Cuma Zayıflama Yarışması Üyelerinin Paylaşım Alanı

Meyvemi yerken mesajlarınızı okumak güzel oldu.. :KK34:
Ah bu mesajından sonra kendimi çok kötü hissettim...

En buraya kasım 2010 da 78 kilo ile katıldım. Cuma günü kilom 75 ti... Yani 2,5 yılda 3 kilo vermişşm. Fakat geçen sene 84-85 kiloya çıktım ve sonra 75 e indim. Şimdi öyle üzülüyorumki kayıtlarda başlangıç kilom 78 diye..

Bu fikrinde çok güzel. Böylece dahada disiplin olur üzerimizde.

Hatta bak ne dicem.. Belki uygulaması zor ama şöyle birşeyde yapabiliriz:

Dediğin gibi her ay 1 kilo olsa 15 kilo vermek isteyen biri 15 ayda vermeli.

Şuan yarışanlar içinde bu uygulamayı uygulasak örneğin herkes kabul etti ve bu madde uygulanırsa şuan yarışanlar ise hedeflerine kaç kilo kaldıysa okadar ay burda olabilsinler...

Ya örnek olarak ben hedefime 5 kilo var 5 ay sonra veremezsem diskalifiye olayım.

Mesajını takıma yazmadım ama paylaşım alanını okumaları gerektiğini hatırlattım.
Haklısın, baktıkça içimin sıkıştığı kişilerden biri de sensin.. Sana bir karne hazırlasam, senin kadar mutlu olacağımı biliyorum..

Evet, haklısın.. Uygulamada her takım yönetiminin üyeleri tek tek takip etmesi gerekiyor.. Bu uygulama, ben veya başkası olsun tek kişinin altından kalkabileceği bir şey değil.. Ama bunu başta kurduk mu gerisi kolay.
x üye geldi. Hedefini söylediği anca giriş kilosu belli vereceği kilo ve vermesi gereken süre belli. Hatta şu işi pratikleştirebilir. İlk başta takım listesi hazırlanır. Her üyenin yanına parantez içinde bu bilgi eklenir. Nicki öyle olur yani bundan sonra..
Örnek:
Ayşe yeni üye ve 27 mayısta giriş yaptı. 70 kilo. Hedefi 8 kilo vermek ve 62 ye inmek. 8 ay sonra bu hedefe ulaşmak zorunda. Yani
27 Ocak 2014 de hedefine ulaşması lazım.
Ayşenin yanına bu not eklenir. Şöyle:
Ayşe (27.01.2014=62)
gibi..

Diskalifiye edilmesi çok daha doğru olur. Katılıyorum.
Çünkü böyle bir al, bir ver.. Sonuca bakıyorsun fena..

Bir oran daha vereyim size:

Bugüne kadar Cuma yarışmasına katılan kişi sayısı: 1303

Mezun olup karne alan sayısı: 166 Oran : %12

ben karne almama olayının bir yaptırımı olacağını düşünmüyorum... bu benim görüşüm...

her ay bir kilo verme olayı.. gönül elbette ister bunu ama kilo verememe durumunda motivasyonu olumsuz etkiler diye düşünüyorum ... her ay bir kilo değilde 900 gr vermiş de olabilir yada 700 gr ama sonuçta yavaştan da olsa bir eğrisi var diyelim bu kişi bu olaydan olumsuz etkilenebilir bence...

Evet, S_A nın önerisi yani karne almama yerine diskalifiye çok daha doğru olur.

"Ayda 1 kilo" şartını şöyle düşünebilirsin belki..

"Aylık" olarak bakarsan açı daralmış oluyor.. Oysa biz hedefini aya çeviriyoruz.
Hedefi 15 kiloysa bunu 15 ayda vermeli diyoruz.
Bir ay 700 gr verir.. bir sonraki ay 1,3 kilo verir ve açığını telafi eder.
Bu olası salmaların, her hafta sonu düzenli olarak yapılan kaçamakların da önüne geçecektir..
Diyet, kaçamak kadar düzenli yapılsaydı mezun oranımız çok daha güzel olurdu..

Birde önümüz yaz tamam ama temmuzda ramazan başlıyor. Benim zaten tuvalet problemim var ramazanda kilo verenler gibi kilo alanlarda cok oluyor. Kendi adıma ramazani 1 kilo alarak yada kilo almadan kapatirsam başarı sayicam. Öyle olursa Ramazanda diskalifiye olurum bu da demek olur ki Ramazanda +5 kilo :KK43:
Bunun çözümü kolay.
Ramazan 1 ay sürdüğü için hesaplamaları yaparken bu ayı devre dışı bırakırız.
Yukarıdaki örnekteki Ayşenin yanına 27.01.2014 değil de +1 ay yapıp 27.02.2014 yazdık mı işlem tamamdır.

Ayda bir kilo vermek çokmu diye bende düşündüm. Ama değil. Bazı aylarda 5 cuma bulunuyor.... Ortalama olarak haftada 200 gram verilemezmi?

Ama her hafta kilo vermiyoruz buda doğru. Ama 1 ayda 1 kilo mutlaka verilecektir diye düşünüyorum..

