Endometriosis (Çikolata kisti)

arkadaşlar ameliyat rezervi azaltıyor, bence önce diğer yollar denenmeli. Benim kistim 4 cm, laparoskopinin kıyısından döndüm, doktor değiştirdim. 1 aşılama oldum ve negatif, 1 ay sonra 2. aşılama olucak. Çok sinir bozucu oluyor bazen bu kistin ağrıları, insanın cinsel hayatını bile etkiliyor. Bi gebe kalsak da temizlense içimiz.. benim gibi gonal f iğne kullanan var mı aranızda, inşallah kisti büyütmemiştir, biraz ağrım olmaya başladı çünkü. ????

Merhaba arkadaşlar, ben 32 yaşında ve bekarım. Pazartesi günü lazer epilasyon seansım var c.tesi ise adet olmam gerekiyor adetliyken seansa girmek istemediğim için adet geciktirici ilaç kullanıyordum fakat bugün kanama oldu. Geçen ay ise adet dönemimden 10 gün sonra tekrar kanamam olmuştu arkadaşım çikolata kisti olmasın falan dedi. Bugünde adet geciktirici kullanmama rağmen kanamam olunca acaba kist olabilir mi diye düşünmeye başladım.. Şimdi sorum şu bu haldeyken doktora gitsem muayene eder mi? Yalnız forumda okumuştum bekar bayanlar alttan muayene edilmiyor diye. Sizce ne yapmam gerekir? Kanamanın bitmesini mi bekliyeyim yoksa yarın hemen doktora gitmeli miyim?

bir defa geciktirici ilaç kullanmanız çok yanlış. Hormonlarınızın dengesini niye bozuyorsunuz ki? Seans randevunuzu değiştirin. O ilaç bile yapabilir bunu

bir defa geciktirici ilaç kullanmanız çok yanlış. Hormonlarınızın dengesini niye bozuyorsunuz ki? Seans randevunuzu değiştirin. O ilaç bile yapabilir bunu

İyi ki söylediniz benim hiç aklıma gelmemişti.. Verdiğiniz cevap sorduğum soruyla ne kadar alakalı? Ayrıca doktora gittim ve hiç bir rahatsızlığım çıkmadı. Sıkıntı, sinir ve stresten kaynaklı olabilir ilaçların bir garantisi yok sonuçta dedi. Zahmet edip cevap vermişsiniz teşekkür ederim...

Açık ameliyat artık bir tıp hatasıdır ....Dünyada çikolata kisti konusunda bir duayen kabul edilen Fransız doktor Prof. Dr. Arnaud Watties, Türkiye'ye geldi. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Endometriosis Course'a, Prof. Dr. Mustafa Bahçeci'nin davetlisi olarak katılan Strazburg Avrupa Endoskopi Okulu Yöneticisi Watties; çikolata kistlerini anlattı:

-Çikolata kisti; kadının profesyonel, cinsel ve günlük hayatını etkiler. Kısırlığa neden olabilir. Bu yüzden tanısının konulması ve tedaviye bir an önce başlanması çok önemlidir.
-Küçük bir bağlantı olsa da, bu kistin kansere dönüşmeyeceğini söyleyebiliriz.
-Çikolata kisti olan hastanın ille ağrısı olacak diye bir şey yoktur; ağrısı olmayanda da görülebilir. Çoğunlukla doğumla geçer ama üç çocuğu olanda da görülebilir.

-Bu hastalık; adet kanamasının aşağı doğru akmasından değil, karın boşluğuna doğru akmasından kaynaklanır. Hastaya ilaç verip, adet kanamasını kesip menopoz etkisi yaratabiliriz ve ağrıyı ortadan kaldırabiliriz. Ama ilaç sadece ağrıları geçirir, kisti geçirmez. Eğer ağrı varsa ve kadın gebelik düşünüyorsa; ameliyat şarttır.
-Ameliyatın profesyonel eller tarafından yapılması gerekir çünkü aksi taktirde kısırlığa neden olabilir. Bazı doktorlar çikolata kistini o kadar kötü alırlar ki; yumurtalıklara kalıcı hasar verebilirler. Bu yüzden ameliyatın laparoskopik olarak yapılması şarttır. Laparoskopi ile en az doku kaybı olur. Bu hastalıkta açık ameliyat yapmak bir tıp hatasıdır. Cerrahın laparoskopiyi iyi bilmesi, hastalığı tanıması gerekiyor.

