Endometriosis (Çikolata kisti)

Kapalı oldum canım m ameliyat sonrası 2 gün ağrım oldu sonra azaldı . Daha yeni oldum sayılır tekrarlamadı ama arada doğum kontrol hapı kullandım .
Çok geçmiş olsun inşallah tekrarlamaz ve sağlıklı gebelik elde edersin canım. CA125 kaçtı peki, kistin patoloji sonucu temiz çıktı değil mi?

Arkadaşlar merhaba, bende çikolata kisti var. Öncesinde sağda 3 solda 2 cm di. ama dün kontrole gittim hemde 2 yıldır bebek olmuyor diye tüp bebek tedavisine başlamak istedik. Ama sonuç hüsran. Sağ yumurtalığımda bir çikolata kisti daha çıkmış önceki de 5.5 cm olmuş. Yani şuan sağda 5.5 ve 2.5 solda 2.5 olmak üzere 3 tane çikolata kistim var. Doktor şu aşamada tüp bebek deneyemeyiz dedi. CA125 ve AMH değerlerim için tahlil yaptı, sonuçları yarın çıkacak. Çok üzgünüm. Tüp bebek denemek bile bir şükür sebebiymiş onu anladım. Şimdi değerlerimden gelen sonuca göre ya kistlerin içi boşaltılacak öyle tüp bebeğe başlayacak ya da ameliyat olup kistleri alacaklar. Patoloji temiz çıkarsa da tüp bebeğe başlayacak. Ameliyat ile ilgili araştırmaya başladım.Açık mı olmalıyım yoksa laporoskopi mi bilmiyorum. Ben Bursa da yaşıyorum. Bursa tıp fakültesinde iyi doktorlar varmış, bilginiz var mı? Maddi olarakta zorlu bir süreç hem o sebeple hemde doktorlar iyi diye fakülteye gitmek istiyorum. Doktor ve hastalıkla ilgili önerileriniz varsa paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Canim tahlil olarak ne yaptin MR en iyisi endometriozis icin. Bende bir haftayi gecti ameliyat olalim 15/11 de oldum benim ki selioskopi kapali ameliyat. Fransada cogu kist ameliyatlari selioskopi seklinde oluyor cikolata kisti olsun olmasin. Benim doktorum profesor hem kanser uzmani hem jinekolog endometriozis uzmani. Benim CA125 yuksek cikti zaten endometriozis de yuksek cikiyormus ama bunu baska bir degerle hesaplayinca kanserojen olup olmadigi cikiyor benimki temizdi

Kapalı oldum canım m ameliyat sonrası 2 gün ağrım oldu sonra azaldı . Daha yeni oldum sayılır tekrarlamadı ama arada doğum kontrol hapı kullandım .
Benim tekrarladı ya doktr doğum kontrl hapı da vermemişti başka doktra gittim o ilac kullanmam dan yana ama çocuk isteğim de var napcam bilmiyorum ya

Kizlar dogum kontrol haplari sadece agri dindirirmis endometriozis e faydasi yokmus benim doktorum ya hamile kalican ya ameliyat olucan kist icin. Bence ameliyatdan sonra direkt tedavi kist gelmeden. Ve dogum kontrol hapi degil ilaci menopoz à sokan agir ilaclar

Canim tahlil olarak ne yaptin MR en iyisi endometriozis icin. Bende bir haftayi gecti ameliyat olalim 15/11 de oldum benim ki selioskopi kapali ameliyat. Fransada cogu kist ameliyatlari selioskopi seklinde oluyor cikolata kisti olsun olmasin. Benim doktorum profesor hem kanser uzmani hem jinekolog endometriozis uzmani. Benim CA125 yuksek cikti zaten endometriozis de yuksek cikiyormus ama bunu baska bir degerle hesaplayinca kanserojen olup olmadigi cikiyor benimki temizdi
Canım benden sadece bu tahlili aldılar. Sonucu da yarın çıkacak. Eğer düşük çıkarsa içini boşaltıp tüp bebek deneriz ameliyat etmeyiz dedi. Senin CA125 kaç çıktı peki? Senin dediğiin yöntem nasıl oluyor canım hiç duymadım ben onu. selioskopi kapali ameliyat nasıl oluyor bana laporoskopi dedi sadece.

Canım benden sadece bu tahlili aldılar. Sonucu da yarın çıkacak. Eğer düşük çıkarsa içini boşaltıp tüp bebek deneriz ameliyat etmeyiz dedi. Senin CA125 kaç çıktı peki? Senin dediğiin yöntem nasıl oluyor canım hiç duymadım ben onu. selioskopi kapali ameliyat nasıl oluyor bana laporoskopi dedi sadece.

Selioskopi de karnina 3 delik delip seni gazla sisirip kamerayla kapali ameliyat yapiyorlar. Ama o esnada benim yumurta kanalarima baktilar tikaniklik var mi diye ve baska sorun varsa endometriozis baska yerlerde nodul yapti mi diye kontrol ettiler. Bence emar MR cekinmen lazim endometriozis kapsaminda

CA 125 bende 35 U/Ml yani tam sinir bunun yanisira HE4 olculuyor ve bununla ROMA diye bir hesabin sonucu kistin iyi huylu mu kotu huylu mu belli oluyor

Kizlar pozitif dusunelim pozitif olsun bu hastalik hepimizi her turlu etkiliyor ama neden korkuyorsa insan onu ustune cekiyor. Eslerinizin destegini isteyin bu hastalik bir cift hastaligi sonucta cinsel hayatiniza guncel hayatiniza cocuk yapma isteginize herseye bulasiyor imkani olan psikolojik destek alsin cunku cok zor.

Benim tekrarladı ya doktr doğum kontrl hapı da vermemişti başka doktra gittim o ilac kullanmam dan yana ama çocuk isteğim de var napcam bilmiyorum ya
Canim karbonat kullansana çoğunun kisti geçmiş karbonatla. Bana vermesinin sebebi tup bebkte yumurta toplamadan sonra kurtajdan sonra . Zaten doğum kontrol hapı çok da iyi bir şey degil

Canim karbonat kullansana çoğunun kisti geçmiş karbonatla. Bana vermesinin sebebi tup bebkte yumurta toplamadan sonra kurtajdan sonra . Zaten doğum kontrol hapı çok da iyi bir şey degil
Ben almıştım ingiliz karbonatı bir iki içtim snra bıraktım devam edeyim bitireyim ozamn faydası olur inşallah

Günaydın kızlar. Sonuçlarımı aldım arkadaşlar, korktuğumuz gibi olmadı sonuçlarım normal. CA125 46 AMH değerimde 2.05. Bugün doktorla görüşeceğiz, ya ameliyat olcam ya da kistin içini boşaltıp tüp bebek deneyecekler. Hangisi daha mantıklı bilmiyorum ama bugüne hamdolsun, kanser olayı çok korkutmuştu beni şuan rahatladım.

X