ekim bebeklerine anneleri bugün ne yedirdi

bebe ekmeği buldum rondodan çektim kavanoza koydum yemeklerine kahvaltısına ekliyorum

canım nasıl buldun onu?merak ettim bak şimdi...bende normal ekmeği rondodan geçirdim un gibi oldu doyurucu olsun diye azar azar katıyoru.birazda ceviz katıyorum.tabi bu muhallebi kıvamındaki kaşık mamalarına koyuyorum...

canım nasıl buldun onu?merak ettim bak şimdi...bende normal ekmeği rondodan geçirdim un gibi oldu doyurucu olsun diye azar azar katıyoru.birazda ceviz katıyorum.tabi bu muhallebi kıvamındaki kaşık mamalarına koyuyorum...

etinin bebe ekmeği fiyatı 2 den az içindeki gidiyo baya marketletre bak canım

kızlar kafama takılan birkaç şey var bu ek gıdalarla ilgili, bebişim çok iştahlı değil ve ne yazıkki iyi kilo almıyor :KK43: hala inek sütü alerjisi var ve yoğurt veremiyorum, keçi yoğurdu yaptım o da ağır geldi galiba, anlayamadım alerji mi yoksa hazımsızlık mmı , 2-3 kere verdim ikisinde de sancısı oldu.

-sebze çorbası veya pürelerini nasıl hazırlıyorsunuz tel süzgeçten mi geçiriyorsunuz yoksa çatalla mı eziyorsunuz. ben tel süzgeç kullanıyorum ama metal olduğu için içime pek sinmiyor, plastik olanlar ise çok sıkı sadece suyu geçiyor, siz nasıl yapıyorsunuz. hangi sebzeleri veriyorsunuz. ben bugüne kadar patates, havuç, kabak ağırlıklı verdim. bugün yeşil fasulse koydum.

-sebze çorbalarına tavuk suyu koyuyormusunuz, 7. aydan sonra diye okumuştum ben vermiyorum daha. yumurtayı da aynı şekilde 1-2 kere verdim devam etmedim.

- portakal suyu veriyormusunuz

-gündüz uykularından uyandığında önce emziriyor yarım saat - 1 saat sonra meyve püresi veya sebze çorbası veriyorum. acaba önce ek gıdaları verip ondan sonra mı emzirsem. hangisi daha besleyici bizim sütümüz mü, hazırladıklarımız mı ??

waterlily ben kısa sürede pişirdiği için düdüklüde çok küçük oranlarsda yani küçük patates minik havuç bir tutam pirinçle yapıyorum genelde ve pişincede hemen blenderden geçiriyorum eşim sırf bunun için blender almış(ben istedim almamıştı bebeler ön planda yani..:))
mevsim sebzesi ne varsa koyabilirsin minik kabaklardan ıspanak yeşil fasulyede olur..
ve herşeyden önce anne sütü daha besleyici sen yine aynı şekilde devam et önce süt bir saat sonra ara öğün olarakda meyve suyu yada püresi verebilirsin...

tavuk suyu koymuyorum ağır olur daha çok erken... sabah bazen peynir biraz yumurta sarısı tattırıyoruz..
portakal suyuda vermedim asitli diye ama organik karışık meyve suyu almıştı eşim bebekler için olanından içinde portakal suyu vardı..

teşekkür ederim bilgiler için. ben de düdüklüde pişiriyorum daha çabuk oluyor ve daha besleyici olduğunu düşünüyorum. blenderım var ama pirinçleri falan parçalamaz gibi geliyor, deneyeyim birara. milupanın sitesindeydi galiba portakal, mandalina kivi yiyebilirler diyordu 5 aydan sonra. asitli diye çekindim şimdiye kadar. biraz daha zaman geçsin

portakal bende vermiyorum hem asitli bir de bebeginiz gazlı ise turuncgiller gazı daha da artırabiliyor.
ben daha bebegime peynir ,yumurta vermedim doktorumuz bir dahaki aya bakıcagız bu ay cok erken deyip verdirmedi .aynı sekilde tavuk vs icinde bir dahaki ay etli seyler vericegim dedi.

merhaba kızlar benm 6 aylık kızımvar bana kahvaltı tarifi verirmisiniz siz bebişlere ne yediriyonuz sabahları ben bugün ilk kez havuç prasa patates kabak prinçi birazda zeytinyağı katıp cezvede haşladım yumuşayınca blendırdan geçirdim benim kız çok sevdi maşallah ilk kez bu kadar çok yedi öğününü bebşim ek gıda sayfasına baktım ama pek bi tarif yok tu yazarsanız sevinirim kızlar cokacimcoook:nazar::uhm:

Bebek Kahvaltı Tarifi
2 adet kuru kayısı
1 yemek kaşığı mısır unu
1 tatlı kaşığı tahin
1 çay kaşığı tereyağ
1 su bardağı su (200ml)
1 tatlı kaşığı pekmez
Kahvaltımızın hazırlanışı
Kuru kayısıyı küçük küçük doğrayıp bir cezvede su ile pişirin. Tereyağını eritip mısır ununu hafif pembeleşene kadar kavurun. Kayısılı suyu mısır ununa dökün huzlı hızlı karıştırarak topak olmasını engelleyin. Sürekli karıştırarak kısık ateşte 10 dakika pişirin. Mama muhallebi kıvamında olmalı, çok katılaşırsa sıcak su ilave edip biraz daha pişirin. Biraz soğuyunca tahin ve pekmezi ilave edin.
Mısır ununu kavurmadan direkt cezvedeki kuru meyveli suya katarak muhallebi pişirir gibi hazırlıyabilirsiniz.

kuru meyveli ve balkabaklı bebek maması
Bu bebek mamasını, içine ayrı bir yerde pişirdiğiniz yulaf ezmesini ya da pirinci katarakta çeşitlendirebilirsiniz.
1 çay bardağı rendelenmiş balkabağı
2 adet kuru kayısı
1 çorba kaşığı kuru üzüm
1 çay kaşığı öğütülmüş ceviz
1,5 çay bardağı su
Rendelenmiş balkabağını,üzümü ve doğranmış kuru kayısıları bir tencereye koyup üzerine suyu ilave edin.Kısık ateşte yumuşayana kadar pişirin.Piştikten sonra blendırdan geçirerek cevizi ilave edin.Afiyet olsun
Meyveli Yulaf Ezmesi
Bu meyveli yulaf ezmesi tarifi 6 aylık bebek yemeği olarak hazırlanmış,bence içinde süt olması nedeniyle 9 aylık bebeklerden daha küçüklerde sade su ile yapılsa daha iyi olur.Bebek büyüyünce su ve süt karışımı ile bu tarifi hazırlamak daha iyi olur.
1 büyük elma
1 büyük armut
4-5 adet doğranmış kuru kayısı
4 yemek kaşığı su
150 ml süt
15 gr yulaf ezmesi
4 yemek kaşığı su ile meyveleri bir tencerede 5 dakika haşlayın.Su(ya da süt )ile yulaf ezmesini kaynatıp 3 dakika demlendirin,son olarak meyvelerle yulaf ezmesini karıştırın.

Balkabaklı Bebek Muhallebisinin Malzemeleri:
150ml süt
yarım dilim balkabağı
1 tatlı kaşığı tepeleme pirinç unu
balkabaklarını ince tatlı dilimi şeklinde doğrayıp tencereye koyun.Kısık ateşte yumuşayana kadar pişirin,buharda da pişirebilirsiniz,kabağınız susuzsa biraz su ilave etmeniz gerekebilir.Pişen balkabaklarını iyice ezin.
Süte piriç ununu katarak muhallebiyi pişirin ve pişen muhallebiye balkabaklarını ilave edin.
Benim kullandığım balkabağı oldukça tatlıydı bu nedenle tatlandırmadım,siz tadını kendinize göre ayarlayabilirsiniz,bebeğiniz 9 aydan küçükse sütü yarıyarıya sulandırın ya da sade su ile yapabilirsiniz.Afiyet olsun.
Balkabağı çorbasının malzemeleri
1 çorba kasesi küçük küp küp doğranmış balkabağı
1 küçük doğranmış patates
1 halka soğan (lezzet vermesi için)
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
deniz tuzu (1 yaş ve üzeri)
su zeytinyağ hariç bütün malzemeyi üzerini 1 parmak geçecek kadar su ile tencereye koyup, kapağını kapatın. Sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirin. Sebzeler yumuşayınca çorbayı tel süzgeçten geçirin. Fazla koyu olmıyan bir bal kabağı püresi elde edeceksiniz. Bu püreyi olduğu gibi bebeğinize yedirebilirsiniz yada bir miktar sıcak su katıp bir taşım daha kaynatabilirsiniz.
Bebekler için Tatlı Tarifi - Meyveli Paluze
Kuru meyvelerden hazırlanan bu tatlı iyi bir vitamin deposu. Ancak içindeki nişasta sırf karbonhidrat. Bu nedenle bu tatlıyı sürekli vermek yerine arada bir vermeyi tercih ediyorum. Yaptığım tatlılarda şeker kullanmamaya özen gösteriyorum. Şeker yerine üzüm pekmezi kullanıyorum.
Bu tatlıyı bebeğiniz altı aylık olduğu andan itibaren verebilirsiniz.
1 çay bardağı doğranmış karışık kuru meyve
1 çorba kaşığı nişasta
1 su bardağı su
1 yemek kaşığı üzüm pekmezi
Meyveli Paluzenin Yapılışı
Doğradığınız kuru meyveleri yumuşaması için 15-20 dakika üstünü örtecek kadar suyun içinde bekletin. Nişastayı suyun içinde iyice eritin ve yumuşayan meyveleri katarak kısık ateşte sürekli karıştırarak pişirin. Paluzeyi karıştırırken göz göz kabarcıklar oluşunca tatlınız pişmiş demektir. Ateşten indirdiğiniz paluzeyi blendir ile iyice çırpın. Biraz soğuyunca pekmezi ilave edin ve bir kaşıkla karıştırın. Ilık yada soğuk olarak bebeğinize yedirin.
Not:kuru incir 1 yaşından önce verilmiyor