EL ÖNEMLİ DEĞİL
-Robotik ameliyatlar da başarılı oluyor ama pahalı. Laparoskopiyle karşılaştırıldığında sonuç olarak birşey fark etmez. Hasta, 6 bin Euro daha fazla verir.
-Ameliyat, cinsel hayatı olumlu etkiliyor çünkü cinsel birleşme esnasında oluşan ağrıyı ortadan kaldırıyor.
-Benim için ameliyat yüzde 85 kafada biter; el kabiliyeti yüzde 15 oranında önemlidir. Öğrenmek, bilmek anlamına gelmez. Öğrenmek hafıza; bilmek filozofluk ister. Bu yüzden elin çok önemi yoktur.

ÜÇ ÇEŞİT AĞRI VARSA YÜZDE 90 ÇİKOLATA KİSTİ
Çikolata kistinin tanısını koymamız neredeyse dokuz yılımızı aldı. Bu hastalığın iki ana belirtisi vardır. Bunlardan biri ağrı, diğeri de kısırlıktır.
Kisti olanlarda üç çeşit ağrıya rastlanır; adet dönemindeki ağrılar, cinsel birleşme esnasında oluşan ağrılar ve tuvalet sırasında oluşan ağrılar. Çikolata kisti olan bir hasta; ağrıları sebebiyle işine gidemeyebilir.
Hastada bu üç çeşit ağrı varsa; yüzde 90 ihtimalle çikolata kisti vardır. Ama her hastada üçü birden görünmeyebilir. Mesela bazılarında adet döneminde o kadar çok ağrı olur ki; acile gitmeleri gerekir. Bu tip hastalarda da büyük ihtimalle çikolata kisti vardır.

GENÇ HASTALARDA KİSTİN TEKRARLAMA RİSKİ YÜKSEK
Ameliyat kararının verilmesinde ikinci bir görüşe her zaman ihtiyaç vardır. Mesela bugün bir ameliyat yaptık; hasta bizden önce beş kez daha ameliyat olmuş. Eğer ameliyat doğru yapılmazsa; hastalık tekrarlayabilir ve ikinci bir ameliyat gerekebilir. Zor ve riskli bir ameliyat olduğu için doğru ellerde yapılması çok önemlidir. Bu yüzden farklı görüşler almakta fayda vardır.
Öte yandan en iyi cerrah bile ameliyatta alınması gereken parçayı yüzde 100 alamayabilir. Bu yüzden bu tür kistlerin tekrarlama riski vardır. Ameliyat olan hasta ne kadar gençse; tekrarlama riski o kadar fazladır.

KADINLARIN YÜZDE 15'İNDE GÖRÜLÜYOR
Çikolata kisti kadınların yüzde 15'inde görülüyor. Ama kist bazılarında çok büyük, bazılarında ise çok daha küçük boyutlarda olabiliyor. Hastaların hepsinin genç olduğunu söyleyebiliriz. Çikolata kistinin en yaygın görüldüğü yaş grubu; 25-35.
Hastalığın görülme sıklığı kadının yaşına, esmer ya da sarışın olmasına göre değişebiliyor. Mesela adalardan gelen hastalarda çikolata kistine daha fazla rastlanıyor.

AMELİYAT İÇİN İLK ŞART AŞIRI AĞRIDIR
"Ameliyat için gerekli şartlardan biri; çok fazla ağrının olmasıdır. Kist, idrar kanallarını tıkamışsa, böbreklerin kaybedilme riski varsa veya bağırsakta darlığa neden olmuşsa; ameliyat şarttır. Ağrı azsa ve ilaçlarla geçiyorsa, operasyona gerek olmaz. Ağrı olmamasına rağmen hamile kalamayanlara ise ameliyat değil; tüp bebek öneriyoruz."

arkadaşlar merhaba.. öncelikle herkese geçmiş olsun ben şubat ayında tesadüfen öğrendim kistim olduğunu bir çok doktora gittim ve hızla büyümeye devam etti yapılan hormon testlerinde yumurtalık rezervimin iyi olmadığı belirlendi. bazı doktorlar hemen ameliyat bazıları sakın olma önce çocuk dene dedi. ama ben bekarım. sevgilimle acil evlilik kararı aldık ama hadi deyince olmuyor işte en son murat sönmezer'e gittim bir çok doktora göre daha olumlu konuştu. ama oda yumurtalık rezervim kötü olduğu için hemen ameliyat önermedi. hemen evlenmemi bir yıl çocuk için uğraşmayı olmazsa tüp bebek denemeyi önerdi. şuan kistim 4.0 ve 3.0 cm. evlenene kadar yasmin doğum kontrol hapını adet olmayacak şekilde sürekli kullan dedi 3 ay oldu ama korkuyorm başka zararı olurmu diye ve ca 125 değerim yüksek çıktı yarın kontrole gidicem ve çok korkuyorum gerçekten bu hastalıkta en uygun tedavi ne acaba herkes farklı konuşuyor....