Bu benden geln sadece bir fikir :KK34:
Verilir, verilmesi de gerekir zaten.. Veremeyen da yarışma ortamında yarışmacı olarak değil de kurduğu diyaloglar adına bulunmaya devam eder.. Ama bir insanın "yarışmacı" kimliği varsa burası da onun için çalışan, uğraşan, mesajlarını okuyan, listelerini hazırlayan birileriyle doluysa.. bu insanın önce kendine sonra da bu kişilere karşı sorumluluk hissetmesi gerektiğini düşünüyorum.

Veremeyenler, alanlar, hele hele izne gidip kilo alarak dönenler yüzünden takım ortalamaları düşmüyor mu zaten?

Ey güzel Allahım! Kaç kişinin çenesini bana verdin, diye merak ediyorum.. Hem okumuyorlar diye söyleniyorum hem de destan yazıyorum.. Oy karşıki dağlar!:KK3:

Selam..

Kahveye batırılmış püsküütüm, dün okudum yazdıklarını. Aslında biraz daha geç cevap verecektim ama içimde bir rahatsızlık oluştu yazmamamla ilgili.. Geçen hafta ben de çok düşündüm. Tavanımla konuştum :KK60::KK60: geçen haftaki yüzdeye çok bozuldum. Daha 2. haftamız. Yaza gelmesi kötü oldu. Dondurma savaşı yapıyoruz takımla.. Sonra buraya geldim ki işler daha da kötü.. Sen duruma el atmışsın. Benim daha fikirlerim netleşmedi. O yüzden biraz daha bekleyecektim ama sonradan okumadım zannetme.. Hem ham haliyle katmak belki de daha iyi olur. Üzerine biraz o biraz bu ekler, bir şeyler oluştururuz.

Aslında sistem kilo verme odaklı çalışıyor ki bu da benim içime pek sinmiyor. Yani ölçmemizin başka yolu yok tabiki eldeki tek veri tartı sonuçları ama, bence esas önemli olan sağlıklı yaşamak olmalı. yoksa bu ay 3 vermişsin öbür ay 5 almışsın bunlar ufak şeyler diye düşünüyorum. daha önce yazdığım bir yazıyı kopyalayım: <<<Bugün 57.9 u gördüm tartıda. Seneler önceki rakamlar: 50'ler. İlk amacımız kilo vermek olsa dahi, biz burada sağlıklı yaşamı öğrenmek için bulunuyoruz. Yani esasen biz sağlığı hedefliyoruz, kilo vermek onun yanında bonus gibi. İşin sonucundan ibaret.. Bu sonucu alamasak dahi gittiğimiz yol sağlık yolu. Bunu sakın unutmayın. Sporu da az ve öz yemeği de yaşam biçimi haline getiriyoruz. Kilo vermek dert değil sağlıklı yaşamamak dert.. Çünkü kilo verilip alınabilen bir şey. Ben 1 ay bir yerlerimi yırtarım, gider iki günde alırım o kiloyu.. Ama sağlıklı yaşamayı artık içselleştirmişsem, o aldıklarımı da aynen veririm bir çırpıda..>>>

ama bununla ilgili ne yapılabilir bilmiyorum. otorite, disiplin, ceza.. bunlar benim pek sevmediğim şeyler. o yüzden ne kadar yardımcı olabilirim bilmiyorum. ben kafamdan geçen malzemeleri dökeyim de aşa katıp katmamak size kalsın..

olay diskalifiye ye dökülmeden önce, bence takımlar bazında değerlendirilmeli. burada da kaptanlara iş düşüyor. bireysel çalışılmalı. üyelerinizi tanıyıp, onlara göre sistem oluşturmanız lazım. (örnek: benim üyelerimden birinin süt ürünlerine alerjisi var. kaçamak yaptığında ona yoğurt yeme ödevi verdim.) kimseyi diskalifiye etmek istemiyorum. kişi art niyetli olur, sizi kandırır vaktinizi alır o ayrı. ama bir kişi ayda 1 kilo veremedi diye de cezalandırılması bana zulüm gibi geliyor. (juju çok iyi bir kaptandı. gözümüzün önündeydi. ama kilo veremiyordu. böyle bir kural gelseydi 5. takım yerle yeksan olurdu. geçen haftaki sonuçlar gösteriyor ki diğer takımlarda öyle olurdu)

kendime bakıyorum, 6 kilo fazlam vardı. bazı insanların hedeflerinde 20-25 kilo vermek var. senelerdir kilolu yaşamış, nice obez insanlar var. yemeğe sizin baktığınız gözle bakmıyorlar ki. kim bilir ne sıkıntıları var yemekle ilgili. (örnek: eşiyle sorunu olduğu için yemeğe yüklenme gibi) bu insanı tutup zincirlerseniz sanki bir de buradan darbe yemiş gibi olmaz mı?

dediğim gibi çok dağınık düşünüyorum kusura bakmayın. adı üstünde "kilo verme yarışması" da diyebilirsiniz. disiplin şart da diyebilirsiniz. hayatımızın her anı sınav. her anı eleme ve elenme üstüne kurulu.. birileri 1. olurken diğerleri olmuyor. kazanma/kaybetme üzerine olmasa bu yarışma? amaç sağlık olsa ve 1. olmak bonusu olsa? Stres seviyesini yükseltmek ben de ters teper. Belki de geriye kalan 99 kişi böylesi çok daha iyi diyecekler... Bilemem..