kızlar ben netten araştırıp kendime uygun olanları düenledim buzdolabımın üstüne astım hergün değişik mama süper

bende birkaç kez sebze çorbası yaptım patates havuç ve mevcut sebzelerden azar azar koyup buharda pişirdim ama önce kendim tattım iğrençti tadı kendime iğrenç gelen bişeyi bebeğime vermek abes geldi zaten oda yemedi artık kendimize pişirdiğimiz yemeklerden azar azar tattırıyorum daha tam anlamıyla ek gıdaya geçmedik yoğurt mayalıyorum 1 yaşına kadar önerilmiyor inek sütü ama doktor okadar da korkmaya gerek yok dedi sizler yoğurt mayalıyormusunuz? ve nekadar yediriyorsunuz? ben 2 subardağı mayalıyorum hergün öğlen yarısını akşam da diğer yarısını yiyor ama herzaman bitirmiyor

1 bardak pastorize sütle mayalıyorum benimki 1 kaseyi bitirmiyor çoğunlukla
yemeklere tat veren tuz salça onlarda 1 yaşına kadar yok diye öyle veriyorum sade yani ama arada yemeklerden tattırıyorum

kizlar kahvaltiya basladinizmi yaCADIARZU ben baslamak istiyorum ama devam mamasina yumurta sarisi peynir bebe bisküvüsü koyun bulamac yapin diye yaziyor internette denedinizmi fikirlernizi bekliyorumfisfisfis ben yaptim ama devam sütünün icinde birde bisküvi olunca tatli birsey oluyor ben pek sevmedim:jeyyar::1no2:

canım ben yapıyorum devam sütünü hazırlıyorum içine cici bebe yumurta sarısı labne peyniri koyuyorum karıştırıyorum oğlum severeke yiyor zaten bi tek onu seviyor

Bebek Kahvaltı Tarifi
2 adet kuru kayısı
1 yemek kaşığı mısır unu
1 tatlı kaşığı tahin
1 çay kaşığı tereyağ
1 su bardağı su (200ml)
1 tatlı kaşığı pekmez
Kahvaltımızın hazırlanışı
Kuru kayısıyı küçük küçük doğrayıp bir cezvede su ile pişirin. Tereyağını eritip mısır ununu hafif pembeleşene kadar kavurun. Kayısılı suyu mısır ununa dökün huzlı hızlı karıştırarak topak olmasını engelleyin. Sürekli karıştırarak kısık ateşte 10 dakika pişirin. Mama muhallebi kıvamında olmalı, çok katılaşırsa sıcak su ilave edip biraz daha pişirin. Biraz soğuyunca tahin ve pekmezi ilave edin.
Mısır ununu kavurmadan direkt cezvedeki kuru meyveli suya katarak muhallebi pişirir gibi hazırlıyabilirsiniz.

kuru meyveli ve balkabaklı bebek maması
Bu bebek mamasını, içine ayrı bir yerde pişirdiğiniz yulaf ezmesini ya da pirinci katarakta çeşitlendirebilirsiniz.
1 çay bardağı rendelenmiş balkabağı
2 adet kuru kayısı
1 çorba kaşığı kuru üzüm
1 çay kaşığı öğütülmüş ceviz
1,5 çay bardağı su
Rendelenmiş balkabağını,üzümü ve doğranmış kuru kayısıları bir tencereye koyup üzerine suyu ilave edin.Kısık ateşte yumuşayana kadar pişirin.Piştikten sonra blendırdan geçirerek cevizi ilave edin.Afiyet olsun
Meyveli Yulaf Ezmesi
Bu meyveli yulaf ezmesi tarifi 6 aylık bebek yemeği olarak hazırlanmış,bence içinde süt olması nedeniyle 9 aylık bebeklerden daha küçüklerde sade su ile yapılsa daha iyi olur.Bebek büyüyünce su ve süt karışımı ile bu tarifi hazırlamak daha iyi olur.
1 büyük elma
1 büyük armut
4-5 adet doğranmış kuru kayısı
4 yemek kaşığı su
150 ml süt
15 gr yulaf ezmesi
4 yemek kaşığı su ile meyveleri bir tencerede 5 dakika haşlayın.Su(ya da süt )ile yulaf ezmesini kaynatıp 3 dakika demlendirin,son olarak meyvelerle yulaf ezmesini karıştırın.

