Yöresel Tarif Çökertme Kebabı

Yöresel Yemekler

Nevreste

Yeniden ☀
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
291.851
599.811
43
Pınar Labne İle Yapılan Tarifler Kategorisinden Herkese Merhaba
Bende tarifimle katılmak istedim.Baştan beri aklımda olan ve önerilerime rağmen kimseye veremediğim tarifimi bugün yaptım.Çok lezzetli oldu umarım sizlerde dener ve bu muhteşem tarifi beğenirsiniz.
Tarifimi Pınar Tarifler sayfasından aldım sadece orada tavuk ile yapılmıştı.Ben et ile denemek istedim ve çok beğendim.

ÇÖKERTME KEBABI

Malzemeler
-1 paket Pınar Labne
-600 gr kuşbaşı et (ben kuşbaşı kullandım siz dileğinizi kullanabilirsiniz)
-1 kg patates
-Kızartmak için zeytinyağı
-Kuru Domates(taze domates bu mevsimde kullanmıyorum)
-2 kaşık tereyağı
-1 yemek kaşığı domates salçası
-Tuz
-2 diş sarımsak
-1 tatlı kaşığı kekik
-1 su bardağı Pınar Süt
-Pulbiber

Çökertme Kebabı Yapılışı
Öncelikle patateslerimizi soyuyoruz.Patatesleri ince doğruyoruz.Patateslerin doğranması size kalmış isterseniz daha ince veya daha kalın doğrayabilirsiniz.

Nişastası gitmesi için bol suda yıkıyoruz ve suyunu iyice süzüyoruz.

Bol yağda kızartıyoruz.Ben zeytinyağı kullandım siz dilediğiniz yağı kullanabilirsiniz.

Etimizi geceden marine ediyoruz.İçine 1 bardak süt,kekik,pulbiber, ,sarımsağı karıştırıp dolapta bekletiyoruz.
Isıttığımız tencereye alıp çeviriyoruz daha sonra içine 1 kase su ekleyip pişiriyoruz.İsterseniz düdüklü tencere kullanabilirsiniz.

Pişen etlerimize tereyağı ve tuz ekleyip kavuruyoruz.

Kuru domateslerimizi doğrayıp ,su ekleyip pişiriyoruz.

Pişince zeytinyağı ekleyip karıştırıyoruz...

Tavaya 1 kaşık tereyağı koyup salçamızı ekliyoruz.

1 su bardağı su ekleyip kaynatıyoruz...

Servis tabağına kızarttığımız patatesleri koyup üzerine Pınar Labne çırpıyoruz ve patatesin üzerine döküyoruz.

Domates sosumuzu ve salçamızı döküp,etlerimizi üzerine döküp servis ediyoruz...

Elhan ablanin Ali nazik tarifini görünce keşke bende çökertme yapsaydım demiştim içimden:)çok fenasin abla ya haftaya ben yapicaktim
Ellerine sağlık çok güzel olmus

Ellerine sağlık nevrestecim bu tarifi de yeni gördüm. Harika bir sunum ve lezzet bir araya gelmiş. Şansın bol olsun başarılar dilerim.

Elhan ablanin Ali nazik tarifini görünce keşke bende çökertme yapsaydım demiştim içimden:)çok fenasin abla ya haftaya ben yapicaktim
Ellerine sağlık çok güzel olmus
Hayırlısı olsun canım
Benim ilk günden beri aklımda hatta 3 kişiye önerdim almadı:)Genelde kafaya taktığım tarifi öneriyorum almazlarsa yapıyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…