Coronavirüs Türkiyede

bundan sonra kimlikleri elime almadan işlem yaparım.kolonya yanımda hazır. bol su içiyorum. haliyle ellerim sudan çıkmıyor. ıslak mendillede siliyorum ellerımı ve kalemlerimi. vatandaşların kullandığı kalemleri tutmuyorum.tutsamda hemen ellerımı yıkamaya gıdıyorum. kımlık işinde zorlanacam galıba

eldiven kullan. al kutuyu koy yanına bir saatte bir değiştir.

Geçen hafta idare ile şakasını yaptık, corono bize vız gelir tırıs gider diye. Ülkenin en ücra köşesinde bir okuluz temizlikçi dahi yok. Okul pislikten geçilmiyor, bizim herşeye bağışıklığımız var diye gülüşüyoruz. Okul tatil olmayabilir şu aşamada. Çünkü sadece 1 kişide görülmüş ve hastalığın başında tespit edilmiş. Umarım kimseye bişey olmaz fakat ben hala kimseye zarar gelmeyeceğinden eminim.

KORONA virüsü,
400-500 mikrohücre çapına sahip , boyutları büyük bir virüstür, herhangi bir maske bile virüsün girişini engeller, bu nedenle eczacıları 2 katlı 3 katlı maske istiyoruz diye zorlamaya gerek yoktur.

Virüs havaya değil, yere yerleşir, bu nedenle hava yoluyla bulaşma ihtimali düşüktür

Korona virüsü, metal bir yüzeye bulaştığında 12 saat yaşayacak, bu yüzden ellerinizi sabun ve su ile yıkamak bile yeterli olacaktır

Kumaşlara bulaştığında Corona virüsü 9 saat kalır, bu yüzden kıyafetleri yıkamak veya iki saat güneşe maruz bırakmak onu öldürmek için yeterlidir.

Virüs 10 dakika boyunca ellerde yaşar, bu nedenle cep boyutlarındaki alkol ve dezenfektanları cepte taşımak ve sık sık önlem amaçlı kullanmak faydalı olacaktır

Virüs 26-27 ° C sıcaklığa maruz kaldığında öldüğü için , sıcak bölgelerde yaşayamamaktadır. Ayrıca sıcak su ve sıcak içecekler içmek ve güneşe maruz kalmak yeterince iyidir.
Dondurmadan uzak durmak ,soğuk yiyecekler ve içecekler tercih etmemek önemlidir.

Ilık su ve tuzla gargara yapmak virüsü bademciklerde iken öldürür ve akciğerlere geçmesini önler.

Bu talimatlara uymak virüsü önlemek için önemlidir.

UNICEF

Paylaşalım.

Yukarı da kk paylaştığım bu bilgi ınş doğrudur kızlar elimizden fazlasını yapalım hijyene dikkat

Kendisini hayattan izole etmişler ailesini de kontrol altında tutuyolarmış. Kızlar zaten ölüm oranı oldukça düşük yaşınız gençse normal grip gibi atlatacaksınız bir cogunuz inşallah. Ondan panik yapmayın. Risk grubunda olanlar genelde yaşlı insanlar ve bağışıklığo düşük olanlar.
Normal grip gibi atlacaksınızı var mı... Çok iyimsersiniz maalesef. Ölümcül bir hastalık bu. Gençlikle ilgilisi yok.

Kızlar Sağlık Bakanı Fahrettin Kocanın bu gece 12.40 civarı açıkladığına göre Türkiyede koronavirüs İlk vakası görüldü. Pozitif test çıkan kişi erkekmiş ve şuan da hayattan izole edilmiş durumda. Açıklamayı dinlerken açıkçası biraz gerildim. Fakat panik yapmamak en önemlisi. Zaten gelecekti ve geldi. Bu zamana kadar da Ülke olarak süreci iyi yönetiyorız. Kalabalık illerde yaşayanlar lütfen mümkün olduğunca kalabalık yerlere girmeyin.

ben kendimce şu önlemleri aldım:
mümkün olduğunca kalabalık ortamlara girmiyorum.
dışardayken temasta bulundugumda mutlaka ellerimi bol sabunla yıkıyorum. ve yanımda limon kolonyası taşıyıp sık sık ellerime sıkıyorum.
eve gelince de telefonumu eşyalarımı vs siliyorum.

