deprem ayrı sinirimi bozuyor babaannem ayrı beni yıpratıyor dayanamıyorum

aynen öyle telefonda yazıları kocaman kocaman yapmış bazen bana bazen kardeşime yaptığı paylaşımların yorumlarını okutuyor. emekli öğretmen kendisi durup dururken şu öğrencime bak kızına bak osuna bak diye geçiriyor gününü
Sıkılıyor heralde.Hiç hobisi yok mu?İp alsanız,örgü örse.Yapmak istediği başka şeyler varsa yardım etseniz.Yemek yemesi de sıkıntıdan.Tüm gün evde,iş güç yok.

Sıkılıyor heralde.Hiç hobisi yok mu?İp alsanız,örgü örse.Yapmak istediği başka şeyler varsa yardım etseniz.Yemek yemesi de sıkıntıdan.Tüm gün evde,iş güç yok.
elinden hiçbir iş gelmiyor öyle örgü vs küçük bir şehirdeyiz zaten köy hayatını da sevmiyor yazlığa git diyoruz orda temelli yaşayanlar var yazlık kuşadasında zaten memleketine de yakın izmirli. orda en azından çıkar okey oynar ne bileyim tek katlı ev bakıcı tutalım diyoruz burda bizi bırakmak istemiyor alınıyor hemen. Eskiden daha çok şey yapardı kurslara giderdi arkadaş ortamı vardı şimdi arkadaşları hep çocuklarının yanına taşındı kimseyle muhabbeti yok. önceden kuzenime bakıyordu yine bir nebze uğraşı vardı.

Valla günahsız masum yavrularıma yemek hazırlamak içimden gelmiyor günlerdir.
Değil ki böyle şeytanlaşmış insana hizmet edeceğim. Allah kolaylık versin kardeş. Gerçekten zor.
Görmeyin duymayın, gerekirse cevap verin tersleyin susturun.
Öyle sakıncalı(yasaklı) işler yapan, sağa sola beddua savuran yaşlılara hürmet etme zorunluluğumuz olduğınu sanmıyorum.

Valla günahsız masum yavrularıma yemek hazırlamak içimden gelmiyor günlerdir.
Değil ki böyle şeytanlaşmış insana hizmet edeceğim. Allah kolaylık versin kardeş. Gerçekten zor.
Görmeyin duymayın, gerekirse cevap verin tersleyin susturun.
Öyle sakıncalı(yasaklı) işler yapan, sağa sola beddua savuran yaşlılara hürmet etme zorunluluğumuz olduğınu sanmıyorum.
işte malesef ki benim yumuşak karnım benim saçma sapan vicdan yapışım ben de yaşlanacağım kim bilir ne olacak düşüncelerim. Ya ölürse ya ömür boyunca vicdan azabı çekersem vs. gerçekten yemek yapmak bana zor gelmiyor ama böyle nankör olması huzur bozması çok rahatsız edici. Yani işsiz olmak sanki benim seçimim gelip bana hiçbir işe yaramıyorsun diyor işe girmedin bari ev işi öğren yok karı olacaksın bilmem ne Of yani

Sizi çok iyi anliyorum. Şu an ananem ağirlaştı evimize aldik. Yaza dogru annem huzurevine yatiracak. Olmuyor, tahammul edemiyoruz. Herkes burnundan soluyor bu devirde bir de 90lık kadina tahammul edilmiyor.
Ömürlerin uzaması çok kotü oldu. Çocuklarına maddi manevi yüksün, torunlar senden sıkılıyor. Devlete bile yüksün. Elaleme anlatsam beni kınayacak. Ama yaşamayan bilemez kardeşim 😑
Siz de birgün o durumda olabilirsiniz. Söyledikleriniz çok üzücü. Öz evlat annesini huzur evine vermek istiyor. Annenizi de siz verirsiniz huzurevine belki. Kimse yaşattığını yaşamadan ölmezmiş.

