Mutfak Püf Noktaları Deepfreeze nasl sebze atabilirim

ozlemoztepe

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Temmuz 2007
148
0
37
dolaptaki sebzelerimi ayıkladım.ama fazla olanları derindondurucuya atmak istiyorum .bazıları şoklayıp(kaynar suya atıp çıkarma) veya domatesle az kavurup soğuduktan sonra dolaba atıyorlar.deneyen veya hangisinin daha iyi sonuç verdiğini bilen varmı arkadaşlar...şimdiden sağolun şekerler...

taze fasulyelerımı 2 dk haslıyorum soguk suya alıyorum soguuktan sonra posetlere koyup dıpfrıze atıyorum
maydonozo sırkelı suda bekletıp yıkayıp syunu suzdukten sonra posetlere koyuyorum onuda atıyorum donduktan sonra elımle ufalıyorum ve azar azar kullanıyorum hem bozulmuyo hemde ılk gunku gıbı taze oluyo
sıvrı bıberlerım 2 dk haslıyorum yıne soguk suda bekledıp posetlere koyuyorum dıpfrıze atıyorum
domateslerı rendelıyorum azar azar posetlere koyup onuda atıyorum soslarda kullanmak ıcın cok ısıme yarıyo

dolaptaki sebzelerimi ayıkladım.ama fazla olanları derindondurucuya atmak istiyorum .bazıları şoklayıp(kaynar suya atıp çıkarma) veya domatesle az kavurup soğuduktan sonra dolaba atıyorlar.deneyen veya hangisinin daha iyi sonuç verdiğini bilen varmı arkadaşlar...şimdiden sağolun şekerler...

ben fasülyeyi az kavurup öyle atmıştım gayet güzel olmuştu...patlıcanı kızartıp koymuştum...

derin dondurucuya konan patlıcan meme kanseri yapıyormuş arkadaşalr.bunu bir doktor dedi.ben yemiyorum bence sizde yemeyin

taze fasulyelerımı 2 dk haslıyorum soguk suya alıyorum soguuktan sonra posetlere koyup dıpfrıze atıyorum
maydonozo sırkelı suda bekletıp yıkayıp syunu suzdukten sonra posetlere koyuyorum onuda atıyorum donduktan sonra elımle ufalıyorum ve azar azar kullanıyorum hem bozulmuyo hemde ılk gunku gıbı taze oluyo
sıvrı bıberlerım 2 dk haslıyorum yıne soguk suda bekledıp posetlere koyuyorum dıpfrıze atıyorum
domateslerı rendelıyorum azar azar posetlere koyup onuda atıyorum soslarda kullanmak ıcın cok ısıme yarıyo

domatesleri butun atan da varmış rendeleyıp koymak daha mantıklı sanki butun halde koyarsan sonucun ne olduğunu cok merak ediyorum ama en mantıklısı rende sanırım

buyuk atında donar ne gerek varkı rendelemek daha pratık hem yemeklere hemde soslara super oluyo
ayrıca domateslerı ve bıberlerı kucuk kucuk dograyıp karıştırıp bı posete koyuyorum dıpfrıze atıyorum melemen yapmak ıcın pratık

patlıcanları kızarttıktan sonra koyuyorum, çıkarıp yemekte kullanıyorum çok da güzel oluyor, taze fasulye ve bezelyeleri domatesle kavurup soğuduktan sonra atıyorum canım, kolay gelsin, domates koymuyordum burdan öğrendim şimdi onu da yapayım =)

Arkadaşlar domatesi bildiğiniz bütün haliyle de atabilirsiniz, kullanmadan biraz önce çıkarın, kabuğu kendiliğinden soyuluyor zaten azıcık eriyince, sonra da doğrayın kullanın, tazeden hiç bir farkı yok.

Ben ayrıca yaprak da atıyorum dipfrize. Çiğ halde onları poşetleyip ve poşetin havasını mümkün mertebe alıp donduruyorum. Kullanırken sadece çözdürüp direkt sarıyorum. İnanılmaz lezzetli oluyor.

