Coronavirüs Türkiyede

yaklasik 1 ay once maskemi ve dezenfektanimi 15 gun once kurubaklagillerimi makarnalarimi unumu yagimi sekerimi mayami kizimin bezini mamasini stokladim 1 aydir ilk kez bu hafta sonu kalabalik bir yere girdim cokta mecbur degildim niye girdim pismanim bu konuda.
onun disinda mecbur kalmadikca bakkala bile gitmiyorum
evi surekli camasir suyuyla sirkeyle falan siliyorum.
sık sik hem kizimin hem kendi ellerimi yikiyorum.
insanlarla temasim nerdeyse 0
bol bol su tuketiyoruz kizimla
ama esim 400 kisinin icinde calisiyor nasil olacak bilmiyorum.
annemin evi boş esimide birakip oraya kacacagim sanirim kizimi korumak adina

Ama Allah muhafaza savaş olsa kapatacağız, halbuki virusler savastan çok insan öldürüyor.
Bir de normal gripten daha fazla insan ölüyor. Hangisi daha tehlikeli? 🤷‍♀️
Tabi ki öyle, sanırım bugüne kadar alınan önlemler fazlasıyla yeterli görüldü.
Tampon bölge şeklinde kaldık, elbet geçecek zaten diye düşünüldü.
Gelmemesi imkansızdı tabi 80 milyondan fazla insanız aslında, ilk günden itibaren fazlaca ciddiye alındığı için bu kadar geç geldi, bu sürede hızlı test icat edildi, korunma yolları, nasıl tedavi izlenmesi gerektiği vs için ön hazırlık aşaması ve planlanması oldu.
Bu da iyi bir şey aslında, ülke olarak hakimiz ve neyle nasıl savaşacağımızı biliyoruz.
Ciddiye alıyoruz çünkü.

yaklasik 1 ay once maskemi ve dezenfektanimi 15 gun once kurubaklagillerimi makarnalarimi unumu yagimi sekerimi mayami kizimin bezini mamasini stokladim 1 aydir ilk kez bu hafta sonu kalabalik bir yere girdim cokta mecbur degildim niye girdim pismanim bu konuda.
onun disinda mecbur kalmadikca bakkala bile gitmiyorum
evi surekli camasir suyuyla sirkeyle falan siliyorum.
sık sik hem kizimin hem kendi ellerimi yikiyorum.
insanlarla temasim nerdeyse 0
bol bol su tuketiyoruz kizimla
ama esim 400 kisinin icinde calisiyor nasil olacak bilmiyorum.
annemin evi boş esimide birakip oraya kacacagim sanirim kizimi korumak adina
Ne guzel. Benim evde virus yasamaya cesaret edemez. Ben iyi dayaniyorum :KK53:

Tabi ki öyle, sanırım bugüne kadar alınan önlemler fazlasıyla yeterli görüldü.
Tampon bölge şeklinde kaldık, elbet geçecek zaten diye düşünüldü.
Gelmemesi imkansızdı tabi 80 milyondan fazla insanız aslında, ilk günden itibaren fazlaca ciddiye alındığı için bu kadar geç geldi, bu sürede hızlı test icat edildi, korunma yolları, nasıl tedavi izlenmesi gerektiği vs için ön hazırlık aşaması ve planlanması oldu.
Bu da iyi bir şey aslında, ülke olarak hakimiz ve neyle nasıl savaşacağımızı biliyoruz.
Ciddiye alıyoruz çünkü.
Rabbim beterinden korusun. Başka yapacak bir şey kalmadı:KK43:

Ben mi yanlış düşünüyorum bilmiyorum ama neden yurt dışı yasağı neden getirilmedi? Dört tarafımız çevrilmişken 🤷‍♀️
Gunumuz sartlarinda pek mumkun degil. Sonucta hayat devam ediyor. Insanlar calisiyor, okuyor. Gitmek zorunda olanlar var. Gelmek zorunda olanlar var.

