Dilenci kadın beni dolandırdı galiba

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İnsan, yaptığı hayrın ya da verdiği paranın hesabını sormaz.
Verene kadar düşüneceksiniz onları, niyetiniz belli.
Artık dolandırıldınız mı, gitti ne aldı onu ilgilendirir.
Ama öyle karşınıza çıkan insanlara para vermek yerine gıda almayı teklif edebilirsiniz, en azından gıda.
Birilerinin karnını doyurduğuna emin olur, niyetiniz de yerine gelmiş olur.

Kendim de akıllı geçinirim aslında. Birden inandım ve verdim bilmiyorum demek ki paranın çıkacağı varmış. Ekler yakındaki bir pastanede 40 tl idi, gideceğimiz yerde 24 tl idi. Oraya kadar gitmeyi göze aldım parası için. Normalde kuruşun bile hesabını yaparım ama o paranın benden çıkacağı varmış diyorum artık. Kendimle çelişmişim resmen.

Ben böyle yolda durdurup, yada kapıya gelen insanlara param varsa az bişey veririm sırf Allah rızası için dediği için veriyorum asla geri çevirmem ne demişler iyilik yap denize at, ama siz çok vermişsiniz bir daha bu kadar fazla vermeyin yardımda bulunmak istiyorsanız sorun araştırın gerçekten muhtaç birine yardım etmiş olursunuz, ne dilenciler var mal varlıkları saymakla bitmiyor.

en iyisi mahalle muhtarına gidip yardıma ihtiyacı olanı öğrenip direkt ona yardım etmek.ya da bir okula gidip yönetime sorulabilir bir çocuğun ihtiyacı karşılanabilir.

120 lirami bu yoklulta cok cogu senden benden zengin. 2 liradan fazla vermiyorum açim yemek al derse aliyorum ama para cok cok zor.

Çok doğru bir yaklaşım. Saat 17.00'ye çok yakındı 10 dakika falan vardı. Bir elimde bebek arabası diğer elimde küçük kardeşim vardı. Onlar da bana yük oldular. Onlar olmasa ve vakit uygun olsa aslında böyle bir şey teklif edebilirdim. Bu da bana ders oldu artık.

Evden ilk kez mi yanliz çıkıyorsunuz? Yani dilencinin biri isini yapmis het zamanki gibi..Ya tüp leri biter ya cocugu hastadır! Kanmayin boyle seylere..Ben dilenenlerle konusmsm bile..Cunku hep syni numaralar..

Geçmiş olsun dolandirilmissin.ama sen temiz niyetle vermişsin.sadaka yerine geçsin inşallah.seni yumuşak görmüş hemen anlamış işte sana.
Bir daha daha dikkatli ol.vereceksen gerçekten ihtiyaç sahibine vermeye çalış.yolda karşına çıkan olursa bozuklukları çıkar ver.ben hep cebimde bozukluk tasirim gelen olursa hemen uzatır uzaklasirim.
Birkez yine böyle bozukluk vardı 5-10 lira verdim yürüdüm arkadan kadın Allah belanı versin dedi

Maalesef yardım ederken çok çok dikkatli olmak gerekiyor. Ben tanıdığım insanlara yardım ediyorum sadece.

Yardım demişken, Ramazan bağışında bulunmak isteyenler İzmit belediyesine bağışta bulunabilir

İzmit belediye başkanı kadın bir avukat, kendisini Linkedinden takip ediyorum bir süredir. Gerçekten çok güzel çalışmalar yapıyor.

Gönderdiği bu linke denk geldim. 20tl karşılığı iftarlık yardımı yapabiliyorsunuz

Direkt sosyal hizmetlere veya belediyeye başvurun diyorum. Alo 183 u arayın diyorum. Zaten böyle arsızca ısrar eden olursa ilgilenmiyorum. Belli ki iş edinmiş oluyor o tipler. Utana sıkıla gelip veya ısrar etmeden edebiyle birsey satmak isteyen olursa alıyorum . Devlet miktar olarak az da olsa epey fazla sayıda kişiye yardım ediyor ki pandemi sürecinde fazla irdelemeden yardımlar veriliyor . Çocuklu olup böyle arsızlık yapanlara da polisi arayayım yardımcı olur diyorum anında uzaklasiyorlar.

