Daha Az ile Daha Fazlası

Merhaba Hanımlar,

Kafamda bir şeyler vardı 2 gündür topikleri de şöyle bir kontrol ettim. Aktif topiklerde aradığım tarzda bulamadım. Benzer bir topik vardı ama oda artık amacı dışında daha çok sohbete dönmüştü.
Aklımda ki fikri yeni bir konu olarak sizlerle paylaşmaya ve birbirimizi teşvik etmeye karar verdim. Umarım topiğimi boş bırakmazsınız :KK49:
Ben son zamanlarda ciddi anlamda minimalizm felsefesinden çok etkilendim ve sık sık birikim yapma ile ilgili videolar izlemeye başladım. Çünkü bir şeyleri yanlış yaptığımı ve biriktiremediğimi biliyordum. Ve su akarken doldurulmalıydı. Yarının bize ne getireceğini hiç kimse bilmiyor ve hepimizin mutlaka kıyıda köşede bir miktar parası olması gerekiyor.
Araştırmalarım sonucunda şunu keşfettim minimalizm felsefesi ile hayatımızı sadeleştirdikçe aslında hayat daha akışkan bir hale geliyor. Yani şunu demek istiyorum;
İhtiyacımız olan şeyleri daha net görüp fazla olan şeyleri almıyoruz. Almadığımız için paramızı havaya harcamıyoruz. Temizlik kolaylaşıyor. Ev daha ferah görünüyor. Yani aslında sanki bir zincir gibi bir birine bağlanıyor.
Ayrıca rutinleri oluşturup bunu yaptım bunu yaptım diye işaretlemekte beynimizi daha çok dinlendiriyormuş.
Yine bir birikim felsefesi net olarak diyor ki kazancınızın %30 unu birikime koyup kalan %70 ile yaşamayı öğrenin ve hatta mümkünse %70 içerisinden %10'unu ihtiyacı olanlara yardım olarak verin çünkü evren size gönderecek. (İyilik Yap iyilik bul) felsefesi yada Hayrımız olması ile eşit bir anlayış.
Ben kendimde öncelikle sadeleşme ile başladım ve inanın hayatımın enerjisi değişti. İhtiyacım olmayan gereksiz çöp şeyleri attıkça ev ferahladı ev ferahladıkça marketlerde ihtiyacım olmayan şeyleri almamaya ve aldığım şeyleri de çürütmeden yada bozmadan mutlaka değerlendirmeye başladım. Birikim hızım arttı. Para parayı çekti. Ama insan bir yerde teşvik istiyor. Daha ne yapabilirimi teşvik edilmesi insanı daha çok hırslandırıyor sanırım.

Yukarıda ki yazı uzun gelenler için özet:
Az harcıyoruz, biriktiriyoruz ve her gün harcamalarımızı-birikimlerimizi paylaşıp hatta gerekirse kendimizi eleştiriyoruz.

Hayırlı olsun.
:halay:
Topiğin hayırlı olsun, bol bereketli birikimler dileğiyle...😊

600 tl yemek ödedim
1500 tl benzin
1000 tl sigara aldım
80 tl dönüş için feribot
325 tl watsonsta indirim vardı fondöten aldım bir daha bu fiyata bulamam kullandığım ürünü
650 tl oğluma oyuncak
1000 tl kedimize ve papağanımıza mama aldım .
Atm kartımı yuttu ve kullanılamaz olmuş 😏 yeni kart söyleyeceğiz ama maaş kartı tekti çok zor olacak şimdi bize 😣
45000 bin tl kredi kartını ödedim. Artık azalıyor önümüzdeki ay daha az sonra bitiyor inş

Bi yemeğe bi oyuncağa bu kadar para vermek ne kadar garip ya ben hiç alışamayacakmışım gibi sanki.

Bi yemeğe bi oyuncağa bu kadar para vermek ne kadar garip ya ben hiç alışamayacakmışım gibi sanki.
Evet bende yine birde normal avm içinde pizza hamburger yani . Geçen sene şehır dışına geldiğimiz zaman gittiğimiz bi restorant vardı şimdi yine oraya gitsek 1500 verirdik kesin . Oyuncağa yorum yapamıyorum çünkü gerçekten çok saçma fiyatlar .

