Endometriosis (Çikolata kisti)

merhaba arkadaşlar ,
1,5 yıllık evliyim henüz çocuk düşünmüyorken bazı tahliller yaptırdık ve amh hormonumun 0,15 olduğunu öğrendim artı olarak 4 senedir kist prblemim vardı ..dün prof. dr ramazan dansuk ta muayene oldum bezmialem vakıf üvi. de.
bana kistimin 7,5 cm old. söyledi :KK43::KK43::KK43:
kesinlikle ameliyat olacaksın dedi.
üstelik açık ameliyat olacaksın ve zorlu geçecek çünkü yapışık dedi ..

sizlerden ricam bu ameliyatı geçirmiş olanlar tecrübelerini paylaşabilirlermi ?
özel devlet farketmez dokor ve fiyat bilgiside verebilirseniz çok memnun olurum ..

ve ameliyat sonrası neler oldu ...
çok korkuyorum ..
bebek konusunda problem yaşarmıyım sonrasında ne olur ?
iyileşme süreci nedir .?
Öncelikle rabbim şifa versin ben 7aylık evliyken öğrendim kistlerim olduğunu 1 yıl iğne ilaç tedavisi gördüm bebek için olmadı aşılama yapıldı olmadı dr artık bekleyemeyiz daha fazla ameliyat olmn lazm dedi istemedim, korktum 2 ay sonra tvde bi proğrm izlrken çikolata kisti olan biri bağlandı tlf.la 7 cm kisti varmış dr sen saatli bomba işe yaşıyosun heran patlayabilir dedi
O an karar verdim ve ameliyat oldm hemde açık dr ali acardı necmettin erbakan üni tıp fak oldm ameliyat kistlerim biri 7 biri 8 büyüklüğündeymiş biri ameliyat anında patlamış ama dr.umdan Allah razı olsun ameliyatm uzun sürdü ama herşeyi temizlemiş, sezeyan gibi oluyo ameliyat 1 hafta 10 günde toparlanıyosun cann tatlı değilse. Dr çok ii araştır çünkü açık ameliyat olacaksan heleki sonrasında birkere daha aşılama yapıldı olmadı, kist tekrarlmdn tüp bebek denildi ben kabul etmedim, ameliyttn 5 ay sonra hamile kalmışım kendiliğinden.
Kist gitse bile sızı şeklinde ağrı hep oluyor adet döneminde gerçi şıan bnm yine dayanılmz ağrılarm var, tekrar doktora gitmek lazım.
Bu arada bende bebek düşünmüyodm 7 aylık evliydim ve kızımı kucağıma aldığımda 3 yıl bitmişti evliliğmde.
İsteyen herkese nasip etsin Allahım bu duyguyu inşallah

Son düzenleme:
slm kızlar.Allah hepimize şifa versin.benimde sol yumurtalığımda 5cm kist var.1 yıldır visanne ve yasmin kullanıyorum.2 aylık evliyim ve su an cocuk düşünmüyorum.doktorum çocuk düşünene kadar kullanmaya devam et.çocuk istediğin zaman bakalım kistine kapalı ameliyatla alırız ve ameliyattan sonra 6 ay içinde hamile kalırsın dedi.Aile dostumuz olduğu için guvenıyorum ve içimi rahatlattı.önceden gittiğim bir cok doktor kötü şeyler söylediler.
aranızda visanne kullanan var mı?kilo aldınız mı?benim göbek hiç gitmiyor.bacaklarım kaılnlaştı.basenim büyüdü.benle aynı şeyleri yasayan var mı???:KK43:

arkadaşlar bende çikolata kisti olduğu söylenmişti önemsememiştim, iyi bir doktora gideceğim ancak adet döneminden önce mi sonra mı zaman olarak ne zaman gitmek doğrusu öğrenebilir miyim ?

Canım eğer pahalı bi doktora gideceksen adet ol sonra adetinin 3. Veya 4. Günü bir devlet hastanesinde (tahlillere para ödememek için ) hormon testi felan yaptır ultrason çektir Sonra adetin bitip temizlendikten sonra tahlil sonuçlarına birlikte doktora git..

