Çok yoruldum sıkıldım daraldım:(

Psikoloji eğitimi mi alıyorsunuz

Evet, resmen çocuk yetiştirme bilgisini ithal ediyoruz. Batı daha çabuk özgürleşme ve bağımsızlaştırma odaklı. Anneyi bebekten, bebeği anneden olabildiğince çabuk koparıyor. Birbirlerine bağımlı kılabilecek her konuyu değerlendiriyor. Bizim geleneksel çocuk bakma yöntemimizde aksine bağımlılık üzerine kurulu. Haliyle bu toplumun içinden çıkan eğitimcilerde kendini bundan tamamen soyutlayamıyor bence.

Annelik içgüdüsü var çok şükür ki. Bilgileri edinip çocuğu okumak gerekiyor. Oda sadece sakinliği koruyup algılarını açarak oluyor. Ki buda her zaman mümkün değil. Ne diyeyim, haklısınız. Sık sık bunları tekrarlamak lazım.

Ama bu şekilde bi evliliği nasıl devam ettirebilirsiniz ki? O zaman eve bi hizmetçi alsın yada siz çalışmayın. E çalışmasanız bu seferde üretim yaşınızı heba ediyorsunuz. Bunun bi orta yolunu bulmak zorunda eşiniz. Adamdan erken çökeceksiniz, yaşadığınız hayattan da en ufak bi keyif alamazsınız. İmkanınız varsa çıkın vallahi bir süre işten. Alın ipleri elinize, çocuğun ayarlarını yerine getirin. Çıkın gezin bol bol.

Ben Adem Güneş’in yazılarını da beğeniyorum bizim kültürümüze uygun en azından

Kendim tanıyarak severek evlendim çocuk yokken o kadar rahatsız etmiyordu hafeketleri kızımdan sonra çok yorulmaya başladım haliyle tartışmalar çığ gibi büyüdü İşten ayrılırsam dönmem çok zor olur Hukuk Eğitimi aldım avukatlık yapıyorum ara verirsem dönemem İşimi çok seviyorum:) İşimi bırakmak beni çok yıpratır

Ayda bir kez temizlik için yardım alıyorum onun dışında günlük temizlik yemek bana ait. Kızımın yemeklerini günlük hazırlıyorum her gece yoğurt mayalıyorum

İki yaşındaki çocuğun gündüz uyumasına gerek yok. Enerjisini atamıyor ve şımarık yada sizin kurallarınız yok sizi saymıyor muhtemelen. Ayrica uyku eğitimi hala verilebilir, kreşe gönderilebilir.

Ne güzel yazmışsınız 'çocuğu okumak gerekiyor' diye.
Evet çoçuğu okumak,anlamak,onun ritmine uymak ve her çoçuğun kendine özel olduğunun bilincinde olmak bu işin püf noktası aslında.

Ayda bir kez temizlik için yardım alıyorum onun dışında günlük temizlik yemek bana ait. Kızımın yemeklerini günlük hazırlıyorum her gece yoğurt mayalıyorum
Neden her gece yoğurt mayalıyorsunuz ki?
Işlerinizi de kolaylaştırın.
Taze yoğurt vermek istiyorsnız minik kavanozlara mayalayın, haftada bir yapın.
Ki taze yoğurt yedirmenin ne artısı var bilmiyorum, ben bi kavanoz açıyorum, bitirene kadar yediriyorum kaç gün sürerse.

Sabah sizinle mi uyaniyor?
7 8 gibi kalkiyorsa , babaanne oglen uykusuna en gec 1 de yatirsin. 3 de uyansin.

Siz 5 te aliyorsunuz sanirim , biraz disarida yuruyus yaptirin, markete falan gidin.
Aksam uykusu icin 9 da los isik yapin , 10 gibi 21.30 da odasina gecin kitap okuyun , boyama falan . 21.45 isiklari kapatin , gece lambasi acip yatin . Hemen uyumasini beklemeyin ama sakin kalmaya calisin . Hergun ayni seyleri yapin .
İlk basta uyumasi 1, 2 saati bulabilir , 1 haftaya azaliyor.

2 Bucuk yasinda kizim var. kendimden yola cikarak fikir vermek istedim . Benim kizlarimda(ablasi var) uykuyu sevmiyor :)

Her cocuk bir degil tabi.

Cocugun odasini ayirin , gerekirse uyandiginda siz gidin yanina.

3te uyuyor sabah 7de sizinle kalkiyor mu? Ogleden sonra 2 saat uyusa sonra gece 3 e kadar nerdeyse 12 saat nasil uyanik kaliyor bu çocuk cok sasirdim haftasonlarida bu sekilde mi? Alerjisi falan olabilir mi yada baska sıkıntısı gaz kabizlik gibi

Meraba benim kizimda hastaliktan sonra geceyle gunduzu yer degistirdi. Gece yarisi kkalkip oturmalar. Yada gec saatlerde uyumalar. Gec yatinca yada gece uyanip tekrar uyuyunca oglene kadar uyumaya basladi. Şuan sabahlari hep ayni saatte uyandirsam duzene sokabilir miyim diye dusunmeye basladim ama uykusuzluga hic tahammulum yok bende mahvoluyorum. İkimizde dayanabilir miyiz emin değilim

Merhaba arada bizde de oluyor boyle.
İyilestiyse sabah ayni saatte uyandirin, oglen uykusuda 45 dk olursa , aksam uykusu erkene aliniyor.

Bence iki yaş çocuğu için akşam 5’e kadar anneden uzak kalmak çok zor olsa gerek. Arada paylaşım, sevgi, oyun, eğlence yerine hep yapma etme varsa bir de çocuk iyice zorda kalır bence. İlgisizlik ağır gelebilir. Daha çok vakit geçirip, daha çok eğlenseniz keşke. Siz de yoğun çalıştığınız için yeterince sevgi ve ilgi gösteremiyor olabilirsiniz.
Sevgi ve ilgi inanın herşeyi çözüyor.

tek cevap var SİZİ ÇOK ÖZLÜYOR VE İLGİ BEKLİYOR. bende çalışan bir anneyim ve oğlum aşırı düşkün bene 3 yaşına girmek üzere yemek yaparken mutfakta yere yatıyo bacaklarıma sarılıyo annecim seni çok özledim bırak onu kucağına albeni hep bunları söylüyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…