iz de birgün o durumda olabilirsiniz. Söyledikleriniz çok üzücü. Öz evlat annesini huzur evine vermek istiyor. Annenizi de siz verirsiniz huzurevine belki. Kimse yaşattığını yaşamadan ben de bu durum
Siz de birgün o durumda olabilirsiniz. Söyledikleriniz çok üzücü. Öz evlat annesini huzur evine vermek istiyor. Annenizi de siz verirsiniz huzurevine belki. Kimse yaşattığını yaşamadan ölmezmiş.
ben de bu duruma gelebilirim evet. O zaman çocuklarım çekmesin huzurevinde yaşıtlarımla olmak isterim. Bazı yaşlı bakılacak gibi değil maalesef. Dediklerim üzücü ama doğru olan şeyler, yaşamayan bilemez. Yaşlanınca ya özbek_türkmen bakıcıların eline kalıyosun yada çocuklarına maddi manevi yük oluyosun. Hep dua ederim ömrüm uzun olmasın ben de çekmeyeyim çocuklarım evlatlarım da. Kimse de huzurevini kötülemesin valla. Doktor hemşire başında, yaşıtların da var.

gerçekten bizim ne halde olacağımızı tahmin edemeyiz elbette yaşlılık zor ve yaşlılara bakmak çocuklarının görevi. Zaten bizde de kimse ben bakmam etmem demiyor sadece annem evime sokmam diyor. ama örneğin annem evine gider temizlikçi tutar kendisi yardım eder alışveriş yapar vs zaten babaannem şuan bizim evimizde oturuyor aynı şekilde faturaları babamda. sanal marketi öğrettim kredi kartını kaydettik babamın istediğini alsın diye ama aynı evde gerçekten çok zor. yaşlılar Gerçekten çocuk gibi yani akli dengesi olmayan anneannem bile böyle bir zulüm yapmadı. babamın amcası 96 yaşında vefat etti kimseye hiçbir zulmü yoktu. babaannem kendi annesine de bakmamış bir de annem anlatıyor miras konusunda küsmüş. ama mesela babamın dedesine baktı uzun yıllar birlikte yaşadılar tabii babamın dedesi sessiz sakin bir adamdı
tonton yaşlı var, sırtında taşımak istiyorsun bir de bakılamayacak yaşlı var maalesef :KK43: Bazı insanlar bakamıyoruz zorlanıyoruz diyince kınıyorlar. Vallahi öyle değil. Evin içinde düşman gibi olduk. Çok da üzülüyorum aslında

O duruma düşünce böyle düşünmezsiniz emin olun. Hepimiz öyle dua ediyoruz. Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin. Ama başımıza ne geleceğini de bilemiyoruz.

Gerçekten çocuk gibi yani akli dengesi olmayan anneannem bile böyle bir zulüm yapmadı. b
Şimdi akli dengesi yerinde olmayan aile büyüğüne çocuk muamelesi yapanları, kandıranları, he deyip geçenleri tanıyorum. Mesela “Dün bindiğimiz gemide kaç kişi vardı Metin?” “Beş kişi anne.” Ama akli dengesi yerinde olan büyükler titiz, huysuz, memnuniyetsiz davranıyorlar. Onları idare etmek daha zor gördüğüm kadarıyla. Mesela “Camları niye silmedin Buse bu ne biçim temizlik?” “Sildim anneanne ama öğlen yağmur yağdı, gelmiş biraz camlara”. “E bir daha sileceksin o zaman elalem ne der” Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin, bakana da baktırana da zor

