Endometriosis (Çikolata kisti)

bende gelecek ay başlıyorum acaba neler yaptınız nasıl başladı iğne verdilermi tecrübeli arkadaşım acemi bana yardım et :)

Canım ben de tecrübeli sayılmam.
Güya bugün muayeneye gittik biz.
Regl e 10 gün kala başlıyormuş iğneler ve benim 9 gün var.
Ben daha muayenedeyken eşimi göndermiş doktor lucrin 5 mg aldırmış. Adetin ilk günü dahil onu kullanacakmışım. Koldan vuruyorum bu iğneyi.
Sonra diğer ilaçlarımızı yazacakmış.
Sanırım 1 ay içinde transferimizde dahil herşeyimiz bitmiş olacak.

Bu kadar bile beklememeliymişiz çoktan tüp bebek yaptırmalıymışız. Biri 10 cm diğeri 6,5 cm olmuş kistlerle nasıl olacakmış o, bi onu söylemiyorlar...

ca
Canım ben de tecrübeli sayılmam.
Güya bugün muayeneye gittik biz.
Regl e 10 gün kala başlıyormuş iğneler ve benim 9 gün var.
Ben daha muayenedeyken eşimi göndermiş doktor lucrin 5 mg aldırmış. Adetin ilk günü dahil onu kullanacakmışım. Koldan vuruyorum bu iğneyi.
Sonra diğer ilaçlarımızı yazacakmış.
Sanırım 1 ay içinde transferimizde dahil herşeyimiz bitmiş olacak.

Bu kadar bile beklememeliymişiz çoktan tüp bebek yaptırmalıymışız. Biri 10 cm diğeri 6,5 cm olmuş kistlerle nasıl olacakmış o, bi onu söylemiyorlar...
canım ben 2 doktorla görüştüm adetin başlayınca gel dediler. ayrıca iğne 10 gün göbekten dediler senin doktor çok farklı söylemiş acaba hangi şehir hangi hastanedesin şaşırdım :110:

ca

canım ben 2 doktorla görüştüm adetin başlayınca gel dediler. ayrıca iğne 10 gün göbekten dediler senin doktor çok farklı söylemiş acaba hangi şehir hangi hastanedesin şaşırdım :110:

Adet başlayınca da gidicez ve ilaçlarımızı alıcaz
Samsundayım, On dokuz Mayıs Üniversitesinde başladık tedaviye

Prostektüsünden anladığımız kadarıyla yumurta baskılama ilacıymış bu

Fsh hormon.en yüksek 1 olmalı ama en dusu

Fsh hormon değerlerin. 8-10 arası normal.

canım ben doktorumla görüştüm normalmiş benim değerler. yani 8 ve 10 biraz yüksekmiş
10 ve üzeri sıkıntılıymış
ne kadar küçükse sayı o kadar iyi fsh.

amh sonucumu bekliyorum bakalım o biraz geç çıkıyormuş
amh adetle ilgisi yok her zaman bakılabilirmiş.
bilgine.

Adet başlayınca da gidicez ve ilaçlarımızı alıcaz
Samsundayım, On dokuz Mayıs Üniversitesinde başladık tedaviye

Prostektüsünden anladığımız kadarıyla yumurta baskılama ilacıymış bu

Tedavin hayırlı olsun canım. Şuan 10 cm ve 6 cm olmak üzereiki iki kistin mi var?

Teşekkürler
Yok canım onlar alındı. Ama 4 ay içinde yeniden tekrarlamış ve şimdi solda 2 sağda 1 cm olmak üzere 2 yeni kistim var

canım hayırlı olsun tedavin. dilerim ilk denemende bebiş haberi alırsın.
deneyimlerinden bahsedersen çok mutlu olurum. umut olur. bende 3 ay daha doğal deneme sonra tüp bebek
o yüzden yazdıkların dikkatimi çekecek çok.

Kizlar ilk defa bu ay adetim 4 gun gecikti hamilemiyim die dr gittim ve 2cm cikolata kistim oldunu soledi ve sokturucu verdi icmedim onun yerine civanpercemi ictim bi saat icinde adet oldum adetin 2. Gunu tekrar kontrole gittim kist 1.5cm dusmus boyutu ya edetle aticaksin yada kuculucek sokturucuyle dedi civanpercemi ictimi soledim o zaman devam et dedi kist kuculuyor dedi bakalim bi hafta sonra tekrar gidicem insallah atmisimdir biraz agri yapiyor ama inanin cok guzel sokuyor

