Dilenci kadın beni dolandırdı galiba

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bir hafta önce, ülkenin en turistik yerlerinde herkese salça olan suriyeli dilenciler konusundan bahsediyordu haberler. Kadınlar çocukları yalın ayak kullanıyordu dilenip para getirsinler diye. Hah dedim bir bunlar eksikti. Üstelik bunlar daha yapışkan, daha profesyonel bu konuda. Dilenci kadın muhabire, vereceksiniz tabii, bize bakacaksiiz tabii deyip, göbek atıp gitti. Allah'ım dedim, elf gözlerim neler görüyor böyle. Adamların dilencisi bile bize bakacaksiniz, vereceksiniz diyor, bitmişiz biz.

Bahsi geçen dilenciye gelince, normal bir çalışanın bir günlük yövmiyesini birkaç dakikada koparmış sizden Akşama kadar ne para kiriyordur Allah bilir. İki üç evi, yazlığı arabası yoksa bir şey bilmiyorum. Ben para için yaklaşanlara, sende varsa bana ver diyorum gidiyorlar. :)

Benim esim yoldan cevirip para isteyen herkese verir.. gönlu de cok boldur.. 5 -10 vereyim de demez ...
bazen cok kizarim bazen ses etmem.. o kadar saf ki kalbi.. dolandirilmaya cok müsait biri.. Allah koruyor diye dusunuyorum yoksa ona kalsa donuna kadar alirlar :)
Uzulmeyin herkesin bu sekilde bir dolandirilma hikayesi vardır.. bu da bir hayat tecrubesiydi diyelim.. güvenilir isini hakkiyla yapan dernekler var.. isim vermemeyim simdi.. cok güzel isler yapiyorlar biraz arastirip içinize en sinenine yardim edin..
Bu sebepten diger insanlara yardiminizi da kesmeyin lütfen..yerine ulastiginda paylasmak gercekten cok güzel..

ben olsam bu kadar dert etmezdim kandırarak da olsa sadakam olsun der geçerim valla pes

Ben gelip isteyen birine asla yardim etmiyorum. Minik bebegi filan varsa 1 lira bozuk para veriyorum. Bana gercekten ihtiyaci olan biri o sekilde gelip isteyemez gibi geliyor. Size de gecmis olsun, bi daha daha dikkat edersiniz sikmayin caninizi.

Gerçek ihtiyaç sahibi biri böyle dışarı çıkıp birilerinden istemez net.
Kur'an da bununla ilgili ayet bile var.

Ah bu hep saf duygulardan kaynaklı insan bu duyguları kaybetmemeli ama maalesef biraz da gözümüzün açık olması gerekiyor

Bir ara görme engelliler derneğinden arıyorum. Görme engelli arkadaşlarımız tiyatro oyunu sergileyecekler. Bu türkiye de bir ilk. Onlara bilet alarak destek olmakmister misinizciler türemişti.

Bende saf gibi isterim dedim ama tiyatro ginü bana uymuyordu. Bana uymuyot dedim. Annenize alın dedi. Annem gelemez uzak dedim. Kadın sinirlendi sonra. Ne yardım sever olmayışım kaldı ne bişiyim.

Bir arada iki haftada bir otobüsle seyahat etmem gerekiyordu. Garda otobüsün kalkmasını beklerken bir adam biniyordu. Hepimizin kucağına ya dini ya da atatürk ile ilgili bişi fırlatarak en arka koltuğa kadar gidiyordu. Dönüşte paraları topluyordu. Vermeyenlerin kucağından hırsla ürünü geri alıyordu. Özellikle ya dini ya atatürk oluyordu ki para verelim.

Bir arada ödül saat kazandınız. Kargo ücreti yatırım diyenler dadanmıştı babama. Her hafta arıyorlardı. Her hafta olur mu ya dolandıramadınız iştr başkasına geçsenize babam adres verin bizzat alacağım dediğinde asla kabul etmiyorlardı. Öyle olmuyormuş. Sistem öylr değilmiş yersen...

burda da devamlı migros önünde ara ara görülen bir abla var. para değil de yiyecek istediği için girip temel şeyleri alıyorum
bende biraz sizin gibiyim ama verdiysem vermişimdir der geçerim. niyetim belli.
fakat vermemek gerektiğine de katılıyorum, biz verdikçe onlar bundan hiçbir zaman vazgeçmeyecekler. belki çoğumuzun günlük aldığı paradan daha çok para alıyorlar. giden gitmiştir deyin ve bir daha da dikkatli olun o kadar

Olmuş artık başımın gözümün sadakası olsun de geç peşine düşeceğine. Sadaka verirken verdiğin niyet önemlidir. Hak eder etmez Allah’a kalmış.

