Down sendromlu bebeğimi aldırmalımıyım yardım edin

arkadaşımın bebeğine de down sendromu dediler ama çok sağlıklı bir evladı var hiçbir şeyi yok. Teyzemin çocuğuna yani yeğenim için sakat olur aldır diye çok söylemiş gitmedği prof kalmamış , sapasağlam oğlu var ... Bilemedim size yük gibi gelmeyecekse zorlanmayacaksanız kıymayın o cana derim.

Madem evlat edinmeyi düşünüyorsunuz neden 2. Çocuk planları yapıyorsunuz direkt evlat edinin ? Yok ama asla olmayacak şeyleri şov yapmak daha kolay.
Kime şov sana mı ? Sen kimsin ? Ben kimim ? Ben sizi tanımamm siz beni tanımazsınız size şov yapınca ne kazanacağım ama demekki sen bazı şeyleri boş konuşuyorsun ki benide öyle sandın aldırış etmiyorum konu sahibinin konusunu temiz birak

arkadaşımın bebeğine de down sendromu dediler ama çok sağlıklı bir evladı var hiçbir şeyi yok. Teyzemin çocuğuna yani yeğenim için sakat olur aldır diye çok söylemiş gitmedği prof kalmamış , sapasağlam oğlu var ... Bilemedim size yük gibi gelmeyecekse zorlanmayacaksanız kıymayın o cana derim.
Düşüncenizi söylediniz saldıranlar olcak dikkat edin 😄

Karar sizin 2 tane evladınız varmış zaten,böyle bir sorumluluğu almak zordur.
Yarın bir gün sizlere birşey olduğu zaman tek başına kalacak hayat idamesini nasıl sağlayacak ki.
Kardeşlerinin olmasını garanti etmeyin sakın,ilerisi neler getirir bilinmez.

Bu Allah'ın size verdiği bir imtihan. Neden aldirasiniz ki?
Benim akrabam doğduktan sonra en fazla 1 yıl yaşayabilir dedikleri bebeğini bile aldırmadı ve doğurdu çocuğa öyle baktı ki 7 yaşına kadar yaşadı. Ne konuşuyordu ne kimildiyordu ama annesi sanki çocuk konuşur gibi bir sohbet ederdi şaşırır kalırsın.
Sen şanslısın ki böyle olacağını şimdiden öğrendin. Senin yapacağın ona nasıl eğitim vereceğini, gelişimlerinin nasıl gittiğini ve tabii ki gidebileceği özel kursları okulları arastirman olacak.
Allah sana kolaylık versin, kimse kolay olacak diyemez, elbet zorlukları olacak ama ne olursa olsun şunu unutma o senin 3. Çocuğun olabilir ama sen onun ilk ve tek annesisin :KK200:

Üstte bir arkadaş ne güzle yazmış. Oturun eşinizle güzelce konuşun. Ona bakacak sizlersiniz.

41 yaşındayım 2 kızım var ailede geçmişte down sendromlu kimse yok 5 aylık hamileyim amniyosentez sonucun down sendromlu çıktı bebeğimi aldırmaya kıyamıyorum ve sakat denilen bir çok çocuğun sağlıklı doğduğu söyleniyor Allah büyük diyorum içim acıyor sizce ben napmalıyım 1 hafta vaktim var bunu yapmak istemiyorum fikir verin

bunun kararini sadece karı koca olarak eşinizle vermelsnz.

40 yil önceki teknolojiyle bugünı bir tutuyorlar
Ama öyle düşünmeyin işte benim yengemin ikizi olcaktı ikizin biri öldü diğerinede 100% özürlü olucak dediler maşallah şimdi çok iyi yanıla biliyor doktorlar canım ama test sonuçlarıysa bilemem de o ultrason da hepsi doğru olmaya biliyor

Halk arasında öyle deniliyor bu benim mi uydurmam ? 😆 ayrıca down sendromlu çocuklar çok tatlı bence çokta akıllılar maşallah
Halk arasinda dezavantajli bireylere "baska dunyadan" gozuyle bakiliyor, halk boyle dusunuyor ve davraniyor diye dogru kabul etmemiz ya da ayna gorevi gormemize gerek yok.

41 yaşındayım 2 kızım var ailede geçmişte down sendromlu kimse yok 5 aylık hamileyim amniyosentez sonucun down sendromlu çıktı bebeğimi aldırmaya kıyamıyorum ve sakat denilen bir çok çocuğun sağlıklı doğduğu söyleniyor Allah büyük diyorum içim acıyor sizce ben napmalıyım 1 hafta vaktim var bunu yapmak istemiyorum fikir verin lütfen
Rabbim sana onu verdiyse vardır bir bildiği.. Tabi ki karar senin onunla ilgilenecek olan sensin ben burda ne desem anlamsız.. Sadece kendi fikrimi belirtiyorum.. Ama ben olsaydım asla aldırmazdım.. Down sendromlu diye yaşamaya hakkı yok mu bu bebeklerin? Üstelik sizin bir parçanız.. Biraz araştırma yapım down sendromlu bebek sahibi aileler ile iletişime geçin bakın göreceksiniz sizde yapabilirsiniz..

