Ege adetlerinde var mi boyle bisi? "3. Gün Gelin Evinde Kalma"

Balıkesir ama ege adeti dedikleri için konuyu öyle açtım. Annesi ve babası gelmisler
Baktim simdi Balikesirin cogu ilcesi marmara bolgesinde yer aliyomus. Izmir de yok anacim oyle bi adet. Dotumuzden ege boyledir diye degisik degisik uydurmuyoruz lutfen diye ayar cekilebilir bxbxbxb

Kızlar kizkardesim hayırlısı ile pazar günü evlendi. Oğlan tarafının memlektinde egede nikah kıyıldı. Kına düğün yapılmadı zaten büyük düğün gibi nisan yapılmıştı.

Konu şu ki pazar nikahtan sonra damat ve gelin bizim olduğunuz şehre geldiler. Damat burada çalışıyor zaten. Bugün yani perşembe günü de damadımızın annesi ve babası otobüse atlayıp kız kardeşime kalmaya geldiler. Dediklerine göre adetmis. Biz aynı şehirde gitmedik evlerine bisey de diyemedi kız. Sabah yola çıkarken haber verdiler sürpriz yapmak istedik diye. Böyle bir adet var mı acaba? Kız tepki veremedi bile egeli değiliz ama hiç duymadık daha önce üçüncü gün gelin evine kalmaya gelene. Öyle bir adet varsa boşu boşuna tavır almak istemiyor kardeşim.
Madem adet, surpriz kelimesi ne alaka?

Aslen balikesir. Sabah arayıp yola çıktık geliyoruz birazdan binicez demişler. Kardeşim de sasirinca bu adettir üçüncü gün kaynana kabineden gelir demişler. Bir hafta kalacaklarmis. Eşine demis eşi de ben bilmiyorum anlamam adetten demiş. Damat iki kardeş öbür kardeş bekar daha
Ne arsiz utanmazlar ya kusura bakma. Hangi adette kaynana gelinin ayagina gidermis.

Ege'de onca sene yaşadım, hiç duymadım bunu. Balkanlarda mesela bir adet vardı. Yeni evlenen kızı, kendi ailesinin evine geri alıp bir ay tutan ve damada sabır testi uygulayan tuhaf adetler de duydum ama bunu duymadım.
Bence kaynana oğlunu görmek istemiş, ben arsızım diyememiş de adet gelenek demiş gibi geldi.

Aileniz yeni evli çifti rahatsız etmeyelim yalnız kalsınlar siz bizde kalın diye akıp kendileri götürseler anlarlar utanırlar belki.
Ben yeni doğum yaptığımda hastaneden kalkmak bilmeyen kayınpedere rahat edemiyor gençler biz kalkalım siz bizle gelin diye kaldırmışlardı zorla anlamışlardı utanmışlardı

Aileniz yeni evli çifti rahatsız etmeyelim yalnız kalsınlar siz bizde kalın diye akıp kendileri götürseler anlarlar utanırlar belki.
Ben yeni doğum yaptığımda hastaneden kalkmak bilmeyen kayınpedere rahat edemiyor gençler biz kalkalım siz bizle gelin diye kaldırmışlardı zorla anlamışlardı utanmışlardı
Kesinlikle konu sahibi bı çok güzel bir yöntem
Ayni zamanda "biz sizin adet palavranizi yutmadik" ve
"Kızımız da sahipsiz değil istediğiniz gibi at kosturamazsiniz "demek olur bu süper olur

Eğer kardeşiniz şimdi lafını söylemezse daha çok gelir görgüsüzler direk söylesin kalmanız uygun değil desin hatta biletlerini alıp yollasın ciddiyim

Kızlar kizkardesim hayırlısı ile pazar günü evlendi. Oğlan tarafının memlektinde egede nikah kıyıldı. Kına düğün yapılmadı zaten büyük düğün gibi nisan yapılmıştı.

Konu şu ki pazar nikahtan sonra damat ve gelin bizim olduğunuz şehre geldiler. Damat burada çalışıyor zaten. Bugün yani perşembe günü de damadımızın annesi ve babası otobüse atlayıp kız kardeşime kalmaya geldiler. Dediklerine göre adetmis. Biz aynı şehirde gitmedik evlerine bisey de diyemedi kız. Sabah yola çıkarken haber verdiler sürpriz yapmak istedik diye. Böyle bir adet var mı acaba? Kız tepki veremedi bile egeli değiliz ama hiç duymadık daha önce üçüncü gün gelin evine kalmaya gelene. Öyle bir adet varsa boşu boşuna tavır almak istemiyor kardeşim.

Buyuk dugun gibi nisani ilk defa duyuyorum yani dugun yerine gecen nisani. Dugun yok ama gelin evinde kalma adeti var. Degisikmis. Masallah baya bir adetletlere baglilarmis.

Altınları alıp giderlerse bu evlilik biter zaten. Ne kardeşiniz bunu unutur ne de kocası ailesini ezdirir

Egenin büssürü yeri var bende mesela egeliyim aydin söke

Gittiler inş

Ege' de bildiğim kadarıyla yok. Kaç yıl yaşasan da değişik bir şey çıkıyor illa ki.
İzmir' de bir kere bir kına gecesinde geline pijamalarını giydirip kına yakmışlardı. Damat pijamalı gelini kına gecesi önce arabaya, sonra baba evine 3. Kata kucağında taşımıştı, onlarda adet böyle imiş.😃

X