Dolmalık biberleri de sadece ayıklayıp içiçe geçirip donduruyorum (Hatta ben onları doldurup da attım çok, sadece pişirmesi kalıyodu geriye).

dolma bıberlerı bende doldurup atacagım cok saol arkadasım Şeniz
dün sigara böregı sardım bıde peynırlı pogaca yaptım dıpfrıze attım
gecenlerde makarna mantısı doldurup attım mukemmel oldu
acaba dere otu nane bıde boreklerın ıcıne ıspanak hazırlayıp atsam olurmu bı bılgınız varmı kızlar

Hiç kabak ya da bamya atan var mı diprize??
Onları da önceden biraz haşlamak mı gerekiyor acaba?

canım kabak bilmiyorum ama annem bamya atar. onuda önce yıkayıp domatesle yağ koymadan tencerede kavuruyor. biraz rengi kaçınca bir tepsiye döküp limon sıkıyor. soğuduktan sonra poşetlere koyup dolaba atıyor. kış gelince soğanı kıymayı kavurup onuda içine atıp 5 dakikada yemek yapıyor a.s

dolma bıberlerı bende doldurup atacagım cok saol arkadasım Şeniz
dün sigara böregı sardım bıde peynırlı pogaca yaptım dıpfrıze attım
gecenlerde makarna mantısı doldurup attım mukemmel oldu
acaba dere otu nane bıde boreklerın ıcıne ıspanak hazırlayıp atsam olurmu bı bılgınız varmı kızlar

canım ben ıspanakları ayıklayıp yıkıyorum güzelce. sonra çiğ olarak poşetlere koyup atıyorum dolaba. börek ya da pide yapacağım zaman hemen çıkarıp soğan kavurup içine atıyorum baharatını falan. güzel oluyo hem de çok pratik oluyor tavsiye ederim.

bamyanın en güzel dondurucuya atma yöntemini vereyim.kesinlikle bunu uygulamanızı tavsiye ederim.bamyaları temizledikten sonra sirkeli suda biraz haşlayın sonra kevgirle alıp zedelemeden kağıt havlu üzerine yayın.suyunu çektikten sonra poşetleyip atın dolaba.nefis oluo.taze <fasulyeyi falan ben dometesle biraz öldürüp öyle atıom.dolma biberi temizleyip olduğu gibi atabilirsiniz.

bamyanın en güzel dondurucuya atma yöntemini vereyim.kesinlikle bunu uygulamanızı tavsiye ederim.bamyaları temizledikten sonra sirkeli suda biraz haşlayın sonra kevgirle alıp zedelemeden kağıt havlu üzerine yayın.suyunu çektikten sonra poşetleyip atın dolaba.nefis oluo.taze <fasulyeyi falan ben dometesle biraz öldürüp öyle atıom.dolma biberi temizleyip olduğu gibi atabilirsiniz.

süper ya bu derindondurucu işlerimizi acayıp kolaylıyor.2 dk 2 dk dır biz çalışan hanımlar için.kızartmada atılıomuş bak yeni öğrendim deneyeceğim mutlaka arkadaslar.

annem hep bütün dondururdu.bende denedim rendelemesi çok kolay oluyor...
kabuğu çok kolay soyuluyor.............

süper ya bu derindondurucu işlerimizi acayıp kolaylıyor.2 dk 2 dk dır biz çalışan hanımlar için.kızartmada atılıomuş bak yeni öğrendim deneyeceğim mutlaka arkadaslar.

haklısın valla canım. eve gelince zaten yemek yapmak için çok vaktimiz olmuyor. kızartmayı bende merak ettim ama ne bilim yağda pişirip dondurucuya atmak nekadar sağlıklı olur bilemiyorum :sm_confused:

ben de tam bu konuda bilgi arıyodum..takip ediyorum sizi tecrübeli arkadaşlar...ve teşekkürler

bence dondurucuya atılmayacak tek şey maydanoz....
tadı ve kokusu değişiyor............
ben dondurucuya börek koyarken maydanoz koymuyorum..............

X