Düğünde takılan takılar

Ben direkt sormadım aslında kendisi bi bilezik almıştı ben onu kendi takacak sandım. Onu annesine almış bana takması için. Bir bilezik de abim alacak işte diyip konuyu bitirince bende sordum sana ne kaldı takacak o zaman diye. Konu ordan açıldı.

Kendi aldiysa kendi taksin niye cebinden alip ailesi takmis gibi yapiyor ki cok sacma.

Nişanlım altın erkeğe olmaz diye yüzüğünü de sonradan gümüş olarak değiştirmişti zaten.
Evet bizde de erkeğe altın olmaz derler erkeğe altın takılmaz hiç ama arkadaşım eşine almıştı altın zincir

İyi akşamlar. Bir ay sonra düğünüm var. Bizim düğünlerde takı töreninde anne ve baba haricinde damat da takı takar. Ama nişanlımla konuştuğumda onlarda öyle bişey olmadığını ilk defa duyduğunu söyledi. Bende zorlamadım zaten nişandan düğüne kadar full her şeyi o yaptı tek başına. Size de sormak istiyorum acaba genelde mi damat düğünde takı takmaz anne babadan ayrı olarak yoksa takar mı ?
Bizde de damat takmaz. Çünkü damada takılan borçlar var 😂

bende sordum sana ne kaldı takacak o zaman diye

Direkt başlık parası için bir rakam belirlesen daha net olurmuş.

Artık ülkenin kaçıncı yılındayız, hala kadınlar kendilerine altın fiyatı biçip bunu bekliyorlar. Eskiden babalar başlık parası isterdi. Şimdi bu modern hale geldi. Birde konuya yazmışlar bu takı olayı çok iyi bir şeymiş gibi damat bunu yapar vs. Bu takı konusu yörelerden geleneklerden bağımsız modern başlık parası haline getirildi şaka gibi insanlar altın bekliyorlar.

Direkt başlık parası için bir rakam belirlesen daha net olurmuş.

Artık ülkenin kaçıncı yılındayız, hala kadınlar kendilerine altın fiyatı biçip bunu bekliyorlar. Eskiden babalar başlık parası isterdi. Şimdi bu modern hale geldi. Birde konuya yazmışlar bu takı olayı çok iyi bir şeymiş gibi damat bunu yapar vs. Bu takı konusu yörelerden geleneklerden bağımsız modern başlık parası haline getirildi şaka gibi insanlar altın bekliyorlar.
Ay ne alaka yaaa iyice abarttınız. Siz takmayın veya taktırmayın olur biter. Yapanlara da bu şekilde tepki vermeniz ne kadar doğru fiyat biçmek vs.

İlk defa duydum böyle bir şey. E adam o akşam kocan olmayacak mı? Aldığı her kuruş zaten sizin aile bütçeniz 😅 anlamadım ben olayı. Takı dediğimiz yeni evlenen çiftin hayatını kurarken biraz rahatlamalari için kurulmuş bir kredi sistemi değil mi🤔 zaman içinde aileler birilerine ufak ufak takıyor, sonra onlar toplu geri geliyor falan. Bana çok saçma geldi eşin takı alması düğün için.

Ay ne alaka yaaa iyice abarttınız. Siz takmayın veya taktırmayın olur biter. Yapanlara da bu şekilde tepki vermeniz ne kadar doğru fiyat biçmek vs.

Yazdığımın yanlış tarafı yok, bu tip şeyler modern başlık parası. Gayet açık açık "benle evleniyorsan takı alacaksın" diyorsunuz. "benim evlilik için ederim bu" demek oluyor bunlar. Maddiyat üzerine evlilik kuruyorsunuz. Sevgililik, hayatı beraber geçirme isteği böyle maddiyat üzerine kurulmaz.

İyi akşamlar. Bir ay sonra düğünüm var. Bizim düğünlerde takı töreninde anne ve baba haricinde damat da takı takar. Ama nişanlımla konuştuğumda onlarda öyle bişey olmadığını ilk defa duyduğunu söyledi. Bende zorlamadım zaten nişandan düğüne kadar full her şeyi o yaptı tek başına. Size de sormak istiyorum acaba genelde mi damat düğünde takı takmaz anne babadan ayrı olarak yoksa takar mı ?

Hep adetler damada işliyor nedense

Yazdığımın yanlış tarafı yok, bu tip şeyler modern başlık parası. Gayet açık açık "benle evleniyorsan takı alacaksın" diyorsunuz. "benim evlilik için ederim bu" demek oluyor bunlar. Maddiyat üzerine evlilik kuruyorsunuz. Sevgililik, hayatı beraber geçirme isteği böyle maddiyat üzerine kurulmaz.
Dediğiniz şeyler doğru ama bunları diyene. Ben nişanda bile takı lafı yapmadım kendileri gitti aldı ne aldilarsa geldiler nişanda gördüm takılınca alınanları. Asla şu bilezik bu kolye olsun demedim bu kadar altın olmazsa evlilik olmaz da demedim. Aramızda bu konu açıldığında da illa şu olacak demedim. Herkesin geleneği farklıdır diye soracak da pek çevrem olmadığı için buraya açtım konuyu.

Babası vefat ettiği icin annesinin takacağı bileziği bile kendi alan nişanlıdan da ayrıca takı beklemeye de hic gerek yok. Bunu dert etmeniz bile gereksiz bence.
Kesinlikle bende böyle düşünüyorum zaten yüklenmek asla istemem. Bütün stresi sıkıntıyı beraber çekicez zaten ki borçla harçla da biseyler alsın istemem sırf taksın diye. Ben kendi akrabalarımım düğünleri dışında hiç başka bi yerde bulunmadım o yüzden buraya sormak istedim o kadar bazıları ne kadar yanlış anladı oysa ki.

Benim eşim düğünde Osmanlı tuğralı kolye ve de ayriyeten set takmıştı ( yüz görümlüğü de derler ) ailesi de 6 tane bilezik taktı 25 gr dan bence tamamen isteğe bağlı bişey bu , içinden gelmesi lazım ...

Takmaz diye biliyorum bana takılmadı çevremde kimsede de duymadım takıldığını

X