Şimdi akli dengesi yerinde olmayan aile büyüğüne çocuk muamelesi yapanları, kandıranları, he deyip geçenleri tanıyorum. Mesela “Dün bindiğimiz gemide kaç kişi vardı Metin?” “Beş kişi anne.” Ama akli dengesi yerinde olan büyükler titiz, huysuz, memnuniyetsiz davranıyorlar. Onları idare etmek daha zor gördüğüm kadarıyla. Mesela “Camları niye silmedin Buse bu ne biçim temizlik?” “Sildim anneanne ama öğlen yağmur yağdı, gelmiş biraz camlara”. “E bir daha sileceksin o zaman elalem ne der” Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin, bakana da baktırana da zor
evet annemin yengesi de yaşlı bakıma muhtaç ama akli dengesinde sıkıntı yok alzehmier gibi. Kendi çocuklarına o kadar zulüm ediyor ki birine gidiyor orda kendini diğer çocuğuna gidene kadar zulüm ediyor öbürüne gidiyor orda da zulüm ediyor. Tuvaletiniz pis yok kapınız pis diyip duruyormuş. Kimse bakmam demiyor ama gittiği yerde de asla huzur vermiyor. Benim babaannemde böyle amcama gitse bize gelmek istiyor bize gelince de amcama gitmek istiyor. 5 çocuğundan da sadece 2 kişi ilgileniyor zaten. Halam annesiyle küs bizi barıştır diyip duruyor çok denendi olmuyor işte barışmıyor ve halam haklı. Ne istiyorlar bilmiyorum gerçekten biz nasıl olacağız kim bilir

O duruma düşünce böyle düşünmezsiniz emin olun. Hepimiz öyle dua ediyoruz. Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin. Ama başımıza ne geleceğini de bilemiyoruz.
bunun fazla yaşlılıkla alakası yok gençken de kötü olan yaşlılar var ailesine karşı yaşlanınca değişmiyor huyları. Kimse de bunu unutmuyor hele ben unutmuyorum babaannemin gencken yaptığı şeyleri çocukluğumu vs. Evlat torun ayrımı yapıyorlar hiçbir işe yaramıyorlar kimseye faydaları olmuyor yaşlanınca ne oluyor hadi bana bakın. Ben şahsen yaşlanınca çocuklarıma yük olmak ister miyim bilmiyorum. Hangi yaşlı çocuklara karşı çok sevgi dolu oluyor ki?

