Dilenci kadın beni dolandırdı galiba

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Üzerinizdeki 400 lirayı siz kendiniz çalışarak mı kazandınız, yoksa babanız harçlık mı verdi? 120 lira kolay kazanılmıyor hemen tanımadığınız birine yardım için verilmez. Yardım yapacaksanız da dilencilere değil de gerçekten ihtiyaç sahiplerine yardım edin. Hadi dilenen birine yardım ettiniz sohbet etmeyin. Yaşınız çok genç galiba.

Evden ilk kez mi yanliz çıkıyorsunuz? Yani dilencinin biri isini yapmis het zamanki gibi..Ya tüp leri biter ya cocugu hastadır! Kanmayin boyle seylere..Ben dilenenlerle konusmsm bile..Cunku hep syni numaralar..

Bende konuşmam.
Bir bunlar bir anketörler
Bir arada bebek bezi maması istiyorlardı
Sonra tanıdık markete satıyorlarmış ucuza
Win win

Muhtar veya tanıdık aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaşırdım eskiden. Her ay düzenli yardım yaptığım teyzeyle amcayı trafikte yanımda arabalarıyla gördüğümden beri onlara da yapmayyı bıraktım.
Artık sadeve güvenilir lösev kaçuv gibi derneklere bağış yapıyorum.

Eşimle bir tek tinercilere para veririz
O da korkudan
Vermeyince takıyorlar bıçağı

Ailemin evinin orda kağıt toplayan bir çocuk var yazları gittiğimde görüyorum

Çalışıyor kazanıyor dilenci vb değil valla zorla para verdim 2 kez, elimde alışveriş poşeti vardı çıkarıp bir şeyler verdim

Tinerciler çalışan kesim değil tabi ama uçan kesim takdir etmek gerek

Dilenenlere hic pas vermem ama anketörler cogunlukla üniv ogrencisi oldugu icin kıyamıyorum. Isim yoksa durup cevapliyorum..Kiminin eli yüzu cok temiz oluyor onlara hic kıyamıyorum...

Şu hayat bana bir şey öğrettiyse gerçekten ihtiyacı olan namuslu insanlar , kimsenin yolunu kesip beş kuruş isteyemeyenler oluyor.
Bu yüzden artık dilencilere beş kuruş vermeyip, ihtiyaç sahiplerini bulup onlara yapıyorum yardımımı.

Neyse artık bırdaha yapmazsın

Ben de başıma gelen bir şeyi anlatayım. İstanbulda yaşlı bir amcaya bir miktar para verdim. Adam o elindeki paraları da ver dediValla yürüyüp gittim
senden yine para istemis benden CEKETIMI isteyen oldu hajahajaha bestekarda neredeyse yola sifir bir masada kahve iciyorum kadin yaklasti para istedi, yok ki dedim, o zaman ceketini ver guzelmis dedi gulmekten cevap bile veremedim, o da guldu, biraz sohbet ettik gitti. sohbet uzasa verirdim kesin ben ceketi

O zaman bir tanede ben anlatayım sene 2007 civarları Gazi tıpın ordan koştur koştur okula gidiyorum vize haftası sınava 15 dk. Filan var yani yA tam yetişicem ya geç kalıcam hastanenin ordan bir teyze fırladı önüme kızım hastayım hastaneye geldim yol param bitti eve dönmek için param kalmadı çok utanıyorum filan dedi nasıl üzüldüm kaç para teyze minibüs dedim 5 lira dedi galiba tam hatırlamıyorum çıkardım verdim sevindi gariban bende mutlu Mesut okula gittim içime bir huzur çöktü böyle sınava girdik çıktık Ankaray a bincez arkadaşlarla yürüyoruz bi baktım karşımda aynı kadın gelene gidene evladım bir bakar musın dio tepemden kaynar sular döküldü kadın sonra fark etti beni sırtını döndü duvara telefonu çıkardı çantasından oyalanıyor sözde yanından geçip gittim olanı Ankaralı arkadaşlara anlatınca çok güldüler böyledir gözünü aç bir daha asla para verme dediler otobüse binecekse bindir açsa ekmek al bana da ders oldu bu da size ders olmuştur

Dilenenlere hic pas vermem ama anketörler cogunlukla üniv ogrencisi oldugu icin kıyamıyorum. Isim yoksa durup cevapliyorum..Kiminin eli yüzu cok temiz oluyor onlara hic kıyamıyorum...
Anketörden kastım aslında güzellik merkezi, yabancı dil kursu vb kurumların önünde durup zorla çağırmaya çalışanlar. Bir kere yukarı çıktım. Zor kurtardım paçamı. Bir de zorla bağış isteyen yardım kuruluşu çalışanları

Yanlış ifade ettim sanırım :)

Eskiden bir zincir markette çalışmış bir arkadasim var. O da şey anlatıyordu. Dadanan bazı çocuklar varmis, markete girene 'bebek kardeşim var,maması yok. Abla lütfen mama,lütfen bez. Para istemiyorum' diye agliyorlarmis. İnsanlar da 'ulan para istemiyor, mama alacagim' rahatlığıyla mama ve/veya bez alır verirmiş (para verse yirmi otuz lirayla belki kurtulacakken en az yüz lira verirlermis tabii ki mamaya)
Sonuç olarak bu çocuklar iade eder, nakit alirlarmis.
O yüzden kamu spotu olsun, Buna önlem olarak da bu tarz gıda, bez yardımı yapacak olan arkadaşlar ; ya bimkart gibi lüks ürün satmayan marketlerin hediye kartlarindan alın, aile market alışverişinde kullansın, ya da kasadayken fişi kesinlikle kapın, ödemeyi de kredi kartıyla yapın:)

İnsanın bazen basireti bağlanır, saf bir yanı tutar. Sizinkisi o hesap olmuş. Şark kurnazı bunlar. Bir keresinde trafik sıkışıkken yaşlı bir amca dileniyordu. Hali perişan. Arabada bozukluk iki lira vardı, onu verdim, beğenmedi, camdan içeri attı parayı. Cebi dolu tabi, kesmiyor 20 liradan aşağısı.

onun yerine bizim Merdivenvci teyze vardı mesela, kadının evinde bazen sıvıyağ olmuyor. 70 yaşında hala merdiven silmeye geliyor harçlığını çıkarabilmek için. Başka bir tanıdığım var, 3 oğlunu tek başına Bodrum katlarda büyütüyor temizlikten aldığı parayla. Böyleleri asıl ihtiyaç sahipleri.

Vallahi haftaiçi ben de verdim yol parası lazımmış 38 lira 38 veremez 50 verir diye küsuratlı istiyor heralde taktikler taktikler 38 verdim artk hastaneden çıkmıştım niyetim iyi sen sadaka kabul et dolandırdıysa da allahım dedm verdim valla... normalde pek vermem.

Ben yanında çocuk olanlara asla özellikle vermyorum çünkü çocuklar için verildiğini anladıkça çocukları daha çok sokağa itiyorlar daha çok kullanıyorlar hatta çok ısrarcı olanlara da söylüyorum sen o çocuğa acıyor musun sokakta böyle gezdirmeye ben sana neden acıyayım diye ve ne yazık ki bir çoğunun da gerçekten ihtiyacı yok.

Dilenci seni dolandırmamış

Zaten sistemi o, amacı bu

İhtiyaç sahibi olmaktan öte amaç nakit toplamak

Arada verilir belki de o 20 yeterli imiş

Muhtemelen 20 çok olunca daha da verir demiş ısrar etmiş

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…