:nazar:Dediğim gibi iç tüzükte halledilmeli bence her şey. üyeler 7 etaplık süre bazında değerlendirilebilir. çünkü ramazan var mesela.. 4 etap değerlendirme için çok az olur. bunu kaptan yapabilir, kötüye giden üyesini uyarabilir ki durum kontrol altına alınsın.. 7etap için 1,5 kilo alt sınır belirlenebilir.

karnenin caydırıcılığı olmaz. çünkü yarışan bazı üyelerin zaten karneleri var 2. kez yarıştıkları için.

:nazar:sonra illa bir şeyler yapılacaksa vize/final gibi bir şeyler oluşturulabilir. ya da kartlarımız olur. mesela 4 etapta bir takım bazında değerlendirme yapılabilir. takım eğer 4 etabın sonunda 0,3 ortalamanın altında kalmışsa sarı kart, 2. sarı karttan sonra diskalifiye.. ama takımın kapatılması şeklide değil, en düşük ortalamaya sahip üyenin diskalifiyesi şeklinde.. ve kaptana da ceza kesilmesi gerekiyor...

:nazar:üyelerime sordum. onların da bana yakın düşünmeleri hoşuma gitti. takım dağılırsa obez olur çıkarım yazmış biri. diğeri ise cezadan değil ödülden yana.. aynı benim gibi.. diyorki sonucu olan takım 1. ye bir şey alsın.. bu fikir geliştirilebilir.

:nazar:dediğim gibi kişi art niyetli olmadıktan sonra gönlüm diskalifiyeden yana değil. karne notu düşük olan kişi takımdan uzaklaştırma almalı. ama bu sürede bir havuzda bekletilmeli.. mesela 50-59 kilo aralığındakiler havuzu gibi.. yada kendi açacağı diyet günlüğü gibi bir havuz. bir nevi karantinaya alınmalı.. diğer kaptanlar, yada cezası olan kaptan buradaki üyelerle ilgilenmeli..

:nazar:gelelim yukarıda belirttiğim karne notunun nasıl oluşturulacağı.. tartı sonuçları+kaçamak durumları+kaptanın verdiği ödevler+sporlar+su+bitki çayı... bunun gibi bir kaç şeyin birden değerlendirilmesi..

........ yazmam 3 saat sürdü neredeyse.. bugün bizim ufaklık pek bir yaman.. ne uyudu ne yazdırdı.. tekrar kontrol etme şansım olmadı yazdıklarımı... bir de çok kopukluk yaşadığım için konsantre olamadım. anlaşılmayan yerleri sorabilirsiniz. püsküütüm benim tavan 37 ekran olduğundan çok net göremedim düşünceleri... bunlarla idare edersin :KK1::KK1::KK1:

merhaba arkadaslar.ne olmus paylasima,cenenize kuvvet:KK9:

konuya döneyim

ben bu haftanin etap birincisiyim..4.takim üyesiyim,bu hafta neler yaptigimi dilim döndügünce anlatayim...

öncelikle 1 yildir yarismada olmaktan cok sikildigimdan bir an önce mezun olmak istedim..

takim olarak saglikli kilo verme kurali vardi,sok diyetler yasakti.bende kendimce yediklerimi azaltip spora yüklendim.

örnek bir menü yazmam gerekirse

sabah

2 dl ekmekle yapilmis peynirli tost ve domates salatalik türleri

ara

1 adet meyve
1 cay bardagi kefir veya süt
#ögle

4 kasik sebze yemegi,2-3 kasik pilav
ara
1 adet meyve,5-6 badem
aksam
izgara et veya balik veya köfte,salata

suyumu 3 lt den az icmemeye calistim
sporumuda sabah 2 saate ykin bisiklet turu attim esimle,öglen 30-45 dk arasi zumba,aksamda 1 saat stepper yaptim(alt komsum tatildeydi,bu firsati kullandimm.....

kisacasi yediklerimi biraz azaltip,spora yüklendim,sonucunuda aldim...

evet kesinlikle mezun olmak istiyordum ve hedefimin %80 ini bile yakalayamamistim...

yukarda yazdiklarimi yaptim,son 2 günde ayran detoksu yaptim,baya isede yaradi hani...sonucu tartida iyi oldu,simdi korumada sira..

yaptiklarim bunlardan ibaret,umarim bütün zayiflamak isteyenler hedefine ulasir ve mezun olur....

püsküütcügüm mezun olmak ve karne diyince bak aklima ne geldi...beni sevdigini biliyorum,:KK17:bende seni seviyorum:KK19: ama israrla mezun olmak istiyorum...
:nazar:

yani demem o ki gecen haftaki bildirimim su sekilde...

pegasus07 : ( 58,5/54,2 /4,3 /3,68% ) Gecen Hafta Etap Listesine Alinmadigimizdan Kilosu 2 ye Bölündü...Mezun Olmak Istiyor.

sanirim sen o sondaki kismi gözden kacirmissin,bu haftaki degerlendirme raporunda karnem yoktuda hatirlatayim dedim,zahmet olmazsa banada afilli bir karne hazirlayabilirmisin:KK19:

evet ben mezun oldum,hedefime ulastim,darisi tüm üyelerim basina,siki bir diyet ve spor programiyla hedeflerimiz o kadarda uzak degil inaninki.....

