Endometriosis (Çikolata kisti)

Kızlae selam test sonulsrımı aldım ca-125 : 26.5 çıktı amh : 1.41 - prolaktin : 41.39 sizce nasık çikolata kisti varmı yok mu ben anlamadım?

Kızlae selam test sonulsrımı aldım ca-125 : 26.5 çıktı amh : 1.41 - prolaktin : 41.39 sizce nasık çikolata kisti varmı yok mu ben anlamadım?
Cnm bu kan sonucuna gore belli olmaz çikolata kistinin olup olmadgi anca muayeneyle belli olur sadece ca_125in yuksek olursa riskli oluyor..... Ama amh da sinirda Dr.un ne dedi merak ettim

Cnm bu kan sonucuna gore belli olmaz çikolata kistinin olup olmadgi anca muayeneyle belli olur sadece ca_125in yuksek olursa riskli oluyor..... Ama amh da sinirda Dr.un ne dedi merak ettim
Doktor daha önceki muaynede 3 tane çikolata kisti görüyorum ama kesin sonuç için ca 125 i görmek lazım demişti. Reglinin 3. Günü bu testleri istedi bu sabah yaptırdım cumartesi randevum var o zaman göstericem sonuçları ama bu değer adetli dönem için normal gibi geldi bana

Bnm Dr.m amh ve ca-125 adet dönemi dişinda istemisti

doktora sordunuz mu hiç bu durumu bende ameliyat oldum ve tekrarladı kistim ve 25 güne kadar düştü adetim

tatlım bana sorarsan yumurta dondur. ben ankara zekai tahir burak hastanesine gittiğimde doktor bana önce yumurta dondur sonra ameliyat ol dedi hatta 3 siklus dondur mümkünse dedi . ben biraz korktum açıkçası ama dondurma işlemini de yaptırmadım. şimdi üzerinden bir yıl geçti hala bebek yok ve yumurta kalitem günden güne azalıyor. en yakın zamanda yumurta dondurmak istiyorum. en azından yumurtam olursa bi umudum olur.

maşallah rabbim bize de mübarek günlerde

çok merak ettim doktor ne dedi prolaktinin yüksek ama ca değil bence benim 98 di ameliyat olmadan önce çikolata kistlerinin bazıları hormon da üretiyor veya bir hormondan faydalanmanı engelliyor bu sebeple hormon dalgalanmaları yaşıyoruz diye tahmin ediyorum. prolaktin için doktor bi ilaç yazıyor düşüyor. çikolata kisti teşhisi biraz doktorun tecrübesine bağlı bence kistin yeri ve tahlillerde fikir veriyor bence kesin bişey söylemek imkansız. bu sebeple diğer olasılıklar için izlemeyi tercih ediyor doktorlar. oks lere ve diğer progesteron içeren ilaçlara karşı olan davranışlarını izleyip öyle bir kanıya varıyorlar. çok geçmiş olsun inşallah bizim de kucağımızı doldurur rabbim

Merhaba kızlar bende 6 ay önde laparoskopi oldum ik tarafta kistler alındı tam kurtuldum özgürüm derken bir haftalık agrı sonucu dün gitim tekrarlamış kist :s visanne kullanıcam 6 ay sonra bırakıcam dogal yoldan hamilelik denicez aranızda bu durumda olup bu hapı kullanan olumlu sonuc alan vs var mııııı??

Canım şimdi 2. Doktor görüşmemden çıktın diğer doktorla hemen hemen aynı şeyleri söyledi. Çikolata kistlerinin yumurta rezervlerini ve kalitesini ektilediğini, hormonlarda yükselme yapabileceğini söyledi. Sağda 5 solda 3 toplam 8 yumurtam var şu anda reglimin 12. Günündeyim yumurta oluşumu iyi ancak işte kalitede sıkıntı olabilirmiş. Gittiğim her iki doktorda yaşımdan ve zaman kaybetmemem açısından tüp bebek önerdi. Ben ise kafa bomboş bi
Şekilde dolanıyorum.

Ayrıca dediğin gibi kist tanısında doktor çok önemli daha önce rutin kontorller için gittiğim doktorlar hiç bir şey yok tertemiz diyordu. Çocuk olmuyor diye araştırıp gittiğim 2 farklı doktorda çikolata kisti tanısı koydu. Allah yardımcımız olsun inşallah bebeklerimizle güzel günlerimiz olur.

eşinle bi oturup konuşun erkekler bu olayı biraz hafife alıyor. eskiden doktor mu vardı diyolar.gerekiyorsa sen çabala ama yalnız olmaz bu işler gerçekten zor bi süreç

eşinle bi oturup konuşun erkekler bu olayı biraz hafife alıyor. eskiden doktor mu vardı diyolar.gerekiyorsa sen çabala ama yalnız olmaz bu işler gerçekten zor bi süreç
Eşim çok destekçi saolsun üzülme diyor en iyi merkezi araştırır gideriz sen canını sıkma ne zaman hazır hissedersen o zaman yaptırırız diyor. Ben emin olamıyorum denemeye devam mı etsem yoksa tedaviye başlasammı? Yaş 35 e geldi artık