Ne guzel. Benim evde virus yasamaya cesaret edemez. Ben iyi dayaniyorum :KK53:
😁😁
benim evdede kucuk cocuk var bir salsam bosversem ortalik gocer ama su sureci dikkatli yonetmem gerek oyuzden bazen kizla oyun bile oynamayip sadece hijyen max modunda dolasiyorum

milli egitim bakani okullari tatil etmek istiyor, ama edemiyor. 🤷🏻‍♀️

su an icin “okul tatil olursa egitimi nasil devam ettiririz”in uzerinde calisiliyor, online egitim uygulanabilir ama maalesef altyapida o guc yok. buyuk ihtimalle ya tatil edip egitimi bir sure sonra baslatacak ya da altyapi sorununu halledip direkt tatil edecek. tabi izin alabilirse. 🙄
Gerekirse yazin fazladan ve cok daha ozverili calisir cocuklarimizi yetistiririz. Bence bu kadar dusunulecek bisey yok. Insan sagligindan onemli degil sonucta. 🤷‍♀️

bircok yerde diyorlar zaten. Onlarda bildigim kadari ile hastalari korumak icin takiyor.
Hastalığın hava molekülleri ile yayılma şekli düşük oranda olduğundan, herhangi bir maske bu durumu engelleyebiliyor.
Ama en önemlisi nesne üzerine yapışıp canlı kalıyor.
Maske iyi bir önlem, sanılanın aksine çünkü maruz kalındığında bile solunum yoluyla zor iken bunı engelliyor.

Hastalığın hava molekülleri ile yayılma şekli düşük oranda olduğundan, herhangi bir maske bu durumu engelleyebiliyor.
Ama en önemlisi nesne üzerine yapışıp canlı kalıyor.
Maske iyi bir önlem, sanılanın aksine çünkü maruz kalındığında bile solunum yoluyla zor iken bunı engelliyor.

böyle birsey henüz biryerde okumadim ben her okudugum yerde o bilindik doktor maskelerin herhangi bir koruyuculu olmadigi yönünde. Sadece bellli filtleri maskeler var onlarindan filtreleri degismesi gerekiyormus belirli saat araliklari ile. Maske falan almadim ben takmayida düsünmüyorum zaten. Ama kronik bir rahatsizligim olsaydi eger o zaman o filtreli maskelerden alirdim.

Bu gun hastaneye gitmem gerekiyordu maske alalim dedik maske yok olan yerlerde basit bez maske 2 liraya aldığımız maske simdi 10 lira olmus bi tik uzerini sordum 65 tl dedi .. karaborsaya düşmüş
lütfen bu fırsatçıyı alo 175 veya hfa (haksız fiyat artışı) mobil uygulamasından şikayet et lütfen.

Her şeyi bir abartmasanız. Yok eve stok yaptım, yok eşim dışardan mikrop getiriyor başka eve kaçıcam falan... Sizinkisi can da bizimkisi patlıcan mı?
Her gün saatlerce toplu taşımada seyahat ediyorum. Maske falan da takmadım, stok da yapmadım. Kişisel hijyenime, bağışıklığıma dikkat ediyorum bitti gittti.

Yok, o 3 4 gün önce şüpheyle alındı ama negatif çıktı.
Yaşadığı alan öyle bir steril edildi ki her türlü mikrop taarruz edecek :KK70:

Son düzenleyen: Moderatör:
doktor zaten uzmanlar önermiyor maskeyi, ağız burun, bağırsak gibi organlardaki bakteriler maskede birikir biz de onu soludukça kendi kendimizi enfekte ederiz diyor.
bi de maskeyi doğru kullanıp imha etmek gerek İran' da bu tip tıbbi malzemeler sağa sola atıldığı için salgın ayyuka çıktı.
guya musluman ulkr trmiz olacaklari yerdr

X