Doğuma Hazırlık Doğum İzni Hakkında.. Bilgisi Olanlar Yardımcı Olabilir mi Lütfenn ???

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

zuhalzerrin

Alya'mm güzel kızım büyüyorrr :)
Kayıtlı Üye
22 Haziran 2010
2.901
106
arkadaşlar merhaba sata göre 34 haftalık hamileyim... 32. haftada dr.um dan çalışabilir raporu aldım işe devam ediyorum..37. haftaya kadar...... ancak bu hafta artık çok yorulduğumu farkettim ve haftayada gelip kadın doğum dışında ki bir doktora hastalık raporu alıp işten ayrılırım diye düşünüyordum,,yani 35+0 da.... kalan iki haftayı başka dr.dan alınan grip vs. gibi nedenle kapatırım sanıyordum.. ancak bugün bi arkadaşım başka dr.dan da olsa rapor alamazsın doğum izni başlar dedi.. memurlar nette bi soru sorulmuş cevap oalrak da şu yazılmış..

Mrb hamilelik döneminde 32.haftada alınan çalışabilirlik raporu aldıktan sonra yıllık izin ve ya başka bir rahatsızlıktan dolayı rapor alınabilir mi? yoksa 32. haftadan sonra herhangi izin başka bir rapor alınamaz mı? Başka bir hekimden alınan rapor veya doğum öncesi 8 haftadan mı düşer? 32. haftadan sonra yıllık izin kullanılabilir mi?

Cevap:

13/2/2011 tarihli ve 6111 sayılı Kanun106 maddesi ile değişik 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104 üncü maddesinin (A) bendinde "Kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı hafta süreyle analık izni verilir. Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi sekiz haftalık analık izni süresine iki hafta eklenir. Ancak beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesine kadar sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyen kadın memur, isteği hâlinde doğumdan önceki üç haftaya kadar kurumunda çalışabilir. Bu durumda, doğum öncesinde bu rapora dayanarak fiilen çalıştığı süreler doğum sonrası analık izni süresine eklenir. Doğumun erken gerçekleşmesi sebebiyle, doğum öncesi analık izninin kullanılamayan bölümü de doğum sonrası analık izni süresine ilave edilir. Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken annenin ölümü hâlinde, isteği üzerine memur olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilir. " hükmü yer almaktadır.

Anılan hüküm uyarınca doğum öncesi mazeret izninin doğum sonrasına aktarılmanın şartları:

a) Tabip onayı(Sağlık Raporu),
b) Memurun isteği,
c) İşyerinde çalışması hususlarıdır.

Şartların taşınması halinde bu hususta da idareye takdir hakkı verilmemiştir.

57 sayılı Kanunun 104 üncü maddesi (A) bendi uyarınca bu süreler doğum sonrasına aktarılması belirtilen 3 şartın oluşmasına bağlıdır.

Bu dönemde çalışmayan devlet memuru Yıllık iznin ve rapor sebebiyle hastalık izni kullanması halinde 5 haftalık süreyi doğum sonrası 8 haftalık süre ile birleştirmesinin mümkün olmadığı düşünülmektedir.

buradan anladığım alınamadığı... peki ben ayrılsam bu fazladan çalıştığım haftalarda mı yanıyor yani mutlaka 37 de de mi izne ayrılmalıyız.......35-36. haftada mümkün değil midir............... bu arada memurum

