Deprem korkusu :(

5. katta daha fazla hissetmişsinizdir üst katlarda daha çok hissediliyor, gece olmasından çok korkuyorum bende sizede geçmiş olsun buarada, nerede yaşıyorsunuz
Eskişehirdeyim.. altıda dükkandı üstelik Allah bidaha yaşatmasın valla..Hatta gunduzdu tc acıktı istanbuldada olmştu kadın canlı yayında suanda deprem oluyo demşti aklımı oynatcaktm valla..

geçmiş olsun aynı korku bende de var. 99 depreminde herkes kaçarken ben olduğum yerde kitlenmiştim. o zamandan beri evdeysem bir gözüm avizede yaşarım. sallanmayan taşı sallanmış gibi görüp paniklediğim çok olmuştur. inşallah aşarız bu durumu, Allah'a emanetiz

Eskişehirdeyim.. altıda dükkandı üstelik Allah bidaha yaşatmasın valla..Hatta gunduzdu tc acıktı istanbuldada olmştu kadın canlı yayında suanda deprem oluyo demşti aklımı oynatcaktm valla..
Amin Allah hiçbirimize yaşatmasın bidaha 99 depremi hala hafızamda maddi manevi çok yıkıcı oluyor bu felaketler Allah yardımcımız olsun

çok sağolun 99 depremini bende hatırlıyorum 11 yaşında falandım kaç gün dışarda yattığımızı biliyorum beynimde baya yer etmşti o çocuk aklımla Türkiye deprem ülkesi aşmamız lazım bu durumu

cnım bu aralar baya haberler var o şekilde. bende korkuyorum

benimde 2 sene önce deprem korkum vardı,çok tedirgin oluyordum...hep yalnızken yakalandığım için depreme panik başlamıştı...en küçük sarsıntı bile beni aşırı derece de korkutuyordu...apartmanımız çok yüksek olduğu içinde ayrıca panik yapıyordum...zamanla yani aklımı başka şeylere vermeye başlayınca unutmaya başladım...ve bunu da atlattım şükürler olsun:)

İnşallah bende atlatırım bir an önce ...

Hayatımın kabusu deprem,o kadar korkarim ki gün içinde olmadığı halde bilmemkac kez deprem diye kostururum evin içinde..tabletimde kandilli rasathanesinin sayfası bile açıktır sürekli..en son birkaç ay önce uzun süren büyük bi deprem atlattık,tuzu biberi oldu bu korkumun..kaçıncı kattan aşağıya kadar yuvarlanarak inmisim...iki çocuğum var allah bağışlarsa,bütün gece nasıl kacariz,hangisini kucaklayım diye planlar yaparım,ciddi anlamda hayatımı etkiliyor bu durum...gurbetteyim ailem için tasalanmam da ayrı bir dert...vallahi gece gece yarama parmak bastiniz..Rabbim hepimizi felaketlerinden korusun inşallah,rabbimden gelene boynumuz kıldan ince

sormayın ben hataydayım burada büyük deprem beklentisi vs yazılıp çiziliyor. dün gece rüyama bile girdi deprem.tek korkum kızımı kurtaramamak ...

bende ist dan.
4,5 kere geçirdim deprem korkusunu şükürler olsunki
her olduğunda dua okuyup dışarı çıktım.
zaten bizim burada çoook büyük arsa var futbol sahası gibi
çok da yakın yani büyük depremler olursa kaçacak yer var en azından.
korkuya kapılıp duraklamıyorum.
zaten fazla korkmam ben bu olaylardan bu huyumu seviyorum.