Bundan bir önceki hamileliğimde 12. Haftamda bebeğimin trizomi 18 denen Edward sendromu olduğunu öğrendim.. Bizde başta down olabilir diye düşündük ama ne olursa olsun aldırmayacaktım zaten.. Trizomi 18 olduğunu öğrendiğimde dünya başıma yıkıldı.. Yaşamla bağdaşmayan bir kromozom bozukluğu dediler ya karnında ölecek ya doğup ölecek, en fazla 1 sene yaşar dediler gebeliği sonlandıralım dediler ama baktım elleri kolları hareket ediyor, kalbi pıtı pıtı atıyor.. Şimdi ben onu aldırsam Allaha "ben senden evlat istedim sen bana bunu verdin bunu beğenmedim canını alıyorum sonra inşallah daha iyisini bana nasip edersin" demek gibi birşey olduğunu hissettim.. Asla aldırmadım.. Vardır bir bildiği dedim.. 18. Haftamda beni terk etti zaten dayanamadı kuzum.. Eğer aldırsaysım çok çok pişman olurdum kahrolurdum asla unutamazdım.. Sizin bebeğiniz yaşayacak bir bebek.. Bence yaşama hakkını elinden almayın.. Bu sadece benim fikrim belki yanlış düşünüyorum bilemem tabi ki karar sizin..

Bize de soylemislerdi ama hic aldirmayi düşünmedik.cok sukur sapa saglam kizim var. Ne gelirse allahtan kabulümüz dedik. Sağlıklı olunca evlat, engelli olunca mi gozden cikaralicak bir varlık olsun. Aldirdiniz diyelim ya diger cocuklariniza birsey olsa ve engelli olsalar. Engelli olacagina ölmesini mi tercih edeceksiniz onlarin. Hayir. O zaman karninizda ki bebegi de aldirmayin. Zaten allah istedikten sonra 1 gun yasatip alir yanına. Siz gönlünüzü hep ferah tutun. Kolay olmayacaktir ama onun da sizin icin bir mükafatı olacaktir. Hem guzel bir egitimle, okuyan, calisan hatta evlenen bile var.

Sakın aldırma diyenler var hayret ediyorum bunu nasıl söyleyebiliyorlar.Çocuğa bakacak olan kendisi bir ömür onunla yaşayacak olan kendisi bu insanlar değil ki.Hem gerçekten başına gelmeden öyle kolay ki bunu kolay dile getirmek.şimdi allah korusun konu sahibine birşey olsa geride kalan çocukları bakmak zorunda olacak.Onlara danıştı mı siz bakar mısınız diye.Ya da özel ilgi isteyen bir çocuk olacak diğerlerinin vebaline girip tüm ilgiyi bu çocuğuna verip mi kurtaracak ahiretini.Evet bi de aldırıp vicdan azabı çekmek var çok çok zor bir karar rabbim doğru yolu göstersin ona.Burada hiç birimizin haddi değil aldır veya aldırma demek ama iyi düşanmesi lazım.Konu sahibi bence konusunu kapatsın kendi kararını kendi versin.
Konu sahibi elbette kendi kararını kendi verecek.. Burada oylama yapıp çoğunluğa uyacak değil ki.. Belli ki fikir almak için konuyu açmış.. Her iki şekilde vereceği kararın sadece kendisini bağladığını da biliyor bence.. Sizde hayret ediyorum aldırma diyenlere falan demişsiniz? Neden ki burada insanların kendi fikri aldırmama yönünde olamaz mı? Ki bende bu fikirdeyim o yüzden yazma gereği hissettim. Benimle zıt fikirde olan arkadaşlarıma da asla hayret etmiyorum çünkü her fikrin bir dayanağı var.. Hepsinin de kendi içinde bir mantığı var.. Bu karar hassas bir karar elbette ama kimse kimseye diretmiyor ve de konu sahibi kararı bizlere bırakmadı zaten.

41 yaşındayım 2 kızım var ailede geçmişte down sendromlu kimse yok 5 aylık hamileyim amniyosentez sonucun down sendromlu çıktı bebeğimi aldırmaya kıyamıyorum ve sakat denilen bir çok çocuğun sağlıklı doğduğu söyleniyor Allah büyük diyorum içim acıyor sizce ben napmalıyım 1 hafta vaktim var bunu yapmak istemiyorum fikir verin lütfen
Çok hassas bir konu. Cevaplamak burada bize düşmez. Yorum yapanların da down sendromuyla ilgili bilgisi yok.

Önce araştırmanızı yapın. Down sendromlu bireylerin yaşadığı sağlık sorunlarının neler olduğunu okuyun. Sonra yaşadığınız şehirde eğitim verebilecek kurumlar var mı araştırın. Eşinizle oturup konuşun

X