Coronavirüs Türkiyede

Kızlar Sağlık Bakanı Fahrettin Kocanın bu gece 12.40 civarı açıkladığına göre Türkiyede koronavirüs İlk vakası görüldü. Pozitif test çıkan kişi erkekmiş ve şuan da hayattan izole edilmiş durumda. Açıklamayı dinlerken açıkçası biraz gerildim. Fakat panik yapmamak en önemlisi. Zaten gelecekti ve geldi. Bu zamana kadar da Ülke olarak süreci iyi yönetiyorız. Kalabalık illerde yaşayanlar lütfen mümkün olduğunca kalabalık yerlere girmeyin.

ben kendimce şu önlemleri aldım:
mümkün olduğunca kalabalık ortamlara girmiyorum.
dışardayken temasta bulundugumda mutlaka ellerimi bol sabunla yıkıyorum. ve yanımda limon kolonyası taşıyıp sık sık ellerime sıkıyorum.
eve gelince de telefonumu eşyalarımı vs siliyorum.

siz neler yapıyosunuz ve ne düşünüyosunuz bu konu hakkında. Neler yapılmalı bundan sonraki süreçte sizce güzelce atlatır mıyız bu dönemi. Artık biz de kırmızıyız haritada. Tek dileğim italya ve iran gibi aniden yükseliş olmaması😢
BEN HAMİLEYİM VE HASTANEDE MEMUR OLARAK ÇALIŞIYORUM İZNE AYRILMAMA 3 HAFTA VAR VE SAĞLIK ÇALIŞANLARININ BÜTÜN İZİNLERİ İPTAL EDİLMİŞ

Arkadaşlar panik olmayalım az daha dişimizi sıksak hava ısınıcak ve virüs mirüs kalmayacak inşallah. Yakın temasla bulaşan bişey yakın temas etmediğimiz sürece kendimizi koruyoruz demektir.. inşallah salgın falan olmaz. Şu ara asla evden çıkmamayı isterdim lakin okuyorum mecburi gitmek zorundayım sabahtan akşama kadar hem de hastanedeyim. Özellikle yaşlı insanların dikkat etmesi gerekiyor gençler neyse de yaşlılarda ağır gribal bi tablo oluşturuyor malesef.

Arkadaşlar panik olmayalım az daha dişimizi sıksak hava ısınıcak ve virüs mirüs kalmayacak inşallah. Yakın temasla bulaşan bişey yakın temas etmediğimiz sürece kendimizi koruyoruz demektir.. inşallah salgın falan olmaz. Şu ara asla evden çıkmamayı isterdim lakin okuyorum mecburi gitmek zorundayım sabahtan akşama kadar hem de hastanedeyim. Özellikle yaşlı insanların dikkat etmesi gerekiyor gençler neyse de yaşlılarda ağır gribal bi tablo oluşturuyor malesef.
1 ay kimse disari cikmasin, virusun olmesini bekleyelim diyen olsa keske. Aksama kadar Tv kitap cok super gecerdi😁

Kizlar bende hamileyim haberi duyunca cok stres pabik oldum insallah turk doktoralarimiz caresini bulurda yayilmadan bir an evel yok olup gider şu virüs

Ben öğretmenim. Öğrenciler o kadar uyarıya rağmen hijyene dikkat etmiyorlar. Küçüçük cocuklar lvabodan çıkıp elini yıkamayan var maalesef.önlem amaçlı sınıfa kolonya dağtyrm arada.bir pencereyi de hiç kapatmyrm.

Ben en azından kendi dersimde masaya uğrayıp ellerini jellemeyenleri huzur içinde yerine oturtmuyorum :) ama personelin idarenin de daha fazla ihtimam göstermesi lazım bu konuda, tuvaletlerde sabunların sık sık kontrol edilmesi, boş sabunluk bırakılmaması, temizliğin sıklığında ve kalitesinde artış... kimsenin bir işin ucundan tuttuğu yok. Maske takmıyorlar zaten taktıramıyorum, bütün öğrenciler takmadığı için takanlar benimle dalga geçecekler moduna girip çıkarıyor birkaç çocukta vardı maske. Yaşları küçük ve bağışıklıkları nispeten zayıf olduğu için çok tedirginim çocuklarım adına. Bütün sınıflarımda tedbirler almaya çalışıyorum ama tek başıma ne kadar yetebilirim, tartışılır...

Tuvaletten çıkınca elini yıkamaya üşenen, amaaan yıkamiim nasıl olsa örtmen anlamaz kafasıyla salına salına sinsice dersliğe dönen bızdıklara dikkat :)

geçen tv de vardı.
uygulama var hemen girip fotosunu çekip ihbar edilebiliyor.
haksız fiyat artışı gibi bir şeydi ismi.
kurumların dikkatinden kaçabilir ama burada bizlere de görev düşüyor gördüğümüz haksız fiyat artışlarını bildirirsek önüne geçilebilir diye düşünüyorum. sadece kolonya ve maske değil eminim fırsatçılar şu dönemde bir çok ürüne fahiş fiyat belirler.

Son düzenleme:
bundan sonra kimlikleri elime almadan işlem yaparım.kolonya yanımda hazır. bol su içiyorum. haliyle ellerim sudan çıkmıyor. ıslak mendillede siliyorum ellerımı ve kalemlerimi. vatandaşların kullandığı kalemleri tutmuyorum.tutsamda hemen ellerımı yıkamaya gıdıyorum. kımlık işinde zorlanacam galıba

X