Son düzenleme:
chentiqcim,
Öncelikle bu kadar detaylı bir mesaj yazdığın ve buna zaman ayırdığın için teşekkür ederim. :KK71:

Sen daha duygusal yaklaşmışsın konuya ki söylediklerinde haklılık payı var.

Fikirlerin senin de belirttiğin gibi daha çok iç tüzükle ilgili.. Kaptanlarımızın çoğu takım içinde kurallar koyup denetim yapıyorlar gördüğüm kadarı ile ama ortalamalar ve kilo veremeyen üyelerimizin çokluğu bu sistemin yeterli olmadığını gösteriyor. Takım içinde ne daha iyi yapılabilir konusunu kaptanlar olarak konuşur, kararlaştırırsınız. Çünkü ileri sürdüğün fikirler, kaptanların tek tek üyelerini ciddi şekilde takip etmelerine dayanıyor, buna herkesin vakti var mı bilemiyorum.. Ya da bugünkü kaptanın vakti vardır da sonraki kaptanın vakti olacak mıdır, bunu da bugünden kestirmek mümkün değil..

Çünkü kaptanlar da gidebiliyor.. Yarışmada bir kez hak ettiği halde bir üyeye karne hazırlamadım. Sebebi de kaptan olduğu halde, arkasına bakmadan, takımda yeni yönetimi oturtmadan mezun olmak istemesiydi.

Bunları düşününce de takım iç tüzüklerinin işlerliğinin; güncel kaptanın fikrine, yaşam temposuna bağlı olarak ayırabileceği zamana ve takım içindeki sinerjiye dayalı olduğu ortaya çıkıyor.

Oysa genel çatıda bir karar oluşturmak, bireyde "otokontrol" geliştirmeye yönelik olacağı için sizin yükümlülüğünüzü bir nebze azaltır diye düşünüyorum.

Not: Bence senin ekran 37 değil 107 ekran.. :KK16:

merhaba arkadaslar.ne olmus paylasima,cenenize kuvvet:KK9:

konuya döneyim

ben bu haftanin etap birincisiyim..4.takim üyesiyim,bu hafta neler yaptigimi dilim döndügünce anlatayim...

öncelikle 1 yildir yarismada olmaktan cok sikildigimdan bir an önce mezun olmak istedim..

takim olarak saglikli kilo verme kurali vardi,sok diyetler yasakti.bende kendimce yediklerimi azaltip spora yüklendim.

örnek bir menü yazmam gerekirse

sabah

2 dl ekmekle yapilmis peynirli tost ve domates salatalik türleri

ara

1 adet meyve
1 cay bardagi kefir veya süt
#ögle

4 kasik sebze yemegi,2-3 kasik pilav
ara
1 adet meyve,5-6 badem
aksam
izgara et veya balik veya köfte,salata

suyumu 3 lt den az icmemeye calistim
sporumuda sabah 2 saate ykin bisiklet turu attim esimle,öglen 30-45 dk arasi zumba,aksamda 1 saat stepper yaptim(alt komsum tatildeydi,bu firsati kullandimm.....

kisacasi yediklerimi biraz azaltip,spora yüklendim,sonucunuda aldim...

evet kesinlikle mezun olmak istiyordum ve hedefimin %80 ini bile yakalayamamistim...

yukarda yazdiklarimi yaptim,son 2 günde ayran detoksu yaptim,baya isede yaradi hani...sonucu tartida iyi oldu,simdi korumada sira..

yaptiklarim bunlardan ibaret,umarim bütün zayiflamak isteyenler hedefine ulasir ve mezun olur....

püsküütcügüm mezun olmak ve karne diyince bak aklima ne geldi...beni sevdigini biliyorum,:KK17:bende seni seviyorum:KK19: ama israrla mezun olmak istiyorum...
:nazar:

yani demem o ki gecen haftaki bildirimim su sekilde...

pegasus07 : ( 58,5/54,2 /4,3 /3,68% ) Gecen Hafta Etap Listesine Alinmadigimizdan Kilosu 2 ye Bölündü...Mezun Olmak Istiyor.

sanirim sen o sondaki kismi gözden kacirmissin,bu haftaki degerlendirme raporunda karnem yoktuda hatirlatayim dedim,zahmet olmazsa banada afilli bir karne hazirlayabilirmisin:KK19:

evet ben mezun oldum,hedefime ulastim,darisi tüm üyelerim basina,siki bir diyet ve spor programiyla hedeflerimiz o kadarda uzak degil inaninki.....

Teşekkürler ve tekrar tebrikler pegasuscum.. :KK9: :KK71: :nazar::KK17:

...ve çok ama çok özür diliyorum. Mazeret ileri sürmüyorum. Neden gözümden kaçtığını anlamak için yeniden listeye baktım. Hemen hemen her satır "geçen hafta etap listesine...."diye başlıyor ve uzun uzun devam ediyor. Sonunu algılayamamışım demek ki..

Yarın karneni hazırlıyorum.. ve etap raporuna da gerekli eklemeyi yaparım.

Hatam nedeniyle de öncelikle senden sonra da 4.takımdan özür diliyorum tekrar..

Teşekkürler ve tekrar tebrikler pegasuscum.. :KK9: :KK71: :nazar::KK17:

...ve çok ama çok özür diliyorum. Mazeret ileri sürmüyorum. Neden gözümden kaçtığını anlamak için yeniden listeye baktım. Hemen hemen her satır "geçen hafta etap listesine...."diye başlıyor ve uzun uzun devam ediyor. Sonunu algılayamamışım demek ki..

