Endometriosis (Çikolata kisti)

kızlar bende yazmak istedim 2012 yılında bende aynı şeyler uğraştım evliliğin 2. yılında bebek istemeye başladık doktora rutin kontrole gittiğimde doktor hem pko dan hemde kistten bahsetti ne oldugunu anlamadan emar çekildim 3 cm çikolata kisti çıktı o doktorda sağolsun bizi çok korkuttu hemen ünv. hastanesine gitmemizi kötü olabileceğini söyledi ağlaya ağlaya çıktık eşimle bebek isterken birden bire herşey değişti sonra özel bir hastanedeki 3. doktorumuzu aradık sakin olmamızı yarın gelmemizi sonuçları da getirmemizi söyledi... dayanamadık hemen o gün gittik doktor inceleyip pko nun çok ileri boyutta olmadığını söyledi hatta muayene de yumurtanın gelişmiş oldugunu gözlemledi kistimiz içinse 3 den büyük tipik çikolata kisti görüntüsünde oldugunu kötü bişey oldugunu düşünmediğini önlem olarak tümör testlerini yapmamız gerektiğini söyledi neyse sakinleştik biraz testleri yaptık herşey normal çıktı doktor incelemeleri sonunda bebeğimiz olmaması için bir neden görmediğini söyledi fakat bikaç ay daha bekledik sonuç olumsuz eşimde sperm testi oda normal çıktı sonrasında kafayı bebeğe taktık ... böylece tekrar gidip gebelik için tedavilere başladık klomen çatlama iğnesi 3 defa denedik her defasında yumurta gelişti çatladı sonuç olumsuz bu arada bir defada zamanlamayı tutturamadık yumurta fazla gelişti basit kiste dönüştü nasıl ağrılar çektim bir ben bilirim adet söktürücü doğum kontrol haplarıyla kisti bitirdik tekrar başladık bu defa yumurta geliştirici iğne kullandık sonuç yine olumsuz doktorumuz hep umut verici konuştu eşim destek oldu ama çok üzülüyordum yaşım genç olmasına ragmen hiç bebeğim olmayacagını düşünüyodum neyse böylece aşılamaya geçtik yine aynı süreç yine olumsuz hemde o güne kadar eşimin hep iyi gelen sperm sonuçları da problemliydi bide bu çıktı eşimde çok stres altındaydı aşılamada kolay bir süreç değil her defasında bir umut bekle ... 2 defa aşılama yaptık hatta 3. aşılamayı doktorumuz para almadan yaptı yine en sonunda artık sıkıntıdan eşimle birbirimize sarıyorduk çok kavga ettik ayrılmayı bile düşündüm hatta o ara işe girdim bebek konusunu erteledim bir daha asla tedavi olmucam denersem tüp bebek yaparım dedim kaç ay defalarca bebek isteyip her yolu deneyen ben 2013 ün yılbaşı gecesi koca ayda sadece bir defa eşimle beraber olduk hatta tam anlamıyla bile değil hemende kalktım yataktan öle yarım yamalak ve 1 ay sonra hamile oldugumu öğrendim 2014 eylül ayında oğlumu kucagıma aldımşimdi oğluşum yeni yeni adımlarını atıyor 11. aydayız :))) buraya en kısa haliyle yazdım ama şunu bilin ben her en ince ayrıntısına inceledim kurcaladım kendimi sıktım ne zamanki bebek olayını unuttum o zaman hamile kaldım o dönemler bana herkes kafana takma derdi yapamazdım ama gercekten benim ki öle oldu hamilelik boyunca çikolata kisti bile görünmedi :) ateşler mi ölçmedim kürler mi yapmadım yumurtlama testleri saatlerine göre bile denedim sonrasında ayaklarımı bile diktim ama inanın hepsi boş benim o gece yumurtlama günüm bile değildi :)) rahat olun çikolata kisti gebeliğe engel değil stres pko daki hormonları bile etkiliyor kaç test yaptım farklı sonuçlar aldım umarım herkes anneliği yaşar herşey güzel olur :)) yaklaşık tedaviler dahil korunmadığım 2 yılı geçen sürede bir kere bile çift çizgiyi göremedim bir kere bile her ay umutla bekledim üzüldüm ağladım ama bebeğimi doğurduktan sonra 7. ayda tekrar kendiliğinden hamile kaldım hemde en basit korunma yöntemiyle korunurken :)))) tatile çıkın bebeği unutun ....................
Ancak yaşayan anlar bu süreci ve bu olayları. Sanki hiç bebegim olmayacakamais gibi hissediyorum. Bize de dua edin.
Saat 14 de ameliyat için doktora görüşme var ama sabah erkenden dua mi edeceğim inşallah. Bu aksam.kistin ile son gece o zman ☺☺ vedalaş ☺