Balkabaklı Bebek Muhallebisinin Malzemeleri:
150ml süt
yarım dilim balkabağı
1 tatlı kaşığı tepeleme pirinç unu
balkabaklarını ince tatlı dilimi şeklinde doğrayıp tencereye koyun.Kısık ateşte yumuşayana kadar pişirin,buharda da pişirebilirsiniz,kabağınız susuzsa biraz su ilave etmeniz gerekebilir.Pişen balkabaklarını iyice ezin.
Süte piriç ununu katarak muhallebiyi pişirin ve pişen muhallebiye balkabaklarını ilave edin.
Benim kullandığım balkabağı oldukça tatlıydı bu nedenle tatlandırmadım,siz tadını kendinize göre ayarlayabilirsiniz,bebeğiniz 9 aydan küçükse sütü yarıyarıya sulandırın ya da sade su ile yapabilirsiniz.Afiyet olsun.
Balkabağı çorbasının malzemeleri
1 çorba kasesi küçük küp küp doğranmış balkabağı
1 küçük doğranmış patates
1 halka soğan (lezzet vermesi için)
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
deniz tuzu (1 yaş ve üzeri)
su zeytinyağ hariç bütün malzemeyi üzerini 1 parmak geçecek kadar su ile tencereye koyup, kapağını kapatın. Sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirin. Sebzeler yumuşayınca çorbayı tel süzgeçten geçirin. Fazla koyu olmıyan bir bal kabağı püresi elde edeceksiniz. Bu püreyi olduğu gibi bebeğinize yedirebilirsiniz yada bir miktar sıcak su katıp bir taşım daha kaynatabilirsiniz.
Bebekler için Tatlı Tarifi - Meyveli Paluze
Kuru meyvelerden hazırlanan bu tatlı iyi bir vitamin deposu. Ancak içindeki nişasta sırf karbonhidrat. Bu nedenle bu tatlıyı sürekli vermek yerine arada bir vermeyi tercih ediyorum. Yaptığım tatlılarda şeker kullanmamaya özen gösteriyorum. Şeker yerine üzüm pekmezi kullanıyorum.
Bu tatlıyı bebeğiniz altı aylık olduğu andan itibaren verebilirsiniz.
1 çay bardağı doğranmış karışık kuru meyve
1 çorba kaşığı nişasta
1 su bardağı su
1 yemek kaşığı üzüm pekmezi
Meyveli Paluzenin Yapılışı
Doğradığınız kuru meyveleri yumuşaması için 15-20 dakika üstünü örtecek kadar suyun içinde bekletin. Nişastayı suyun içinde iyice eritin ve yumuşayan meyveleri katarak kısık ateşte sürekli karıştırarak pişirin. Paluzeyi karıştırırken göz göz kabarcıklar oluşunca tatlınız pişmiş demektir. Ateşten indirdiğiniz paluzeyi blendir ile iyice çırpın. Biraz soğuyunca pekmezi ilave edin ve bir kaşıkla karıştırın. Ilık yada soğuk olarak bebeğinize yedirin.
Not:kuru incir 1 yaşından önce verilmiyor

çok teşekkür edrim canım yaaaaaaaaa verdiğin tarifler çok güzel cokacimcoooka.s.

benim kızım ne versem yiyoo:))
kahvaltı :::2 bebe büskivisi
2 çay k. pekmez
sütümden katıyorum yoksa 2 kaşık mama
yumurta sarısından 1 çay kaşığıyla başladım yumutranın tamamını koyuuncaa peynir eklicem:))

öğle::::yoğurt
elma püresi

akşam::çorba(ıspanak-havuç-pirinç-soğan-)haer gün farklı bir sebze yapıorum..ama her çorbaya mutlaka havuç koyuyorum..patatesi pek kullanmıyorm kabız olur diyee..
ama bunlar karnını tam doyurmuyo tabi :)) emzirmeye devaam
UNUTMADAN KIZLAAR ÇORBAYI KESıNLıKLE PÜRE GıBı YOPMIYORUMM PÜTÜRLÜ OLUYORR..KIZIM ARTIK YUTABıLıYOR HıÇ ZORLANMADAN:)))

X