Doğum Sonrası Depresyon mu?

gkrgl

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
13 Ağustos 2024
24
7
32
Merhaba 2.5 aylık bebeğim var ve sanırım doğum sonrası depresyon yaşıyorum. Sezeryan ile doğum yaptım ve İlk haftalar hiçbir sorunum yoktu. Doğumdan korkardım ama o bile korktuğum kadar zor olmamıştı. Bebeğimi sahiplendim ve iyiydim. Faka son birkaç haftadır inanılmaz bir ruh halindeyim. O kadar mutsuz hissediyorum ki, sürekli yanımda annemi veya kız kardeşimi istiyorum. Fakat onlarda uzun süre kaldıları ama biraz uzak olduğumuz için artık yanımda değiller.Gündüz yalnız kaldığım an sıkıntı basıyor, bebeğimi seviyorum ama bu hayatı kabullenemiyorum, sürekli ‘’ bebek olmasa şuan şunu yapardım’’ diye düşünüyorum. En mutlu olmam gereken dönemde neden bunu yaşıyorum diyorum. Eşim inanılmaz anlayışlı bir insan ve o kadar mutlu ki, onu da üzmekten yoruldum. Gün içinde resmen saatleri sayıyorum. Bu durumu yaşayan var mı?

Çok normal. Benim bebeğim 9.5 aylık ve bahsettiğiniz şey hala sıklıkla bana da oluyor. Sonuçta bize bagimli ve tamamen bize muhtac bir canlı girdi hayatımıza. Tuvalete bile giderken rahat olmadığımız bir evredeyiz. Bunalmak kadar normal bişey yok. Bence her anne bu durumu yaşıyordur. Hisleriniz sizi rahatsız etmesin.

Cevabınız için teşekkür ederim, peki bu durumu yoğun şekilde mi yaşadınız zamanla azaldı mı, aşmak için yardım aldınız mı

Bebek yokken yaptığın aktiviteler yerine bebekle yapacağın aktiviteler bul kendine. Uyurken neye ihtiyacın varsa onu yap. Kahve içmek, kitap okumak, TV izlemek, uyumak... Temizlik ,yemek için çırpınma. Bebeği köy arabasina sabahları yürüyüş yap bir kahve iç dön ya da akşamları. Çocuk da hava alır sen de.

Teşekkür ederim tüm bunların farkındayım ama bebeğim gündüz hiç uyumuyor, gece uykuları çok düzenli allahtan. Akşamları eşimle yürüyüşe çıkıyooruz bebekle sürekli ama bu bunaltı halim hiç geçmeyecek gibi..

Cevabınız için teşekkür ederim, peki bu durumu yoğun şekilde mi yaşadınız zamanla azaldı mı, aşmak için yardım aldınız mı
Yoğun yaşadığım dönemlerde oluyor, azaldığı da oluyor. Bu duyguyla yaşamaya alistirdim kendimi. Yardım almadim ama siz ihtiyaç duyuyorsaniz alın tabiki. Bebeğiniz gündüz uyumuyormus muhtemelen sizi en çok boğan şey bu. Çünkü uyuduklari zaman bize nefes alma şansı doğuyor.

Gündüzleri ne sıklıkla uyuyor yada hiç uyumuyor mu huysuzlaniyor mu

Evet gündüz çok az uyusa belki bir nefes alacağım ama maalesef

Gündüzleri ne sıklıkla uyuyor yada hiç uyumuyor mu huysuzlaniyor mu
Gündüzleri en fazla 1 kere yarım saat uyumustur şuana kadar. Yani hiç uyumuyor diyebilirim. Doktoruna sordum, gece uykuları güzel olduğu için dert etme sorunu yok dedi

Gündüzleri en fazla 1 kere yarım saat uyumustur şuana kadar. Yani hiç uyumuyor diyebilirim. Doktoruna sordum, gece uykuları güzel olduğu için dert etme sorunu yok dedi
Huysuzlaniyor ise gazı olabilir gün içinde de uyur gaz damlası kullanıyor musunuz

