Çok bunaldım sakinleştirin beni lütfen

Cileklireceke

Üye
Kayıtlı Üye
21 Mart 2020
101
72
19 yaşında üniversite sınavına hazırlanan bir kızım ben. Fen lisesi mezunuyum başarılı sayılırım. İstediğim bölümler de oldukça yüksek. Gel gelelim annem 1 yıl mezuna kalmamı hayatımın en büyük hatasıymış gibi görüyor. Başlarda soranlara gelen sıralamamı azaltarak söylüyordu.( 30 bin yaptıysam 15 bin diyordu mesela) Çok üzücü bu. Mesela naptın niye gitmedin diye birisi sorsa hemen atlıyordu “diş hekimliği tuttu eczacılık tuttu kendisi istemedi” başarı kanıtlıyordu sağa sola güya. Bu da çok kırıcı. O kadar odaklamış ki kendini ders başarısına. Bugün kardeşime bir taktik verecektim aramızda tartıştık, söylemiycem dedim öylesine. “O iyi bir lise kazanmazsa ömrüm boyunca ağlarım” diyor. sanki hayattaki tek başarı buymuş gibi. Sen doktor olacaksın diyor asla başka bir seçenek bırakmıyor bana. Seni doktor görmeden ölmeyeceğim diyor. Beni bu konuda robot haline getirdiğini düşünüyorum. Tüm akrabalarına ben başarılıyım bakın çocuklarım böyle oldu demek istiyor. Kendisinin bir mesleği yok ev hanımı. Tabii ki bizim geleceğimizi de düşünüyor bundan şüphem yok. Ama bu yaz daha iyi anladım ki çevreye benim istediğim başarıya ulaşamamı söylemeyi kendine yediremedi. Çok yoruldum. Çok sıkıldım artık bu imalarından. Bazen çok normal bi sohbette “keşke şu konuyu şöyle yapsaydım” diyorum. Sıradan bir şekilde yalnızca laf olsun diye ders çalışma programımla ilgili bilgi veriyorum mesela. Diyor ki “keşke diyceksek keşke geçen yıl adam gibi çalışıp gitseydin tıpa” yemin ederim geçen yıl da başarısız bir sonuç çıkarmadım. Başarı kıstası ya fen lisesi ya tıp. Öğretmenler mühendisler başarılı değil onun için. Ağlıyorum yine bunaldım. Çalışma isteğim de kaçıyor böyle olunca. Onun ego tatmin aracı olmak çok üzüyor beni. Beni düşündüğünü de unutuyorum bu anlarda. Of of azcık siz motive edin beni de yeniden çalışayım zaten her şey karmakarışık oldu koronadan. Neyse çok uzun oldu özür dilerim vaktinizi aldım. Sizi çok öpüyorum destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Ablamın eski ev sahibi kızını doktorluk secmedigi için evlatlıktan reddetti ve mirasından da çıkardı. Var böyle insanlar. Ama sonuçta ömür boyu mesleği yapacak kişi siz siniz. Doktorluk öyle "olabilir" diye yapılacak bir meslek değil. Okul arkadaşım babasının beklentisi yüzünden doktor oldu. Mesleğinde hiç mutlu değil. Severek de yapmıyor, bunun hastalar da farkında. Devamli sikayet gelir. Bence bazı konularda anne baba raziligi almak önemlidir, ama bu durumda anneniz haksız

Aslında annemle aram çok iyidir biliyor musunuz ? Asla kötü bir anne diyemem. Ama bu konular çok kırıyor kalbimi
Aa bak problemin kaynağı bu iyilik olabilir biliyo musun. Nazı geçiyo söz dinletebiliyo o yüzden baskıyı arttırıyo. Ben çok kavga ederdim bana atarla naparsan yap derdi ben de öyle istediğimi yapardım.

