donasyona karar vermek...

yesyesim

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Mart 2017
16
7
39
merhaba. yumurta donasyonu olanlar ya da yaptırmak isteyenler nasıl karar verdiniz?
1- genleri bizden olmuyor ya bu canınızı sıkmıyor mu? yani ya salak birinden alınırsa ve çocuğumuz algıları kapalı bir şey olursa. ne bileyim sanattan, matematikten falan anlamazsa..
2- çocuk ileride bunu duyarsa bize hesap sormaz mı?
3- zeytin ağacını izledim. aile diziminde falan bu çocuk ne yapacak?
4- başkasının genleri ya kendi çocuğumuz gibi sever miyiz?

genleri bizden olmuyor ya bu canınızı sıkmıyor mu? yani ya salak birinden alınırsa ve çocuğumuz algıları kapalı bir şey olursa. ne bileyim sanattan, matematikten falan anlamazsa..

Yani bu okuduğumla bence donasyon’a hazır değilsiniz. Mesela sizin ve eşinizin genleriyle de algıları kapalı bi çocuk olabilir, annelikte önemli olan evladını olduğu gibi kabul etmek. Bence benimseme konusunda sıkıntı yaşarsınız

evet hazır değilim bunu biliyorum çünkü bu sorular aklımda hep. işte hazır olanlar nasıl yapıyor onu merak ediyorum..

evet hazır değilim bunu biliyorum çünkü bu sorular aklımda hep. işte hazır olanlar nasıl yapıyor onu merak ediyorum..

İçgüdüsel bence. Yani birçoğunun bu düşünceleri takılmayın aklına bile getirmediğini düşünüyorum.
Mesela şöyle örnek vereyim; ben tüp bebekle ikiz annesi oldum, bunu belirtme sebebim anneliği gerçekten çok istiyordum, hatta çocukluk hayalimdi.

2,5 yaşındalar şuan ve ben 2,5 yıldır rahat uyku yüzü görmedim. 28 yaşındayım ama 3 yıl önceki fotoğraflarımda gözlerimden fışkıran pırıltılar yok. Kocamla iki sohbet etmem için o gün çok yorulmuş olmamamız ve çocuklarımın müsaade etmesi gerekiyor.
Bazen her şey o kadar üst üste geliyor ki gerçekten oturup ağlıyorum “niye böyle çocuklarım” diye.

Halbuki çocuklarım normal ama ağır geliyor yorgunluk bazen, birçok anne de böyle.
bunu kalben anneler, donasyonla anne olanlar da yaşıyordur tabii ki ama eğer bu düşünceleri atmazsanız -ki ben tavsiyelerle değil de içgüdüsel olacağını düşünüyorum.- mesela böyle çıkmaza girdiğinizde “zaten benim genlerimi taşımıyor” dediğiniz anda hem kendi hem eşinizin hemde o çocuğun hayatını zehir edersiniz.

Donasyon olmadan olma şansı yok mu bebeğinizin?

İçgüdüsel bence. Yani birçoğunun bu düşünceleri takılmayın aklına bile getirmediğini düşünüyorum.
Mesela şöyle örnek vereyim; ben tüp bebekle ikiz annesi oldum, bunu belirtme sebebim anneliği gerçekten çok istiyordum, hatta çocukluk hayalimdi.

2,5 yaşındalar şuan ve ben 2,5 yıldır rahat uyku yüzü görmedim. 28 yaşındayım ama 3 yıl önceki fotoğraflarımda gözlerimden fışkıran pırıltılar yok. Kocamla iki sohbet etmem için o gün çok yorulmuş olmamamız ve çocuklarımın müsaade etmesi gerekiyor.
Bazen her şey o kadar üst üste geliyor ki gerçekten oturup ağlıyorum “niye böyle çocuklarım” diye.

Halbuki çocuklarım normal ama ağır geliyor yorgunluk bazen, birçok anne de böyle.
bunu kalben anneler, donasyonla anne olanlar da yaşıyordur tabii ki ama eğer bu düşünceleri atmazsanız -ki ben tavsiyelerle değil de içgüdüsel olacağını düşünüyorum.- mesela böyle çıkmaza girdiğinizde “zaten benim genlerimi taşımıyor” dediğiniz anda hem kendi hem eşinizin hemde o çocuğun hayatını zehir edersiniz.