Yarın karneni hazırlıyorum.. ve etap raporuna da gerekli eklemeyi yaparım.

Hatam nedeniyle de öncelikle senden sonra da 4.takımdan özür diliyorum tekrar..

rica ederim,hepimiz insaniz ve bir cok seyi gözden kacirabiliyoruz..
bende sana tesekkür ederim böyle bir yarisma acip bu kadar kisiye yardim ettigin icin..:KK16:

içime sinmedi söylemeden edemeyeceğim...:26:

chentiq söylediklerine sonuna kadar katılıyorum kuzum içimde kalmasın :KK30:

malesef öyle oldu.. günlerdir düşünüyordum takıma ne yapabilirim diye. ama sen geneli sorduğundan hazırlıksız yakalandık tabi :KK1::KK1::KK1:

gene de sondaki kısım genele yönelik. yanı her 4 etapta bir ortalama kontrolü yapmak, %0,30 un altına düşenlere sarı kart göstermek, 2. sarı karttan sonra ise takımdaki en düşük ortalamalı kişiyi diskalifiye etmek..

havuz meselesi hakkında ne düşünüyorsun? uygulanabilirliği var mı? :44::44::44:

İçime sinmedi..
Nekahat dönemim 6 Hazirana kadar devam ediyor olması nedeniyle son zamanlarda buraya daha fazla zaman ayırıyorum..
E dedim madem zaman ayırabiliyorum niye yarını beklesin..

Pegasuscum karnen hazır tatlım..
http://www.kadinlarkulubu.com/diyet...lama-yarismasi-mezunlari-39.html#post30564737

Mezuniyet bilgini de 310. etap değerlendirme raporuna ekledim..
http://www.kadinlarkulubu.com/diyet...elerinin-paylasim-alani-831.html#post30531232

Tekrar tebrikler.. :KK71: :nazar:

cok tesekkür ederim püsküütcügüm,ellerine ve emegine saglik:KK16:

1 senedir bu günü bekliyordum,oldu sonunda:124::124:

basari hikayemide en kisa sürede yazacagim:KK16::KK16:

malesef öyle oldu.. günlerdir düşünüyordum takıma ne yapabilirim diye. ama sen geneli sorduğundan hazırlıksız yakalandık tabi :KK1::KK1::KK1:

gene de sondaki kısım genele yönelik. yanı her 4 etapta bir ortalama kontrolü yapmak, %0,30 un altına düşenlere sarı kart göstermek, 2. sarı karttan sonra ise takımdaki en düşük ortalamalı kişiyi diskalifiye etmek..

her ne kadar artik yarismaci olmasamda bu fikri begendigimi söylemek isterim..böylece takim degilde takim icerisindeki cürük elmalar ceza almis olur...:KK42:

ben karne almama olayının bir yaptırımı olacağını düşünmüyorum... bu benim görüşüm...

her ay bir kilo verme olayı.. gönül elbette ister bunu ama kilo verememe durumunda motivasyonu olumsuz etkiler diye düşünüyorum ... her ay bir kilo değilde 900 gr vermiş de olabilir yada 700 gr ama sonuçta yavaştan da olsa bir eğrisi var diyelim bu kişi bu olaydan olumsuz etkilenebilir bence...
sevgili juju ben bu konuda sana katılmıyorum bu platforumun zayıflama platformu olduğunu unutmamak lazım bu topiğe katılan kişiler eger amaçları zayıflamaksa kusura bakmayın ama boğazlarını tutucaklar arkadaşım. önüne gelen herseyi ye sonrada neden zayıflayamadım de.gercekten zayıflamayı ciddiye alan ve çaba gösteren insanların emekleri ne olucak o zaman şahsen ben gerçekten cok emek harcıyorum saatlerim spor salonlarında geçiyor. evimin çocuklarımın zamanlarından alıyorum ve gayret gösteriyorum.
isteyen insan amacına ulaşır. allah sağlığımızı elimizden almasın ve inanın gerisi gelir en 42 yasında bayanım be 80 kiloyla başladım buraya 2.5 ay oldu 16 kiloya yakın verdim azim ve sabır olunca her sey olur

püskütt sesli düşüncemi bende yazıya döküyüm
bundan haftalar önce rahatsız olduğum konu vardı ben bunu takımımın sayfasında cok dile getirdim ama nedense dikkate alınmadı
her hafta cuma günleri yarışan arkadaşlar tartıda foto çekip eklesin ve gerçekten abartısız bildirim yapılıp yapılmadığını anlarız. bu fikri ilk ben yazmıştım halada diyorum. böylece gerçek emekçiler ortaya yalansız çıkar ki ben abartıldığı konusunda eminim

Yok hayır öyle düşünme.. Eğer ben de kaptan olsaydım seninle uzun uzun bu maddeler hakkında konuşurdum. Çünkü her biri de üstünde düşünülmesi, tartışılması gereken güzel öneriler. Herbirinde kendi bakışıma göre doğru/yanlış bulduğum noktalar var.
Ancak kendi adıma öncelikle genel çatıda küçük de olsa bir ayarlama yapmak mantıklı geldiğinden ve fazla da zaman kaybetmeden bu amaca yönelik bir öneri oluşturmak gerektiğine inandığımdan detaya girmedim.

