Endometriosis (Çikolata kisti)

Daha yolun başında olsamda o kadar zor geliyorki hastanelerde bekleyip doktorların tuhaf yüz ifadelerini görmek Allah hepimize en kısa zamanda şifa versin normal yola 4,5 ay kadar deneyeceğim ilk denemem bu ay geçen hafta kistlerimin boyutunu ölçtürmek için gittim vajinal us için gün verdi doktorların muaynehanelerinde bulunan ultrason cihazlarıyla aynı mı bilmiyorum ama elime renkli ultrasondaki gibi çıktı kağıdı verdiler sağdaki kistim 6 ay önce yapılan ölçümlerle aynı sol yumurtalıktaki ince cidarlı basit kist yazıyordu basit kistler haplara rağmen yok olmaz yada küçülmez mi santimi küçük olsada renkli ultraonda çikolata kistimi yazıyor senin nasıldı Ankaradaki doktor o da çikolata kisti zamanla diğeri gibi içi koyulaşır demişti

renkli dopler yani çekildiğin bende çekildim evet ama benimkinde kalın duvarlı yoğun içerikli kistik lezyon yazıordu seninki ince cidarlı ise iyi daha ilerlemiş demekki korkmana gerek yok ama peşini bırakma sonra ilerlior ve yapışıklık oluyo basit kistse hapla küçülür zaten gider..benimkinde hatta çikolata kisti yada müsinöz kistdıdenama düşünelebilir yazıordu yani kanser gibi ama ben ameliyat olmadım gene inanamadım çünkü müsiniz kistodenama olduğuna zaten çeken dokotrda bu hiç bir şeyi belli etmez bir tahmin sadace demişti çekmek dahi istememeişti

sağ yumurtalıktaki çikolata kisti ama soldaki basit kist yazıyor hiç küçülmediği için onunda çikolata kisti olasılığı var kesin teşhis ameliyata ortaya çıkıyor dediğin gibi

sağ yumurtalıktaki çikolata kisti ama soldaki basit kist yazıyor hiç küçülmediği için onunda çikolata kisti olasılığı var kesin teşhis ameliyata ortaya çıkıyor dediğin gibi

benimde sağdaki çikolata kisti solda da ara ara çıkıp kaybolan basit kist var

Bayanlar aranızda laparaskopi olan var mı? kistim için kontrole gittim ve doktorum laparaskopiden kaçışım olmadığını söyledi sanırım önümüzdeki ay olucam ve yaşım çok küçük çok korkuyorum. bu konuda bilgilerinizi benimle paylaşırsanız çok memnun olurum.

Son düzenleme:

canım yaşım küçük dediğine göre bekarsın sanırım kistin kaç cm sadece bir doktorla kalma başka doktorlara da git ameliyat olsan da gene tekrarlıyormuş doktorun doğum kontrol hapı verdiyse onu kullan birde soğan kürü faydalı deneyenler var bende deniyorum

yaşım 17. doktorum doğum kontrol hapına kesinlikle olumlu bakmıyor, hormonları bozabilirmiş bu yaşta. bu arada soğan kürünü 15 gün boyunca uyguladım ve kistim daha da büyüdü (5,5 cmdi 6 - 6,5 cm oldu) malesef. ne yapacağım hakkında en ufak bir fikrim yok..

arkadaşlar bende başımdan gecenleri anlatayım size biz eşimle çocuk için ugraşıyorduk. 1 senelik ewliyiz ama en başından beri çocuk istiyoruz. kontrollere gittik bende herşey normal ama eşimde varikosel çıktı. tabi hemen ameliyat oldu ameliyattan 6 ay sonra tekrar kontrole gittik eşimin testleri normal cıktı ama elinizi cabuk tutun varikosel tekrarlanmıs dendi tabi biz bu ara zarfında ugrasıyoruz ama tık yok benim doktorlar gayet herseyin saglıklı diyor taki adetimin 3. günü yine kontrole gittim doktor kist var hemde cikolata kisti dedica testi verdi acil laporoskopi gözüküyor dedi. ca sonuclarım 128 cıktı. doktor hemen ameliyat dedi tmm dedik gecen ay ameliyat oldum. ama doktor bana olumlu yada olumsuz ameliyat hakkında yada sonraki sürecler hakkında hiç bişey anlatmıyor.ameliyatı oldum odama cıktım ameliyaatın zorlu gecti dedi sadece nedenini sordugumda kistlerim 5*5 6*5 tüplerim tıkalıymıs we rahimdede yapişiklık warmış . tmm dedik bize bişey demeden tedawiye başladı venisse die bi ilaç günlük bu bende yan etkilerini gösterdi doktora anlattım hemen ilacı kesti. ardından bi iğneye (zoladex 3.6) başlıycaz ve biz vurcaz bu iğneyi her ay dedi tamma dedik igneyi alıp gittik iğneyi bi anda vurdu daha benim bu iğne necidir neyin nesidir demeden meger beni menepoza sokmaya calısıyormus ben cıldırdım doktora ben gebe kalmak için ameliyat oldugum söyleyince doktor dalga gecer gibi ozaman tedawiyi kısa tutarız dedi. aynı 11 de iğneyi vurundum adet olmuycan dedi ama ben 12de adet oldumsuan 5 gündür kanamalarım war ve tedawnin nasıl bişey olcagı konusunda hiç bir bilgim yok doktoruda bıraktım baska doktor arıyorum bana bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirmi bi cocugumuzu elimze almak istiyoruz ama menopoza sokarsa nasıl olacak...