Donasyon olmadan olma şansı yok mu bebeğinizin?
yok gibi.. iyi bir doktor bulmam gerekiyor belki de. kesin olmayacak demesi gerekiyor belki de doktorun.
bilmiyorum, çok yorucu bi süreç.

Donasyon yoluyla da olsa evlat edinme yoluyla da olsa insan her türlü evladını sever.

Evlat diyorum çünkü dikkat ediyorum insanlar evcil hayvanlarına bile evlat gözüyle bakıyor.

Sana muhtaç bir yavruya emek veriyorsun elbette sevilir.

Gen,aile dizilimi konuları hakkında bir bilgim yok.

Donasyon yoluyla da olsa evlat edinme yoluyla da olsa insan her türlü evladını sever.

Evlat diyorum çünkü dikkat ediyorum insanlar evcil hayvanlarına bile evlat gözüyle bakıyor.

Sana muhtaç bir yavruya emek veriyorsun elbette sevilir.

Gen,aile dizilimi konuları hakkında bir bilgim yok.
2 tane kedim var çok haklısınız onları "annesinin bi tanesi diye seviyorum" evlat edinme fikri de güzel. işte burada diyorum ki eşimin genleri ya da soyu bu kadar önemli mi çoğalsın devam etsin diye başkasının genini alıyorum. gidip evlat edinelim ikimizden de olmasın.

Burda bi kadin vardi, onunda senin gibi endise vardi. Simdi dogmuslar ve cok sevmis. Korkularink anliyorum ama oldugundada cok seveceksiniz inanin

2 tane kedim var çok haklısınız onları "annesinin bi tanesi diye seviyorum" evlat edinme fikri de güzel. işte burada diyorum ki eşimin genleri ya da soyu bu kadar önemli mi çoğalsın devam etsin diye başkasının genini alıyorum. gidip evlat edinelim ikimizden de olmasın.
O kararı kendiniz verirsiniz,bilemem.

Ebeveyn olmak başlı başına zor bir iş.

Hiç kimseye tavsiye verebilecek durumda değilim.

merhaba. yumurta donasyonu olanlar ya da yaptırmak isteyenler nasıl karar verdiniz?
1- genleri bizden olmuyor ya bu canınızı sıkmıyor mu? yani ya salak birinden alınırsa ve çocuğumuz algıları kapalı bir şey olursa. ne bileyim sanattan, matematikten falan anlamazsa..
Öncelikle psikolojik olarak bu sürece hazır olmadığınız belli guvendiginiz bir doktor yönlendirmesi ile ilerleyebileceginiz bir süreç bu, kendinizi iyi hissettiğinizde başvuru yapın.
Normal doğum dahi olsa baba geninin daha baskın olduğunu söylemişti bana hemşire.
Çok şüpheye düşerseniz de yumurta donasyonu yapacaksanız eğer,bağışçı donora genetik tarama yaptırabilirsiniz zeytin ağacı filminden şüpheye düşmek yerine bebeğinizin sma gibi genetik hastalıktan korumak için önlem amacı ile yapılıyor genelde

1.) her şey gen değil annelik duygusuyla bunu yapıyoruz. Mezun olduğu okul bile donörün size denk seçiliyor kan grubuna kadar.
2.) çocuk bunu duysun istemiyprsanız kocanızla ömür boyu sırrınız olarak kalmalı bu çok önemli
3.) her sene yeni şeyler çıkıyo bizim de atalardan gelme nelerimiz var napalım çekiyoruz yani 😀
4.) ben bu yolla ikizleri kaybettim o an canım umrumda değildi sevmek ne kelime

Bu düşüncelerle donasyon yaptırmayın derim. Doğacak çocuklara çok yazık olur ...