Canım bak ben kpss ye hazırlanıyorum
Üniveriste okurken uluslararası ilişkiler bölümümu hiç sevmedim zaten mecburi secmistim bir yönden ...ve bıraktım 2.sinifta iken de...benimde annem bana kızım yanlış yapıyorsun vs.dedi ama ben kimseyi dinlemedim kimse de durmadı arkamda. Çünkü bölüm çok çok zor ve sonunda alım koca bir sıfır.
Şimdiki aklım olsa en başından istediğim şey için daha çok çabalardim. Üniversite bitirdim diyene kadar 24 yaşına geldim önlisansdan hazırlanıyorum.
Benden snaa tavsiye
Anneni kırma Tabiki ama herkes bişey söyler snaa ama bu hayatı senin sevmediğin alanda ilerlemen snaa işkence gibi gelicek
Sen anneni kırmamak için tmam de geç çünkü sen annene ne kadar anlatsan da o senin gözünde kurmuş senin geleceğini ve ondan da çıkması zor olur
Inan ki canım şu an ki aklım olsa zmanninda o çok taktiğim şeyleri takmazdim inan bende senin gibi morlaim çok bozulurdu .
Çok bunaldigin zamanlar aç seni mutlu eden birşeyleri izle ve seni olumsuz etkileyen kimseleri duyma ama anneni de üzme kırma anneler evlatlarının iyi olmasını ister
Başarılar dilerim

Aa bak problemin kaynağı bu iyilik olabilir biliyo musun. Nazı geçiyo söz dinletebiliyo o yüzden baskıyı arttırıyo. Ben çok kavga ederdim bana atarla naparsan yap derdi ben de öyle istediğimi yapardım.
O zaman da sen değiştin bana düşman oldun erkek arkadaşın mı dolduruyor oluyor. Erkek arkadaşımın konuyla alakası neyse

Çok benzer ailelere sahibiz demek ki.
Ben annenin o başarılı saydığı bölümlerden birini kazanmıştım. 1 yıl okudum, bıraktım. Tekrar sınava girdim ve kendi istediğim, zevk aldığım bir bölümü okudum(sosyal bilimlerden). Tabii ailem namus meselesi yaptı mevzuyu. Ben de resti çektim gittim hem çalıştım hem okudum. Gayette mutluyum.
Bir kere boyun eğersen ömür boyu seni içten içe yönetir. Ömür boyu da mutsuz ederler. Ben okulu birinci bitirdim bir tek o zaman gurur duydular benimle.
Ailemiz diye iyi niyetli olduklarını varsaymamak lazım, aileler de toksik olabiliyor çoğu zaman.
Ha bu arada annem de her yerde benim başarımı anlatır şimdi. Hatta o mu okudu bşz mi vallahi çok çektik der
Boşver sen kendi hayatına bak. Kendi potansiyelini gerçekleştirebildiysen ne ala.

Kıyamıyorum zaten. Çok teşekkür ederim ben de size başarılar dilerim

Kızdığımda ya da oturup anlattığımda da sen bana patlıyorsun bana düşman oluyorsun diyor. Çözümü yok sanırım
Anneni kötü olmanızı istemez tabi de.Hani çocuklarına baskı yapan aileler ve ömür boyu ailr seçimleri ile yaşamış bireyler olan filmler var o geldi aklima.Anneniz üzülecek diye hayatınızı yönetmesine izin verirseniz sonra siz üzülürsünüz

Siz neden gitmediniz peki anneniz izin vermedi mi doktorluk değil diye ? Babanız yok mu? Başka bir aile büyüğü mesela? Bu yıl gelen puana göre bir bölüm seçin ve okumaya başlayın. İlla doktor mühendis olmak zorunda değilsiniz. Kendi isteğiniz anneniz beğenmese de öğretmenlikse mesela gidin okuyun. Belki o meslekte doktorluktan daha başarılı olacaksınız bilemeyiz. Hayırlısı deyip yola çıkmak lazım. Bu sene de kalırsanız ne olacağı belli değil seneye riske girmeyin.

Bunları duymaya ihtiyacım vardı. Yalnız olmadığımı bilmek içimi rahatlattı gerçekten çok teşekkür ederim kendinize iyi bakın

Yok ben stresten beklediğimin çok altında yaptım ondan gitmedim. Bence bu stresimin sebebi de o

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…