Embriom kalitelimiydi?

2009Papatya

Cennet kuşum Keremim
Kayıtlı Üye
17 Mart 2009
550
2
45
Merhaba doktor bey
ben 29 yaşındayım ve 8 yıllık evliyim.Şubat ayında ilk tüp bebek tedavime başladım.
Puregon iğnesi kullandım.OPU günü (17.02.09) 29 tane yumurta toplandı 24 tanesi döllendi ve 20 tanesi bölünmeye başladığını OPU dan 1 gün sonra öğrendim.
Transfer günü(20.02.09) da sadece 8 adet sağlıklı embriomun olduğunu öğrendim.Bu kadar kayıp olması sizce normal mi?
Bana transfer edilen 3 embrio için verilen kağıtta 3C8H16 yazıyor.Bunun tam açıklaması nedir?
Şuan dondurulmuş 5 tane embriom daha var.Peki çözüldükten sonra kaliteli oluyorlarmı?Yani ilki tutmadı bunlar tutarmı?
Birde ben OPU dan sonra elevit progestan prednol coraspirin kullandım.Karın bantı clomina kullanmadım.Tutunması için kullanmam gerekirmidi?
Cevap verirseniz sevinirim.
Tşk.

Merhaba 2009Papatya,

Laboratuvarda gerçekleşen embriyo gelişimi sürecinde tüm embriyoların birinci kalite olarak ortaya çıkması ender olarak görülür. Gelişim sürecinde bazı embriyolar iyi gelişir, bazıları zayıf. Bu normaldir. Embriyologlar geliştirdikleri embriyoların bazılarının iyi bazılarının zayıf olmasından yararlanarak rahimde tutunma şansı daha fazla olan embriyoları seçer ve transfere hazırlarlar. Sizde 20 adet döllenen yumurtadan 8 tanesi iyi gelişim göstermiş. Bu oran hakkında normaldir veya anormaldir demek doğru olmaz. Ancak şu söylenebilir; 8 adet sağlıklı embriyonun oluşması hem transfer için hem de dondurma için yeterli sayıda iyi embriyo gelişmiştir.
“3C8H16” ifadesi hakkında yorum yapamayacağım. Bizim kullandığımız terminolojiye uygun değil. ıfade içindeki 8H kısmı 8 hücreli anlamına geliyor olabilir. Bu iyi bir gelişimi ifade eder. Size verilen formu bize fakslamanız halinde daha ayrıntılı görüş bildirebilirim.
Dondurulmuş-çözülmüş embriyoların gebelik başarısı ekip tecrübesine ve dondurulan embriyoların kalitesine bağlıdır. ıyi bir dondurma-çözme programına sahip merkezlerde bu oran taze embriyolarınkine oldukça yakındır.
Karın bandı konusuna gelince, bu ilaçların kullanımına her hastanın ihtiyacı doğrultusunda karar verilir, dolayısıyla her hastaya doğrudan uygulanmaz. Muhtemelen size önerilmemesinin nedeni de zaten ihtiyacınızın olmamasıydı diye düşünebilirsiniz. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dileriz.

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün
Dr. E. Kerem Dirican
Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

Merhaba Doktor Bey

Kafamdaki soru işaretlerini aydınlatığınız ve zaman ayırdığınız için çok tşk ederim.
Sevgiler...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…