Canım eğer pahalı bi doktora gideceksen adet ol sonra adetinin 3. Veya 4. Günü bir devlet hastanesinde (tahlillere para ödememek için ) hormon testi felan yaptır ultrason çektir Sonra adetin bitip temizlendikten sonra tahlil sonuçlarına birlikte doktora git..
çok teşekkür ederim

MErhabalar
bende çikolata kisti var sol tarafta 3 cm 3 doktora gittim üçüde ameliyat dedi ve hiç biride ilaçdan bahsetmedi
sizce ameliyat olmalimiyim en son 5 önce baktırdım kistlere adet döneminde cok agrim oluyodu dayanamıyodum ama son iki adet döneminde hic agrim olmadı kendiliginden de kaybolmus olamaz sanırım
sag tarafındada kist var dedi ama o kendiliginden kaybolan nadir durumlardada kalıcı olan bi kist türüymüş
napmalıyım hic bilmiyorum iyi bir doktorda bulamadım hala :KK43:

MErhabalar
bende çikolata kisti var sol tarafta 3 cm 3 doktora gittim üçüde ameliyat dedi ve hiç biride ilaçdan bahsetmedi
sizce ameliyat olmalimiyim en son 5 önce baktırdım kistlere adet döneminde cok agrim oluyodu dayanamıyodum ama son iki adet döneminde hic agrim olmadı kendiliginden de kaybolmus olamaz sanırım
sag tarafındada kist var dedi ama o kendiliginden kaybolan nadir durumlardada kalıcı olan bi kist türüymüş
Canım benim de sağda ve solda 3,5 cm civarı çikolata kistlerim vardı. 1,5 yıl doğum kontrol hapı kullandım ve geçti. Hemen ameliyatı düşünme derim.

Bencede ameliyat düşünme bendede çikolata kisti var solda 3.5 cm ama doktorum ameliyat demedi daha bugün muayene oldum ve ilk önce Allah'a sonra doktoruma güveniyorum ..

MErhabalar

canım bende 5cm lik çikolata kisti var ve gittiğim 3 doktor bana da ameliyat dedi ama sonra başka doktor iyi ki o doktoru tanıyorum asla ameliyat tavsiye etmedi şu an için.ilaç verdi kisti baskılamak için ve 7cmden 5cme düştü benimki.
ameliyat olacaksan yaşın evli ya da bekar olman çocuk düşünüp düşünmemen önemli.mesela doktor bana cocuk istediğin zaman tekrar kiste bakalım dedi ona göre karar veriirz ameliyata ve ameliyattan sonra 6 ay içinde hamile kalırsın dedi ama çocuk isteyene kadar ilaç dedi.
adanada isen doktor tavsiye edebilirim.
ankarada isen gitmememen gereken doktorları da söyleyebilirm.
gecmiş olsun cnm

benimde sol yumurtalıgımda çikolata kisti vardı .hatta gcen bi tanesi patladı ve apandistimi tetiklediği için ameliyat oldum.çok korkuyodum tüpler yapışmıştır diye .7 ay denedik olmadı...bikaç ay ara verelim dedik ilk defa kafam rahat birlikte olduk veeeeeeeeeeeeeeeeeeeee sürpriz hamileyim :) doktorum hep derdi stres çok öenmli diye önemsemezdim doğruymuş arkadşlar sizlede paylaşmak istedim.ben burdan okuyup umutlanıyordum olmaz olmuyo demeyin Allah kısmet ederse oluyor

benimde sol yumurtalıgımda çikolata kisti vardı .hatta gcen bi tanesi patladı ve apandistimi tetiklediği için ameliyat oldum.çok korkuyodum tüpler yapışmıştır diye .7 ay denedik olmadı...bikaç ay ara verelim dedik ilk defa kafam rahat birlikte olduk veeeeeeeeeeeeeeeeeeeee sürpriz hamileyim :) doktorum hep derdi stres çok öenmli diye önemsemezdim doğruymuş arkadşlar sizlede paylaşmak istedim.ben burdan okuyup umutlanıyordum olmaz olmuyo demeyin Allah kısmet ederse oluyor

sevindim canım hayırlı uğurlu olsun. ben de stres yapmadım hiç. Rabbim ne zaman isterse o zaman verir evlat dedim. ve balayında hamile kaldım. :) :nazar: Rabbim isteyen herkese evlat nasip etsin inşallah.

Allah isteyen herkese versin..ben nasıl olsa hamile değilimdir diye agır kaldırdım temizlik yaptım perde taktım Allah istemeyince hiç bişey olmuyor.üzerinde çok düşünüp stres yapmamak lazım

X