Endometriosis (Çikolata kisti)

Bende de 8 cm kist vardı ameliyattan sonra malesefki tekrarladı üzerinden on yıl geçti nerdeyse sürekli tekrarlıyor soğan kürü çok iyi geliyor ibrahim saraçoğlunun denedim iyi geliyor denemeni tavsiye ederim

Merhabalar.. Öncelikle herkese acil şifalar diliyorum..
Ben de bir hafta önce öğrendim çikolata kistim olduğunu..Nette yazılanları öğrenince çok telaşlandım..Bekarım ve budurumda evlilik bile düşünmemeye başladım İstanbulda oturuyorum tavsiye edebileceğiniz bir doktor var mı ? Murat Api (Zeynep kamil hast.) den randevu aldım hakkında bilginiz var mı?

merhaba arkadaşlar öncelikle hepinize geçmiş olsun ve sağlıkla sıhhatle bebişlerinizi kucağınıza alırsınız inş.
ben de sizi kendi hikayemi anlatayım tam 5 yıl önce ünv hastanesinde birinde 8 diğerinde 3 cm olan çikolata kistlerimi aldırdım ancak ameliyattan 3-4 ay sonra bir yumurtalığımda tekrardan 3 cm lik bir kist çıktı ve 5 yıl boyunca hiç ilerlemedi o boyutta kaldı ve ne mutlu bana ki geçen yıl evlendim ve daha ilk denememde hamile kaldım çok şükür ki dünya tatlısı kızım kollarımda şu an ancak muayene için gittiğim tüm dr lar mucize bebek dedi çünkü açık ameliyat oldum ve dikişimi gören ne ameliyatı diye sorar sormaz çok şanslısınız mucize bebek bu dediler çünkü hiç tedavi görmemiş doğal yollardan hamiş kalmıştım :) gelelim doğum hikayeme bebeğim 41. hafta olmasına rağmen çatıya inmeyince mecburen sezeryen oldum ve iyi ki de olmuşum sipinal anestezi ile ameliyat olduğum için dr la konuşabilme şansım oldu ameliyat sırasında ve orda her ikimizde şoka girdik çünkü dr şu ana kadar gördüğüm en büyük çikolata kisti sen de dedi yumurtalığındakini aldım ama bağırsaklarını yün yumağı gibi sarmış ben bu ameliyatı yapamam deyip Ege Ünv nden Fatih Şendağ ismini verdi daha önce böyle bir ameliyatı yapan ender drlardanmış çünkü çok zor bir ameliyatmış.Ayrıca ikinciyi düşünüyorsan hemen dene dedi bakalım seneye tekrar denemek istiyorum kısmetimde varsa bi bebeğimde olur yoksa da şart değil Allah olmayanlara versin... ne yapacağımı bilmiyorum bu kadar büyük bir ameliyata girmekde istemiyorum hem zaten çikolata kisti tekrarlayan bir kist ameliyat ne kadar fayda edebilir ki asıl korkumsa daha kötü bir hastalığa çevirmesi ve bebeğimin annesiz kalması henüz o kadar küçük ki anne sevgisine çok ihtiyacı var işte benim hikayem hem sevindirici hem üzücü durumu benim gibi olan var mı acaba neler yapılabilir?

Herkese merhabalar.

21 yaşındayım evlendikten sonra üniversite öğrenimim ve eşimin işi sebebiyle İzmir'e yerleştik. 13-14 yaşından beri Endometriosis hastalığı ile uğraşıyorum. Toplam 4 kez ameliyat oldum ve en son 2,5 yıl önce yurt dışında olduğum bir dönem tekrar ameliyat oldum ve bir yumurtalığım alındı. Sürekli olarak ultrason ile kontrolümü yaptırıyorum ve başka bir kitle saptanamadı lakin düşük ölçekli ağrılarım geçmek bilmiyor. Bu yüzden İzmir'de Endometriosis konusunda en iyi tecrübeye sahip doktora (mümkünse bayan) gitmek istiyorum.

Bu konuda bilgisi olanların tavsiyesini bekliyorum, teşekkürler.

