Doktorun verdiği ilaçlarda folik asit yok?

esen55

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Haziran 2008
121
0
41
arkadaşlar 1 aylık hamileyim. doktor bana progeston ve megadyn verdi. progestonun ne ilacı oldğunu ben pek anlayamadım. megaydn in üstünde multivitamin ve mineral yazıyo acaba bana doktor neden folik asit vermedi. folik asitin çok önemli olduğunu biliyorum. size de bu ilaçları veren oldumu. yani bu progestonu kullanan varmı aranızda. kafam karıştı da benim..

ben kullanmadım ama kullananlar cok fazla sanırım düşük olmasın diye kullanılan bi ilaç

cnm her doktor folik asit vermiyor doğal yoldan alınması taraftarı olanlar var ben öncesinde kullanıyordum zaten dr bana ilk 3 ay folik asit kullandırdı ama dr vermediyse kullanma bence yoğurdun suyunda folik asit kaynıyor bol bol yoğurt ye, yeşillik ve balık ye. bu arada bana da progeston verdi müthiş uyku yapıyor ama düşük olmasın diye herkese veriyorlar sakın panikleme bende hiçbir sorun olmamasına rağmen dr progeston vermişti megadyn i bilmiyorum duydum ama kullanmadığım için hatırlamıyorum prospektüsünde bişey yazmıyor mu?
dr.una güven o ne derse yap her dr aynı davranmayabiliyor benm bir arkdşma da dr folik asit vermemiş ve folik asitin hamilelik öncesi işe yaradığını söylemiş.

bana geçen hafta daha multivitamin verdi, bulantın varsa belki böylece takviye etmek istemiştir. bilmiyorum. ben bu arada 5. ayıma girdim ama herkes bir olmaz kendini kimseyle kıyaslama.

megadyn multivitamin zaten.içeriğini okursan canım görürsünki günlük alman gereken miktar zaten mevcut megadynin içinde.
bende megadyn içtim hamileliğimde.progestanıda kullandım.o da düşük önleyici bir ilaç.
iksini d egönül rahatlığıyla kullan

megadyn ne bilemicem ama progesteron bebegin rahimde daha iyi tutunmasini saglayan olasi düsük tehlikelerine karsi verilen bir hormon..bebege bir zarari yok..hamilelikte zaten progesteron hormonu salgilaniyo ama bazi kadinlarda az salgilanip düsük riski olusturuyo..doktorun bunu engellemek icin takviye yapmis olabilir

hamile kalmadan önce farklı sebeplerden dolayı doktora gitmiştim bebek düşündüğümü söyleyince folik asit vermişti 3 ay kullanmıştım
sonrasında hamile kaldım ve başka bir doktora gittim doktorum folik asit ateşlenmeye ve herhangi agrılar için minesot ve bulantı önleyici dıramamine vermişti

sonrasında 7. haftamda kanamam oldugu için progestan kullanmıştım düşük önleyici ( acayip uyku yapıyo doğrudur )

ama Bebeğim dergisinde okumuştum daha önce düşük yapmamış ve düşük tehlikesi olamayn anne adaylarına düşük olmasın zihniyeti ile ilacın kullanılmaması gerekir diye yazıyodu yani daha önce herhangi bir düşüğün yoksa ve şuandada düşük tehliken yoksa neden vermiş anlayamadım
megadayn a gelince megadayn protanal multivitamin bazı doktorlar folik asit yerine megadayn veriyolar

peki bişey sorucam progestanı günde kaç tane içiyosun ?

canım vitamin ve düşül için ilaç vermiş doktorun sana folikasit çok pahalı değil doktorun vermesede kulanabilirsin.yada ceviz ve balıkla takviye edebilirsin

canim bebegin siki tutunsun bir aksilik cikmasin progesteron eksikliginden dolayi progestan vermistir.

diger dedigin ilac da multivitaminmis. iceriginde zaten senin gunluk ihtiyacin olan tum vitaminler , folik asit de dahil- fazlasi ile mevcut. bu vitamini alirken yalniz suna dikkat et. demir cok onemli. demir kalsiyumla beraber olunca birbirinin etkilerini azaltiyor. o sebeple sut yogurt vs yediysen 2-3 saat sonra multivitaminini ic.

canim baska bir nokta da orada vitaminler yazilidir. ve elinde tuttugun ilacin bu ihtiyacin yuzde kacini sagladigi yazilidir.

atiyorum mesela kalsiyum. kalsiyum ihtiyacinin yaninda %19 yaziyorsa, bu senin geride kalan %81 lik ihtiyaci disardan alman gerektigini gosteriyor. onun icin yuzdelerine bak. eksikleri disardan alacagin besinlerle destekle. ornegin 3 bardak sut ic gibi. bu bir misaldi. sen kendi ilacina gore uygula.

arkadaslardan biri ceviz ve balik yazmis. bu da cok onemli omega 3 icin ama abartma. cunku ceviz cok kilo yapar. gunde 2 tane ceviz yemen yeterli. avusla yersen 3 ay sonra davul gibi olursun soyleyeyim. fazlasi sana kilo olarak doner.

bir de haftada 1-2 defa balik yemeye calisin mumkun olursa.

kızlar cevaplarınız için çok teşekkürler. megaydn in prospektüsünü okudum folik asit içeriyo zaten. o yüzden artık tedirgin diilim.

hamile kalmadan önce farklı sebeplerden dolayı doktora gitmiştim bebek düşündüğümü söyleyince folik asit vermişti 3 ay kullanmıştım
sonrasında hamile kaldım ve başka bir doktora gittim doktorum folik asit ateşlenmeye ve herhangi agrılar için minesot ve bulantı önleyici dıramamine vermişti

sonrasında 7. haftamda kanamam oldugu için progestan kullanmıştım düşük önleyici ( acayip uyku yapıyo doğrudur )

ama Bebeğim dergisinde okumuştum daha önce düşük yapmamış ve düşük tehlikesi olamayn anne adaylarına düşük olmasın zihniyeti ile ilacın kullanılmaması gerekir diye yazıyodu yani daha önce herhangi bir düşüğün yoksa ve şuandada düşük tehliken yoksa neden vermiş anlayamadım
megadayn a gelince megadayn protanal multivitamin bazı doktorlar folik asit yerine megadayn veriyolar

peki bişey sorucam progestanı günde kaç tane içiyosun ?

canım günde 3 kere içiyorum progestanı

X