Daha Az ile Daha Fazlası

Turşu biz pek tüketmiyoruz. Annemlerde yapıp getiriyor ve yemeyince yazık oluyor da onlara da yaptırmıyorum bizim için..
Ama tabi tüketen için iyi oluyor hem de ucuza bulmuşsunuz bereket versin..

Kutu kahve ve hazır kahve tüketmiyorum sağlıksız yerine kendime filtre kahve yapıyorum frenchpress ile içine buz atıyorum çokta güzel oluyor tavsiye ederim ☺️

Hooop yer açın ben de geldim . Ben kendimi bildim bileli az eşya çok huzur diyenlerdenim. Evimde hiçbir gereksiz esya bulamazsınız çeyizimi evimi kısacası herseyimi kendi maaşımla yaptığım için her zaman az ve öz esya bulundurdum evimde. Simdi eşimle geçen ay biraz fazla açıldığımızı zaten konuşmuştuk bu ay kemer sıkma uyguladık gereksiz harcama yapmama kararı alıp kredi kartı harcamasini tam yarı yarıya azalttık. Ailemden aldığım 100 bin tl borcum var onun için önümüzdeki 3 ay boyunca en az masrafla günü geçirmeye bakacağız. Bu arada eylülde ise başlıyorum 1 senedir izindeyim bebekten dolayı bana şans dileyin işimi özledim :) Dun kızımla markete girdik tam 40 tl götürdüm yanımda gerekli olmayan hiçbir şey almadan çıkmak için ve de zorunlu olan bulaşık teli ile 1 şişe süt aldım genelde kutu kahve alırdım soğuk olanlardan yaklaşım 45 tl bu defa evde internetten bakarak,kahve yaptım çok da güzel oldu ve üstelik çok ucuz :) burayı çok sevdiiim
Bol şanslar benim de 55000 TL kredi borcum kaldı son 3 taksidi bitmesinj dört gözle bekliyorum kartlarimin limiti toplamda 50 bin TL onu saymıyorum kredi kartı kullanmayacağım diye engel olamiyorum iyi kötü yine de taksitle idare ediyoruz

Turşu biz pek tüketmiyoruz. Annemlerde yapıp getiriyor ve yemeyince yazık oluyor da onlara da yaptırmıyorum bizim için..
Ama tabi tüketen için iyi oluyor hem de ucuza bulmuşsunuz bereket versin..
Biz özellikle salatalık kornişon deli gibi tuketiriz marketten almaktansa bu sefer kendim yapacağım dedim hazır turşu suyu ile yaptım suyunu kendim hazirlasam ya tursularim eridi ya da ya çok tuzlu oldu ya da hemen bozuldu

Selam hoş geldinn :KK49:
Dünü hiç para harcamadan geçirdim.. Akşam balık almıştım onu pişirdim.. Annem yemekten sonra alelacele evine kaçtı..
balık sonrası mutfağa mum yaktım ve tezgahları çamaşır suyu ile ovaladım balık kokusunu annem sevmiyor diye.. mutfağa 10 dk ayırdım ve her zaman ki düzenli halini gördüm.
Dün ayrıca işe gelirken sanki bana biraz küçük gelen ama sevdiğim bir elbisem vardı onu giydim. Atmaya vermeye kıyamadığım ama giyince de artık giyemeyeceğimi anladığım.
Elbisemle dün tüm gün vedalaştım :-) evet artık verilecekler kutusunda oda yerini aldı :))

Araba bir haftadan fazladır satılık ilanında idi. Dün müşteri gelmiş. Verdikleri fiyata anlaşacağız sanırım. Daha evrene mesajımı bu topik ile dün göndermiştim bana çok hızlı cevap verdi :-)
Sorun şu ki 1-2 hafta arabasız kalabilirim babamdan arabasını isteyeceğim. Çocuk için ev iş arasında araba lazım. Kredi çekme borca girme işlemleri var. Nakitleri bir araya getirme falan filan..
Neyse bu topik ile borç öderiz artık en azından birikim borcu ödeyeceğiz güzel borç.. Artık birde evimiz olsun inşallah çok dua ediyorum :KK36:
Sma'lı Deniz bebeğin kampanyası %87 olmuş ameliyatına çok yakın bugün ona da 500 TL göndereceğim.. Onları gördükçe içim parçalanıyor.
Bizde arabamızı satışa koyduk 😍satar satmaz bende birikimi bozdurup üzerine de kredi çekeceğiz sanırım bakalım evrene olumlu enerji yollayalım 😍 bizim evimiz var şimdi ki hedef yine arabayı yükseltme . Daha sonraki hedefimiz de eşyalarımızı yenilemek. Allah size de çok güzel bir ev nasip etsin

Bol şanslar benim de 55000 TL kredi borcum kaldı son 3 taksidi bitmesinj dört gözle bekliyorum kartlarimin limiti toplamda 50 bin TL onu saymıyorum kredi kartı kullanmayacağım diye engel olamiyorum iyi kötü yine de taksitle idare ediyoruz
Otomatik vites araba almak istiyoruz sene sonuna kadar alabilirsek bizim için büyük başarı

Bizde arabamızı satışa koyduk 😍satar satmaz bende birikimi bozdurup üzerine de kredi çekeceğiz sanırım bakalım evrene olumlu enerji yollayalım 😍 bizim evimiz var şimdi ki hedef yine arabayı yükseltme . Daha sonraki hedefimiz de eşyalarımızı yenilemek. Allah size de çok güzel bir ev nasip etsin
İnaşallah herşey istediğiniz gibi olur 🥰
Evrene olumlu mesaj iletmek çok önemli çünkü insanın kendi iç modu da yükseliyor borcum var nasıl ödeyeceğim değil borcum var öderim biter demek lazımmış 🥰

Biz de evimizi satışa koyduk. İçinde kiracı var. Zor ama Allah büyük. İnşallah satılır.
Satılmazsa ev kredisi öder gibi her ay yatırım yapayım diyorum.