Düzenli kullanın ben her mama verdigimde üzerinde ki yazilana göre koyuyordum çok büyük kurtarici oldu
Gazı oluyor Evet kullanıyoruz
Ve yorun internetten bakabilirsiniz kol ve bacaklarını çalıştırın spor gibi yorulup uyuyordu benimki

Sürekli kucakta olur ise bunalmaniz çok normal ama bugünler şuan size gecmiyor gibi geliyor olabilir geçiyor bende bunaliyordum bazen niye uyumuyor diye ne zaman büyüyecek diye büyüyünce daha da rahatlayacak hatta o günleri arayacaksınız
İmkanınız var ise kafayı kontrol etmeye başlayınca hoppala alın benim kızım 1 aylıkken kafayı kaldırmaya başlamıştı 2,5-3 aylıkken hoppala ya koyabilmistim kafayı kontrol edebiliyordu oda onu oyaliyordu

Tabi hoppala ya fazla uzun süre koyamiyorsunuz ama biraz yoruluyor

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim
Ne demek komşu vs veya arkadaşınız var ise oturmaya gidin veya davet edin biraz sohbet size de iyi gelir yada arakadasiniz ile dışarı çıkın bişey almazsanız bile beraber gezin yada maddi imkan var ise de en yakın zamanda eşinizle bebeğinizle tatile gidin hava değişimi çok iyi gelir
Çok darlanirsaniz annenize gidin eşinize anlatın bı kaç gün gidin kalın hem size manevi destekde olurlar

Evet birisi yanındayken dışarı çıkıyorum ve çok iyi geliyor, bu hafta tatile gideceğiz umarım iyi gelir. Eşim çok anlayışlı ama sürekli yanımda birisinin olması bu süreci olumsuz uzatır mı diye korkuyor. Ben de emin olamıyorum, tek kalıp direnmeli; çocuklu hayata alışmalı miyim yoksa bu süreç yanımda ailemin olmasıyla mı daha rahat geçer bilemiyorum..

Uzatmaz ben kardeşimden de destek aldım tek olmanız sizi bunalıma sokuyor tabiki komple onlara yüklemeyin bakimi bu sefer zor gelir tek kalınca ama bunaldikca arada onlar ilgilenir aralarda nefes alırsınız çünkü büyütmesi gerçekten zor tamamiyle size bağımlı küçük bı bebek bakımı bunalima sokuyor tek olunca daha da zor geliyor tatil çok iyi gelecek size çekirdek aile olarak gitmeniz çok iyi şarj olacaksınız . Bu süreçten hepimiz geçtik hatta şöyle soyleyeyim büyüsün bebek anlarını çok ozleyeceksiniz benim gibi çocuklari çok sevip istemeyen insan 2. Çocuğa acaba yine mi olsa diyorum lohusayken kardeşim bendeydi bı gece bunalıp odasına bebeği bıraktım ben dayanamıyorum diye ağlıyor kızım uyumuyor gaz damlası bitmişti 1 mamaya koyamamistim sadece damla gazdan uyumuyor ağlıyordu şok olmuştu uyuttu geldi yanıma neyin var sen böyle yapmazdın vs hatırlayıp arada o halime guluyoruz odaya çocuğu bırakıp çıkmama şimdide kardeşim büyük ihtimal hamile bakalım olursa da ben bakicam onunkine emeği çok kızımda her darlandigimda ilgilendi nefes aldırdı sıra bende

:) Sağlıkla gelsin inşallah. Bakım konusunda sorunum yok herşeyini yapıyorum, yapabiliyorum ama bu hayata adapte olmakta zorlanıyorum sanırım. An geliyo aşırı şanslı hissediyorum kendimi, ama an geliyo bundan sonra hep böyle mi olacak kaygısı başlıyor..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…