Sevgili arkadaşlar, daha önce üye olmadan kadınlarkulübünde yazanları çok okudum, faydalandım şimdi ben de aranıza katılarak size faydası olması dileğiyle tecrübemi paylaşacağım. Geçen yaz bana endometriozis teşhisi konuldu, her iki yumurtalığımda da biri 4-5 cm civarında biri de 8'e yakın iki çikolata kisti mevcuttu ne yazık ki. Visanne diye bir ilaç önerdi doktor, 2 ay kadar kullandım. Ağır yan etkileri olan ve kistin küçülmesi amacıyla verilen bir ilaç. 2 ay sonraki muayenemde kistin küçülmediği ortaya çıktı. Doktor ilaca devam etmemi, en az 6 ay kullanmamı önerdi. Ben tamam dedim ama kullanmaya hiç niyetim yoktu. Çünkü hem faydası kanıtlanmamıştı, hem de bende rahim ağzında kanayan bir yaraya yol açtı. Bu arada yeni yeni bebek istemeye başlamıştık. Kiste rağmen hamile kalabilenleri düşünüp birkaç ay denemeye karar verdik. Ne yazık ki bebek olmadı. Bunun üzerine arkadaşımın tavsiyesi ile Prof. Dr. Yücel Karaman'ı araştırdım. Bir röportajında tüp bebeklerin çoğu gereksiz, ameliyat sonrası hastaları yüzde ellisi kendiliğinden hamile kalıyor, boş yere hastalar tüp bebeğe yönlendirilmemeli gibi beyanı vardı. Muayeneye gittim, kendisi endometriozis teşhisini tekrarladı ve kistler alınmadan kesinlikle tüp bebek önermedi. Yücel bey lazer laparoskopi yapıyor bu arada. Ameliyat lazer de olsa yumurta rezervlerine zarar verdiği için, otomatikman sizi ameliyata almıyor. Yumurta rezervinizin ameliyat için yeterli olup olmadığının tespiti için kanda hormonlarınızı ölçen testler, bir de tüplerin durumunu görmek için HCG istiyor. Bu tavrı bende müthiş güven uyandırdı, sırf bu nedenle içim iyice rahatlayarak ameliyata karar verdim.

Bu arada rezerv iyi çıktı, Hcg'de ise tüpler açık olmasına rağmen maddenin geçişi esnasında korkunç ağrılar çektim. Neredeyse yarım bıraktıracak kadar. Sonra Hcg'den sonra hamilelik şansı artıyor denmesine güvenerek, son bir şans denedik ama sonuç hüsran oldu. Böylece Şişli Memorial'da Yücel bey ameliyatımı gerçekleştirdi. Ameliyattan sonra birkaç ay bebek için deneme şansımız olduğunu, ama sonra tekrar etme riskine karşı doğum kontrol hapına başlamamı söyledi. Aranızda şu an bebek düşünmeyenler varsa lütfen hap almayı ihmal etmesin. 3 ay denedik bebek yoktu, artık 4. ayda ben ilaca başlasam mı derken, son bir kez daha deneyelim dedik. 0 4. ay öyle yoğun geçti ve eşimle o kadar az bir araya gelebildik ki, ben o ayı boş geçtiğimize emindim. Adetimin geleceği zamanı bile takvimde saymadım. Aylarca uğraşmışım, 10 gün önceden testler yapmışım, ovulasyonlara bakmışım olmamış, şimdi mi olacak dedim. Ama 21 Nisan sabahı sıfır inançla öylesine yaptığım testte pozitifi gördüm. İnanamadım ama bir mucize gerçekleşti. Başka testler, başka markalar, evet hamileyim.

Bu arada ameliyattan önce aylarca soğan kürü içtiğimi zerre faydasını görmediğimi belirteyim. Eşim bir ilaç kullandı şimdi adını hatırlamıyorum, o aylarda değil ama pharmaton içtiği bu ayda hamile kaldım. Bir arkadaşı da pharmaton içmişti, kısa sürede bebeği oldu aklınızda bulunsun. Diğer hapın adını da yazarım.

Bunların bana faydası oldu size olur mu, boşu boşuna ameliyat olduğunuzla mı kalırsınız bilmiyorum. Buradaki dayanışmaya minnet duyduğum için ben de yardımım dokunsun isterim. Sizleri tüm kalbimle anlıyorum ve ümidinizi yitirmeyin diyorum. Çünkü ben de bu başlıkları defalarca okuyup hiçbir zaman hamile kalamayacağıma inanıyordum. Daha birkaç gün önce. Sevgilerimle...

Nerde hsg cektirdiniz acaba?

Selam arkadaşlar,

Ben kızımı sağlıkla kucağıma aldım.Darısı isteyen herkesin başına.