siz neler yapıyosunuz ve ne düşünüyosunuz bu konu hakkında. Neler yapılmalı bundan sonraki süreçte sizce güzelce atlatır mıyız bu dönemi. Artık biz de kırmızıyız haritada. Tek dileğim italya ve iran gibi aniden yükseliş olmaması😢
Hasta olmaya korkar olduk yemin ederim :KK43: öksurdugumuzde hapsirdigimizda virüs mü kaotik diye düşünmeden edemiyoruz artık :KK43: Allah korusun bizi

Normal grip gibi atlacaksınızı var mı... Çok iyimsersiniz maalesef. Ölümcül bir hastalık bu. Gençlikle ilgilisi yok.
verileri incelerseniz hanımefendinin haklı olduğunu görürsünüz. Virüsün şuan korkutucu olma sebebi bulaşıcılığının yüksek olması

verileri incelerseniz hanımefendinin haklı olduğunu görürsünüz. Virüsün şuan korkutucu olma sebebi bulaşıcılığının yüksek olması
Tahminim insanları panikletmemek için gerçek verileri açıklamıyorlar. Sıradan bir salgın değil bu maalesef.

Hayır var. Dünya çapında ölüm oranlarına bakarsanız %98 60 yaş üzeri ölümler. Yani bağışıklık çok önemli bağışıklığı yüksek olanlar grip gibi atlatıyor. Siz fazla kötü düşünüyorsunuz yani.

KORONA virüsü,
400-500 mikrohücre çapına sahip , boyutları büyük bir virüstür, herhangi bir maske bile virüsün girişini engeller, bu nedenle eczacıları 2 katlı 3 katlı maske istiyoruz diye zorlamaya gerek yoktur.

Virüs havaya değil, yere yerleşir, bu nedenle hava yoluyla bulaşma ihtimali düşüktür

Korona virüsü, metal bir yüzeye bulaştığında 12 saat yaşayacak, bu yüzden ellerinizi sabun ve su ile yıkamak bile yeterli olacaktır

Kumaşlara bulaştığında Corona virüsü 9 saat kalır, bu yüzden kıyafetleri yıkamak veya iki saat güneşe maruz bırakmak onu öldürmek için yeterlidir.

Virüs 10 dakika boyunca ellerde yaşar, bu nedenle cep boyutlarındaki alkol ve dezenfektanları cepte taşımak ve sık sık önlem amaçlı kullanmak faydalı olacaktır

Virüs 26-27 ° C sıcaklığa maruz kaldığında öldüğü için , sıcak bölgelerde yaşayamamaktadır. Ayrıca sıcak su ve sıcak içecekler içmek ve güneşe maruz kalmak yeterince iyidir.
Dondurmadan uzak durmak ,soğuk yiyecekler ve içecekler tercih etmemek önemlidir.

Ilık su ve tuzla gargara yapmak virüsü bademciklerde iken öldürür ve akciğerlere geçmesini önler.

Bu talimatlara uymak virüsü önlemek için önemlidir.

UNICEF

Paylaşalım.
bu bilgi ne zaman paylaşıldı bilmiyorum ama şu an yaz mevsimi olan ülkelerde de vakalar mevcut.
aynı zamanda dün veya önceki günde olabilir.
Çin' de enfekte olmuş bir kadın toplu taşımada 4,5 metre öndeki yolculara ve kendisi indikten sonra yarım saat sonra binen başka bir yolcuya da bulaştırdı.
yani virüs eşyalarla değil aynı zamanda havada (kapalı ortam) asılı kalarakta enfekte ettiği belirtildi.
bakanında dediği gibi salgın küresel mücadele ulusal herkes üzerine düşeni yapsın.