Kendime prensip edindim özellikle son iki senedir. Hiç bir dilenciye para vermiyorum, 1 tl bile. Onun yerine kedilere köpeklere mama alıyorum, haysevin paylaştığı yardıma muhtaç tedavi edilmesi gereken hayvanların masraflarına destek oluyorum,duygularla oynayıp,insanlığa olan inancı sorgulattıran iki ayaklılara değil, tamamen bize muhtaç olup hiç bir derdini anlatamayan dört ayaklılara yardımcı oluyorum.
Dilencilere de dediğim gibi para vermiyorum, belediyeler, dernekler, kurumlar vs. yerinde tespit edip gerekli yardımları yapıyorlar zaten, ayrıca tonla vergi ödüyoruz, herkesin cebindeki paranın hesabını yaptığı bu dönemde fakire yardım sorumluluğunun bizlerde değil devlette olduğu düşüncesini de kendime hatırlıyorum. Şahsen tanıdığım, durumu iyi olmayan gerçek istisnalar hariç.

Kız çok iyi niyetlisin sen. Gerçi iyi niyetli olduğumdan bolca kazık yemişim öyle az buçuk akıllandım. Ben olsam napardım biliyon mu:

Görmemezlikten gelirdim duymamış gibi yaparsın hatta göz kontağı bile kurmazdım.

Bazısına da Türkçe bilmiyormuş gibi yaparım bazen. Sarışın beyaz tenliyim turist sanıyorlar zaten. Hatta benim arkamdan bile söven konuşan oldu Ama yine de beş kurul vermem. Yapışmiş bide 20 liranın üstüne 100 almış yanlış sokak vermiş pislik kadın.

Bu artık bir sektör. Baya baya meslek edinmişler bunu. Geçen akşam haberlerde dilencinin cebinden 400 lira çıktı,ekmek param diyordu zabıtaya.
Bende çok dolandırıldıktan sonra öğrendim,para yardımı bu şekilde yapmıyorum. Emin olduğum yerlere yapıyorum maddi yardım.
Geçen gün hastane önünde genç bir ćocuk,abla açım bir çorba parası dedi,normalde vermek istemiyorum,yemek alamayacağim için verdim,birde tekinsiz bir tipti,benimle yürümeye başladı vs. Neyse hastaneden çıktım yanımda eşim vardı benden istememiş,bende vermemişim gibi yine geldi eşimden istedi bu kez,söylene söylene gitti sonra.
Market çıkışı şunu,bunu alacağım diyen bir teyzeye para vermeyip o saydıklarını ve bir kaç parça fazlasını alıp verdim diye, değil teşekkür etmek,aşıri memnuniyetsiz bir şekilde elimden poşeti aldığını da bilirim.
Gerçekten ihtiyacı olan isteyemiyor,istese bile böyle ısrar edip,insanın yakasına yapışmıyor.
Bir dahaki sefere vermeyin,açım diyorsa yemek alın verin illaki yardım istiyorsa. Yada adresini ver gelip göreyim diyin,ona göre yapın yardımınızı.

Geçmiste dilencilerin ve saticilarin hilelerini gördüğüm için ne derlerse desinler 1 tl dahi vermiyorum. Eskiden İş cikisi gelirken bir teyzenin kucaginda siyah sari cizgili magaza poseti dolusu bozuk para vardi. Eminim benim 1 haftalik yevmiyem vardi posette guzel hasilat demistim icimden. Bir keresinde de dokunmatik telefonlar yeni ciktigi donemlerde, otobuste gelirken yol kenarinda dilenen cocugun dokunmatik telefonu ile oynadigini gordum. Benim elimde tuşlu telefon vardi. Onlar bizden daha zengin o yuzden dilenenlere acimiyorum, gercekten ihtiyaci olanda dilenmiyor zaten

Tamam başına gelen hiç hoş bir durum değil ama 120 tl kendini heder edeceğin bir para değil.üzülme sana ders olmuş oldu. Başka bir olayda bu tecrübeyi kullanıp daha büyük şeylerden korunmak için bir seans dersin bedeliydi diye düşün :) hepimizin başına irili ufaklı böyle şeyler geliyor merak etme. Sadece öğrendin..Tecrübe paha biçilemeyen bir derstir demişler. Canını üzecek bir miktar olmaması güzel. Kazadan beladan korusun verdiğini sadaka say geç..

Çok Tatlısın ya,
Abla seni kandırdıysa bile iyi niyetin buraya kadar geldi,
Allah gönlüne göre versin inşAllah

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…