Ben de herkese umut olsun diye yazmak istiyorum.2014 mart ayında ağrılı adet sancısı yüzünden dr'a gittiğimde öğrendim.iki yumurtalığımda da kist vardı.Biri 2cm civarı diğer 4 cm civarı. Çocuk konusu da kafamızda yeni yeni belirmeye başlamıştı acaba ertelesek mi? Yapsak da güzel olur hani gibi fikirler yeni düşmüştü.Tabi dr ertelem diyince dünya başıma yıkıldı.Bir süre denedik olmadı.Tahliller yaptık amh 1.86 çıktı, yaşıma göre biraz az dedi dr.Rezervlerin etkileniyor tabi dedi.Birkaç prof ile görüştüm bana hiçbiri ameliyatı tavsiye etmedi. Ki arkadaşımı ameliyat etmiş dr idi. onun tek taraflı ve 2-3 cm olunca çok etkilenmezsin alalım gitsin demişti ona.Benim için yorumu ise iki tarafta var.Rezerv'lerin de çok parlak gürünmüyor bence olma dedi. Tüp bebek tavsiye ettiler. 1 yıl sonra gerçekten olmadığını gözlemleyince rahim filmi çektirdim tüpler açık. Aşılama yaptırdım birkez daha sonra onu da zaman kaybı olarak gördüm ve 2. ve 3. kez deneme isteği gelmedi içimden.

Aklımdan tüp bebek konusu çıkmaz olmuştu.2 yıl geçmişti aile de artık ne yapmanız gerekiyorsa yapın diyordu. Biz sürekli tüp bebek için kendimize tarih belirliyor daha sonra erteliyorduk. Artık ağrılarımda olmamaya başlamıştı. İçim içimi yemeye başlamıştı 30'a yaklaşıyordum acab geç mi kalıcaz tüp bebek konusunda diye, FSH'a baktırmıştım 8 küsürlerden 11 küsürlere gelmişti. Demek ki hormonlarım değişiyordu gittikçe kötüleşiyorum diye düşünyordum.Ovulasyon testlerini zaten çok uzak zaman önce bırakmıştım.Genel de yumurta çatladığını göremiyordum. Testi yapmanın anlamı yoktu benim için nasıl olsa çatlamıyordu.

Bu yıl kendime ekim kasım gibi tüp bebek yaptırırım dedikten sonra yazın bir daha çocuk konusunu düşünmedim.Çünkü geçen 2.5 yılın sonunda kesinlikle emin olmuştum. Benim normal yoldan çocuğum olamaz.Dr lar da kesinlikle tüp bebek yapmalısın bu saatten sonra demişlerdi. 5 yıl sonra ilk defa 2 haftalık uzun bir tatile gittim. Tatil dışında hiçbirşeyi düşünmedim. Ve döndüğümde hamileydim doğal yollardan. Haftalar boyu inanamadım.Kendimi hamile olarak hissedemedim. Bulantılar dışında tek inandığım yer dr'a gittiğimizde ultrasonda minik mucizemi gördüğümde inanıyordum. Çünkü beynime 2.5 yılda kazınmıştı tüp bebek harici olamaz diye.

Bu süreçte bir sürü kür araştırdım. İncir kürü, çörek otu kürü soğan kürü hiçbirini tam yapamadım. Balık yağı kullandım. Daha sonra pek fark göremeyince haftada iki gün somon yedim.Bol kuruyemiş yedim. Regl dönemlerinde ağrı kesici içmeyin diye duydum onun yerine sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı bal, 1 ay kaşığı tarçın 1 ça kaşığı zencefil ve yarım limon suyunu denedim. Ağrılarımı çok hafifletti. Zencefil ve omega 3 iltihabı önlüyormuş. Bunların faydalı olduğuna inanıyorum ve en önemlisi zamanı gelince oluyor diye düşünüyorum. Hayatta herşeyin bir zamanı var. Allah isteyen herkese nasip etsin. inş.

uzun süredir forumlara yazmıyordum. Ancak bugün aldığım bir haberle umut olsun diye yazıyorum.
5 yıl önce ca125 değerim 228.9'a çıkmıştı. Tesadüfen çikolata kistlerimin olduğunu öğrendim. en büyüğü 8 cmdi. o kadar çok dağılmışlardı ki apandistime, bağırsaklarıma dahi yapışmışlardı. Acilen laparoskopiye alındım. kistlerin hepsi temizlendi. Her şey yolundaydı. 1.5 ay önceki rutin kontrolde tekrar 4.5 cmlik bir kistin oluştuğunu öğrendim. Bugünkü kontrolde ise ultrasonda görünmüyordu artık. Kist sönmüş. Bu 1.5 ay boyunca internette ne araştırmalar yaptım.. Yıllarca bu rahatsızlıkla başa çıkmaya çalışanlar olduğunu öğrendim. Çok fazla umutsuzluğa kapıldım. Evet, bu kist illet bir şey ancak umudu bırakmamak gerekiyor.
Herkese sağlık diliyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…