cnm yazdıklarından çok fazla birşey anlamadım ama bildiklerimi sana aktarmak istiyorum. 18 hafta izin yürülüğe girdimi tam bilmiyorum ama 16 hafta üzerinden konuşacağım. 16 haftaya göre doğum öncesi 8 doğum sonrası 8 hafta iznin var. 32. haftada ayrılma hakkın var ama dediğin gibi çalışabiliyorsan 37ye kadar çalışabilirsin. Doğumu devlet tam 40 hafta üzerinden baz alıyor. Yani ister 35te istersen 39da doğur, doğum olduktan sonra doğum sonrası iznin başlamış oluyor. Yani 37 ye kadar çalıştığını var sayarsak ve 40. haftada doğum yaptığını düşünürsek izninden hiç kayıp olmadan bu çalıştığın 5 hafta sonrasına ekleniyor ve doğum sonrası 13 hafta evde oluyorsun.Fakat sezeryanla olacaksan, 38. de doğum yaptığını varsayarsak doğum öncesi 8 haftalık izninin sadece 6 haftasını kullanmış olursun, 2 haftan kaybolur ve doğum sonrası iznin başlar. Şuanda kendi doktoruna söyleyip izne ayrılabilirsin bildiğim kadarıyla ancak 32 haftadan 35e kadar çalıştığın 3 hafta doğum sonrasına eklenir. Başka türlü sorun olmaz, yani başka sebeplerle izin almana gerek yok. Sen şuan zaten doğum iznindesin çünkü ister çalışarak ya da ister evde geçirerek bu izni kullanıyorsun. Yani zamanında doğum yaptığını (40. haftada) düşünürsek 2 hafta kaybın oluyor sadece...
Hee sen bu 2 haftayı kaybetmek istemiyorsan yıllık izninden kullanabilirsin. Başka türlü rapor verirler mi çok emin değilim. Önce seni takip eden doktorla bir görüş bence. Ben tam 39+5 de doğum yaptım ve 37ye kadar çalıştım dolayısıyla sadedce 2 gün kaybım oldu. Gerçi işe dönmedim o ayrı :) Benim yengem de daha fazla izin kullanabilmek için çalışmak zorunda kaldı. Bebek bir hafta büyük gdiyordu. 1 hafta büyük gösterdiler raporda, izne ayrıldığında 1 hafta erken ayrıldı ve yıllık iznini kullandı. Sonrasında süt izni vs toplaya toplaya 6 aya denk geldi. Şubatta dönecek...
Umarım yardımcı olabilmişimdir..

yeni torba yasasında 40. haftadan önce doğum yaparsan kullanmadığın izinler de doğumdan sonraya aktarılıyor 38. haftada doğum yaparsan kalan 2 haftada doğum sonrasına aktarılmış oluyor yani 5+2 hafta doğumdan sonra kullanmış oluyorsun ayrıca çalışabilir raporu aldıktan sonra kadın doğum doktoru dışında aldığın raporlar izinden sayılmıyor yani rapor alabilirsin

Yeni durumdan pek haberim yok ama 37 ye uzattıktan sonra aldığın her rapor doğum izninden düşüyor diye biliyorum , Çalışma Bakanlığı nı bir ara istersen

Bu gelişmeler çok güzel..Benim haberim yoktu,zaten bu doğum izni konusuyla ilgili çok değişiklikler öngörülüyor ama hangisi geçerlilik kazandı hangisi uygulanıyor bu kısım belirsiz. ben 33 ay önce doğum yaptım. Durum böyleydi. Ben de bildiklerimi aktardım. Düzelttiğin için teşekkürler arkadaşım:)

Bu arada soruyu soran arkadaşım sen en iyisi ya diğer arkadaşın dediği gibi çalışma bakanlığını ara ya da hastanenin hasta ilişkileri birimiyle görüş onlar daha iyi aydınlatırlar...

merhaba,torba yasa henüz yürürlüğe girmediği için eski kanun geçerli, bu kanunda da alınan rapor izinden düşüyor.

Son düzenleme:
tatlım bu konuyu ocak anneleri bölümünde de konuşmuştuk. ben sana durumu tekrar özetliyim. yönetmelik açık kafanı karaıştırmana gerek yok.

1- öncelikle 40.haftaya kadar çalışma izini veren yasa henüz çıkmadı. karar alındı ama yasa çıkmadı. hala eski yönetmelik geçerli yani 37'ye kadar çalışılıyor.

2- 32de çalışabilir raporu alırsın. 37ye kadar aralarda izin ya da sevk ya da başka doktordan rapor tabi ki kullanabilirsin. bunlar bitince 37 bitmediyse istersen çalışmaya devam edebilirsin. kullandığın izin, rapor, ya da sevk 5 haftanın içinden düşülür, o kadar.