Günaydın 😍 dün çok yoruldum temizliği zor yetiştirdim akşam yemek saatine kadar. Birde internetin eve bağlanmasıyla ilgili öğleden sonra da uğraştım gerçekten çok yoruldum. Geçen sene diğer evimizde kullandığımı internet için müşteri hizmetleri bizi yanlış bilgilendirdi onların yüzünden bir sürü fazla ödeme yaptık 1 senedir boşa oraya da fatura ödüyoruz sonradan aldığımız internette onlar yüzünden pahalı oldu valla dolandırıldık hakkımızı helal etmiyorum . Birde dün uğraştığım da ayrı bir olay . Kedi evde yalnız kalınca hemen stres yapıyor ve tüy döküyor papağan da kafesi ve etrafı çok kirletmiş evi arındırana kadar canım çıktı oğlum da gerçekten hiç durmadı . Akşam da fasülye kırdım dolaba attım kışlık bu sene çok oldu fasulyemiz. Bugün arkadaşlarımızla parkta buluşacağız geçen haftadan anlaşmıştık . Geçen hafta buluşmada ben çay saati menüsü yapmıştım bu haftada eşimin müdürü yapmış dün msj yazdı sen sakın yapma yorulma yeterli diye öyle olmaz elim boş gitmem. O yüzden tuzlu bir kurabiye ve börülce salatası yapacağım.15:00 gibi ailecek gideriz . Sadece evde meyvemiz az şuan onu bi tamamlarım birde haftalık menümü yazmadım yazacağım .

Evet bende yine birde normal avm içinde pizza hamburger yani . Geçen sene şehır dışına geldiğimiz zaman gittiğimiz bi restorant vardı şimdi yine oraya gitsek 1500 verirdik kesin . Oyuncağa yorum yapamıyorum çünkü gerçekten çok saçma fiyatlar .

Avm restoranları zaten apayrı bi boyut. Kalite desen yok. Tavuk dünyası ya. Ne olabilir ki? Az bi tavuk, az bi makarna. 500 lira. Yazık günah. Benim kız çok sevmişti 1-2 kere yemişti dışarıda. Aylardır yemiyoruz.

Avm restoranları zaten apayrı bi boyut. Kalite desen yok. Tavuk dünyası ya. Ne olabilir ki? Az bi tavuk, az bi makarna. 500 lira. Yazık günah. Benim kız çok sevmişti 1-2 kere yemişti dışarıda. Aylardır yemiyoruz.
Biz ayda bir kere şehır dışına gittiğimiz zaman yiyoruz . Zaten yemek saatinden sonra geri dönmek zorunda kalıyoruz işlerimiz alışverişimiz ancak yetişiyor o yüzden . Mesela bu ay hastane plaka alışverişi vs çok fazla iş vardı zor yetişti akşam . Önümüzdeki ay da gidereceğiz onda da yine benim bir kontrolüm olacak oğlumun okul alışveriş listesi yapılacak benzin alınır kuruyemiş . Zaten hiç bir sosyal hayatımız olmadığı için insan ayda bir hava almak istiyor 😏

Günaydın buralar yanıyor... Sabah erken çıkalım alışverişe dedim. Haftalik Meyve sebze 700 lira tuttu.
Konserveyi erteledim valla yapasım gelmedi.
Kahvaltı hazirlayacagim kil biber buldum kızartmasıni çok seviyorum.

Haftalık yemek menümü paylaşayım fikir kalsın .
Pazartesi : pirinç pilavı nohut salata ayran
Salı : pilav nohut ( eşim nöbetçi oğlumla yeriz )
Çarşamba : mantar sote erişte ayran salata
Perşembe: bulgur pilavı Göveç cacık turşu
Cuma : bulgur pilavı güveç ( patlıcanı dinlenmiş seviyoruz sonraki günde yiyoruz ) salata yoğurt
Cumartesi: fırında patates köfte börülce salatası ayran

Kahvaltıyı kaldırdım evi hemen bir tur ben bir tur robot süpürdü wc banyo temizledim bulaşık hayvanları temizledim mamalarını verdim . makinesi boşaldı 3 makina çamaşır yıkadım . Kahve içiyorum etkinlik yapıyoruz birazdan öğlen yemeği ve ardına da kurabiye makarna salatası yapacağım öğleden sonra dışardayız geri dönüşte meyve alırız .

Son düzenleme:
bugün gelecek misafirlerim dün geldiler, benimde hazırlık yoktu tabi eşim kurabiye ve pasta almış kahve yaptım kuruyemiş çıkardım.. aradan çıktı onlarda..
akşamda bebek görmeye gittik..
gitmeden önce makyaj yaparken rimelimin bir tanesi kurumuş onu, bir tane giymediğim sütyenim vardı onu atılacaklar torbasına ayırdım.
Misafirler ekler getirmiş onlarıda dolaba kaldırdım.
Sabah kahvaltı yaptık, oğlumla oynadık.. arada oğlumun yorganını yıkadım..
bir malinede havluları bornozları çalıştırdım onlar asılacak
Dün çamaşırları katlamıştım.. teras yıkandı bulaşıklar yıkandı
Ayın 15inde avans almıştım. Avans ile kredi kartına ödeme yaptım g banka 3500 tl.. g bankada kredi kartımın borcunu bitirdim. 1 paket sigara aldım sabah Paketim evde kalmış 70tl
Akşama patates haşlayacağım ya kumpir yaparım yada haşlanmış patates kavurması.. çayla yemesi keyifli oluyor, yarına mantı çıkaracağım dolaptan. Birde ayran yapayım tuce_tuce tuce_tuce den canım çekti. Bu hafta birde nohutmu pişirsem yaz aylarında pekde sevmem bakliyatı ama bayadırda oldu özlemişim.
Birde kıyma çıkartayım köfte yapalım..
yarın iş var. Oğlumda. Hiç ayrılmak istemiyorum ama mecburuz