Kizlar ilk defa bu ay adetim 4 gun gecikti hamilemiyim die dr gittim ve 2cm cikolata kistim oldunu soledi ve sokturucu verdi icmedim onun yerine civanpercemi ictim bi saat icinde adet oldum adetin 2. Gunu tekrar kontrole gittim kist 1.5cm dusmus boyutu ya edetle aticaksin yada kuculucek sokturucuyle dedi civanpercemi ictimi soledim o zaman devam et dedi kist kuculuyor dedi bakalim bi hafta sonra tekrar gidicem insallah atmisimdir biraz agri yapiyor ama inanin cok guzel sokuyor
Canim kistin kuculurken ağrın mi oldu. Bu adetimde benim de çok feci ağrım oldu adetin 4. Günü acillik oldum hatta. Kısım 2cm küçülmus. Ben Dr a karbonat kullandığını söylemedim ama acaba kuculurken de ağrı yapıyor mu. Ben de aksine agridikca acaba büyüyor mu diye kafama takiyordum

Canim kistin kuculurken ağrın mi oldu. Bu adetimde benim de çok feci ağrım oldu adetin 4. Günü acillik oldum hatta. Kısım 2cm küçülmus. Ben Dr a karbonat kullandığını söylemedim ama acaba kuculurken de ağrı yapıyor mu. Ben de aksine agridikca acaba büyüyor mu diye kafama takiyordum
Canim benim adet agrilarim hic bi zaman kasiklarimda olmaz orta alt karinda oluyor ve kivraniyorum resmen onuda agri kesiciyle géciriyorum kistim sag yumurtaligimda resmen hissettim orda bisey oldugunu ve batma seklinde agri yapti agri kesicide gecirmedi fazla surmuyor ama tabiri caizse hoplatti dun adetimin 3. Gunuydu icmeyim artik devam eder dedim hic kanamam olmadi bugun bi fincan daha ictim ayiptir solemesi pihti pihti atti kasigimda az bi noktada o agri oluyor sanki nokta atisiyla buluyor kisti yarindan itibaren aslan pencesi ve hayit tohumuda aticam icine 3unu birlikte icicem doktor klomen verdi ama bu ayda bunlari yapicam

Anladım canım benim ağrılarimda tam yer belli değil çünkü bütün karın bölge ağrıyor. Ilk anda kasiklarimda başlayıp bi yarım saat sonra orta karında devam ediyor :) öyle kışın olduğu bi yerde batma hissetmedim belki de heryerim ağrıdı içindir. Ama bu ay senin tabirinle hoplatti beni de bu ağrı sonra acilen gittim 10 gün önce 5cm olan kısım 3cm dedi. Ama ben Dr a söylemedim karbonat içtiğimi azarlar filan diye. Böyle nöbet şeklinde ağrılarım da çok nadir olur benim belki 2 3 yılda bir. Ama o zamanlar Dr a gitmemistim kisti bilmiyordum. Ama şimdi senden duyunca belki ağrıyla küçülme doğru orantılı olabilir diye dusundum

Anladım canım benim ağrılarimda tam yer belli değil çünkü bütün karın bölge ağrıyor. Ilk anda kasiklarimda başlayıp bi yarım saat sonra orta karında devam ediyor :) öyle kışın olduğu bi yerde batma hissetmedim belki de heryerim ağrıdı içindir. Ama bu ay senin tabirinle hoplatti beni de bu ağrı sonra acilen gittim 10 gün önce 5cm olan kısım 3cm dedi. Ama ben Dr a söylemedim karbonat içtiğimi azarlar filan diye. Böyle nöbet şeklinde ağrılarım da çok nadir olur benim belki 2 3 yılda bir. Ama o zamanlar Dr a gitmemistim kisti bilmiyordum. Ama şimdi senden duyunca belki ağrıyla küçülme doğru orantılı olabilir diye dusundum
Insallah kuculdugu icin agriyordur bu agridan sonra sende de bende kuculme gorulduyse demekki dogru yoldayiz:KK70:ozele gidince drlar azarlamiyor hatta espiri bile yapti kendi capinda "sokrurucuyle ictiysen hapin etkisidir havalarda sogudu gripten korur belki civanimin percemi " dedi sonra ciddi ciddi hapi icmedigimi soleyince gulerek devam et bakalim o zaman dedi bu kist yok olursa bende guzel bi espiri yapicam ona:KK70:

