Ek gıdaya geçelim mi?

ben cok sabırsızlanıyorum ek gıdaya gecmek ıcın. bazen ben yemek yerken gozumun ıcıne bakıyo sankı "bana vermıycekmısın" der gıbı :) o yuzden cok heveslenıyorum ve yavas yavas yemeklerın suyundan bırer damla tattırıyorum.

biz ek gıdaya elma suyuyla başladık ikiside çok sevdiler... önce kaşıkla veriyordum nasıl olsa emziremiyorum anne sütü almıyorlar biberonlada verebilirim diye düşündüm ve en küçük su biberonu ile verdim bizimkilere kerem oğlum tümünü bitirdi açlığına geldi yani üzerinede mamsını yedi şapır şupur.. kaan zaten hiç git geri demez tontoşum...
bugünde havuç suyuna başlıyacağım bakalım onu beğeneceklermi...
bizde doktordan onay alınca başladık ek gıdaya..

canım ben şu ana kadar yanlızca anne sütü verdim ama okula başlayınca mecburen 1-2 öğünde olsa mama vereceğim çünkü bir çok kez denememe rağmen sağıp saklayacak kadar sütüm olmadı anca yetiyor 4. ayı bitirdikten sonrada yoğurt meyve suları ve kaşık mamalarına başlayacağım ama yanlızca 1 öğün örneğin sütümün az olduğunu hissettiğim öğünde 3-4 kaşık (tatlı kaşığı) yoğurt yada yarım çay bardağı meyve suyu gibi kızımdada o kadarken başlamıştım 1-2 yaşına kadar her şeyi yerdi ama şimdi aşırı yemek seçiyor hiçbir sebzeyi malesef yemiyor peynirin zeytinin tadını bilmez halbuki bebekliğinde her şeyi yedirdim yani seçme seçmeme gibi bir durum erken ek besine geçmeyle alakalı değil ama hep biberon maması içeceğine farklı tatlar vermekten yanayım kızım kolay kolay hiç hastalanmadı maşallah hiç ateşinin çok yükseldiğini ve düşmediğini bilmem ama bence 1 ay daha bekle ek besine geçmek için 4. ayı bitirdiklerinde yavaş yavaş başlarsın ve her verdiğin yeni şeyden sonra tüm vücudunu kontrol etki alerji yapıp yapmadığını anlarsın

örneğin kızıma 4 aylıkken yoğurt meyve suları buğdaylı pirinçli kaşık mamaları verdiğimi hatırlıyorum ama süreklide emzirirdim gerçi biberona geçince bıraktı ama..Bu arada meyveleri verirken eğer bebeğin gazlıysa çiğ verme çok gaz yapıyor ben elmayı azcık suyla haşlar püre haline getirip verirdim veya hoşaf suyu olarak verirdim bünyesi alıştıkça normal olarak verirsin

biz bu hafta 3,5 aylık oluyoruz.

geriye 2 hafta kalıyor.zaten sütümüz yetmiyor.Mama sayımız arttı birde.

1 hafta elma suyu tatırırım.
bikaç gün ara
Diğer hafta havuç tattırırrım.
sonra ara sonra yoğurt tadar dderken 5. ay biter.
tabi doktor onay verrse

bugün havuca başlayacaktık bir tane havuç yarım çay bardağı çıktı içine 2 damla zeytinyağı koydum onuda bu sabah maranki isimli bitki uzmanı adamdan dinledim havuç suyunun nasıl denir değerini yani vitaminin emilimini artırıyormuş sanırım.. zaten arada bir mamamıza saf zeytinyağı damlatıyordum kakalarını rahat yapsınlar diye valla havuç suyunada koydum oğluşun birine 5-6 kaşık içöirdim önce pek beğenmedi ama sonra aldı ama yinede beğenmedi sanırım.. kaan beye daha vermedim...

çok şükür darkcım şimdilik beslenmeleri iyi...bebelac 2 ye geçtik bir haftadır ondan veriyoruz.. 4. aydan itibaren yazıyor üzerinde..4-5 gün elma suyuda verdim şimdi havuçla devam ediyoruz...

biz artık ek gıdalara geçtik
havuç patates ve pirinçten yapılan sebzze çorbası
muhallebi
birde pekmezli yoğurt

hımmm aynı mamayı kullanıoruz.
2 numara daha mı besleyici acaba çok merak ediyorum.Birde acaba ilk 2 numaraya geçince bebeklerde kabızlık gibi bi sorun oluyor mu yada karın ağrısı felan?