Yaklasik 10 yil once cocuk yapmaya karar verdigimizde ogrenmistim bu kisti sizlere bir yardimim umut olurum noyetiyle yaziyorum.4 dr gittim cerahpasadaki acik ameloyat onerdi kactim baskalarina gittim acik ameliyat yumurtalik dokusunu bozuyordu son gittigim dr cengiz alatas ti ve kendisine bu yolda bana verdigi destekten cozumden dolayi cok minnettarim. Cengizbey bir sene bekleyelim dedi olmazsa asilama yapariz dedi ben bu surecte bir gebelik kaybettim arastirmalarimdanda ogrendim ki bu kist hem gebeligi engelliyor hemde olusan gebeligi etkiliyor yumustanin kalitesini bozuyordu .bir asilama denendi olmadi ve laporoskopi karari verildi ve ben laporoskopi oldugum ay korunmadim hamile kaldim iki yil ugrastan sonra ogluma kavustum ikisene sonra ikincisine darisi sizlere insallah . bu yolda ilk adim eslerin ikisininde kontrol olmasi zaman kaybedilmemesi acisindan ,ikinci adim dogru dr secimi ,ucuncu adim tamamen laporoskopi ile kistlerin temizlenmesi sonrasinda saglikli gebelikler Allah kimsenin kollarini yavrusuz birakmasin .

Hayırlı olsun çok sevindimmmm :))

ben 2009 ekim de amelyat oldum bekardım evlendim 4 ay sonra hamile kaldım..15 ve 10 cm olmak üzere 2 tane vardı sol yumurtalığım alındı..tam 4 sene sonra hooop bir daha çıktı 3,5 cm.. Öğreneli 2 ay oldu 6 ay mühlet verdi sonra tekrar gideceğim doktora sonrası amelyat gibi

Ben 1,5 yıllık evliyim ve 4 ay önce açık ameliyat oldum doktorum çok zor bir ameliyat olduğunu, bağırsakları da yapıştırdığını söyledi. Son evreye gelmiş hastalığım. Çok şükür başarılı bir ameliyat geçirdim 2 saat sürdü. 2 ay menepoz iğnesiyle beraber doğum kontrol ilacı kullandım geçen ay bıraktım. Şimdi bebek istiyoruz çünkü bu hastalığın en iyi ilacı hamile kalmakmış. İlk denememiz geçen aydı olmadı kısmet artık inş bu ay olur ltfn dua edin hayırlısıyla güzel haberi bu ay alalım başka bir tedaviye gerek kalmadan...

Soğan kürünü 15 gün kullanabiliyoruz ara vermek gerekiyo benim iki çocuğum var bebek sıkıntım yok sürekli doktora gitmekten yıldım artık bıraktım kendi haline ama ağrı oluyor sık sık mecbur gidicem yani yada yine soğan kürü kullanıcam

Sizede cok gecmis olsun kurtulus yok sanirim bu kistlerden bende dr gittim dogum kontrol hapi na başlıyorum

Bende de 8 cm kist vardı ameliyattan sonra malesefki tekrarladı üzerinden on yıl geçti nerdeyse sürekli tekrarlıyor soğan kürü çok iyi geliyor ibrahim saraçoğlunun denedim iyi geliyor denemeni tavsiye ederim

Dogum kontrol hapina basliyorum . zaten cocukta dusunmuyoruz 1, 2 yil. en iyisi mumkun oldugunca yumurtlamayi baskilamaya çalışmak

Arkadaşlar bnde de 2009 yılından beri var o zamnlar 5 cmdi şimdi 8 cm olmus ve ben evleneli 6 ay oldu bebeğim olsun istiyorum gittiğim bütün doktorlarda acık ameliyata zorunlu derken dün gittiğim bi üniversite hocası laparoskopi yapıcam dedi (ama benim daha önceden karnım acıldı acık ameliyat oldum baska bi rahatsızlıktan dolayı) laparoskopiyi daha önce ameliyat olmamıs kişilere uygulanabiliyor diye biliyodum hocann oyle demesi beni çok şaşırttı hemen kabul edicektim ki ardından yumurtalığının %80ini kaybedersin ama dedi işte o zaman tekrar dünyam basıma yıkıldı..şimdi benim aklımı kurcalayan olay şu sol yumurtalığımı bu kist tamamen sarmıs ama sağ yumurtalığında bi sey yok ve cok fazla yumurta rezervin var dedi yani normal yollarla sadece sağ yumurtalığın sayesinde ben hamile kalamazmıyım sonucta laparoskopide olsam acık ameliyatda olsam sol yumurtalığım zaten gidicek yine sağ yumurtalıkla devam edicez ee şimdide zaten sol yumurtalık işlevini görmüyosa normal gebe kalmaya neden engel oluyor? bu belirsizlik bu umutsuzluk beni ailemi o kadar çok yıpratıyor ki aynı neye inanacağımı hangi doktorun seöylediklerini yapacağımı bilemez oldum bu konuda tecrübe sahibi olan arkadaslarımın yorumlarını bekliyorum :'(