Sondaki kısmı şöyle toparlayalım.
Benim yola çıkış fikrim şuydu:
Toplam süre 3 ay (12 hafta)
Bu sürenin yarısında (6 hafta) takım ortalaması %0,30 un altında olan takım kapatılsın, üyeler başka takımlarda devam edebilirler.
Böyle bakınca sert bir uygulama gibi görünmesine karşılık, uygulaması ve takibi kolay. Amaçlanan takım kapatmak değil zaten. Ortamı disipline etmek. Ne bileyim izinden dönen adam kilo aldıysa dönmez belki o zaman.. Kilosunu verir, öyle döner. Kaçamak yapanlara takım içinde yaptırım getirilir.
Takım olarak yüzdeyi yükseltmeye yönelinir ki bu da zaten bireysel başarıyı da getirir.
Diğer önerimi (her ay 1 kilo vermek) de bununla desteklediğimizde bireye otokontrol sağlar.
Ben takım analizleri hazırladığımda bir kaç arkadaştan "iyi ki hazırladın ben bunca zamanda bu kadarcık mı kilo vermişim" diyenler oldu. Farkında değil yani durumun..?
Tekrar yazıyorum.. benim amacım takımları kapatmak değil. Bu amaçla benim bunca yıldır burada verdiğim hizmet birbiriyle uyuşmaz zaten. Ben farkındalık ve ortalamaya önem verilmesini sağlamaya çalışıyorum.

Sen diyorsun ki;
Değerlendirme her 4 ayda bir yapılmalı. Oranın altında olunca sarı kart, 2 sarı kartdan sonra ceza. En düşük ortalamayı alana uzaklaştırma (başka bir topiğe vs.) cezası. Kaptana ceza.
(özetlerken dilerim yoldan çıkmadım)

Burada aksak noktalar var:
1- Her 4 aylık dönemde takım ortalamasını düşüren üyeler farklı olabilir. İlk sarı kartta ortalamayı düşüren kişi izne ayrılabilir, yarışmadan ayrılabilir. Takım ortalamasından sarı kart alıp, sonra bunu bireye çevirmekte zorlanılacağını düşünüyorum.
2- Bireyin başarısızlığının kaptana mal edilmesi doğru gelmiyor. Kaptan elinden geleni yapıyor diyelim, birey haftada 3 gün kaçamak yapıyor. Bunu kaptan takım içinde halletmeli. Takım içinde "x olmazsa diskalifiye" konusunu kaptan oturtmalı. Birey de kendi özgür iradesiyle ya kendine çeki düzen verir -ki amaç bu- ya da gider.
3- Uzaklaştırma için karantina topiği bile açılabilir. Ama bu ne işe yarar, onu anlayamadım. Ha belki üye kendini karantiya alınmaktan ötürü rahatsız hisseder.
Senin önerin genel görünse bile yine kaptanların teke tek detaylı bir zaman ayırmasına dayanıyor ki bu konuda benim yapabileceğim yorum bitiyor. Ben daha kestirme yollardan yanayım.
İşin özünde.. zayıflamak kişinin öncelikle kendi isteğiyle olacak bir şey. Biz bu platformda bu isteğe sahip insanlara el veriyoruz. Ama benim elimi uzattığım insan gidip lahmacun yedim, börek yedim, baklava yedim diyorsa ben bu kişiyle uğraşmak istemem.

günaydın hanımlaar

chentiq arkadaşımızın önerisi bana da mantıklı geliyor, genelde bir yükseliş görmek istiyorsak tümevarım prensibi bizi başarıya götürecektir. Takımlar kendi içlerinde bir başarı yakaladıklarında bu genele de yansıyacaktır. Burada takım kaptanlarının takibi önemli diye düşünüyorum, o halde takım iç tüzüğüne müdahale etmeden karar defterine işlenecek bir kural geliştireceksek bu takım kaptanlarına yönelik olabilir. Örneğin; ilk önerinin üzerinden gidecek olursak 12 hafta içinde toplam 6 kez %0,30 altına düşen takım kapatılacaksa takım kapatma aşamasına gelmeden önce 6 hafta içinde 3 kez %0,30 altına düşen takımda kaptan değişikliği istenebilir. Bu durumda sınıra ulaşmadan yapılan değişiklik takım kapanmasını önleyebilir ya da kaptan ceza almamak için işi daha sıkı tutacaktır. Dolayısıyla hatır gönül işinden çok disiplin ön plana çıkacaktır. Ceza almak istemeyen kaptan takımında baştan açıklamasını yapar ve sarı kart mı kırmızı kart mı diskalifiye mi ödül ve hediye mi her ne şekilde bir önlem paketi uygulayacaksa üyelerini bilgilendirir.

Biz burda genel bir kural oluşturduğumuzda her takım kendi içerisinde buna uygun farklı yöntemler geliştirecektir.

Ayrıca resim koyma olayı bizim takımda da çokça konuşuldu ve bu konuda nötr olmayı tercih ediyordum her ne kadar bolcana kendi resimlerimi paylaşsam da başkalarını bu konuda mecbur tutmaya önayak olmak istemedim. Eğer genel kanı olumlu ise benim için de bir sakınca yoktur.

