Çok bunaldım sakinleştirin beni lütfen

anneler çocuklarini hep en iyi yerlerde gormek isterler.
kizim daha 2 yasinda bazen kendi kendime insallah de yada savci olursun diyorum sonra ruhum darlaniyo.aman ne olmak istiyorsan onu ol kiz diyorum kizima ama icimizden gecenler hep ayni sanirim.

Boş ver duyma hiç birini sınava odaklan tercih yapıcak olan sensin istediğin bölümü tercih edersin. Annenin istemediği bölüm tutsa göndermiycek değil ya önemli olan senin ne istediğin. Aileler hep konuşur her dediklerine kulak asıcak olsaydık...

O zaman anneni bu konunun dışında tut artık. Bırak ne isterse istesin. Sen güzel bir puan al, bölüm seç. Doktorluk filan olursa olur olmazsa da olmaz. Seçtiğin meslekte ilerlemeye gayret et.
Beni de manipüle etti sanırım. Sanki hayat doktor maaşı dışında yaşanmıyor gibi. Oysa bizim eve de giren para belli iki çocuk iki ebeveyn gül gibi geçiniyoruz

Çok tatlı anlatmışsınız oh güzel güzel büyüsün önce o da meslek sonra nasıl olsa seçilir. Öpün benim için minnakı

Peki sen hangi bölümü istiyorsun ?Annen senin istemediğin bir şeyi yaptırdı mi hiç?
Ben tm bölümünden hazırlanıp psikoloji okumak istiyordum. Eminim boğaziçi ya da özel ünilerde çok iyi eğitim görecek puanı da alırdım. Ama ona göre sayısal dışında başarı olmadığı için izin vermedi. Şimdi tıptan psikiyatri istiyorum. Ama asıl isteğim psikolog olmaktı.

Çok tatlı anlatmışsınız oh güzel güzel büyüsün önce o da meslek sonra nasıl olsa seçilir. Öpün benim için minnakı
aslinda hepsi boş biliyomusun yeterki caniniz sagolsun isterseniz limon satin.
benim annemde sizin anneniz gibi okumadim diye her seyde basima kakar.
bende surekli anne saglikli cocugum var diye bikere şukret ya allah seni bir gun benimle sinayacak olan bana olacak derdim.
aha corona cikti emniyet mensubu abimi aramis oglum isten cik kalabaliga girme ben sana bakarim demis e anacim benim niye omrumu yedin yillarca ozaman

Allah rızası için şu fen liseliler artık doktor mühendis olmasın allah rızası için

Lütfen siyasetçi olun. Azcık beyine azcık akıla azcık bilime ihtiyacımız var nefes alamıyoruz

Başarılı çocuk siyasetçi olsun ya lütfen.

Beni de manipüle etti sanırım. Sanki hayat doktor maaşı dışında yaşanmıyor gibi. Oysa bizim eve de giren para belli iki çocuk iki ebeveyn gül gibi geçiniyoruz

Grçinemeyen 20binle de geçinemez. İnsan kendi bilecek hesabını. Bizim ev de işçi maaşıyla döndü okuduk, aç kalmadık, açıkta kalmadık. Bizden çok parası olup geçinemeyen doluydu. Marka hevesi, israf varsa o ev dönmez. Yoksa kağıt toplayıp geçinen de insan doktor da öğretmen de.. Boş bunlar. Git gir bir bölüme oyalanma annen yüzünden. Dil eğitimi aldırsın annen çok istiyorsa o daha mühim.

Aynı anneden bende de var. Liseye giriş sınavına girmeden 1 gün önce sen kazanamazsın bizi uğraştırırsın demişti. Ertesi gün sınav varken denecek şey mi hiç? Şu anda lisede okuyan kardeşimi şimdiden doktor oğlum benim diye seviyor. Ama kardeşimi tanıyorum tıp yapabilecek biri değil sayısal kafasında mühendislik istiyor. İstediğini söylesin ben kendimi kurtaramadım ama kardeşim istediği yere gidecek. Annenin dediklerine takılma biliyorum çok zor bir dönemdesin ama derslerine odaklan ve sen ne istiyorsun önce ona karar ver

Ah canım seni çok iyi anlıyorum bende o yollardan geçtin benim annem hiç bir şey demezdi derdi bisey ol yeter. Neyse hep ablalarım ve abilerim bazy karıştı akrabalar çabası ben takmadım hukuk istedim ve oldu büromu bile açtım hiç biri umrumda değil ve yanımda ne annem ne akrabamdım var hayat benim.yani söyleceğim şu kendini dinle ve 2 sene mezuna kalmış biri olarak hiç öyle düşünme bak 2 sene mezuna kaldım iyikide böyle oldu

Kendini orada mutlu hissedeceksen kesinlikle kararından dönme çünkü bahsettiğin üniversitelerle tıpın hiç alakası yok.

