Ek gıdaya geçelim mi?

AnlamadanDinlemeden

HayaT BeNimLe GüSeL :))
Kayıtlı Üye
1 Ekim 2007
11.617
27
Kızlar Ekim annelerine bakıyordum ek gıdaya nasıl geçtiklerine.

Ben kızım doğduğundan beri mama takviyesi yapıyordum günde 2 kez.Bazen 60 lık bazen 90 lık şeklinde.

Bu hafta iyice sütü almamaya başladı benim kız özellikle gündüz.
mama veriyorum öyle olunca.
mamanın 2 numarasına geçiş 4. aydamıydı? Bu ilk sorum?

Ek gıdaya geçince sütten iyice uzaklaşır mı?

Ne zaman geçmemiz daha doğru olur nasıl bileceğiz?

En son gitiğim doktor bana geçen aydan başla demişti ben başlamamıştım.
ama sürekli doktorumuz değildi.

Bana ilk meyve suyu ve yoğurtla başla 4. aydan sonra sebzelere geçeceğiz demiştii.

Kızım büyüdü doymuyormu geçeyim mi,diye düşünüyorum bzen

ayy dark en merak ettiğim şey bu biliyomusun..sütüm yetiyo ama ben çok hevesliyim başka şeyler vermeye ..hiç mama da vermedim şimdiye dek..nasıl başlıcam bilmiyorum..gerçi drumuz yönlendiriyor ama yinede burdan da öğrenmek isterim ..

canım bende çok merak ediyorum.Şimdi ekim annelerinden okuyorum da çok zevkli bişey galiba :)))

Senin sütün iyiymiş maşallah.
ben sütüm yetse 4. ayı dolunca tatmaya geçecektim kendimce.

Ama kızım hazır galiba.

geçen annem bisküviyi çaya batırıp köşesini vermiş,önce suratını buruştırmuş sonra yalamış yutmuş.
kakasındada bi problem olmadı.Ama ben farkettim bisküvili kakayı :9
az daha katıydı.bu iş çok dikkat istiyo galiba.

Ekim anneleri 3- 3,5 - 4 aylıkken başlamışlar.Onları okuyorum şimdi

ben doğduğu günden beri mama veriyorum, 2 numaraya 4. ayda geçiyoruz diye biliyorum bende,
ek gıdalarada 4. ayda başlanıyor ama anne sütü alanlar için diye biliyorum, mama alanlarda durum nedir net bir bilgim yok ama birkaçgün içinde doktora gidecek olan arkadaşlar sorarız demişlerdi, gelsinler bakalım ne diyecek doktorlar, nedense içimde her doktordan farklı birşey duyacağımız gibi bir his var:))

bizimde kontrolümüz 17 şubatta bu kez doktorumuza sorucam geçen ay çok erken diye sormamıştım

birde şunu merak ediyorum sizler ek gıdalara başladığınızda organik ürün kullanacakmısınız

ben özellikle bir yada iki sene en az organik gıda vermeyi düşünüyorum, doktora bunuda sormak lazım iyi aklıma geldi

Biz 4. aya girdik ya şimdi 2 ye geçicez o zaman.bende öyle hatırlıyorum sanki.acaba ondanda doymuyor olabilir mi?

Kesinlikle her doktor farklı bişey söylicek biz bebeklerimize göre karar veririz.
bende gidince kendi doktorumuza sorcam.
Fazla tanımıyo bizi 3 ayda 2 yda 3 kere gitiğimizden.İyice tanısaydı telefonda sorardım walla :KK70:D
Bugün aradım gözünü söyledim,damla ismi verdi sağolsun.
Ama beslenmeyi uzun uzun konuşmak lazım yüzyüze.