Mutlu günler

sevgili juju ben bu konuda sana katılmıyorum bu platforumun zayıflama platformu olduğunu unutmamak lazım bu topiğe katılan kişiler eger amaçları zayıflamaksa kusura bakmayın ama boğazlarını tutucaklar arkadaşım. önüne gelen herseyi ye sonrada neden zayıflayamadım de.gercekten zayıflamayı ciddiye alan ve çaba gösteren insanların emekleri ne olucak o zaman şahsen ben gerçekten cok emek harcıyorum saatlerim spor salonlarında geçiyor. evimin çocuklarımın zamanlarından alıyorum ve gayret gösteriyorum.
isteyen insan amacına ulaşır. allah sağlığımızı elimizden almasın ve inanın gerisi gelir en 42 yasında bayanım be 80 kiloyla başladım buraya 2.5 ay oldu 16 kiloya yakın verdim azim ve sabır olunca her sey olur
Katılıyorum. Eğer sağlık problemi yoksa -ki yeri gelmişken çabaladığı halde kilo veremeyen üyeleriniz varsa lütfen ikna edin tahlil yaptırsınlar, hormonal veya insülin sorunları olabilir- isteyen kişi zayıflar. Gerçekten isteyen kişiyi de koyulacak hiçbir katı kural rahatsız etmez.
Bu arada çok güzel kilo vermişsin, tebrikler.. :KK9:

..ve diğer konu. Gerçekten de çabalayan bir lokma kaçamak yemeden kilo vermeye çalışıyor kişi. Kendi ortalaması güzel. Ama takımda 2-3 düşük ortalamalı kişi yüzünden komple takım güme gidiyor. Ben o kişinin yerinde olsam asıl bu beni demoralize eder. Düşünsene ben başarmışım kendi adıma.. Ama takımım yerlerde sürünüyor. Yarışmacı olsam bu tempoya fazla dayanmam ve ayrılırım. Sen lahmacun ye sonra benim başarıma gölge düşür.. Böyle bir hakkın yok ki. Biz takımız.

Kendimden örnek vereyim. Geçici misafir dönemindeyim biliyorsunuz. Şu ana kadar 5. ve 6. takımlarda etap bitirdim. Bu hafta 7. takımdayım. Her takıma girerken söz veriyorum. Takımcım, diyorum.. Bu hafta en az 300 gram vereceğim. Bu sözü vermek beni motive ediyor, yalpalayacak olursam kendime sözümü hatırlatıyorum. Kimseye mahcup olmayayım diyorum.. kişilerin çoğunu tanımadığım halde.. Ve işe yarıyor. 5. takımda 500 gr. ve 6.takımda 700 gr verdim bu şekilde.
Kendi verdiğim sözü kendim tutuyorum. Ama takımda ortalamayı düşüren insanlar varsa ve durum düzenliyse ben de o takımın kalıcı üyesiysem.. kimse kusura bakmasın ama ayrılırım yarışmadan.

püskütt sesli düşüncemi bende yazıya döküyüm
bundan haftalar önce rahatsız olduğum konu vardı ben bunu takımımın sayfasında cok dile getirdim ama nedense dikkate alınmadı
her hafta cuma günleri yarışan arkadaşlar tartıda foto çekip eklesin ve gerçekten abartısız bildirim yapılıp yapılmadığını anlarız. bu fikri ilk ben yazmıştım halada diyorum. böylece gerçek emekçiler ortaya yalansız çıkar ki ben abartıldığı konusunda eminim
İsmini yanlış hatırıyorsam ata29 du galiba.. O da dün aynı fikri paylaştı. Ben de, kilo bildirimini fotoğraflı yapan biri olarak görüşümü paylaştım.
Şiddetle katılıyorum.

günaydın hanımlaar

chentiq arkadaşımızın önerisi bana da mantıklı geliyor, genelde bir yükseliş görmek istiyorsak tümevarım prensibi bizi başarıya götürecektir. Takımlar kendi içlerinde bir başarı yakaladıklarında bu genele de yansıyacaktır. Burada takım kaptanlarının takibi önemli diye düşünüyorum, o halde takım iç tüzüğüne müdahale etmeden karar defterine işlenecek bir kural geliştireceksek bu takım kaptanlarına yönelik olabilir. Örneğin; ilk önerinin üzerinden gidecek olursak 12 hafta içinde toplam 6 kez %0,30 altına düşen takım kapatılacaksa takım kapatma aşamasına gelmeden önce 6 hafta içinde 3 kez %0,30 altına düşen takımda kaptan değişikliği istenebilir. Bu durumda sınıra ulaşmadan yapılan değişiklik takım kapanmasını önleyebilir ya da kaptan ceza almamak için işi daha sıkı tutacaktır. Dolayısıyla hatır gönül işinden çok disiplin ön plana çıkacaktır. Ceza almak istemeyen kaptan takımında baştan açıklamasını yapar ve sarı kart mı kırmızı kart mı diskalifiye mi ödül ve hediye mi her ne şekilde bir önlem paketi uygulayacaksa üyelerini bilgilendirir.

Biz burda genel bir kural oluşturduğumuzda her takım kendi içerisinde buna uygun farklı yöntemler geliştirecektir.

Ayrıca resim koyma olayı bizim takımda da çokça konuşuldu ve bu konuda nötr olmayı tercih ediyordum her ne kadar bolcana kendi resimlerimi paylaşsam da başkalarını bu konuda mecbur tutmaya önayak olmak istemedim. Eğer genel kanı olumlu ise benim için de bir sakınca yoktur.

