Mutfak Püf Noktaları Dolmalarının üzerine domates kapatmak

Ben zeytinyağlı yapıyorum dolmayı, etli yapsam ben de çiğden koyarım.
Biberlerin altını bende deldim, domateside küçük koydum güzel oldu.

canım ocakta biraz pişirir sonra dolmaları borcama sıralar tencerede kalan suyuda ilave eder fırında normal yemek pişirme ayarında üstleri kızarana kadar pişiririz harika kokulu olur denemeni tavsiye ederim

aşk kırıntısı canım bi dahakine dolmaları yapmadan önce hangi sebzeleri kullanacaksan onları içlerini çıkardıktan sonra az yağda biraz öldür öyle doldur içlerini bu şekilde çok harika oluyo canım...

dolmanın içini tıka basa doldurma. bastırmadan biraz seyrek koy. kısık ateşte pişir. istersen ufak 1-2 tane de delik aç doldurmadan önce. birde üzerine sıcak su ilave et pişirirken.

aşk kırıntısı bende senın gıbı dolma bıberı bır turlu guzel yapamazdım ya cıg kalırdı ıcı yada cok pışerdı he bırde bıber dolmaları cıg kalırdı ama bu yıl harıka dolma yapıyorum elıne al ısır ve afıyetle ye şimdı tarıfını yazayım ıstersen bır dene derım:)

malzemeler

ıkı bardak pırınc
ıkı buyuk sogan(sogan bol olunca lezzet verıyor)
ıkı domates
salca
maydonoz
kımyon
karabıber
tuz
dortbucuk beş bardak su

yapılışı

soganları yag ıle bırlıkte kavur, pırınclerı ılave et kavur (cok fazla kavurma) salçayı koy bır ıkı karıştır, baharatları koy karıştır, kucuk kucuk dogranmış domateslerı koy kavur ıkı bardak suyu ılave et bır ıkı karıştır, az bır su kala altını kapat suyu ceksın, dolmalık bıberlerı (hanı şu uzun dolmalık bıber gıbı bıberler varya kızartmak ıcın alınan ben onların buyuklerınden secıp yapıyorum lezzetlı oluyor) catalla alttan batır, ıclerını tuzla karışımı doldur doldururken kaşıkla yada ellerınle bastırma ne kadar alırsa ben koyduktan sonra şöööyle dolmalık bıberlerı sag sol sallıyorum yetıyor:) uzerlerıne patates koyuyorum tepsıye yerleştırıyorum dolmalık bıberlerın uzerıne sıvıyag gezdırıyorum, pırınclerı kavurdugum tavaya su ve tuz eklıyorum sonra tepsıye dızılmış olan dolmalık bıberlerın uzerıne dokuyorum (ıstersenız salca ekleyebılırsınız suyuna) dolmalık bıberler sararana kadar ocakta kaynatıyorum (her ıkı tarafınıda sararana kadar kaynatıyorum orta ateşte) sonra fırına verıyorum uzerlerı kızarana kadar tutuyorum bıttııı:)

Son düzenleme:
aşk kırıntısı bende senın gıbı dolma bıberı bır turlu guzel yapamazdım ya cıg kalırdı ıcı yada cok pışerdı he bırde bıber dolmaları cıg kalırdı ama bu yıl harıka dolma yapıyorum elıne al ısır ve afıyetle ye şimdı tarıfını yazayım ıstersen bır dene derım:)

malzemeler

bır bardak pırınc
ıkı buyuk sogan(sogan bol olunca lezzet verıyor)
ıkı domates
salca
maydonoz
kımyon
karabıber
tuz
dertbucuk beş bardak su

yapılışı

soganları yag ıle bırlıkte kavur, pırınclerı ılave et kavur (cok fazla kavurma) salçayı koy bır ıkı karıştır, baharatları koy karıştır, kucuk kucuk dogranmış domateslerı koy kavur ıkı bardak suyu ılave et bır ıkı karıştır, az bır su kala altını kapat suyu ceksın, dolmalık bıberlerı (hanı şu uzun dolmalık bıber gıbı bıberler varya kızartmak ıcın alınan ben onların buyuklerınden secıp yapıyorum lezzetlı oluyor) catalla alttan batır, ıclerını tuzla karışımı doldur doldururken kaşıkla yada ellerınle bastırma ne kadar alırsa ben koyduktan sonra şöööyle dolmalık bıberlerı sag sol sallıyorum yetıyor:) uzerlerıne patates koyuyorum tepsıye yerleştırıyorum dolmalık bıberlerın uzerıne sıvıyag gezdırıyorum, pırınclerı kavurdugum tavaya su ve tuz eklıyorum sonra tepsıye dızılmış olan dolmalık bıberlerın uzerıne dokuyorum (ıstersenız salca ekleyebılırsınız suyuna) dolmalık bıberler sararana kadar ocakta kaynatıyorum (her ıkı tarafınıda sararana kadar kaynatıyorum orta ateşte) sonra fırına verıyorum uzerlerı kızarana kadar tutuyorum bıttııı:)

Bende bol soğanlı yapıyorum, benim sorun domatesteymiş, çok büyük doğruyormuşum ve hava almayınca şişmiyormuş pirinçler, şimdi çok güzel artık. Teşekkür ederim canım.:içelim:

Dolmaların üzerine domates kapatma nedeni, zaten ağız kısmındaki pirinçlerin de iyi pişmesi değil mi?
Ben sebzelerin kendi orjinal kapaklarını kullanmaya çalışıyorum ama bazen de renkli olsun diye domates kullanıyorum. Domatesin mümkün olduğunca dış yüzeyini kullanmaya çalışıyorum. İçini de rendeleyip dolmanın üzerine döküyorum.

iç malzemesini az suyla biraz pişiriyorum ben sonrada sıcak suyu domates kapaklı dolmaların üzerine gezdiriyorum çok nefis oluyor

X