arkadaşlar çok zor bir hastalık ben 4 yıldır çekiyorum ve ameliyat oldum maalesef açık oldu ve kötü yapmış dr yapan dr prf du ama benim için çok zor dönem başladı ameliyattan sonra kistler tekrarladı 6 ay geçici menepoz oldum yumutalık rezervim azaldı 3 kez tüp bebek dedim maalesef olmadı menepoza girme ihtimalim var hormonlar alt üst oldu kistim 7ye ulaştı ayrca hastalığın bütün belirtileri şikayetleri var bende lütfen araştırmadan ameliyat olmayın benim hatam ameliyat olmaktı dr güvendim sonuçta prf du herkes iyi bahsediyordu bende kısmet olursa Ankara ya gidip tedavi olmak istiyorum bu konuda uzman dr varsa bilgi verirseniz sevinirim benim ç.ok şükür rabbime doğal yollardan olan bir çocugum var rabbim hayırlı uzun ömürler versin inşallah rabbim hiç kimseyi evlat hasreti ile sınamasın bu mübarek aylarda isteyen hersese hayırlı evlatlar versin amin

geçmiş olsun nşallah düzelirsin yaa..ben de ameliyat masasından kalkımış biri olarak söylüyorum ki ameliyat çoook çookk en zor durumda olmalı insan ..doktorlar bizi önemsemior maaleseff ben olmadığıma hiç pişman değilim gene de allahın bana bir lütfu olarak görüyorum ..kanser riski dışında ve çok ağrılı ve büyük kistler dışında olunmamalı..hatta büyük bile olsa önce başka yollar denenmeli..bıçak altına yatmak kolay değil hele de açık amliyat riski çok..yarım insan oluyorsunuz bir nevi..yapan doktorda çok öenmli gerçekten iyi araştrsınlar olacaklar prf olması öenmli değil tecrübeli olması öenmli bu konuda ve bu ameliyatı jınekoloji onkoloji doktorları yapmalı kadın doğum uzamnı değil

Ben çikolata kistim varken hamile kaldım.doktorumda şaşırmıştı.ameliyat günü için gitmiştim hamilelik çıktı .hem sezaryenle doğum hem kist hemde tüplerim bağlandı.endometriosisim de bağırsaklarıma kadar yayılmış.zor bir hamilelik geçirmiştim.ama şükür bende kızımda çok iyiyiz.kendimi korumam gerekiyor.doğum kontrol hapı kullanamıyorum.kanımda koyulaşma yaptığı için.doğal bir yol buldum kadın hastalıkları çayı var onu kullanıyorum.adetlerim düzeldi şükür.2 yıldır rahatım.birde çörek otu yağı bana iyi geldi adet söktürüyor hemde düzenledi.çok korkuyorum tekrar ameliyat olmaktan...

Benimde çik.kistim var.2yillık evliyim.adet agrilarim öldürüyor beni.ayrica polikistık overda varmş.2sı birarada hsg cektrdm yeni temiz çıkti.3aylik tedavi denicek doktr yoksa tüpbebek tedavisi.dua edelim burdaki tüm dert ortaklarimiza.

merhaba, belki birilerine faydası olur diye yazıyorum. benimde 7.5 ve 4 cm iki yumurtalııgımdada kıstler vardı. bi kez lap. oldugum ıcın(o zaman 7 ve 8.5 cm di) ve bekar oldugum ıcın ıkıncı op. uygun görülmedi visanne ve ginera (hiç ara vermeden) başladım 4 ay kullandım bugün dr a gittim ve küçük olan kaybolmus dıgerı 3 cm e düşmüş. cok sasırdım dr işe yaramıs devam dedi. birilerine umut olur dıye yazmak ıstedım. Allah herkese şifa versin

merhebe ben de visanne kullanıyorum 1 yıldır kistlerde kücülme oldu ancak bu dönem ca125 biraz yüksek cıktı sizin degeriniz ne acaba?