Bu konuyu açmak istemiyordum ama dayanamıyorum yine sinirden ağlıyorum deprem yüzünden o kadar yıpranıyorum ki anlatamam psikolojim alt üst oldu. Babamlar deprem olduğu gün sabah yola çıktılar halamın eşinin akrabaları deprem bölgesinde ayrıca dayımın eski eşi de. Sabah dayımın eski eşi aramış babamı ve evi yıkılmış eniştemin akrabalarından 5 kişi de enkaz altındaydı. Malesef 2 tanesi vefat etti tanımıyorum hayatımda 3-4 kere gördüğüm insanlar ama çok üzüldüm. Deprem günü babaannem amcamlarda kalıyordu zaten ameliyat olduğunu söylemiştim o günden beri babaannem sürekli bizim egimize gelmek istiyordu. Annem babaannemin gelmesini istemiyor nedenini söylersem konum ban yer ama kötü niyetle yaptığı bir takım eylemleri yazdığı kağıtlar yüzünden. Aynısını kendi abisinin eşine de yaptığı için ondan şüphe duyuyoruz çünkü bizim evimize başka giren çıkan yoktu. Neyse korkuyorum dedi bizim evimiz hem yeni hem de müstakil olduğu için annem dayanamadı git getir dedi. Depreme yakın bir şehirde değiliz batı Karadenizde yaşıyoruz. Neyse gittim getirdim ama o kadar zulüm ediyor ki anlatamam eize zaten aklım babamlarda ve deprem bölgesinde sürekli yemek yemek istiyor ve çok kilolu. Doktoru ona diyet yapması gerektiğini söylüyor ama umrunun işi değil. Kahvaltı hazırlıyorum normalde babam hazırlıyor baban yok şimdi hazırlarsın bir kere babana kahvaltı hazırladın mı diyor. Oturuyoruz yok pekmez yok mu reçel yok mu dolapta kaşar var getir. Yumurta pişiriyorum kızartma yok mu. Millet can derdinde o boğaz derdinde. Sonra çekirdek istiyor getiriyorum bu sefer diyor ki kavursana. Tatlı yapsana. Annem çalışıyor bu yuzden evde akşam yemeklerini ben yapıyorum. Zaten mutsuzum günde 10 öğün ona yemek hazırlamaktan bunaldım artık. Tuvalete götürüyorum o kadar ağır ki anlatamam size omzum kopuyor tekerlekli sandalyeye oturmayı gururuna yediremiyor. Sonra duruyor duruyor saçma sapan deprem yorumları yapıyor. Maraştaki etnik yapıyı söylüyor kendi de o etnik dini yapıdan orda onlar olduğu için kimse oraya gitmiyor bizi canlı canlı yaktılar şimdi de bizi gömdüler diyor. Diyorum aşk olsun kime öyle yardım yapmışlar yok ben biliyorum diyor. Zaten kendi etnik dini yapısı en iyisi bizimkiler kötü onlar çok bilgili iyi. Sevgilimin ailesinin nakliye firması var sürekli kaç şey yolladılar kaç tır gönderdiler diyor bu arada sevgilimin yengesinin akrabaları da deprem şehirlerinden birinde malesef ki abisi vefat etti. Küçük yengesi de erken doğum yaptı ve ben gidip nasıl böyle bir soru sorabilirim? bilmiyorum diyorum onlar zaten yollamaz onlar ermeni onların memleketi full ermeni diyor offf yani zaten sinirlerim çok yıpranmış durumda azarlıyorum bazen kötü konuşuyorum sonra üzülüyorum. Dayımla eski eşinin konusunu açtı ne olmuş diye sonra durdu keşke geberip gitseymiş dedi annem de çıldırdı tabii ki ağzına geleni söyledi senin çenen hiç mi susmaz ağzından hiç mi hayırlı bir şey çıkmaz geldiğinden beri demediğin kalmadı boğazın da durmuyor hiç mi üzülmüyorsun dedi. Sonra babaannem ağladı tabii babam olmadığı için onun göz yaşına kanan kimse yok. Dudaklarım yolundu artık susayım bir şey yapmayayım diye ama bugün kendimi yoldum malesef sinirden zaten sinirlerime fazla hakim olamıyorum. Gelmiş yine bana deve gibisin sen neden gitmedin herkes deprem bölgesinde diyor. Yani ben gitsem ne yaoabilirim hiçbir şey bilmiyorum? Sonra dedim ben ne yapabilirim ki zaten gidenler pişman ayak bağı sadece dedim. Zaten ne işe yararsın ki sürekli yatıp duruyorsun ne temizlik ne yemek yapıyorsun işe de girmedin kime çektin bilmiyorum diyor. Geldiğinden beri evde tüm yemekleri ben yaptığım halde. Gerçekten bu soğukta kapı dışına atmama az kaldı. Evde köpeklerim var enkaz altında kalsak bunlar bizi yer yok buraya yardım gelemez böyle saçma sapan konuşup duruyor. Rahmetli anneannem göçmen onun ülkesi yardım göndermiş mi abimin eşi yabancı onun ülkesi yardım göndermiş mi. Yok depremi gemi yapmış yok ne kadar ölmüş yok ölü sayısını gizliyorlar. çığlık atmak istiyorum gerçekten ellerim titriyor artık
Tekerlekli sandalye kullanmasına gerek yokmuş zaten.Bir süpürge alın uçsun onunla

Tekerlekli sandalye kullanmasına gerek yokmuş zaten.Bir süpürge alın uçsun onunla
ona gerek yok benim gibi deve gibi torunu varken 🤣 ben taşırım onu ona göre. bir gün bilerek çat diye bırakıp düşüreceğim görecek gününü malesef. azıcık iyi huylu olsa ben onu sırtımda taşırım ama değil. gelmiş bana bugün de çalışmıyorum diye aldığı emekli maaş promosyonunu vermeyi teklif etti maaşı ile kabul etmedim. en son araba al diye verdiği parayı aldığım içn kafamı çok duvarlara vurdum çünkü. Dedim bunu alırsam artık herkese beni reklam edersin istemez ondan sonra babama duygu sömürüsü yapıyor ağlayıp 🙄 ay valla kabus gibi gerçekten

X