3- 32 de çalışabilir raporu alıp 5 hafta dolmadan izne çıkmaya karar verirsen doktora gidersin, raporunu alırsn. ne kadra çalıştıysan doğum sonrasına o kadar eklenir.

merhaba,torba yasa henüz yürürlüğe girmediği için eski kanun geçerli, bu kanunda da alınan rapor izinden düşüyor.

yürürlüğe girdi, eşim müdür olduğu için böyle bir durum oldu ve 32. haftadan sonra çalışabilir raporu alan bir öğretmeni başka doktorlardan rapor kullandı ve izninden düşmedi.

yürürlüğe girdi, eşim müdür olduğu için böyle bir durum oldu ve 32. haftadan sonra çalışabilir raporu alan bir öğretmeni başka doktorlardan rapor kullandı ve izninden düşmedi.

işte bu konuda bi tartışma var,,herkes başka şey yazmış haklı olarak çünkü ortada bi karmaşa var ..başka dr.dan rapor almak konusunda çoğu kişi hem fikir ama kimisi bu 5 haftadan düşer diyor kimisi hayır düşmez çünkü o rapor diyor........ aslında mantık olarak düşmemeli ama mantık aramıyorum hangisi doğruysa onu bilmek istiyorum çünkü haftayada gelirsem 3 hafta çalışmış olacağım.. kalan 2 haftayı başka dr.dan rapor alarak kapatmak istiyorum.. doğum iznime 5 hafta yansısın istiyorum .......... mümkün mü değil mi hala net anlamış değilim ama bi kaç arkadaşım dr.u alabilirsin doğum izninden düşmez demiş. kendi dr.uma da sormalıyım,,artık çalışmak zor geliyor ayrılacağım ama umarım kaybım olmadan ayrılırım... çünkü 2 hafta bile kızımla fazla vakit geçirme fikri beni çok mutlu ediyor..........

hepinize çok teşekkürler yorumlar için...

Torba yasa henüz çıkmadı ocak ayı itibariyle görüşülecekti.ne kadar çok aktarılan izin okadar çok bebişle geçirilen zaman

kızlar benim de bir sorum var size; doğumum haziran sonu görünüyor.öğretmenim ve gelecek yıl 2 günlük ders alıcam okuldan ,sizce doğumöncesinde mi kullanmalyım izinlerimi,en erken 32.haftada ayrılabiliyorum daha öne çekemiyorum değil mi

Malesef öne çekmiyoruz. Bende öğretmenim mayıs sonu gözüküyor doğum. Ama bana kalsa şubattan sonra gitmek istemiyorum. Tek seçeneğim 32. haftaya kadar rapor almak. Ama bu konuda da farklı söylentiler var. Bilemiyorum ne yapacağımızı

kızlar bende bişi sormak istiyorum.yardımcı olursanız sevinirim.32. haftamda çalışabilir raporu alıp bir hafta daha çalışıp 33. haftada 1 hafta rapor almayı düşünüyorum grip fln die.sonra 34. haftada izne ayrılayım diyorum.bu 2 haftam doğum sonrsına aktarılmıyor mu?

ARKADAŞLAR BEN MEMURUM. 32. HAFTADA ÇALIŞABİLİR RAPORU ALIP 35. HAFTAMDAN 37. HAFTAMA KADAR YILLIK İZNİMİ KULLANMAYI PLANLIYORUM. ÇALIŞIR RAPORUM VARKEN YILLIK İZİN KULLANABİLİR MİİYİM.37. HAFTAMDADA DOĞUM İZNİME AYRILMAYI PLANLIYORUM.

Şahsen ben öyle yaptım,bu hem ihtiyaç hem de erken doğum riski deyince doktor ben de işyerime mecburi ayrılarak iki haftalık iznimi kullandığımı ,bu süreç biter bitmez 37.haftaya tekabül ettiğinden resmi doğum iznimin başladığını söyledim hastaneden de öyle rapor alıp işyerime sundum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…