Ya canım bulabildiğim kadar organik veririm.
Biz ilçede olunca köylülerin ürünlerinden almaya çalışcam.Elma bulurum mesela da havuç ve ileride sebzeye geçince onların hepsini bulamam

mama verenler farklı mı geçiyo ki,sen böyle bir duyum mu aldın?

annemin yaptığı çok yanlışmış.Şimdi Ekim annelerinde okudum.Bisküvi böbrek kanallarını tıkayabilirmiş erken dönemde.
İlk 1 yıl tuzda zararlı ya,aynı onun gibi demekki

duyum almadımda öyle düşündüm nedense, hani ikiside dışarıdan diye ne bileyim

hamileliğim boyunca çok araştırma yaptım, özellikle organik gıda üzerine, maalesef köylerde üretilenler ürünler kimyasallardan uzak olmuyor, isteyen olursa çok detaylı bilgi verbilirim bu konuda

burada şişlide organik pazar var ama bize uzak bazı marketlerde bulunabiliyor yada internetten alıcaz artıkın

Ek gıdanın diğer amacı farklı tatlar ya, sadece mamaya alışmasınlar farklı tatlarıda tatsınlar diye heralde mamayla beslenenlerde geçiyordur.
Hatta sadece mama alanlar bence daha rahat geçerler gibi.Anne sütünü bırakma gibi bi endişe olmaz.

Şimdi benim kız iyice azaltınca düşündüm bu konuyu,baktım geçenlerde olmuş.

Birde bazı tecrübeliler geç tattırdıkları için çocuklar büyüyünce yemek seçmeye başlamışlar felan ya ben ondanda korktum.

benim net alışverişim olmaz bu konuyla ilgili.İlçedeyim gelene kadar kokar :KK70:D Zaten kargo haftada 1 gelir ilçeye.
Cidden köylülerde abartmış işi.bi kaç velim var artık onlardan rica ederiz.
Aslında bizler okul bahçesine ekebiliriz ama çocuklar zarar verebilirler vahşiler biraz büyükler.
olmazsa eşim milli eğitimin bahçesine diksin :)))

Aslında organik tarım işine girmeyi düşünüyorlar,halk eğitim olarak inşallah olurda cerenime yetişir.

mrb kıslar bende ek gıdalara geçmek için hevesleniyorum ama sütüm var geçmicem internete araştırıdm 5 buçuk ayında başlayın diyo 3 ayımızın bitmesine 8 gün var 4e giricez sütü olan hanımlar bence geçmesin baktınız doymuyo geçin

merhabalar arkadaslar
benım doktorum ıse baslayacagımı soyledıgımde eger eve sık gelemezsem lactum 1 mama vermemı soyledı
hatta eve az da olsa gelebılırsen eger annen aralarda elma ve havuc suyu versın cocuga az az dedı
4.aya kadar yogurt verme ve verınce de ıkı gun baska ek besın verme dene bakalım dedı

sımdıye kadar rezene harıcınde hıcbır ek besın vermeyen ben dun arkadasımın getırdıgı katı meyve sıkacagını denedım ve 1 kucuk havucla yarım elma karıstırdım
tadını begendı cok az tattırmama ragmen hepsını havuc rengınde kustu oglum
endıselendım acaba agırmı geldı cocuga yoksa banyo yaptırdıktan sonra vermıstım usudu de mı kustu yavrum

ben geçemeyi düşünmüyorum sütüm yetiyo şimdilikmaşallah subhanallah ama mama veren arkadaşlar druna sorsunlar mama alacağına meyve suyu fsalan içsin mesela benimdrum ilk oğlumda 6ay anne sütü sadeece dediama ben adamın gırtlağına yapışıp beslenme bilgisi aldım ve başladım hatta 15 gün daha bekle dediydi de 4 aylıkken zor beklemiştim sonuçta olan oldu ve memeyi tamamen bırakmıştı anlıyorum çok heveslisiniz ama bunuda gözardı etmeyin ve drunuz ne diyosa onu yapın bence ...
darkcım anlamadım bisküvi kanalları tıkıyormuş dedin ama kahvaltısını ben bebe bisküvisi ıhlamur dan mama hazırlayıp kahvaltılıklarıda içine koyup püre yapıp yediriyodum büyük oğluma ama bebe bisküvisinin içeriği farklıdır belki.
,ahhhh şu büyüklerrrrrrr bilinçsizce herşeyi sokuyolar çocukların ağzına yaa iyi bişey yaptıklarını sanıyolar onlarda herhalde

bende çok hevesleniyorum ek gıdalara geçmeyi ama mmf nin başına gelenin beninde başıma glmesinden korkuyorum kızım şimdiye kadar sadece beni emdi bırakmasını istemiyorum,bence de mama verenler daha rahat geçebilir emmeyi bırakma derdi olmaz.tatlara alışması için herşeyden biraz tattırıyorum zaten şimdide ayy kafam karışık bu komuda

