Endometriosis (Çikolata kisti)

canım ben 2 yıl önce olmuştum soldan ama 1 ay önce de sağ yumurtalığımda çıktı yine ameliyat oldum.. benim çok şiddetli kasık ağrım olmuştu.. bu kist bazen de hiç belirti vermeyebiliyo ihmale gelmez muayene ol derim..

geçmiş olsun canım peki yine doğum kontrol hapını araklıksız kullanarak mı menopozu sürdüreceksin yoksa aylık iğneler var sunni menopoz için onlarla mı olacak bu kez ben iğnelerden kullanmıştım şuan daha çok yeni tedaviden sonra bir kez adet oldum ikincisini olamamayı bekliyorum bebiş için çabalıyoruz :26:

sana da geçmiş olsun canım inşallah en kısa zamanda bebeğin olur.. 6 kutu diane 35 aralıksız kullanıcam toplam 126 gün adetim olmayacak bu şekilde geçici menepoz olucak.. bu tedavi şekliyle bastırılıcak çikolata kistinin tekrarlamaması için.. iğneyle de uygulanıyomuş ama doktor tüylenme yapabilir dedi o yüzden doğum kontrol hapını tercih ediyorum.. benim de ne zaman doğum yaparsam o zaman geçicekmiş.. östrojen hormonunu çok fazla salgılıyomuşum bu yüzden de doğum yapmam gerekiyo ama bi sıkıntı var şu an bekarım:) nasipse yaza evlenicem inşallah bebeğim olur da kurtulurum bu çikolata kistinden..

çok sağol canım duan için Allah razı olsun. seninde umarım evlendiğinde bebişin bekletmeden gelir
benim tüylenem gibi bir sorunum olmadı ama her bünyede farklı olabilir tabi hadi bakalım hakkımızda hayırlısı

inşallah canım amin herşeyin hayırlısı olsun

kızlar çikolata kisti hastasıyım laparoskopi olmuştum.aşılama tutmamıştı bu ay ilk tüp denememiz oldu ve bugün öğrendim hamdolsun milyar kere hamileyim.şaka gibi geliyor ama hamileyim işte umudunuzu kesmeyin hemen tüp yaptırın ve sabredin ama acele edin :)))

Maşallah canım.
Allah sağlıkla kucağına almayı nasip etsin inşallah.

allah nazarlardan korusun ilk denemende tutmuş rabbim bizlere de göstersin....

kızlar kimyasal oldu malesef hamile değilim napalım nasip değilmiş başka sefere :)))
hiiç canını sıkma canım herşeyin hayırlısı biz çikolata kisti hastaları için o bile bişey.bi daha ki sefere olur inşallah .ayrıca tedaviden sonra doğal yollarla kalanlarda oluyormuş sen evde çalışmalara devam et:)))

Arkadaşlar ben de endometriozis hastayım. Buraya daha önce bir kaç kere yazdım. Son yaşadıklarımı da paylaşmak istiyorum ki benim yaptığım hatayı yapmayın. Sağ tarafta 3 cm'llik ç.kisti vardı. 8 ay normal yolla gebe kalamayınca doktor ameliyat önerdi ve kabul ettim. Çok büyük hataymış. Eğer kistleriniz 5 cm'den küçükse, bir şikayetiniz, ağrınız, sızınız yoksa ASLA ameliyat olmayın. Neden mi? Çünkü o yumurtalığımda yumurta kalmadı! Ameliyat yumurtalık dokusuna zarar veriyor. Ameliyatın üstünden 2 yıl geçti, şu an 4. tüp bebek denemem yapıyorum. Hiç bir zaman sağ taraftan yumurta toplanamıyor. Daha bugün sol taraftan 10 tane toplandı sağdan 0! Bu süreçte kistler tekarladı ama d.kontrol hapı ile geçti. Belki de ameliyat olmayıp d.kontrol hapı kullansaydım bugün tüp bebeğe bile ihtiyaç duymayacaktık, yada 4. denemelere kadar gelmeyecektik. Tabi her şey nasip kısmet ama göz göre göre bu hataya düşmemeniz için yazmak istedim. Bu arada Ankara'da çok tanınan bir kadın doğum uzmanına gittim. Özel muayenesinde, tonla para verdim. Ama bu konularda infertilite uzmanına gitmek gerek. Doktor seçerken çok dikkat edin.

Benim önerim; dayanılmayacak ağrı olmadığı durumlarda evlenene kadar d.kontrol hapı ile kistlerin büyümesini ve yenilerinin oluşmasını engellemek. Evlendikten sonra da fazla beklemeden doğal yolla hamile kalmaya çalışmak. 6 ay içerisinde olmazsa rahim filmi çektirip tüplerin açık olduğudan emin olmak. Eğer tüpler açıksa bir 6 ay daha doğal yolla denemek. Hala olmuyorsa 3 aşılama, yine olmuyorsa tüp bebek. Bu esnada kistlere dokunulmayacak. En iyi ihtimalle tüp bebek tedavisi öncesi aspire edilebilir. Asla yumurtalıkla birleşmiş kist duvarına dokunulmaması gerekir. Eğer tüpler kapalıysa aşılama yapmadan direk tüp bebek. Çoluk çocuk oldu ve ailenizi tamamladınız mı, eğer hala kistler duruyorsa (hamilelikte geçebilir) ve ağrı yapıyorsa o zaman ameliyat olabilir.

