Deprem Fobisi

Sen bide bana sor Elazığ depreminde kafayı yemek üzereydim ardindan gece 5 büyüklüğünde oldu normalde uykum ağırdır uykumdan uyandırdı düşün evimiz 5. Kattaydı oturup bitmesini beklenmekten başka birşey gelmedi elimden. Ardından yine oldu gece.ama bu sefer alışmıştım.

Grubunuza yeni üye oldum arkadaşlar ben Adıyamandayim burada 7 üzeri bekleniyor. İki gündür uyumak için yatağa girdiğimde nefesim daralıyor sizde öyle oluyor mu

Twitter kullanıyorsanız Ramazan Demirtaş'ı takip edin. O adam bu 7 üzeri deprem olacak söylentileriyle ilgili çok güzel açıklamalar yaptı uzun uzun..

Grubunuza yeni üye oldum arkadaşlar ben Adıyamandayim burada 7 üzeri bekleniyor. İki gündür uyumak için yatağa girdiğimde nefesim daralıyor sizde öyle oluyor mu
Bende marasta yasiyorum bu yuzden ilac bile kullandim cok panik etmislerdi su aralar yasamadigim icin sanirim iyiyim suan sehir disindayim son depremi yasamadim belkide o yuzden

Herkese iyi akşamlar.
Ya ben bu depremler yüzünden artık delirme noktasına geldim. Az önce yine oldu. İlk birkaç gün eve giremedim ama o da nereye kadar. Tedavi olmayı düşünüyorum. Biraz araştırdım tıpta ‘seismophobia‘ olarak geçiyormuş. Tedavi yöntemi olarak sanırım yapay deprem odasına vs sokuluyormuş simülasyon olarak.
Bu konuda bir bilgisi olan, tedavi olmuş olan var mı? Bir işe yaradı mı?
Aynı sebepten dolayı psikiyatriye gittim. İlaç verdi, uykularım düzene girdi. Kaygılarımdan uzaklaştım

Arkadaslar,
Deprem maalesef hayatımızın ve ülkemizin gerçeği ama bu kaygilarla yasanmaz
Üstelik konu 6 ay öncesinin, lütfen eski konulari hortlatmayin
Not: 1999 depremini hasta yataginda hortumlara bagliyken gecirmistim. Hafif bir sallantida tedirgin olsam da, sakin kalmayi kendine telkin eden biriyim.

Ölüm de hayatın icinde olan bir sey. Hic birimiz ne zaman ne sekilde öleceğimizi bilmiyoruz. Biraz tevekkül iyi gelir, tavsiye edilir.

Aynı konudan ben de muzdariptim ta ki kaldığım evden zorla çıkarılana dek. Nitekim kaldığım ev çok eski ve birleşik apartmanlardan malum 2000 hatta 2010 öncesi yapılan evler hiç mi hiç güvenli değil durumunuz varsa 5 katı geçmeyen ve yeni binalara taşının bir sonraki ev baktığımda en dikkat edeceğim noktalardan birisi bu olacak. Evet ölüm de hayatın bir parçası ancak Elazığ depreminden de gördüğümüz kadarıyla bazı evler de sapasağlam durabiliyor, hep ülkemizdeki rantçılardan bir sürü insan göz göre göre ölüyor. Bilmem kaç milyon liralık deprem sigortaları da birilerine kazanç sağlamaktan başka bir işe yaramıyor.

Bu arada ben de Kuşadası'nda kalıyorum kendi fay hatlarımızdan değilse de Yunanistan'daki bir adadan gelecek bir deprem İzmir ve civar şehirlerini vuracak diyorlar ne yalan söyleyeyim kaldığım yerlerdeki evler de leş gibi. Çoğunun berbat hale geleceğini düşünüyorum tek çare sağlam bir eve geçmek ve deprem çantası hazırlamak. Gerisi maalesef şans.