Unutamadığım iki anım geldi aklıma,

Birincisi ortaokuldan üniversiteye kadar kendi harçlıklarımdan her gün iki kere verdiğim tartıcı amca ah be amca villaları evleri yatları katları arabaları neleri varmışta varmış..

İkincisi tanışın beybisini hastaneye kontrol için götürdüğümde cama yapışan ablayı kırmayıp 50 lira verdim beğenmeyip daha da istedi vermeyince de ne belalar ne beddualar

O yüzden Allah'ım sen bizi affet ama insan güvenemiyor yahu !

Fatma Kaplan Hürriyet,can başkan

Çok şekersiniz yaOlur öyle şeyler dolandırmış,kimler ne paralar kaptırıyor böyle ucuz kurtulmuş olduğunuzu düşünün.artık daha dikkatli olursunuz.sakın kadını aramayın bunlar çete gibi oluyor allah korusun,saldırırlar filan yada iftira atatlar gerek yok.başınızın gözünüzün sadakası olsun.allah zaten çıkartır.

Dilenci kadın seni dolandırmış evet.. senin iyi niyetin bu zamanda bu kadar güzel kalpli oluşun içimi ısıttı açıkçası.. Ama sen bu dünya için çok temizsin arkadaşım ya

Dilenciler ve onların çevirdiği oyunlar hakkında arkadaşlar yeterince yorum yapmış hepsine tek tek katılıyorum ama Ekler demeyecektin işte yemeyeli çok uzun zaman olmuş ve acayip canım çekti..

Yani iyi birisiniz belli ki ama şaşırmadan edemedim ilk defa mı sokağa çıkıyorsunuz? Ankara,istanbul özellikle izmir böyle insanlarla kaynıyor adım atsan rastlarsınız. Bir de eğer yardım etmek istiyorsanız öğrencilere edin. O kadar zor şartlar altında okuyan çocuklar var ki. Üniversite öğrencileri kirayı denkleştirene kadar canı çıkıyor. Yolda dilenene bol keseden para veririz, öğrenci ev kiralamak istese evimizi vermeyiz çok üzülüyorum bu duruma. Mesela her ay 100-200 burs bile rahatlatır o öğrencileri.

en iyisi mahalle muhtarına gidip yardıma ihtiyacı olanı öğrenip direkt ona yardım etmek.ya da bir okula gidip yönetime sorulabilir bir çocuğun ihtiyacı karşılanabilir.
Muhtarlar da isine geldigi gibi biraz
Yani ben bizim muhtari tanimam etmem ama komsulardan duydum
Biri varmis yardim kolisi aliyormus her yerden ve o kadin da kolide begendiklerini alip beğenmediklerini atiyormus gerçek ihtiyacı olanlar belki onun begenmedigi 1 kg bulgura muhtaç
Yukarida yazilmis aklima geldi
Bir kere kapiya bir kadin geldi o gun de param yoktu (pek nakit taşımıyorum)
Evden makarna süt falan koydum verdim gonderdim baska gun bir adam geldi ona da aynı evde süt vardı bir paket posete koyup verdim ben bunu istemem diyip geri çevirdi, kusura bakmayin benim.de param yok dedim eli bos gitti. Hatta o an vicdan yaptim kapima kadar geleni bos çevirmiş oldum ya gerçekten ihtiyacı varsa diye Cuma vaktiydi bir de. Sonra dedim verdigimi almadi demek ki derdi para.
Yani ben üzülürken vicdan yaparken bu tip insanlar paradan baska bir beklentide olmuyor demek ki. Begenmiyorlar yani

Gerçekten üzüldüm bende sokakta biri isterse veriyorum geri çevirmek istemediğim için ama 5-10 lira
Gerçekten üzüldüm böyle vicdanlı insanlar için dünya zulum
Ama iyikide vermişsiniz yarın Birgün bunlar önünüze Çıkar iyilikleriniz size geri döner
Çanınızı sıkmayın kalbiniz çok güzel

Böylede konuşmayın bence bırakın yanınıza sevap kalsın

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…