aynı şeyler bana da dendi ameliyat olmadım kistim 3 cm civarı şu an tüp bebek öncesi meanpoza sokacak iğneler yapıp küçülteceklerdi onuda kabul etmedim iyikide etmedim sadace bir tek yer bunu dedi zaten..bence hemen tüp denemeliydin gibi gelior sonra olmazsa ameliyat olurdun ameliyat çok riskli bence benimde ca 176 çıktı ilk sonra normal çıktı o test her zaman aynı çıkmıor

2008de dermoid ve çikolata kisti ameliyatı oldum...belirtileri karnımda geçmek bilmeyen kemerle sıkılıyormuşcasına ağrı,başımda ağrı ve dışkımda kanı farkedince işyerimin doktoruna gittim oda hastaneye sevk etti..hastanede sürekli bitmek bilmeyen tahliller,ağrılı işlemler yapıldı..enbaşta yapılması gereken işlemi en son yaptılar ve ultrasonla bakılarak dermoidkisti çıktı..ca değerlerim çok yüksek çıkıyor ve sürekli yükseliyordu çok beklemeden hemen dermoidkisti ameliyatı(açık ameliyat) oldum..ameliyat sırasında her iki yumurtalığımda da 2 tanede çikolata kistine rastlamış ve almışlar..4 ay boynca beni menopoza sokacak iğneyi karnımdan vuruldum..bu tekrarlama riskini azaltmak için...ameliyatımdan 3ay sonra evlendim..evliliğimin 1yılında hamile olduğumu öğrendim ve 2 hamileliğimede çok şükür tedavisiz kaldım.. İğneyi vurulduğun aylarda menopoza sokuyor yoksa tamamen menopoza girmiyorsun(ben vurulduğum iğnenin ismini hatırlamıyorum şuan)..ama doktorunuz doğru düzgün ve sizi tatmin edecek açıklamalarda bulunmuyorsa mutlaka doktorunuzu değiştirin.. çok geçmiş olsun Rabbim en kısa zamanda tüm isteyenlere bebek sahibi olmayı nasip etsin inşallah...

Merhabalar, ben de hikayemi paylaşmak istiyorum. 14 yıldır çikolata kistimle birlikte yaşıyorduk:)) evlenip, anne olmak isteyene kadar bir sorunum yoktu. 4 kez tüp bebek denedim, hepsinde de sonuç malasef negatifti. Hem bedenen, hem ruhen hem de madden çok yıpranmıştım. Ameliyat olmaya ve bir de öyle denemeye karar verdim. İstanbul'da yaşamama rağmen, araştırmalarım sonucu, Prof.Dr. Murat Sönmezer'in buldum. Kendisi yeni bir yöntem bulmuş ve bu yöntemle yumurtalık rezervlerinin azalmadığını kanıtlamış. Kendisi muhteşem bir insan, güleryüzlü, insanın içini ısıtan, güven veren, umut veren harika bir insan. Ameliyattın 3.ayında hamile kaldım. Şimdi 11 haftalık oldu. Hem mutlu, hem şaşkın, hem mide sorunlarıyla uğraşıyorum. Bilseydim inanın daha önce amileyat olur, 4kez tüp bebek deneyip, o kadar üzülmezdim.
ikolata kistiyle annelik bitmeyecek - Hrriyet SALIK -YAAM

herkese merhaba..