Aynı konudan ben de muzdariptim ta ki kaldığım evden zorla çıkarılana dek. Nitekim kaldığım ev çok eski ve birleşik apartmanlardan malum 2000 hatta 2010 öncesi yapılan evler hiç mi hiç güvenli değil durumunuz varsa 5 katı geçmeyen ve yeni binalara taşının bir sonraki ev baktığımda en dikkat edeceğim noktalardan birisi bu olacak. Evet ölüm de hayatın bir parçası ancak Elazığ depreminden de gördüğümüz kadarıyla bazı evler de sapasağlam durabiliyor, hep ülkemizdeki rantçılardan bir sürü insan göz göre göre ölüyor. Bilmem kaç milyon liralık deprem sigortaları da birilerine kazanç sağlamaktan başka bir işe yaramıyor.
Aynen ev ararken benim de kriterlerimden biri yüksek katli olmamasi. Ki yakinimda 14 katli bir site var kira olarak gayet uygun ama ben korkarım yani öyle bir binada yasamaktan.

Herkese iyi akşamlar.
Ya ben bu depremler yüzünden artık delirme noktasına geldim. Az önce yine oldu. İlk birkaç gün eve giremedim ama o da nereye kadar. Tedavi olmayı düşünüyorum. Biraz araştırdım tıpta ‘seismophobia‘ olarak geçiyormuş. Tedavi yöntemi olarak sanırım yapay deprem odasına vs sokuluyormuş simülasyon olarak.
Bu konuda bir bilgisi olan, tedavi olmuş olan var mı? Bir işe yaradı mı?
Ah kardeş varsa bana da söyle 🙄 aynısından bende de var

Ege'de fay hatları kısa olduğu için depremler şiddetli ve yıkıcı olmuyor. Kendinizi rahatlatın. Terapi alırsanız tabi faydası olur

Oncelikle herkeze cok gecmis olsun bende sole bise demek istedim kucuklugumde bir kere deprem oldu izmirdeyken onuda pek anlayamadim kucuk oldugum icin sonrasinda hic depreme denk gelmedim en son 3 yilmiydi ne oncesinde koydeyken koy evide oldugu icin toprakdan yapilmis tek katli eski camlari olan bir ev nenemin evi orda kardesimle tv bakarken birden camlar sallanmya basladi ilk basda anlam veremedim cunku depreme hic ras gelmedigim icin anlayamadim sonra camlar sallanirken deprem bu dedim birden icimden kardesimede cakdirmadan onu evden cikarmaya calisiyorum kos cik evden diye salak gibi kendimde evin ortasinda bekliyorum :KK71: :KK71:

Oncelikle herkeze cok gecmis olsun bende sole bise demek istedim kucuklugumde bir kere deprem oldu izmirdeyken onuda pek anlayamadim kucuk oldugum icin sonrasinda hic depreme denk gelmedim en son 3 yilmiydi ne oncesinde koydeyken koy evide oldugu icin toprakdan yapilmis tek katli eski camlari olan bir ev nenemin evi orda kardesimle tv bakarken birden camlar sallanmya basladi ilk basda anlam veremedim cunku depreme hic ras gelmedigim icin anlayamadim sonra camlar sallanirken deprem bu dedim birden icimden kardesimede cakdirmadan onu evden cikarmaya calisiyorum kos cik evden diye salak gibi kendimde evin ortasinda bekliyorum :KK71: :KK71:
Ben her gittiğim ilde deprem yasadim saysam ifşa olurum.o derece :) hatta en son bulunduğum küçük bir yerdi ve helikopter gectiginde bile balkon camlari zangir zangir sallanirdi yer bile sarsilirdi deprem gibi...
Artik dedigim.gibi kendimi sakinleştirme yollarını buldum ha o anda insan korkuyor ama panik duygusunu kontrol altina almayi öğrendim
Asamayan varsa uzman destegi alsin adi üstünde zaten fobi (yogun korku duygusu).

X