Tahminim insanları panikletmemek için gerçek verileri açıklamıyorlar. Sıradan bir salgın değil bu maalesef.
Yahu Allah aşkına ne demek panikletmemek için, avrupada koskoca italya ülkeyi karantinaya aldı. Bu iş ile siyasiler değil Dünya Sağlık Örgütü ilgileniyor bu kadar komplo teorilerine inanıp panik yapmayın. Zatürreden de her yıl o kadar insan ölüyor, o da bulaşıcı ve o da tehlikeli. Ama kimse korkmuyor, çünkü bulaşıcılığı yüksek değil ve ilaçları çaresi biliniyor.

Neden insanları paniğe sürükler gibi beyanlarda bulunuyorsunuz? Nerden biliyorsunuz test olmadığını? Hastanede mi çalışıyorsunuz ya da kaynağınız nedir? Gitsem de zaten virüsün testi şu an ülkede yoktur diyorsunuz. Şu ana kadar sağlık bakanlığı süreci gayet iyi yönetti. Ve testler de şuan Türkiyedeki hastanelerde mevcut sağlık bakanımız defalarca bunu dile getirdi. u galeyana getirmeyin, şu an her şey kontrol altında ve panik edilecek bir durum söz konusu değil ! Ben anlamıyorum dünya kırılıyor biz ülkede bu hastalığa karşı gayet iyi önlemler alıyoruz ama virüs geldi diye kına yakacak zihniyette insanlar var, insanları paniğe sürüklemekten zevk alan insanlar var.

Önemli olan bağışıklık, bağışıklık için de sağlıklı yaşam ve stres yönetimi gerekli. Panik tam tersi etki yapar. Dikkatli olmak fakat kontrolü de virüse kaptırmamak önemli. Ortada panikleyecek bir durum söz konusu değil.
Çok doğru yazmışsınız. Ellerinize sağlık

Yahu Allah aşkına ne demek panikletmemek için, avrupada koskoca italya ülkeyi karantinaya aldı. Bu iş ile siyasiler değil Dünya Sağlık Örgütü ilgileniyor bu kadar komplo teorilerine inanıp panik yapmayın. Zatürreden de her yıl o kadar insan ölüyor, o da bulaşıcı ve o da tehlikeli. Ama kimse korkmuyor, çünkü bulaşıcılığı yüksek değil ve ilaçları çaresi biliniyor.
Bilmiyorum umarım öyledir. Okullar vs. tatil olacak mı acaba

Valla ben kendime bulaşmayacagindan emimim asiri pinpirikliyim disarda kimseyle temasa girmem hicbirseye dokunmam ellemem kapilara tuvalete vs
.. ama benim kocam pis kesin o bulastirir bana cok gerildim şuan 🙄🙄🙄 zaten butun hastaliklari eve o getiriyo bana bulaştiriyoooo. Neyse bunlari niye yazdim bilmiyorum siz yabanci degilsiniz 😉
Hahhahahaa yaa pinkkk

Çok fazla panik ortamı yaratmaya gerek yok. Virüs bağışıklığı düşük olanları etkiliyor ve ölüm oranları yüksek değil. Gün içinde trafik kazası geçirip ölme ihtimalimiz daha fazla geliyor bana. Dikkatli olacağız tabi ama karalar bağlamaya gerek yok. İlk vakanın yurtdışından gelen bir taşıyıcı olması da çok önemli. Hiç yurtdışına çıkmamış birinde ortaya çıkmış olsaydı ve asıl taşıyıcı dışarıda bi yerde olsaydı kontrol altına alınması daha zor olurdu. Hiç kayıpsız atlatacağımız bir süreç olur umarım,strese gerek yok :)

Geçen hafta idare ile şakasını yaptık, corono bize vız gelir tırıs gider diye. Ülkenin en ücra köşesinde bir okuluz temizlikçi dahi yok. Okul pislikten geçilmiyor, bizim herşeye bağışıklığımız var diye gülüşüyoruz. Okul tatil olmayabilir şu aşamada. Çünkü sadece 1 kişide görülmüş ve hastalığın başında tespit edilmiş. Umarım kimseye bişey olmaz fakat ben hala kimseye zarar gelmeyeceğinden eminim.
Bizde ayni seyi soyluyorduk. O kadar pis ki okul bize bisey olmaz falan diyoduk 🤭
Bence de kimseye bisey olmayacak. Insallah atlatacagiz.

X