Kizlar insallah ameliyatlariniz cok iyi gecer cabuk toparlanirsiniz, acikmi oldunuz kapalimi amekiyatinizi?

Bende on cmlik cikokisti amekiyati oldum ve tedaviler sinrasi hamileyim cok sukur ki bende baska sorunlarda vardi. Umutsyz olmayin ama dr dinlenme suresinden fazlada beklemeyin derim ben cunku bu illet geri donuyor bi an once tedavinize baslayin tamam dogal olma sansinizda tabiki olabilir ama bekledikce donme ihtimali var ki bende cift tarafli dondu ameliyat oldugum taraftan yumurta bile gelismedi, ki bu isi bilen dr ameliyat oldum ama cok buyuktu maalesef, kist yumurtaligima iyi yapismisti. Yani tabiki dr dinleyin ama cokta beklemeyin;-) insallah daha yolun basindayim kucagimiza almayi nasip eder allahim, ama burdaki herkese bebis versin allahim bu hastalik cok zor cok agri cekmistim.

Alinti yapmamis ikitavsan ve melek_melek_melek bi tazi oncesibyazdim
Bu hastalığın tek çaresi ameliyat. Herşeyi denedim 11 agustos ta ameliyatı m var. Burda n esinlenerek ameliyatı erteledik . Keşke wrtelemeseydik çok üzülüyorum. 5 cm iken ameliyat yapalım dedi doktor dinlemedi m 3 ayda 10 cm oldu. Ne olacağı şu an belli değil. Tek önerim ameliyat olun kurtulun. Batsın bu dünya :KK43: :)

Cuma günü 10cm lik çikolata kisti ameliyatı olacağım dualarınızı bekliyorum arkadaşlar umarım hayırlı olur ve yuvamız A bir minik gelir

Kızlar ameliyatımı oldum çok şükür iyi geçti yapışıklık yokmuş şuan dinlenmedeyim. Büyük olduğu için açık ameliyat oldum Rabbim kimsenin başına bidaha vermesin inşallah

Kizlar bende hamileyim suan...8 cm cikolata kistim var...sogan suyu ictim iki ay ama faydasi oldumu bilmiorum..duzensiz ictim ikinci ayda...umutsuzluga kapilmayin hic...gercekten nasipse olur

Kizlar bende hamileyim suan...8 cm cikolata kistim var...sogan suyu ictim iki ay ama faydasi oldumu bilmiorum..duzensiz ictim ikinci ayda...umutsuzluga kapilmayin hic...gercekten nasipse olur

Sadami soldami kistin ay canim nasıl hamile kaldın özel bişey yaptinmi ilaç vs gibi hayirlisiyla kucağına almak nasip olur inşallah ben 8 aydır bu illet yüzünden hamile kalmıyor um

Sadami soldami kistin ay canim nasıl hamile kaldın özel bişey yaptinmi ilaç vs gibi hayirlisiyla kucağına almak nasip olur inşallah ben 8 aydır bu illet yüzünden hamile kalmıyor um
Sagda cnm benimki...doktor banada soyledi cok zor hamile kalman diye..dogumkontrol hapi verdi buyumesin diye..sonra ben biraktim hapi..birakir birakmaz hamile kaldim...stres yapma sakin...kafanda bu dusunceyle yasama...stres butun hormonlarin uzerinde bi baskiya sahip bunu unutma

Sagda cnm benimki...doktor banada soyledi cok zor hamile kalman diye..dogumkontrol hapi verdi buyumesin diye..sonra ben biraktim hapi..birakir birakmaz hamile kaldim...stres yapma sakin...kafanda bu dusunceyle yasama...stres butun hormonlarin uzerinde bi baskiya sahip bunu unutma