Okul hayatım boyunca annem 85 altı not alırsan eve gelme at kendini kanala derdi Belki başka biri olsaydı yerimde atardı da.O derece tehlikeli bir cümle yani(annemi çok severim o ayrı ama mükemmeliyetçi biri)bundan birkaç yıl önce gözlerimizin önünde çok küçük ilkokula giden komşumun oğlu beyin tümörü yüzünden öldü.Günden güne eridi gitti gözümüzün önünde.yaşıtları bahçede oynarken o evde acı çekiyordu.Okula gitmek şöyle dursun.Çocuklarımın eğitimi için elimden geleni yapıyorum.Destekliyorum.Ama nasıl mutlu olacaksa o mesleği seçsin diyorum.Işini iyi yapan bir çiftçi,işini iyi yapan bir kuaför olabilir.Şuan dünyanın geldigi durumu biliyorsunuz küçuk bir virus yetiyor herşeyi elinden almaya.Hayatını bensizde idare edebilecek bir meşleği olsun çocuklarımın yeter.Bu arada ben öğretmenim.Sırf parası için yapılan meslekler yüzünden kalite düşüyor.

Istemedigin bir bolumu sirf havali diye veya annen istiyor diye secme.
Annen bir iki kizar oturur yerine. Cocugu da olsan sen bir bireysin. Baskalari adina hirs yapmamayi ogrenmesi lazim

Ben sizin yerinizde olsam girer sınava psikoloji yazar giderdim kimseyi de dinlemezdim. O bölümü siz okuyacaksınız anneniz değil. Annedir tamam saygı duyun da her şeyin bir sınırı var.

İnanamıyorum koca koca kadınlar anneni kale almaya getirmiş konuyu bazen beni çok şaşırtıyor kk..bak kizim bu annenin ego tatmini değil senin için istenmiş bir durum maaşını ve rutbeni annene değil sana verecekler..elbeteki insan istemediği mesleği yapmamalı fakat annen seni yakından takip etmiş ve o meslegi yapabileceğini düşünüyor kaldı ki Türkiye şartlarında su dönem hariç(çünkü tehlikedeler)genel geçer baş meslek sana inanan bir anne olarak seni yönlendiriyor olabilir ama inan iyiliğin için..senin üzerinden hava atıyor gibi değilde gurur duyuyor gibi görsen anne de olsa onun da tatmin olma kızma üzülme hakları olduğunu kabul etsen anneni kinamazsin çünkü her anne çocuğunun diğerlerinden daha zeki olduğuna o kadar inanıyor ki bilimsel kanıt gelse kabul etmezler:)..demem o ki o annen gerekirse konuş gerekirse kız ama kendin için bahane oluşturma zira rütbeler ve maaş senin bırak gururu da annenin olsun..

Kız kardeşime de benzer seyler yaşattılar ama sizinki kadar değil de sürekli bir tip muhabbeti ve hafir bir baskı oldu. Ben tıp okuyacağım dedi, istemiyorum dedi. Ve şu anda tıp okuyor. Çok mutlu, çok memnun.
Siz annenizi kenara bırakın, sadece mutlu ve huzurlu olmak için çalışın. Sonra pişman olmayın.

Psikoloji bölümü istemissin ama senin de çoktan düşündüğün gibi psikiyatri ile hayaline ulasabilirsin,en azından yakinina.Sana söyleyeceğim şey şu,ilk önce anneni kabullenmeye çalış,eminim onun da hayatında bunun acısı vardır,aynı şeyleri sizin de yaşamamanız için tirmaliyordur.Bazi aileler bunu yaparken çizgiyi aşıp ,çocuklarını nefessiz bırakabiliyor.Durmalari gereken noktayı kacirabiliyor ki sizinki de öyle olmuş.İsyan çıkarıp sen bana karisamazsin diye haykirabilirsin,karşı koyabilirsin ama bu seni de strese sokar ,daha çok yorulursun ya da hee der 6 ay daha sabredip üniversiteye gittiğinde sınırı kendin cizersin,uzakta olduğun için herşey daha kolay olur,inan ki aranız bile çok daha iyi olur.Kazanamzsan da dünyanın sonu değil,bir daha denersin.İnan ki şimdi diyorum ki o kadar stres olmasam ,bir daha denerim ne olacak ki desem ,daha rahat olsam neleri basarirmisim.Caliskandim kaybettiysem bu baskıdan ,kaygıdan kaybettim,sana tüm kalbimle başarılar dilerim.

2003 yılında girdim sınava %0.1lik dilimde puan aldım. Tıp kesindi. 11 tercih yaptım 10 tanesi tip. Ve ben o 1 tane tıp harici ve asıl istediğim bölüme girdim. Öğrenince babam günlerce küstü. Şimdi kendisi benden çok dua ediyor iyiki gitmedim diye çünkü bana göre değil o meslek. Mühendisim ve işimi çok seviyorum kardeşimin biri diş hekimi oldu diğeri tıp okuyor ama onlar seviyor. Diyeceğim o ki zamanla alışıyorlar

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…