neden sol yumurtalığının % 80 i gitsinki, bende laporoskopi oldum 8 cm çıkarıldı ve çok şükür yumurtalığım zarar verilmedi, yukarıdada kısa bir hikayem var hemen hamile kaldım bence başka dr larada git infertilite uzmanı olursa daha iyi olur bence

Sizede cok gecmis olsun kurtulus yok sanirim bu kistlerden bende dr gittim dogum kontrol hapi na başlıyorum

İlk olarak düşünce şeklinizi değiştirmselisiniz.
Kurtuluş yok bu kistlerden lafı size kistleri çekecektir.
Ben sağlıklıyım, yumurtalıklarım çok sağlıklı demeli ve buna inanmalısın.
Ayrıca yaşam tarzınızda stres çok varsa bunu da değiştirmelisiniz.

esasında 1 senedir aklıma bile gelmemişti kistler, ama burda ve başka forumlarda tekrar edenleri okudukça ..ki azımsanmayacak kadarda çok tekrar olasılığı, stressız ama yorucu bir yaşamım var 1 yaşına girdi oğlum tahmin edersiniz yaramazlıklarını bunlar tatlı yorgunluklar tabi, dogum konrol hapına başlıyorum kist olursada o zaman bakarız çözümüne şu anda kist tekrarlarmı acaba olasılığına karşı bir bebek düşünmek istemiyorum hayırlısı artık bekleyip görelim

İlk olarak beyninizden kist tekrarlar mı gibi düşünceleri aklınızdan çıkartın.
sağlıklıyım diyerek her gün olumlama yapın ve buna inanın.
ayrıca bu forumlarda sürekli tekrarlayan kist vakalarını okumayın.
kisti kaybolan insanları ve kistiyle hamile kalanların sayfasını okuyum ve içiniz umutla dolsun.

canım gerçekten mi ben hangi doktora gittiysem hepsi yumurtalığına zarar gelir almak zorunda kalabilirz diye konustular en son bi hoca laparoskopi yapıcam ama %80i gider dedi benim korkum ne laparoskopi ne acık ameliyat ikisindende korkum yok tek korkum yumurtalığıma zarar gelmesin başka bi şey istemiyorum böyle konussan hiç doktoraa denk gelmedin en son dün yine napıcamı bilmez halde internette arastırmasını yaparken dr senai aksoy adında bi doktorun konusmalarını ve yazılarını okudum yumurtalığa zarar vermeden kisti alıyoruz diyor o kadar ümitlendim ki suan planlarımda ona gitmek var sen hangi şehirdesin canım hangi doktora göründün?

ayyy sabahta beri seni bekliyorum lütfeeen geell

Açıkçası ben de doktorunuzu çok merak ediyorum Ben bekarım ve 6 cm çikolata kisti var..Ameliyat önerdi doktor ama çok endişeliyim..Soğan kürü kullanıyorum ama onun da faydası olmamış..Lütfen doktor tavsiyeniz çok önemli..

bende laparoskobi oldum 6-7 cm kistim alındı ozamanlar bekardım çocuk yapamazdım. ama 4 cm kisti olan çocuk yapmak isteyen bir arkadaşıma doktor kesinliklikle ameliyat önermedi çünkü yumurta rezervi düşer olacağı varsada olmaz dedi. hemen tüp bebek denediler ve tuttu iyikide ameliyat olmamıştı. size tavsiyem ameliyat olmayın aşılama olmazsa tüp bebek deneyin. birde tüp bebek merkezindeki doktora danışın ne demek istediğimi anlarsınız.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…