Ek gıdaya başlıyoruz👶

Selam canım anneler. Yeni topik hayırlı olsun. Benim minnoş kızım biraz minik doğdu 2200 gramcık. Ama doğumdan sonra güzel gelişim gösterdi çok şükür baya toparladık. Çok şanslıyım ki rahat bi doktorum var. Onun sayesinde kızım daha 2 aylıkken uyku düzeni oluştu. Şimdide bizi ek gıdaya yönlendirdi bebeğimin hazır olduğunu düşünüyor. Ki bende öyle düşünüyorum artık karşısında birşey yiyemez hale geldim. Ağzıma ne götürsem kendi ağzını açıyor🙈 sonuç olarak biraz erkende olsa ek gıdaya başladık biz.

3gün kuralını uyguluyorum.
1. Tadım olarak patates seçtik. Misafir gelecekti salata yapacaktım kızım içinde minik bir dilim ayırdım biraz su ile açtım ki akışkan olsun diye. Ama hiççç sevmedi öğürdü kusacaktı. Gözleri kızardı. Bende korktum bir daha denemedim. Diğer tadıma geçtim.

2. Tadım muz seçtik ( kakası çok cıvıktı) benim kız bayıldı muza. 3 günde çok güzel yedi. Hatta 3. Gün yarım muz yedi diyebilirim.

3. Tadım olarak elma verdim. Onuda sevdi güzel yedi. Sadece elma bizde biraz pişik yaptı. Krem sürünce geçti. ( elma lekesi aslaaa çıkmıyorr dikkattt)

4. Tadım olarak havuç verdim. Havucu çok sevmedi. Ama yinede yedi birazcık. Buharda haşlayarak yumuşattım ama zor yumuşuyor havuç. Herhangi bir sorunda yaşamadık havuçta.

5. Tadım olarak yoğurt deniyoruz 2 gündür. Çok severek yemiyor ama yinede yalıyor dudaklarını. Ve kaşığı ağzına götürdüğümde açıyor ağzını. Yarın yine yoğurt yicez ve çarşamba günü kabak tadımına başlamayı düşünüyorum. 😍

Benim kızım kolik bir bebek değildi. Bağırsak sorunu, gaz sorunu olmadığı için biraz daha rahat davrandım ek gıdada. Şimdilik bir sorun yaşamadık. Gönül isterdiki blw yöntemi ile başlayalım ama malesef ben o kadar yürekli bi anne değilim. Şimdilik püreden gidiyoruz ama blenderden geçirmiyor çatalla eziyorum ki pütürü yutmayı ezmeyi öğrensin.
Benim bebeğimde erken doğdu 2570 gram di çok şükür şuan toparladık 4 ay 21 günlük oldu tam 5 ay bitince bende yavaş yavaş tattırmak istiyorum siz kaç aylıkken başladınız bunlara

Bende yerimi alayım çünkü ne yedireceğime karar vermek uygulamaktan daha zor benim için kaldı bir ay 😬 hani şu sebzenin çok haşlanınca vitamini gider diye bir laf var ya o gerçek mi gerçekse vitamini gitmesin diye ne kadar haşlancak bu sebzeler🤨 bide sebzeleri hadi biliyorum da formül mama normal mama gece maması kaşık mama bunlar bana yabancı dil gibi geliyor hiç anlamıyorum bunlardan vercek miyiz?

Toplamda şimdiye kadar 5 gıda denemiş oldum.
Elma
Muz
Havuç
Yoğurt
Kabak.

Elma hafif pişik yaptı onun dışında diğerlerinde yan etki yaşamadık. Bundan sonraki sebze ne olmalı bilmiyorum 🙈 önerilerinize açığım. Birde bu cam rendeler ne güzel rendeliyormuş yaa resmen blender etkisi🤗🤗
Bizde havuç elma yoğurt muz kabak(yeşil kabak) bal kabagi (turuncu olan) brokoli (çay kasigindAn az) tattik
Armut ve patates var aklımda

Bizde 5.5 aylık olunca doktorumuzun başlamamızı söylemesiyle ek gıdaya başladık. 1 aydır mama kullanmaya başlamıştık destek olarak muhtemelen o yüzden 15 gün kadar erken başlattı. İstek olarak Aşırı hazır ek gıdaya bence ama sanırım bağırsakları henüz erken doğum kaynaklı hazır değil diye düşünüyorum. Sofrada çocuk bizim yediğimizi gördükçe ağlayarak her şeyden istiyor. Bugüne kadar yoğurt patates havuç muz elma denedik bir tek havuç sevmedi.onun dışında yoğurt çorbası içti durmayınca mecbur biraz verdim epey sevdi. Birde 2 defa hipp kavanoz mamalarından alıp verdim organik olanlardan. Biri kayısılıydı biri de ilikli kemik sulu sebzeli. Kayısılı olana bayıldı ve ek gıda kaynaklı kabız olan oğlum kakasını onu yedikten sonra çok rahat yaptı. Kavanoz mama almayı düşünmüyorum bir daha ama gün kurusu alıp haşlayıp yulafla karıştırıp vereceğim günlük. Bu şekilde bağırsakları da ek gıdayı daha rahat sindirir. Bu arada başta tadım olarak başlamıştım. Ama ek gıda da eğer çocuk istiyorsa devamını vermek gerekiyormuş isteğini azaltmamak için. Biz baya baya doyana dek yiyoruz oda kabız yapıyor sanırım 😂 o öyle iştahla ve severek yedikçe istedikçe de ben çok mutlu oluyorum. Eve dönünce balkabağı deneyeceğim umarım onuda çok sever. Arkasına da kabak ve avakado.

Ben de 5 aylikken başlamış oldum, aslında kontrolde doktorumuz 6.ayi bekletecekti ama ben başlamak istediğimi söyledim çünkü 1 ay sonra iznim bitiyor ise donucem. O zaman en azından biseyler yemeye başlamış olsun istedim, alerjiden dolayı meme mama devam ediyoruz ek gidayla birlikte mamayi bırakmak istiyorum. Dün patatesle başladık bugün 2.gun yine patates verdim, patateste 3 gün beklemicem sanırım yarın havuç denemek istiyorum 🤗
Siz suyu nasıl veriyorsunuz? Ben ebebekten bebek suyu aldım onun suluk başlığıyla verdim, avent bardağım var onun için erken sanırım, şu aşamada başka ne ile verilebilir ki

Merhba hanımlar🙃 bizde 4 ay 15 günlükken salatalık vermiştm eline sabah kahvaltı yaparken uğraş olsn dye snra bşr kaç sabah dha verdm o kdr. Smdi de araştırma yapıyorm neyi nasıl vermek dha iyi olr dye sizin topiğe rastladım🤗

X