Son düzenleme:
Insallah kuculdugu icin agriyordur bu agridan sonra sende de bende kuculme gorulduyse demekki dogru yoldayiz:KK70:ozele gidince drlar azarlamiyor hatta espiri bile yapti kendi capinda "sokrurucuyle ictiysen hapin etkisidir havalarda sogudu gripten korur belki civanimin pencesi " dedi sonra ciddi ciddi hapi icmedigimi soleyince gulerek devam et bakalim o zaman dedi bu kist yok olursa bende guzel bi espiri yapicam ona:KK70:
inşallah canım :) gittiğim Dr özelde çalışıyor ama sabahın köründe gittiğim için gergin olabilir herhalde diye düşündüm. Koca gece nöbet tutmuş nihayetinde :) eşim Cerrahpaşa da bi Prof. Duymuş çevresinde çok ovmusler ondan randevu almış bakalım yarın da ona gidicem. Bu ay gittiğim 5. Dr olacak :)

inşallah canım :) gittiğim Dr özelde çalışıyor ama sabahın köründe gittiğim için gergin olabilir herhalde diye düşündüm. Koca gece nöbet tutmuş nihayetinde :) eşim Cerrahpaşa da bi Prof. Duymuş çevresinde çok ovmusler ondan randevu almış bakalım yarın da ona gidicem. Bu ay gittiğim 5. Dr olacak :)
Valla canim devlet hastanelerinde soru bile sorulmuyor doktorlara tip dilinde konusuyor sert bi dille o ne demek die bile sormadan yazio receyi kullan gel diolar paranla rezil ediolar insani ozele gittimdede onlar beni cekilolar :) insan muamelesi goruyosun espiriler ayakta karsilamalar tokalasmalar insan hastaysa bile psikolojik iyilesiyor :) insallah su kistlerden kurtuluruz kist yerine bebis tasiriz

Valla canim devlet hastanelerinde soru bile sorulmuyor doktorlara tip dilinde konusuyor sert bi dille o ne demek die bile sormadan yazio receyi kullan gel diolar paranla rezil ediolar insani ozele gittimdede onlar beni cekilolar :) insan muamelesi goruyosun espiriler ayakta karsilamalar tokalasmalar insan hastaysa bile psikolojik iyilesiyor :) insallah su kistlerden kurtuluruz kist yerine bebis tasiriz
Inşallah canım allah hepimizi bu dertten kurtarsin bebek sahibi yapsin

canım hayırlı olsun tedavin. dilerim ilk denemende bebiş haberi alırsın.
deneyimlerinden bahsedersen çok mutlu olurum. umut olur. bende 3 ay daha doğal deneme sonra tüp bebek
o yüzden yazdıkların dikkatimi çekecek çok.

amin inş. çok teşekkür ederim. Rabbim hepimizin yüzünü güldürsün.

Şimdi asıl ilaçlara başladık. Haftaya da tekrar gidicez, yumurta takibine başlıcakmış doktorumuz.
Merak ettiğin bişey olursa -her ne olursa- sorabilirsin.
İnsanın etrafında bu konu hakkında bilgi sahibi olan biri olmayınca insan bocalıyor.
Olan da çok detaylı anlatmıyor.

Arkadaşlar bişey soracaktım çikolata kistinden dolayi ara ara kabızlık yaşayan var mı aranızda. Ben normalde hergün çıkardım büyük abdestime son zamanlarda iki üç günde bir çıktığım oluyor. Stresten mi kistten mi anlayamadim

Arkadaşlar bişey soracaktım çikolata kistinden dolayi ara ara kabızlık yaşayan var mı aranızda. Ben normalde hergün çıkardım büyük abdestime son zamanlarda iki üç günde bir çıktığım oluyor. Stresten mi kistten mi anlayamadim

strestendir muhtemelen. sanmıyorum.bol bol su iç cnm.

Merhaba Kistten ameliyat olmuş biri olarak üzülerek söylüyorum ki maalesef yapıyor.Neden niye bilmiyorum ama ben 8 ayda spor yapmama rağmen sırf bu hastalık yüzünden 15 kg aldım.Hafta da bir çook zor çıkıyordum.Benim ki 2 tane idi 1. 15 cm bir bebek kafası büyüklüğünde 2. 5 cm bir portakal büyüklüğünde idi.Sol yumurtalığımı sarmıştı alındı. İçmediğim bitki ilaç kalmadı maalesef 1 defa faydasını görüyordum.Sonrasında yine kabızlık.

Merhaba Kistten ameliyat olmuş biri olarak üzülerek söylüyorum ki maalesef yapıyor.Neden niye bilmiyorum ama ben 8 ayda spor yapmama rağmen sırf bu hastalık yüzünden 15 kg aldım.Hafta da bir çook zor çıkıyordum.Benim ki 2 tane idi 1. 15 cm bir bebek kafası büyüklüğünde 2. 5 cm bir portakal büyüklüğünde idi.Sol yumurtalığımı sarmıştı alındı. İçmediğim bitki ilaç kalmadı maalesef 1 defa faydasını görüyordum.Sonrasında yine kabızlık.
Anladım çok geçmiş olsun peki ameliyat olunca şikayetlerin azaldı mi. Evet kistin biri çok büyükmus maşallah çok dirayetliymissin ben bu kadar kistle mahvoldum ağrı sizi mide bulantısı kabızlık. Bu halime şükürler olsun yine de allah daha büyük dertler vermesin

X