Biz de evimizi satışa koyduk. İçinde kiracı var. Zor ama Allah büyük. İnşallah satılır.
Satılmazsa ev kredisi öder gibi her ay yatırım yapayım diyorum.
Piyasa maalesef ki çok kötü . Normalde bizim arabalar en geç 1 haftada satılırdı şuan asla alıcı yok . Bizim de kredi kartımız biraz dolu geçen sene taşındık eksikler vs derken sıkıntıdan da alışveriş yaptık biraz ocakta tamamen sıfırlanmoş olavak o zaman bende çok düzgün birikime döneceğim

Benim şuan Ocak ayına kadar mutfağa sahip çıkıp boş harcama olayını azaltmak gıdayı ziyan etmemek .

Mutfak giderleri küçük gibi duruyor ama büyük giderler, ufak tefek dikkatlerle çok ciddi tasarruflar yapılabiliyor.
Mutfakta israfı önleyip ihtiyaç dışındaki şeyleri dolaba koymamaya sadece gerçekten canım çekip eksik olduğunda alıyorum.
Veya birşeyleri aldıktan sonra mutlaka bir kısmını doğrayıp dondurucuya atıyorum. Yetmezse oradan kullanıyorum. En azından bozulmuyor.
Kıyma aldığımda mutlaka yemeklere göre alıp bölerim. Ha az almışsam mutlaka bir fırtık alır ayırırım. Başka bir yemeğe lezzet versin diye atmak için. Bu cimrilik değil inanın ki.. fazlası çöpe gidecek ise hem engel oluyorum hemde bir sonraki gün yemek yapacağım zaman içine atacağım malzemelerim çeşitlenmiş oluyor. Bir açıyorum buzluğu doğranmış domates biber ne bileyim tavuk suyu et suyu yanına bir malzeme daha kattım mı alsana yemek ☺️
Böyle olunca zamandanda ciddi tasarruf ediyorum..
mesela buzluğumda mutlaka haşlanmış fasulye ve nohutum olur. Dolapta yemeklik biterse bir kuru fasülye pişirir geçerim ☺️
Evim yemeksizde kalmaz..
Dolabım bereketsizde..
kurumuş bayatlamış ekmekler kuşlara gider.. kemikler yada etlerin artıkları kedi dostlarımıza ☺️

Akşam eve geldim oğlumla oynadım.. o uyudu ben duş aldım, duş almadan duşakabini domestosladım fırçaladım, duşa girince de su tuttum..
saçlar serumlandı.. yüzümü serumladım
Oğlum uyanmış annemle oynuyordu.. biraz oynadım…
Tuvalet kağıtlarını doldurdum..
Sabahtan kalan kavun dolaptaydı.. pidenin kalanıda annemle yedik.. isteyene dolmabiber yemeğimiz var istemezlerse yarının yemeği mecbur isteyecekler 🤣
Oğlumu gezdirdim oynattım eve geldim..
odadaki kirliler kirki sepetine ohh bugünü de kapattık masterchef karşısında çay keyfi

Dün kıyma alamamıştım marketten bu sabah kahvaltıdan sonra oğlumla kıyma almaya gittik 500 gram 300 tl ödedim birde marketten bulaşık deterjanı vs aldım 500 tl de ortaya ödedim. Eve geldik birlikte yemek yaptık biraz etkinlik ardına öğlen yemeği ve meyve yedik . Evi süpürdüm sildim toz aldım balkon wc derken yoruldum . Ben iş yaparken çocuk durmuyor ve tehlikeli şeyler yapıyor olunca çok geriliyorum . Ara öğünden sonra eşimin iş yerindeki parka gittik 3 saat oynadık yemek saatinde döndük eşimi de alıp . Yemek yedik eşim çok yorgundu bende oğlumu banyo yaptırdım kitap okula saati ve uyku . Ardına 3 makina çamaşır yıkadım astım bulaşık makinesini boşaldı . Çay içip ders notlarımı temize çekiyorum . Gece maaş yatacak sabah eşim ev sahibimizi arayacak zam konuşuruz sonra ödemelere başlarım ☺️

Bu arada ben haftalık yemek menüsünü yapıyorum israf olmaması için hemde kolaylık oluyor . Bugün menümde kıymalı karışık dolmam vardı yarınki menümde buzluktan mantı olacak . Cuma günü şehir dışına gidip geleceğiz hastane alışveriş işlerimiz var benzin de alacağız. Harcamalı geçecek ama gerekli şeyler için gidiyoruz

Haftalık bende denedim ama beceremedim çok yemek yenmiyor dolapta artanlar çok kalıyor baktım olacak gibi değil haftalık kafamdan neler yapacağımı gözden geçiriyorum sebzeyi ona göre alıyorum ve bir kısmını dondurucuya hazırlıyorum, dolaptakiler biterse diğerini yapıyorum eşim çok yemek yemediği için yaptığım yemek 2 günde zor bitiyor çeşit çoğalırsa biri bitmeden diğeri bozuluyor

X