4 yıl önce çikolata kisti ameliyatı oldum..10 aylık evliyim..geçen ay yeniden kistim olduğunu öğrendik..doktor 3 ay doğal yoldan deneme şansı tanıdı yoksa olmazsa hemen tüp bebek tedavisine başlayacağız dedi...ancak evliliğin daha yeni oturuyor oluşu, çok genç olmam (ben 24 eşim 32 yaşında ama) daha masterı bitirmemem vs vs vs...kafam çok karışık..bi yandan tek çözüm çocuk diye sanki zorunluluktan bebek yapmak, diğer yandan belki hiç bir zaman kucağımda bebeğimin olamayacak oluşu..bi yandan daha gitmek görmek istediğim yerler ülkeler var diye düşünceler bi yandan bi bebeğin misss kokusunu hissetmek de istemem...ne yapacağımı bilemiyorum

eğer doktora geçen ay değil de atıyorum aralıkta gitseydim o yine bana 3 aylık süre verecek miydi...o zaman ben de kendiliğimden aralık ayına kadar beklesem mi...buraya neden yazıyorum bilmiyorum..ama yazdım işte...belki sizden yardım bekliyorum bilmiyorum...

Merhaba uzun zamandır buradayım ama bu alanı yeni fark ettim. Giriş çok karışık herkes heryere birşeyler yazıyor. Neyse... sağ ve solda 5 ve 2 cm. çikolata kistim var. Bebeğim yok. iki defa başarısız tüp bebekten sonra doktor beni 3 aylık geçici menepoza soktu. Hiç bir yan etkisi yok dedi. Yumurtalık rezervim 1,5 di öncesinde menepozdan sonra 0,85 'e düşmüş. Eğer doktorunuz size menepoz derse sakın ola ki girmeyin. ben çok pişmanım.
Şimdi ise Murat Sönmezer diye ankarada bir doktor bulduk. yeni bir teknikle ameliyat yapıyormuş, Benim sorum şu olacak, ameliyat olan arkadaşlar, ne tavsiye ederisiniz, ameliyat olmalımıyım yaşım 30 ve 7 yıllık evliyim. Doktor kendine ameliyat konusnda çok güveniyor. olanlar da varmış iyi diyorlar. ama doktor konusunda ağzım çok yandığı için hep tereddütlüyüm. Arkadaşlar lütfen bu konuda bana tavsiyelerde bulunurmusunuz. Çok Çok teşekkür ederim. Allah herkese şifa versin.

Merhaba canım, evet yaşın çok küçükmüş. Sakın acele edip yanlış şeyler yapma. Hayıt tohumu iç, soğan suyu içmeye devam et. en azından karnınının ağrısına iyi gelir. 17 yaş ve daha küçüklere doğum kontrol hapı vermiyorlar. zaten bir yeri iyi ederken diğer yerde sorun oluyor. Allah şifanı versin tatlım. bize de dua et. bebeklerimize kavuşalım allahın izniyle.

Murat sonmez ere yedi cmlik cik kistini aldirdim..dort ay gecti cocuk olmadi birbucuk iki cm civarinda tekrarladi.. tup denedik yine murat hocaya. . Ama olmadi..dedigin gibi guleryuzlu.aradigin zaman ulasabiliyorsun.ama cok cokyogun..tekrar denemeye korkuyor insan ...o ugrasin sonunda negatif cok agir ..beni menopoz a filan sokmadi..dene bikac ay olmazsa gel tup yapalim dedi..ama tupde olmadı. .simdi kist kucuk ama okadar igneyi yedim. Buyumese bari...büyük ALLAH'IM lutfeylesin bana ve tum isteyenlere yuvamizin nesesini..

Merhaba, Ben de iki defa tüp denedim. malesef olmadı, olmadı. Zaten yediğim içtiğim otların haddi hesabı yok. ama sizin bir cümlenizi anlamadım. O kadar iğne yedim derken tüp bebeği mi kastettiniz. Ameliyat yumurtalık rezervini azaltıyormuş, o yüzden olmamış olabilir mi? Gerçekten sizi çok iyi anlıyorum, çok zor bir imtihan. incir kürü yumurtalık kalitesini arttırıyormuş isterseniz bir de onu deneyin, hayıt tohumu vs. bir de bol bol dua etmek lazım. Rabbim inşallah bebeklerimize bizi kavuşturur. Çevre ayrı bir dert, insanın kendi kendine yaşadıkları ayrı....

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…