Henüz hazır değilsiniz gibi görünüyor, bence bekleyin. Sizin de şahane süper zeka genleriniz yoksa böyle endişelere de gerek yok, her çocuk matematiğe, sanata ilgi duymayabilir veya yeteneği olmayabilir. Bu ülkede ortalama bir zekaya sahip olmak bile cehennem ayrıca. Aile dizimi diye bir şey yok, bilimsel temeli olmayan hiçbir şeye inanmamak gerekiyor. Fakat psikoloji diye bir bilim dalı var, çocuğa bunları yansıtacaksanız ciddi sıkıntılara sebep olabilirsiniz. Gerçekten istediğiniz ve emin olduğunuz zaman yaptırmakta fayda var. Evlat sahibi olmak isteyip olamamak çok zor, umarım en kısa sürede hayırlısıyla gebe kalırsınız.

Şimdi bu sorular aklınızı kurcalıyor ama ilerde donasyon yaptırıp doğurduktan sonra da kafanızı kurcalamaya devam ederse o yavrunun vebalini nasıl vereceksiniz? Sonuçta o istemedi dünyaya gelmeyi. Aksiyon almadan önce kendinizi tamamen bir yavruya adayacaginiza hazır hissetmelisiniz. Bu kendi genlerinizi taşıyacak olan evladınız için de, donasyonla sahip olacağınız evladınız için de geçerli. Ama eğer ki hamilelik, emzirme duygularını tatmak istiyorum o yüzden donasyonla evlat sahibi olmak istiyorum derseniz de inanın ki hayatınızın çok kısa bir döneminde yaşayacaksınız bu fizyolojik duyguları ve sonra zaten unutacaksınız, zorluğu da cabası...o yüzden hayatta kimsesi kalmamış bir çocuğu evlat edinmeniz daha güzel bir şey fikrimce.

Merhaba, merak ettim acaba karar verdiniz mi, yaptırdınız mi diye? Sizinle aynı durumdayım şu an, yillardir çocuk için tedaviler deniyoruz, gitmediğimiz doktor kalmadı, en son gottigimiz 3 değişik doktor test sonuçlarıma bakarak, yumurta donasyonu önerdi ve bu fikre ısınamadım ama çocuk sahibi olmayı da çok istiyoruz tek çare de bu olduğu için eşimi ikna ettim ama korkularım var, sizinkine benzer endişelerim var yani hiç tanımadığımız birinin yumurtasıni alma kararı nasıl verilir?
Teşekkürler

Merhaba, merak ettim acaba karar verdiniz mi, yaptırdınız mi diye? Sizinle aynı durumdayım şu an, yillardir çocuk için tedaviler deniyoruz, gitmediğimiz doktor kalmadı, en son gottigimiz 3 değişik doktor test sonuçlarıma bakarak, yumurta donasyonu önerdi ve bu fikre ısınamadım ama çocuk sahibi olmayı da çok istiyoruz tek çare de bu olduğu için eşimi ikna ettim ama korkularım var, sizinkine benzer endişelerim var yani hiç tanımadığımız birinin yumurtasıni alma kararı nasıl verilir?
Teşekkürler
Merhaba bende donasyon yaptırmaya karar verdim ama yeterli bilgi bulamıyorum. Doktor arayisindayim. Aslında ben olaya organ nakli gibi bakıyorum ya da kendimi öyle rahatlatiyorum. Başka bir seçeneğim yok çünkü

Bakış açınizi beğendim, aslında hala bir umut yolu olduğu için şükür etmeliyiz! Umarım istediğiniz gibi içinize sinen bir doktor bulursunuz. Biz HİT ile görüştük, cocuguna orada kavuşmuş bir tanidigimizin tavsiyesi üzerine gittik. Belki size ilham olur araştırmak için. ☺️

Bakış açınizi beğendim, aslında hala bir umut yolu olduğu için şükür etmeliyiz! Umarım istediğiniz gibi içinize sinen bir doktor bulursunuz. Biz HİT ile görüştük, cocuguna orada kavuşmuş bir tanidigimizin tavsiyesi üzerine gittik. Belki size ilham olur araştırmak için. ☺️
Teşekkür ediyorum bende brithis ve hit ile görüştüm ben hit te karar kıldım bu ay gerekli tetkikleri yaptirip gelecek ay başlamak istiyoruz tabi nasip olursa🥹😊

X