Benimkide sagda bende kullandim 3ay d.k hapi 5cm kistim 3e dustu az kuculme oldu sonra tekrar 5cm oldu 2 aydır da gitmiyorum ne olduğunu öğrenmek istemedigimden, ne güzel söyledin stres yapma diye elimde olan bişi olsa keşke ben yapmasam etrafimdakiler hatırlatıyor bebek yokmu daha diye olsa onlara ne faydasi olacak anlamıyorum kimseyle gorusmek istemiyorum o drece etkiliyor hayatımı hayırlısı demekten başka bi çarem yok zaten

Mrb.kızlar.yaklaşık 2 yıldır evliyim ve çikolata kistim var.2,5 cm olmasına rağmen epey ağrılarım oldu kasıklarımda adet dönemim çok ağrılı ve ishalle beraber geçiyordu,ayrıca ilişki sırasında dayanılmaz ağrılarım olduğundan 6 aydır doğum kontrol ilacı kullanıyordum rahatlamıştım ağrılarım yoktu.ama artık bebek istediğimizden son adetimle birlikte ilaç içmeyi bıraktım.ağustosun 3 ünde adet oldum. 11 inde de ilk kez korunmasız ilişkim oldu.kasıklarımda yine ağrı gerginlik ve şişlik hissi var.kist ağrılarım yine döndü sanırım :KK43: ilişkiye girerken de derinden derinden ağrılarım çok oluyor nasıl dayanacağım allahım yarım etsin

Mrb.kızlar.yaklaşık 2 yıldır evliyim ve çikolata kistim var.2,5 cm olmasına rağmen epey ağrılarım oldu kasıklarımda adet dönemim çok ağrılı ve ishalle beraber geçiyordu,ayrıca ilişki sırasında dayanılmaz ağrılarım olduğundan 6 aydır doğum kontrol ilacı kullanıyordum rahatlamıştım ağrılarım yoktu.ama artık bebek istediğimizden son adetimle birlikte ilaç içmeyi bıraktım.ağustosun 3 ünde adet oldum. 11 inde de ilk kez korunmasız ilişkim oldu.kasıklarımda yine ağrı gerginlik ve şişlik hissi var.kist ağrılarım yine döndü sanırım :KK43: ilişkiye girerken de derinden derinden ağrılarım çok oluyor nasıl dayanacağım allahım yarım etsin
Hemen doktora gidip uzman yardımı almanın öneririm ben de aynı durumdaydı m kendimiz hallederiz diye düşündük ve olanı kendimiz yaptık. Bebek de olmadı ağrılı süreç de geçirdim. Tek tavsiyem doktor a gitme n didr

Hemen doktora gidip uzman yardımı almanın öneririm ben de aynı durumdaydı m kendimiz hallederiz diye düşündük ve olanı kendimiz yaptık. Bebek de olmadı ağrılı süreç de geçirdim. Tek tavsiyem doktor a gitme n didr
gidicem canım sağol.zaten doktorum da bir an önce bebek yapmanı öneririm diyordu ama ben kendimi hazır hissetmiyordum.bebek düşünmediğimiz için mecburen ilaç kullandım ilerlemesin die.sende de ağrı ve şişlik hissi var mı? 2 gündür baya kötüyüm bu hususta:KK42:

Hemen bebek istiyorum oda olursa nasip işi işte çikolata yı gönderdik bebişi yerine getirebilecekmiyiz bakalım 6 ay deneyin dedi. İlk ay birliktelik yok zaten. 3 ay içinde kalabilirsin dedi bilmiyorum doktoruma inancım tam ama Allah ın takdirini önceden bilemiyoruz işte malesef

Cok şiddetli ağrı ilişki sırasında ve sonrasında ağrı zaten kafasına edince ağrımaşı da çabasıydi ya.

Hemen bebek istiyorum oda olursa nasip işi işte çikolata yı gönderdik bebişi yerine getirebilecekmiyiz bakalım 6 ay deneyin dedi. İlk ay birliktelik yok zaten. 3 ay içinde kalabilirsin dedi bilmiyorum doktoruma inancım tam ama Allah ın takdirini önceden bilemiyoruz işte malesef
Tıp lere falan dokundular mi

X