ben dün hevesli hevesli başlasammı ki diye düşünüyordum ama;
doktorumuza dün 3-4 kaşık elma suyu verdim dediğimde cok kızdı bugün bana. bebeğin zaten emme sorunu yaşıyor, niye böyle cahillikler yapısun dedi. güvendiğim bi doktor.
bağırsakları hazır değil daha, sen sadece kendi hevesin için acele ediyosun etme dedi. ağzına dayatılan bişeyi tabiki yutmak zorunda, istediğinden değil dedi. 2 ay daha beklicez.
su kilo sorunumuzu halletmeliyiz önce.

annemin yaptığı çok yanlışmış.Şimdi Ekim annelerinde okudum.Bisküvi böbrek kanallarını tıkayabilirmiş erken dönemde.
İlk 1 yıl tuzda zararlı ya,aynı onun gibi demekki

Canım senin bebeğinle benimki nerdeyse aynı. yani 3 ayı doldurdular. benimkinin doğduğu hastanede başından beri devamlı gittiğimiz yeni doğan uzmanımız var. ona en son 2 gün önce ay kontrolüne gittiğimde annesütü+ mama verdiğimi de biliyor ek gıdalardan falan henüz bahsetmedik. Ayrıca bu doktora giden bi arkadaşım var. onun bebeği benimkinden 2 ay büyük de o 5.aya girince günde ev yapımı 2 kaşık yoğurt+1 cici bebe+meyve rendesi ile ek gıdalara başladı. yani bizim bu daha 1 ayımız var. ama bende çok heyecanlanıyorum bişeyler vermeye :)) bebeğim şapur şupur yer inş..:ecrin_bebek:

Kızlar bende 6 ay sadece anne sütü die biliorum ama yetene tabi..
Ek gıdalarada 6.ayda baslanıo die biliorum
Ben su an anne sütü (sagıp veriorum tabi ) ve günde 1 kez mama veriorum
bazende vermiorum yani doktoruma sorucam yinede ama bence daha var ek gıdalara
die düsünüorum ...

sabah doktorumuza sordumkızlar..besinleri tattırmaya bile hayır dedi...ek besin işini 4. aydan sonra konuşuruz dedi.ama başlarmıyız bilmiyorum.ama mama anne sütü ayırımı yapmadı.ben anne sütü veriyorum bu ay.

mama almadı bu ay..biberondan da hoşlanmıyor.rezeneyi de içiremiyorum.

enkorktuğumşeylerden biribiberonu almaması..kaşık la çok zor olur ilerde vallahi..

bu arada doktorum bana evde okumam için bir takım bilgiler verdi.fotokopi şeklinde.besinlerin hazırlanışı verilişi saatleri vss...

6 aydan sonra mesela anne sütü mama ve ek besin sürelerisıraları falan da var.

o zaman geldiğinde paylaşırımsizlerle tekrar..isteyene de yazabilirm..her besinin nasıl ne ölşçülerde hazırlanışı falan var.

ek gıda falan hevesleniyoruz ama bence en rahat zamnalarımız.

bu arada doktorum bana evde okumam için bir takım bilgiler verdi.fotokopi şeklinde.besinlerin hazırlanışı verilişi saatleri vss...

6 aydan sonra mesela anne sütü mama ve ek besin sürelerisıraları falan da var.

o zaman geldiğinde paylaşırımsizlerle tekrar..isteyene de yazabilirm..her besinin nasıl ne ölşçülerde hazırlanışı falan var.

ek gıda falan hevesleniyoruz ama bence en rahat zamnalarımız.

merhabalar...........

ben sadece anne sütü veriyorum, ama ek gıdaya geçme konusu benimde kafamda, doktor bir arkadaşım var o bebeğine 4 ay iken başladı, geç başlarsak iştahsızlık olabilir dedi..

ben bu konuda bilgi paylaşalım diyorum, elinde tarifi olan varsa bekliyorum..
ben bebğimi düzenli olarak doktora götürmüyorum, hamileyken düzenli gittiğim güvendiğim doktorum vardı ama bebğime böyle doktor bulamadım :KK43:

X