Seni çok iyi anlıyorum. Ben 99da Eskişehir'deydim iki gün korkudan okulda yatmıştık. O günden kalma bir fobi oluştu bende de. Geceleri evde yalnız kalamaz uyuyamaz oldum. Yatak odamın yanına sandık içinde kalın test kitapları koydum, akut uzmanı demişti kitap ezilmez diye. Hala geceleri yanıma su şişeleri çantalar koyarım ne olur ne olmaz diye.
Bu nedenle İstanbul'da yaşayamadım aynen geri taşındım Ankara'ya. Zemini Eskişehir ve istanbula göre daha sağlam birinci derece deprem bölgesi değil diye. Ama kader de varsa da kaçılmaz elbette.
Çok kötü bir şey o korku hayatımızı zindan ediyor. Manasız da bir şey ama düşününce çarpıntı başlıyor. Nasıl atlatılır bu korku bilen yardım etsin.
Geçmiş olsun bu arada. Umarım korktuklarımızı yaşamayız...

arkadaşım mesajları okuyamadım
bu korkuyu tam olarak yenemeyebilirsin fakat biraz bilinçli davranarak azaltabilirsin

öncelikle evin sağlam değilse sağlam bir eve geçmeye çalışmalısın
evini değiştirsen de değiştirmesen de, evin içinde (ayrıca çalışıyorsan iş yerinde), deprem anında kolay ulaşabileceğin hayat üçgen alanları belirlemelisin kendin ve aile bireyleri için (hayat üçgeninin ne olduğunu bilmiyorsan, googledan öğrenebilirsin)
bu hayat üçgen alanlarına, her bir birey için küçük bir çanta koymalısın, içinde düdük, fener, bisküvi su vb. olan
bir deprem başladığını hissettiğin an o alana gitmeli ve cenin pozisyonunda yatmalısın
böyle yapmaları gerektiğini diğer aile bireylerine de anlatmalısın
deprem durunca çakmak, kibrit vb. kesinlikle kullanmamalısın vs vs vs

deprem anında ne yapman gerektiği hakkında bir plan yaparsan, korkuların azalır biraz...

canım nerede yaşıyorsun?
Balıkesir'de yaşıyorum

Allah bağışlasın çocuklarınızı bende ailemden uzaktayım onlar için ayrı endişeleniyorum bende Allah korusun hepimizi

sormayın ben hataydayım burada büyük deprem beklentisi vs yazılıp çiziliyor. dün gece rüyama bile girdi deprem.tek korkum kızımı kurtaramamak ...
Bende Balıkesirdeyim Balıkesir içinde böyle söylentiler var yine herşeyi Allah bilir diye kendimi avutmaya çalışıyorum

Çok sağolun inşallah hiçbir yerde olmasın deprem bizim korkularımızda yersin çıksın umarım

Oturduğum evin sağlam olduğundan emin değilim malesef ama değiştirme imkanı da yok şu an için..deprem anında yapılması gerekenleri az çok biliyorum ama o anda panik halinde kaçını uygulayabilir ki insan zaten saniyeler içinde olup biten birşey

Korkunun ecele maalesef faydası yok.. Deprem ülkesin de ve bölgesinde yaşıyoruz. Depremle yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor.. Oturduğun ev çok önemli.. Zemini nasıl, ev depreme dayanıklı mı? bunları sorgulamalıyız.. Balıkesir de yaşıyorsunuz sanırım. Zaten Balıkesir 1. derece deprem bölgesi.. Uzmanlar Bursa Mudanya- Bandırma fay hattı üzerinde deprem beklediklerini açıkladılar.. Ama ne zaman olur bilemem..
Son zamanlar da o bölgede küçük küçük artçı depremler oluyor.. Bu da şu anlama geliyor, orada aktif bir fay hattı var..

99 depremini yaşayan herkezde o korku oluştu bu dönem. bende çok tedirgin oluyorum. Allah hayra çıkarsın inşallah olmaz böyle bir şey

Evet son zamanlarda büyüklüğü ikiyle 4 arası değişen çok sayıda deprem oldu aktif bir fay varmış inşallah yıkıcı deprem olmaz
99 depremini yaşayan herkezde o korku oluştu bu dönem. bende çok tedirgin oluyorum. Allah hayra çıkarsın inşallah olmaz böyle bir şey
Aynen birde 99 depreminden önce yine güneş tutulması olmuş bugünlerde o söylentiler var Allah sonumuzu hayır etsin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…