninki degildir. adetin ilk 3 günü iyi bir kadin doğuma git. bak benim kistimi 5 tane kadin doğumcu fark edemedi malesef sonradan gittigim daha iyi doktorlar testpit etti.

Iki adet arasi kistin kayboluyorsa bu cikolata kisti dehildir folikul kist deniyor ona. Her kadinda olan bir kist turu. Yumurta olgunlasip catlayamazsa normalden fazla buyur ve kist haline gelir. Sorun edilecek bi kist degildir yani. Muhtemelen hormonlardan kaynakli yumurtalarin catlamiyor dr hamile kalmak istediginde catlama ignesi verebilir ya da dogum kontrol hapiyla 2 ayda duzene girebilir hatta bunlara hic gerek bile kalmayabilir. Icin rahat olsun cikolata kisti oyle bi kaybolup bi beliren bi kist degildir kendiliginden asla küçülmez sadece olcumler milimetrik oldugu icin fsrkli donemlerde farkli doktorlar olcerse biz de kuculmus sanariz ama boşa seviniriz çünkü bir sonraki kontrolde anlariz ki boyut hala ayni. Sadece visanne diye bir ilac bu kisti kucultmeyi basarabiliyor ama imo ilacta insanin hayatini alt ust edecek kadar agir yan etkilere sahip. Icini ferah tut 3.6cmlik bir kist cikolata kisti olsa bir ay icinde eriyemez hatta bir milim bile kuculemez. Sadece folikul (basit) kistler bu sekildedir

Canim 3.6 cm degil.., 36 mm. Benim kist... Yani daha kucuk olmuyor mu

Yumurtlama gunlerini ovulasyon testle mi takip etmistiniz? Teste gore degerlendirmek dogru mudur acaba iki aydir oyle yapiyorum ama

Yumurtlama gunlerini ovulasyon testle mi takip etmistiniz? Teste gore degerlendirmek dogru mudur acaba iki aydir oyle yapiyorum ama
Yumurtlama gunlerini takvime gore takip ediyordum bazen akintiya gore tahmin ediyordum en buyuk hata takip etmemmis. Testlerle takip etmeyi de tavsiye etmiyordu doktorum cunku yumurtladigim gun iliskiye girdim hamile kalir miyim diye dusunursen kalamazsin bu dusunce vucutta adini hatirlayamiyorum bir hormonu harekete geciriyormus bu sa dollenmeyi engelliyormus. O yuzden akisina birakmak lazim. Ben ilk defa hamileligi dusunmemistim hatta alkol alacaktim kardesin israrla test yapip oyle alkol almami istedi de oyle ogrendim hamile oldugumu. O derece farkında degildim. Bi de belirti kollayinca da o hormon yükseliyor belirti de kollamayin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…