Arkadaşlar benim kistlerim 3 cm civarıydı 2 tane. 1 senedir yasmin kullanıyorum. 2 gün önce doktora gittim 1 cm e düşmüş. Umutsuzluğa kapılmayın. Allah herkese şifa versin.

herkese merhaba!

cikolata kisti olan ve uzunca zaman bunun agrilarini cekmis ve suan bir kiz cocugu sahibi olan biri olarak yaziyorum. kistle beraber guatirim da var. umarim tecrubelerimin size bir nebze faydasi olur.

benim cok siddetli, kasilma seklinde kasik agrialrim oluyordu. ne regl duzensizligi, ne fazla kanama, ne siddetli reg agrisi. yumurtlama donemine yakin, kasilip kalmama sebep veren agrilar. kipirdayamiyordum, ta ki kuvvetli bir kas gevsetici alana kadar. velhasil 1-2 acile gitmemden sonuc almayinca paraya kiyip alman hastanesine gittim, dr. bayagi korkuttu beni. 2 cmlik kistin var, ya menapoza sokacagiz seni ya da ameliyat. cocugun zor olur vs gibi....uzatmayayim baska bir dr daha gittim, o beni biraz daha rahatlatti. sonucta yabanci yerli bir suru kaynak okudum ve kararimi verdim. ameliyat olmayacaktim, dogum kontrol hapiyla kontrol edecektim. ki o zamanlar bekardim ve cocuk dusuncem yoktu.

sonuc olarak kokrulacak olan kist veya hastalik degil, yanlis tedavilerdir. yoksa dogru tedaviyle butun hastlaiklar yenilebilir.

- ameliyat kesinlikle dusunmeyin. ameliyat olup da tekrarlayan bir suru arkadasim var. kisti alirken laparoskopik veya acik mutlaka yumurtalar zarar goruyor.

- dogum kontrol hapiyla surekli kontrollerinizi yaptirin. kistin buyuyup buyumedigi cok onemli.

-cocuk dusunuyorsaniz diger yumurtaliginizin durumunu sorun. (nedense drler direkt tup bebek oneriyor. diger yumurtalik ne durumda diye sormak aklimiza gelmiyor)

-kansizlik durumunuza baktirin, follic asitlerinizi duzenli kullanin.

-stres yapmayin, cocuk olayini gundeminizden cikartarak esinizle beraber olun.

-esinizin sperm kalitesine baktirin. sebep cikolata kisti olmayabilir.

-ben 1 yil boyunca aksatmadan follic asit ve demir ilaci kullandim. kansizligim cok hafifti, iyice yukselmesi icin. kistim dogum kontrol hapini biraktigim icin 3,5- cm kadardi.

umarim kucuk de olsa fayda olur. sakin moraliniz bozmayin, heyecanli ani kararlar verip tedaviye baslamayin. sakince tedavinizi secin ki ilerde pisman olmayin.

Ben de 19 ağustosta laparoskopik yöntemiyle çikolata kistimi aldırdım. 2,5 haftadır adetim geçikti benimle aynı durumu yaşayanlar var mı ? Ne yaptılar ? Sonuc ne oldu?

merhaba bilginiz için teşekkürler... ben sakaryadayım araştırma hastanesine gidiyorum dr. yardımcı doç. bu nedenle çok güvendim.. bana dediki doğum kontrol hapı kullanma ... hiç bi işe yaramaz hormonlarınla oynarsın.. hap kullanmadım kistm büyümüş . 3 tü 5 olmuş... anlamadım hala bi ilaç falan da vermedi... tüplerine bakcaz sonra tedaviye başlıcaz dedi...ama hapla küçülenleri de duyunca yanlış mı yapıyorum diyorum.. siz ne dersiniz

Canım ben iki doktora da gittim ikiside bana Doğum kontrol hapı önerdi.
Ve de kullandığımdan beri 2 cm küçüldü.
Şuan da 1 cm e düştü. Belkide yakında kaybolucak.
Bence doktorunu değiştir.

Son düzenleme:
@gulme41

dogumkontrol hapi kullanmadan olmaz diye biliyorum. sonucta bu kist regl ile alakali. regli ve yumrtlamayi azaltacak ki kistte azalsin. d.kontrol hapi kullanmanin mantigi bu. bu yuzden hamile kaldigimizda bu kist yok oluyor. sonucta 9 ay adet olmuyoruz.

benim de tavsiyem baska bir drden oneri almaniz. basta yazdigim beni karamsirliga dusuren dedigim, hic begenmedigim dr kadinlar kulubunde cok populermis. kisaca sunu demeye calisiyorum, her bir doktorun yaklasimi ve tedavisi sureci farkli. ikinci bir doktordan fikir almaniz, hangisi akliniza yatarsa onunla tedaviye devam etmeniz daha dogru olacaktir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…