Ddm senin bıdıklar kaç aylık oldu canım?

Ayy 4. ayın dolmasına az kaldı.Ha sütüm yetmedi ha yetecek derken öyle böyle geçiyo zaman.

Ddm sen elma havuç suyu aşamalarını geçmişsin sanırım.
Bu verdiğin pekmezin bi özelliği var mı acaba?Bende bi arkadaşa sipariş vermiştim bebeiş büyüyünce lazım olacak diye.gelmedi daha siparişim.Kaçıncı ayda verilyo pekmez?

ddm pekmezli yoğurt yedirmeni doktormu söyledi, çünkü kalsiyum demir emilimini engeller ve bir işe yaramaz, demir kaynakları mesela pekmez c vitamini ile tüketilmeli

darkcım nazlımelekin dediği gibi A vit. yağda eriyen bir vitamin olduğu için havuç bir miktar yağ ile birlikte tüketilmeli

Denizanası sağol verdiğin bilgiler için canım.

aa şimdi hatırladım Adanada pekmezli yoğurt yiyeyim deyince kuzenim ikisinin bi arada yenmeyeceğini söylemişti.

hımmm aynı mamayı kullanıoruz.
2 numara daha mı besleyici acaba çok merak ediyorum.Birde acaba ilk 2 numaraya geçince bebeklerde kabızlık gibi bi sorun oluyor mu yada karın ağrısı felan?

Ayy 4. ayın dolmasına az kaldı.Ha sütüm yetmedi ha yetecek derken öyle böyle geçiyo zaman.
darkcım biz ek gıdayla birlikte 2 numaraya geçtik bilmem ek gıdadanmı az veriyorum gerçi yada mamaya alışma safhasındanmıdır nedir kakalarında biraz değişiklik oldu kakanın yarısı açık yeşil devamı sarı ve koyu kıvamlı doktor kabız yapabileceğini söylemişti ek gıdaya geçişde ondan sanırım.. dünde elma havuç püresi verdim hazır olanlardan şimdi diyeceksiniz tazesi varken niye aldın diye ama taaa 3,5 aylık olduklarında eşim heveslenmiş almış bende ek gıdaya önce sularıyla başlanacak diye vermemiştim dolapta duruyordu dün ondan verdim birde havuç patates ve pirinç ksrışımlı var sebzeli olanı önce meyveliyiyi bitireyim onuda vereceğim.. meyveli olanı çok severek yediler yalana yalana hemde..:)))çok hoşuma gitti yaaa...
yoğurduda kendim taze taze yapmak istiyorum hazır sütden bir kaç kere denemiştim olmuştu ama ekim annelerinde hazır mamadan yapılan bir yoğurt tarifi vardı onu deneyeceğim ilk etapda...

ddm pekmezli yoğurt yedirmeni doktormu söyledi, çünkü kalsiyum demir emilimini engeller ve bir işe yaramaz, demir kaynakları mesela pekmez c vitamini ile tüketilmeli

darkcım nazlımelekin dediği gibi A vit. yağda eriyen bir vitamin olduğu için havuç bir miktar yağ ile birlikte tüketilmeli

denizanası canım bende pekmezle yoğurdun birlikte yenmeyeceğini aynı senin dediğin gibi pekmezin işe yararlığını yok ettiğini duymuştum.. bir ara ben kendim pekmezi öyle yiyordum başka yiyemiyorum bir arkadaşım demişti ayrı ayrı ye ikisininde özelliği gidiyor diye..

Ddm sen elma havuç suyu aşamalarını geçmişsin sanırım.
Bu verdiğin pekmezin bi özelliği var mı acaba?Bende bi arkadaşa sipariş vermiştim bebeiş büyüyünce lazım olacak diye.gelmedi daha siparişim.Kaçıncı ayda verilyo pekmez?

biz 4ay 1haftalık olduk canım
ben hiç havuç ve elme suyu vermedim ki elim ermedi
pekmezli yoğurdu doktor söyledi
4.aydan itibaren verilebiliyo pekmez
150gr yoğurdun içine 1 tatlı kaşığı pekmez dedi
eserse mamalarına bile koyuyorum

Son düzenleme:

ewet canım doktor dedi
allah allah çok ünlü bir doktor birde bu

X