Mutlu günler

Aynı aksak noktayı burada da öne sürüyorum.
Ben kendi adıma kaptanların ceza almasına karşıyım.
Kaptanlar olmasa bu yarışma yürümez. Bana da yapacak iş kalmaz.. :118:
Kaptanlar değişebiliyor, ayrılabiliyor.. Bu baskıyı onların üzerinde kurmak bana haksızlık gibi geliyor.
Genel kuralı öne sürerek, takımda disiplin sağlamasının kaptan açısından daha huzurlu olacağını düşünüyorum.
Şu anda bile takımlarda zaman zaman gerginlikler yaşanıyor, biliyorsunuz.
E şimdi bir de üstüne bu baskıyı ekle.. Kaptanlar o zaman kılıçlarını kuşanırlar.. Sonra da her takımda kaç kişi banlandı onu seyrederiz.. :KK34:

Aynı aksak noktayı burada da öne sürüyorum.
Ben kendi adıma kaptanların ceza almasına karşıyım.
Kaptanlar olmasa bu yarışma yürümez. Bana da yapacak iş kalmaz.. :118:
Kaptanlar değişebiliyor, ayrılabiliyor.. Bu baskıyı onların üzerinde kurmak bana haksızlık gibi geliyor.
Genel kuralı öne sürerek, takımda disiplin sağlamasının kaptan açısından daha huzurlu olacağını düşünüyorum.
Şu anda bile takımlarda zaman zaman gerginlikler yaşanıyor, biliyorsunuz.
E şimdi bir de üstüne bu baskıyı ekle.. Kaptanlar o zaman kılıçlarını kuşanırlar.. Sonra da her takımda kaç kişi banlandı onu seyrederiz.. :KK34:

o zaman şu ana kadar üzerinde konuşulan 3 madde yeterli olacaktır, %0,30 kuralı, ayda 1 kilo kuralı ve tartı fotosu ile bildirim. Bu üçü de takımların kural listesini güncellemesine yeter, kalan ayrıntıları takımlar kendi içlerinde düzenlesinler olmaz mı?

Kendi adıma duyduğum bir rahatsızlık var.
Her nedense kendimi yükümlü hissetmek duygusuyla gelen her öneriyi tek başıma değerlendirmeye çalışıyorum. Dolayısı ile konular benim doğru/yanlış bulduklarımla kısıtlanıyor. Bu amaçladığım şey değil. Herkesin fikri değerli.

Sonuç olarak; standart bir form hazırlıyorum. Şu ana kadar öneride bulunanlar da bu forma önerilerini 1 veya 2 madde olarak, kısa ve net bir şekilde özetleyerek eklesinler. Listedeki önerilerde değişiklik yaparak da ekleyebilirsiniz.

Cumaya kadar formu oluşturalım. Sonra her takım toplu öneriler için evet/hayır oylamasını yaparlar. Haftaya Cuma da üzerinde çoğunluk sağlanmış bir öneri varsa uygulamaya başlanır. Ben kendi önerilerimle başlıyorum. Lütfen aşağıdaki bölümü kullanarak eklemelerinizi yapınız.

-------------------

ÖNERİ PAKETİ

Öneri 1:
Yarışmacının vermek istediği kilo aya çevrilir. (örn: 15 kilo vermek isteyenin yarışma süresi 15 aydır.) Bu sürede, bu kiloyu veremeyen yarışmacı diskalifiye edilir.

Öneri 2:
Takım ortalaması 3 ayda 6 kere %0,30 un altında olan takımlar kapatılır.

Kendi adıma duyduğum bir rahatsızlık var.
Her nedense kendimi yükümlü hissetmek duygusuyla gelen her öneriyi tek başıma değerlendirmeye çalışıyorum. Dolayısı ile konular benim doğru/yanlış bulduklarımla kısıtlanıyor. Bu amaçladığım şey değil. Herkesin fikri değerli.

Sonuç olarak; standart bir form hazırlıyorum. Şu ana kadar öneride bulunanlar da bu forma önerilerini 1 veya 2 madde olarak, kısa ve net bir şekilde özetleyerek eklesinler. Listedeki önerilerde değişiklik yaparak da ekleyebilirsiniz.

Cumaya kadar formu oluşturalım. Sonra her takım toplu öneriler için evet/hayır oylamasını yaparlar. Haftaya Cuma da üzerinde çoğunluk sağlanmış bir öneri varsa uygulamaya başlanır. Ben kendi önerilerimle başlıyorum. Lütfen aşağıdaki bölümü kullanarak eklemelerinizi yapınız.

-------------------

ÖNERİ PAKETİ

Öneri 1:
Yarışmacının vermek istediği kilo aya çevrilir. (örn: 15 kilo vermek isteyenin yarışma süresi 15 aydır.) Bu sürede, bu kiloyu veremeyen yarışmacı diskalifiye edilir.

Öneri 2:
Takım ortalaması 3 ayda 6 kere %0,30 un altında olan takımlar kapatılır.

bu öneriler takımımın seyrini düşündüğümde yeterlidir, bu uygulamaya göre takımımızın kurallarımızı netleştirmeyi planlıyorum. Ek bir öneri koymayacağım. Teşekkürler

X