Son düzenleme:
canım geçmiş olsun bebeğine kavuşursun inşallah en kısa zamanda... benim de iki tarafta 3 cm kist var..bebek istiyoruz..bazı doktorlar d. kontrol kullan dedi..bazıları çocuk istiyosan kullanma dedi.. kullanmadım..8 aydır deniyoruz.. en son bi doktor kloman versem büyütebilir dedi.. bi prof. da hsg çektir 3 ay sonra tüp bebek dedi direk.. aşılama tutmaz dedi.. ben de şimdi korkuyorum acaba erken mi tüp bebek için ya da o kadar umutsuz mu niye hemen tüp bebek diyor diye.. sence erken mi bi fikrini alıyım dedim...

Amin canım inşallah. En önemli soru; yaşın kaç? 8 aydır deniyormuşsunuz zaten. HSG'den sonra da 3-4 ay denersin 1 yıla tamamlanmış olur. Ondan sonra tüp bebek yaparsınız. Bence çok erken değil. Clomen, aşılama ilaçları hepsi kistleri büyütür. Clomenin başarı oranı atıyorum %10 ise aşılama %15 ise tüp bebek %30-40. İlaç kullanarak risk alıyorsun. Fayda da büyük olsun ki aldığın riske değsin. O nedenle bizim gibi endometriozisi olanlara direk tüp bebek öneriyorlar. Umutsuz olduğu için değil yani. Bir de ç.kistleri yumurtalık civarında yumurta ve embriyo için sağlıklı olmayan bir ortam yaratıyor. Tüp bebekte yumurta da embriyo da hiç bu ortama girmeden direk rahme giriyor. O da şansını arttırır.

Asla ameliyat olma da onun dışında ne yaparsan yap.

Gulme41 arkafasim cok guzel bi konuya tecrubelerine dayanarak cwvap vermissin.o kadar bilincsiz doktorlar varki 3 cm kiste kendi menfaatlerine para alacaklari icin direk ameliyat diyebiliyorlar.oysa ki bizim hayallerimizle gelecegimizle oynuyorlar.bende ayni sorundan muzdaribim sag yumurtaligimda 4 cm cikolata kistim var.ameliyat olmayada hic niyetli degilim.hic olmadi tup bebek denicem.bu ay ayrica sogan kurune basliyorum.Rabbim sifasini verir insallah hepimiz tez zamanda cennet kokulu evlatlarimza kavusuruz.

Amin canım inşallah. Ben soğan kürü yaptığım ay küçülmüştü. İnşallah senin de küçülür. Küçülmezse bile o kadar korkulacak bir şey değil bence. Sağda 3cm kistten ameliyat oldum 3 ay sonra solda 2 tane 3 ve 3.5 cm sağda yine 2.5 cm'lik ç.kisti oluştu. D.kontrol hapı ile 2 ayda geçti! Bir daha da çıkmadı. Hem de bu arada bir kimyasal gebeliğim oldu.

Beni doktor ikna etmek için tüp bebeğe engel çikolata kisti dedi. Alırsak kendi kendine de hamile kalabilirsin dedi. O nedenle kabul ettim. Kesinlikle tüp bebeğe engel değil. Ç.kistinin en iyi tedavisi hamilelik. Ameliyatla hamile olma şansımızı azaltıyorlar çok haklısın.

Benim gittiğim doktorum bir muayenesi 300 TL idi. Ameliyat için 6 bin ödedik. Bu para ile 2-3 tüp bebek yapardık.

İnşallah hayırlısıyla kavuşuruz hepimiz çocuklarımıza...

teşekkür ederim canım yaşım 27 ... çok zor bi kararmış ya...inşallah şu üç ay içinde kendiliğinden hamile kalırım.. Allah hepimize yardım etsin canım...

amin canım saol... ben de öyle düşünüyorum ne yapalım.. sen kaç yıldır deniyosun canım...

teşekkür ederim canım yaşım 27 ... çok zor bi kararmış ya...inşallah şu üç ay içinde kendiliğinden hamile kalırım.. Allah hepimize yardım etsin canım...

27 iyi bir yaş bence :) Ben de 27 yaşında başlamıştım tedaviye. İnşallah kalırsın kendi kendine. Yumurtlama kiti falan kullan bence canım, zamanını kaçırma

Ben 2 yillik evliyim daha 2 aydir deniyoruz ama pek gunlerine denk getiremedik acikcasi.esimde bende yogun calisiyoruz daha cok o yorgun oluyo bende ustelemiyorum oyle olunca.

merhaba kızlar, geçmişinde çikolata kisti olan biriyim, 1 sene doğal yollarla denedik gebeliği olmadı, 2 negatif aşılama sonrası laporoskopi oldum infertilite uzmanına, 8 cm kist çıkarıldı,bir sonraki ayda hamile kaldım çok şükür, bebeğim şimid 1 yaşında, lohusalık sonrası hemen düzenli regl görmeye başladım, 1 yıl oldu şimdilik temizim kist yok ama merak ediyorum ameliyat sonrası tekrar eden varmı aramızda? 2. bebek düşünüyorum 2,3 sene sonra ama sırf bu sebebten hazır kistte yokken gebe kalmakmı lazım diye düşünmeden edemiyorum, ama henüz çocuğum küçük en erken 1 sene sonra düşünebilirim, bu arada bnir dr la görüştüm visanna önerdi, hergün kullanılan bir hormon ilacı, açıkcası durduk yere kullanmakta istemiyorum ne yapmak lazım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…