Bu hafta yarım kalmış kozmetik ve hijyen ürünlerini hedefliyorum, önce onları bir ayıklayıp kullanım önceliğine vericem çünkü hep varken yenisini alıyoruz ve bitmeden bozuluyor kuruyor çöp oluyor. Sabah attığım rimele çok üzüldüm. Şimdi almak istesem 500 liradan aşağı değil ama unutmuşum ve kurumuş..
saç kremleri maskeler makyaj ürünleri losyonlar ve kremlerde özellikle bitmeye yakın kıyıda köşede kalmış ürünleri bu hafta kullanım bitireceğim
Hem alınacak var ise listeye eklerim hemde kullanmayı sevmediklerimi belirleyip birdaha onlardan almam. Hemde fazlalıklar azalmış olur ☺️

bugün gelecek misafirlerim dün geldiler, benimde hazırlık yoktu tabi eşim kurabiye ve pasta almış kahve yaptım kuruyemiş çıkardım.. aradan çıktı onlarda..
akşamda bebek görmeye gittik..
gitmeden önce makyaj yaparken rimelimin bir tanesi kurumuş onu, bir tane giymediğim sütyenim vardı onu atılacaklar torbasına ayırdım.
Misafirler ekler getirmiş onlarıda dolaba kaldırdım.
Sabah kahvaltı yaptık, oğlumla oynadık.. arada oğlumun yorganını yıkadım..
bir malinede havluları bornozları çalıştırdım onlar asılacak
Dün çamaşırları katlamıştım.. teras yıkandı bulaşıklar yıkandı
Ayın 15inde avans almıştım. Avans ile kredi kartına ödeme yaptım g banka 3500 tl.. g bankada kredi kartımın borcunu bitirdim. 1 paket sigara aldım sabah Paketim evde kalmış 70tl
Akşama patates haşlayacağım ya kumpir yaparım yada haşlanmış patates kavurması.. çayla yemesi keyifli oluyor, yarına mantı çıkaracağım dolaptan. Birde ayran yapayım tuce_tuce tuce_tuce den canım çekti. Bu hafta birde nohutmu pişirsem yaz aylarında pekde sevmem bakliyatı ama bayadırda oldu özlemişim.
Birde kıyma çıkartayım köfte yapalım..
yarın iş var. Oğlumda. Hiç ayrılmak istemiyorum ama mecburuz
Ya mantı iyidir oğlum bugün yine soruyordu anne mantı bitti mi diye ☺️ afiyet olsun 😋 bende kuru fasülye ıslattım yarın yapacağım. Bakliyatı her hafta bir kere pişirmeye çalışıyorum ki oğlumun beslenme düzeni bozulmasın değerleri düşmesin diye tabi bizim de 🙂

Bu hafta yarım kalmış kozmetik ve hijyen ürünlerini hedefliyorum, önce onları bir ayıklayıp kullanım önceliğine vericem çünkü hep varken yenisini alıyoruz ve bitmeden bozuluyor kuruyor çöp oluyor. Sabah attığım rimele çok üzüldüm. Şimdi almak istesem 500 liradan aşağı değil ama unutmuşum ve kurumuş..
saç kremleri maskeler makyaj ürünleri losyonlar ve kremlerde özellikle bitmeye yakın kıyıda köşede kalmış ürünleri bu hafta kullanım bitireceğim
Hem alınacak var ise listeye eklerim hemde kullanmayı sevmediklerimi belirleyip birdaha onlardan almam. Hemde fazlalıklar azalmış olur ☺️
Bende minimalist olmaya çalışıyorum topiğe yazmaya başlayınca fark ettim ki durum iyiymiş benim atacak birşey yok pek . Ama harcama konusunda iyi olmaya çalışıyorum özellikle mutfak konusunda geçen ay çok fazla harcadık nereye gitti anlamadım mesela ama boş yere de birşey almadım sanırım herşey aşırı pahalandı

X